Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı
LGS kapsamında yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçları açıklandı
Ayaş’ın meşhur domatesi pazarlarda yerini almaya hazırlanıyor
Ayaş’ın meşhur domatesi pazarlarda yerini almaya hazırlanıyor
Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi
Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi
Türkiye’nin sanayicileri Ankara’da buluştu
Türkiye’nin sanayicileri Ankara’da buluştu
Ankaralı emlakçılardan yeni alternatif emlak sitesi: ‘simdialsat.com’
Ankaralı emlakçılardan yeni alternatif emlak sitesi: ‘simdialsat.com’
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
13 Temmuz 2022 Çarşamba - 09:45

Dolaylı vergiler ana bütçenin %60’ını oluşturuyor

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, vergi mükellefiyetini düzgünce yerine getiren insanların haksızlığa uğradığına değinerek vergilerini ödemeyenlere yönelik seçim dönemlerinde rüşvet gibi afların çıkarıldığını vurguladı.

Dolaylı vergiler ana bütçenin %60’ını oluşturuyor

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, vergi mükellefiyetini düzgünce yerine getiren insanların haksızlığa uğradığına değinerek vergilerini ödemeyenlere yönelik seçim dönemlerinde rüşvet gibi afların çıkarıldığını vurguladı. Ana bütçenin büyük çoğunluğunu dolaylı vergilerin oluşturduğunu dile getiren Kılıç, tüketicilerin hak arayan ve sorgulayan bireyler haline gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

SAMET EKER / ANKARA

Ülkemizde tüketici aleyhine yönelik problemlerin büyük çoğunluğunun adaletsiz bir sistemden dolayı yaşandığını belirten Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, seçim dönemi getirilen afların dolaylı vergilerle tüketiciden alınmasına tepki gösterdi. Sosyal devletin önemine vurgu yapan Kılıç, insan haklarının yasal düzenlemelerden ibaret olmadığını ve hakların yasal düzenlemelere sığmayacağının altını çizdi.

“BENZİN İSTASYONLARI, VERGİ DAİLERİLERİNDEN DAHA ÇOK VERGİ TOPLUYOR”

Zamların bir anda kaldırılması bir çözüm mü? Borcu olanların borcunun silinmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Biz onlara ‘seçim rüşveti’ olarak bakıyoruz ve bu yönde açıklamalarımız var. Seçim dönemi bekleniyor ve düzgünce vergi mükellefiyetini yerine getiren insanlara en büyük haksızlığın yapıldığını düşünüyoruz. Bilerek ödenmiyor çünkü af bekleniyor. Gecekondu affı, imar barışı gibi birçok af yapılıyor. Barış ortamında barıştan söz edebilir misiniz? Aslında cevap burada, bütün dinamiklerini içerisinde barındırıyor. Şimdi neden zamlardan konuşuyoruz? Çünkü ulaşamaz hale gelmişiz. Ulaştığımız zaman bu zamlardan bahsediyor muyduk? Hayır. Tüketim toplumunda aslında problemi burada göstermiş oluyoruz. Biz bir konu üzerinde konuşuyorsak, onun bittiği anlamına gelir. Şu anda hükümet ciddi anlamda konuşuyor. Neden konuşuyor? Zamlar ve baskılar olmasaydı, biz bunları konuşmazdık. Önceden konuşmuyorduk. Burada önemli nokta; herkes kazancına göre vergi vermeli. Anayasa’nın 83. maddesi de bunu öngörüyor. Büyük firmaların milyonluk vergilerini veya vergi cezalarını ödemediklerinde af getiriyorsun. Sonrası içinde aynı şeyler yapılıyor.  Adaletli bir vergi sistemi yapılmalı ve bu adaletsizlik çözülmeli. Çünkü bu bizim ana sorunumuz. Devlet yetkilerini kullanırken adaletli ve hakkaniyetli olmak zorunda. Adaletsiz vergiler dünyanın her yerinde dolaylı vergilerdir. Benzin istasyonları, vergi dairelerinden daha çok vergi topluyor.

“MÜLTECİLER BİRÇOK SEKTÖR İÇERİSİNDE ÜRETİCİ DURUMUNA GELDİLER”

Mülteci meselesi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Tüketici ve ekonomiye yansımaları nelerdir?

Burada asıl olan mesele şudur; herkesin kendi devleti çatısı altında, vatan topraklarında, adaletli, hakkaniyetli insana yakışır, evrensel insan haklarının uygulandığı anlayışla yaşaması gereklidir. Bütün dünya için geçerlidir. Emperyal güçlerin, bu tarz devletler içerisinde amaçlarına ulaşmaya çalıştıkları bir gerçektir. Bizim ve ülkemize gelenler mülteci statüsünü aşmış durumda. Birçok sektör içerisinde üretici durumuna gelmişlerdir. Daha az vergi vermek ve kayıt dışı işçi çalıştırması olarak görülüyor. Türk tüketicilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak birçok para mülteciler için kullanılıyor mu? Evet. Sağlıkta kullanılıyor ve siz öncelikli misiniz? Hayır. Onlara sağlıkla ilgili ödenen ödenekler sizin tarafınızdan karşılanıyor mu? Evet. Devlet olarak siz mi karşılıyorsunuz? Evet. Biz çalışan olarak sosyal güvenliğe her ay peşin yatan paralarımız olmasına rağmen ilaç paraları ödüyoruz. Randevu alamıyoruz. Böyle olduğunda mültecilik sadece mültecilik olmaktan çıkıyor ve ekonomik olarakta getirilen yükün tüketiciye yüklendiğini görüyoruz.

 

“İÇİMİZDEKİ İÇ BARIŞI DA SAĞLAYAMAZ HALE GELDİK”

Ev ve araba fiyat artışlarına yönelik ne düşünüyorsunuz? Bu artışların olmasında sizce bazı internet sitelerinin etkisi var mı?

Bu konutlar konusunda barınma ile ilgili net bir tavrımız var. Her tüketicinin barınabileceği bir konutun devlet tarafından ucuza temin edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.  Sağlıklı ve güvenli bir biçimde temin edilmeli. TOKİ kuruldu ve TOKİ’ler bile lüks konutlar üretmeye başladı. Araç fiyatlarını belirleme de o sitelerin etkisi yine sektör içerisinden geliyor. Arzda bir sıkıntı mevcut. Arzda sıkıntı olduğunda talep fazla olunca fiyatlar artıyor. Buna yönelik hükümet kanadından çözüm arandı ama ne olduğu ortada. Buradaki söylemler çok önemli çünkü doktorlara ‘giderlerse gitsinler’ dersek, halk tarafından doktorlar dövülüyor. Zincir marketlerde zamlara yönelik tepkiler orada asgari ücrete çalışan kasiyere yönelik oluyor. Son dönemlerde suçun ve planlamanın kendinde olmadığını hep karşı tarafta arandığı, halk ile hizmet sektörünü karşı karşıya getiren bir anlayış hakim oldu. İçimizdeki iç barışı da koruyamaz hale geldik. Tüketici çok dikkatli olması ve sorgulayıcı olması gerekli. Hizmet ve üretim sektöründe olanlarında gerekmediği zaman zam yapmaması lazım. Asıl olan şey; üretmemiz lazım. Şu anda her şey 3 katına çıktı. Yılbaşından şu güne geldiğimizde her şey 3 katına çıktı. Günümüzde kira artışlarına yönelik kiracı ile ev sahibi karşı karşıya geliyor. Devlet olarak ev sahibinin ödediği vergileri alma, o da zam yapmasın. Sen ev sahibinin ortağı değilsin. 12 ay kiranın bir ayı vergiye gidiyor. Her açıklamada tüketici muhatabı ile karşı kaşıya geldiğinde bunu sorgulaması gerekli. Ev sahipleri bazen yüksek fiyat verebiliyor ve bu her sektörde geçerli. Bu konuda bir düzenleme yapıldı fakat bir çözüm olur mu? O durum bir muamma. Önceden köylerde YSE yazardı. Yol, su, elektrik demek. Şu an hiçbir şeyi parasız kullanabiliyor muyuz? Hayır. Nerede kaldı sosyal devlet. Bizim vergilerimizle bütçe oluşmuyor mu? Dolaylı vergiler %60’ın üzerinde ana bütçeyi oluşturuyor. Ben 60 seviyelerinde diyorum ama 70 – 78 civarında olduğunu söyleyen ekonomistler de var. Seçim dönemi gelen aflar bu dolaylı vergilerle bizlerden alınıyor. Orta sınıf ortadan kalktı. Yoksul kesim açlık sınırına doğru geriledi. Zengin ile fakir kavramı ortaya çıktı. 10 -15 milyon gibi mutlu bir azınlık var. Geri kalan 70 milyon açlık ve yoksulluk sınırında yaşıyor.

“TÜKETİCİ OLARAK SORGULAYAN VE HAK ARAYAN BİREYLER HALİNE GELMEMİZ LAZIM”

Dezavantajlı gruplara yönelik hangi çözümler uygulanabilir?

Biz geçtiğimiz günlerde, engelliler haftasında engellilere yönelik ‘Engellilerin Tüketici Hakları’na yönelik çalışma gerçekleştirdik. İnsan hakları yasal düzenlemelerden ibaret değildir ve haklar yasal düzenlemelere sığmaz. Fakat yasal düzenlemelerde var olan boşluklar hakların gasp edilmesinin kapılarını açmaktadır. Ülkemizde engelliler yoksulluk ve açlık koşullarında yaşamaktadırlar. “Engelli Aylıkları” insanca yaşam olanağı sağlayacak seviyeye çıkarılmalı ve engellileri yoksulluktan kurtaracak politikalar oluşturulmalıdır. Sağlık insan yaşamı için temel haktır. Engelli bireylerin engelliliğe bağlı birçok kronik hastalığı bulunmaktadır ve bundan dolayı sağlık hizmetlerine, ilaç ve ekipmanlara ulaşabilmek engelliler için yaşamsal bir konudur. Engelli bireylerin sürekli kullanmak zorunda oldukları ilaçların ücretsiz, katkı payı alınmadan ve gecikmeler yaşanmadan tedarik edilmesi için özel politikalar oluşturulmalı ve bu politikalar eksiksiz uygulanmalıdır. Engelli bireylerin kullanmak zorunda kaldıkları destekleyici ekipmanların tamir ve bakımları için süreler belirlenmeli ve bu süreçte yerine geçici kullanılacak ekipmanlar verilmelidir. “Hiç kimsenin geride kalmaması” için bütün yaşlarda ve konularda engelli bireylerin eğitim hakkına erişimleri güvence altına alınmalıdır.

Tüketimin bir amaç değil, bir araç olduğu olduğunu anlamamız gerekli. Bize sunulanlar değil, bizim ihtiyaçlarımız neler, onları belirlememiz gerekli. Gereksiz tüketimden kaçınmalıyız. Kullanmadığımız ürünleri paylaşmamız veya bir başkası ile değiştirmemiz gerekiyor. Yurtdışında da bunun örnekleri var ve bizim iyi olan örnekleri kendimize uyarlamalıyız. Aynı çağdaki gelişmiş ülkelerin iyi örneklerine bakmalıyız. Tüketici olarak sorgulayan ve hak arayan bireyler haline gelmemiz lazım. Herkes kendi işini düzgün yapmalı ve birbirimize rehber olmalıyız. Lafın ötesine geçmeli, sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz ve bu çerçevede devlet de görevini yerine getirmelidir.

 
Kadına yönelik şiddetle mücadelede son iki aydaki eğitimlerle 3 milyon kişiye daha ulaşıldı
 
Kilitli parke taşı ile yol yaptırılacaktır
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Öldürülen Doktor Karakaya İçin Sağlıkçılardan Ankara'da Protesto
Öldürülen kardiyoloji doktoru Ekrem Karakaya için sağlık çalışanları dün ...
Dr. Koray Başar’a yönelik saldırı protesto edildi
Türkiye Psikiyatri Derneği'nin (TPD) önceki dönem Genel Başkanı Doç. Dr. ...
SETA’dan “15 Temmuz Sonrası Türkiye Sempozyumu”
Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından “15 Temmuz ...
 
Atabey’in tutuklanmasına yönelik SES’ten basın açıklaması
SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey'in tutuklanması üzerine Eğitim Sen toplantı ...
Akşener Tunalı Hilmi Caddesi’nde yurttaşlarla bir araya geldi
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Ankara'daki Tunalı Hilmi Caddesi'nde ...
PAKİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ 'MANGO FESTİVALİ' DÜZENLEDİ
Pakistan Mango Festivali Ankara'daki Pakistan Büyükelçiliği'nde gerçekleştirildi. ...
 
Ümit Özdağ’dan suç duyurusuna yönelik açıklama
İçişleri Bakanı Yardımcısı İsmail Çataklı’nın Ümit Özdağ hakkında ‘iç ...
DİSK’ten TÜİK hakkında açıklama
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı ...
Ankaragücü’nde Başkan Faruk Koca güven tazeledi
MKE Ankaragücü, ATO Congresium’da düzenlenen Olağanüstü Genel Kurul’da ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
KPSS, ÖSYM, Yedi İklim, TÜİK, ENAG ve YAŞ Kararları
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
KPSS’de Neler Oluyor?
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
En Kısa Gün Rekoru Kırıldı: Yıkıcı Sonuçları Olabilir
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Türkiye’de Neden Her Şeye Zam Geliyor?
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Sarı
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Gebelikte Yolculuk 
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri