Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
1172 yeni vaka daha tespit edildi
1172 yeni vaka daha tespit edildi
MEB duyurdu: Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
MEB duyurdu: Okullar 31 Ağustos'ta açılıyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya: 'KHK'lıların göreve başlatılmasında çifte standart mı var?'
CHP Genel Başkan Yardımcısı Kaya: "KHK'lıların göreve başlatılmasında çifte standart mı var?"
Sağlık Emekçileri 4/B’liler için kadro hakkı istiyor
Sağlık Emekçileri 4/B’liler için kadro hakkı istiyor
Toplumumuzun birçoğu sokak hayvanlarına iyi davranmıyor
Toplumumuzun birçoğu sokak hayvanlarına iyi davranmıyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Ocak 2018 Cuma - 09:42

Başkent’te “yalıtım” konusu tüm yönleriyle ele alındı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA BU yıl özellikle ülke genelinde yalıtım bilincinin artırılması amacıyla Anadolu'ya açılan İZODER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı işbirliğiyle  "Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri" düzenliyor.

Başkent’te “yalıtım” konusu tüm yönleriyle ele alındı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

BU yıl özellikle ülke genelinde yalıtım bilincinin artırılması amacıyla Anadolu'ya açılan İZODER, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yaptığı işbirliğiyle  "Tüm Yönleriyle Yalıtım Semineri" düzenliyor. Bu kapsamda ilki İzmir'de gerçekleştirilen Seminerin ikincisi Ankara'da gerçekleştirildi.

Daha sonra Adana, Kayseri, Elazığ, Trabzon ve Antalya'da devam edecek seminerlerin Ankara ayağı, Ankara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü desteğiyle 18 Ocak 2018'de TOBB Sosyal Tesisler'de yapıldı. İZODER         ( Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) Başkanı Levent Pelesen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk'ün açılış konuşmalarıyla başlayan Yalıtım Seminerinde gün boyunca yalıtım konusu enine boyuna masaya yatırıldı. Su Yalıtımı Yönetmeliği hakkında genel bilgiler, yapı güvenliği ve su yalıtımı uygulamaları, yangın yalıtımı ve yangın güvenliği tedbirleri, enerji verimliliği, ses yalıtımı ve ilgili mevzuatlar konu başlıkları olarak yer aldı.

"ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI ÇOK ÖNEMLİ"

Açılış konuşması için kürsüye çıkan İZODER Başkanı Levent Pelesen, enerji verimliliğinin önemine dikkat çektiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Enerji tasarrufunun ve yalıtımın vatandaşlarımıza sağladığı faydayı çok iyi bilen hükümetimiz ve özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu konuda kısa sürede çok önemli adımlar attı. Son olarak da Yüksek Planlama Kurulu kararıyla onaylanan ve bizzat Sayın Başbakanımız tarafından onaylanan "Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023", bu alanda atılan en önemli adımlardan biridir. Bu süre zarfında sanayi, binalar, ulaşım ve tarım alanları olmak üzere 55 tane eylem planı ortaya konuldu. Bunların 12 tanesi binalarla ilgilidir. Bu söz konusu 12 eylem, özellikle yeni yapılacak olan ve mevzutta olan binaların verim sınıflarının iyileştirilmesini hedefliyor. Binalarda yerinde enerji üretimini ve yenilenebilir enerji kullanımını destekliyor. Ayrıca kapsamlı bir bina envanterinin çıkarılmasını kapsıyor. Eylem planları ile yapılacak faaliyetlerin yalıtım sektörünün gelişmesinde çok büyük bir katkı sağlayacağı görüşündeyim.

"ISI YALITIM ÖNLEMLERİYLE YÜZDE 50 ORANINDA TASARRUF SAĞLAMAMIZ MÜMKÜN"

İZODER olarak, yalıtım bilincini yaygınlaştırmak amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bugün Türkiye ısı yalıtım sektörü, Avrupa'nın da üzerine çıkmış ve en büyük konuma gelmiş durumda. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Avrupa'nın uzun yıllar önce atılan adımlarla bize göre öne geçmiş olmaları. Şimdi hamle sırası bizde. Biz, bu farkı kapamalıyız ve bu amaçla ilerliyoruz. Enerjide dışa bağımlı bir ülkeyiz. Dünya pazarlarında rekabetçi olma ve bunu sürdürebilme hedefimiz doğrultusunda, enerji verimliliği konusunda artık çıtayı yükseltmemiz lazım. Isı yalıtımı, Türkiye ekonomisi ve özellikle son kullanıcı için büyük bir önem arz ediyor. Yaptığımız ısı yalıtım önlemleriyle, yüzde 50 oranında tasarruf sağlamamız mümkün. Bu doğalgaz ve elektrik faturalarının yarı yarıya düşürülmesi anlamına geliyor. Konut sakinlerine ve en önemlisi ülke bütçemize çok önemli katkılar sağlayacaktır. Kullanılan enerjinin yüzde 37 kadarını binalarda tüketiyoruz. Sadece ısı yaltıımı doğrultusunda alacağımız önlemlerle bile ülkemizin enerji sarfiyatının yüzde 15'ini tasarruf etmemiz mümkün. Bu hamleleri yapabilmek için önümüzde önemli bir fırsat var o da Kentsel Dönüşüm. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliyiz. Ayrıca yapılan uygulamalar konusunda zaman zaman şikayetler alabiliyoruz. Uygulamaların da doğru ve ehil kişilere yaptırılması için mesleki yeterlilik belgesi şarttır.

"ÜLKEMİZDE 15 MİLYON KONUTUN SU YALITIMI YOK"

Yalıtım konusunda önemli olan diğer bir başlık da su yalıtımıdır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı ve geçtiğimiz Ekim ayında Resmi Gazete'de yayınlanan "Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği", ülkemizdeki çok büyük bir eksikliği gidermiş olacak. Bundan böyle yapılan yeni binalarda bu yönetmeliğe uygunluk esasları aranacak. Eksiklik giderilinceye kadar yapı kullanımına izin belgesi verilmeyecek. Bu sayede binalarımızın ömrünün uzayacağına inanıyoruz. Normal şartlarda su yalıtımı eksikliğinin yarattığı olumsuz etkilerle, demir donatının paslanmasıyla bina gücü eksiliyor. Binalarımız 30 ile 40 yıl arasında bir ömre sahip. Bunu 80 – 100 yıllara çıkacağını yeni yönetmelikle hedefliyoruz. Ülkemizde yaklaşık 15 milyon kadar konutun su yalıtımı yok. Bunların 6 buçuk milyonu da malesef deprem yönetmeliklerine uygun değil ve yenilenmeleri gerekiyor. Bu yönetmeliğin gereğinin yapılması sonucu çıkacak maliyetler, sanıldığının aksine çok fazla değildir. Bina maliyetinin yüzde 2'si kadardır. Bina ilk yapıldığında maliyet daha da düşmektedir. Ben İZODER Başkanı olarak, yeni yönetmeliğin Türkiye'deki binaların kaderini değişltireceğine inanıyorum.

"SES YALITIMI GÜRÜLTÜNÜN ZARARLI ETKİLERİNİ ÖNLÜYOR"

Mesleki yeterlilik belgesi 2016 yılından sonra zorunlu hale geldi. Yaltıım sektöründe de 4 ana başlıkta yalıtım mesleği tanımlandı. Bu da yapılan işlemlerin doğru yapılması adına oldukça sevindirici. Bir diğer başlık yangın yalıtımıdır. Bu konuda yanlış bilinenler çok fazla. Yangında birinci hedefimiz yangın çıkması durumundan sonra, korunmak ve kurtulmak hedefiyle bazı önlemlerin alınmış olmasıdır. Son dönemde çok yaygın uygulanan ve 'mantolama' adıyla anılan binaların dış duvarlarının dıştan yalıtımı uygulamaları var. Bununla da ilgili 'yangı yönetmeliğine aykırıdır' gibi kesinlikle olmayan kavramlar var. Doğru yapılmadığı taktirde olumsuz etkilerle karşılaşma riski artacakken, doğru yapıldığında da faydalarını görmemiz kesindir. Ses yalıtımı konusunda da geçtiğimiz Mayıs ayında bir yönetmelik yayınlandı. Bugün günlük yaşantımızda çeşitli gürültülere maruz kalıyoruz. Bu da sağlığımızı olumsuz yönde etkiliyor. Gürültünün yarattığı 35 kritik ve olumsuz etki tespit edilmiş durumda. Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü büyük bir hızla gelişiyor. Vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda sağlıklı, güvenli ve konforlu yapılar her geçen gün artıyor. Yalıtım sektörünü tek çatı altına toplayan bir kuruluş olmanın sorumluluğuyla, bu yıl da tüm yalıtım uygulamalarının artmasını ve sektörün büyümesini sağlamayı hedefliyoruz. İZODER, yalıtım alanında Türkiye'nin yaşadığı değişimin baş aktörlerinden biri olacak."

"YALITIM YAPARKEN SADECE ISITMA AMACI GÜTMEYECEĞİZ"

Seminerde bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Bakanlık olarak sürdürülebilir kalkınma için çevreyi koruma ve yaşam kalitesini yükseltme vizyonuyla hareket ettiklerinin altını çizdi. Öztürk'ün konuşmasının devamı şu şekilde: "Kullandığımız hammadde ve tükettiğimiz enerji çok önemli. İnşa ettiğimiz binalar, can ve mal güvenliğimizi sağlarken aynı zamanda da uzun yıllar hizmet verebilmelidir. Bizim en fazla enerji giderimiz ısıtma ve soğutmadan kaynaklanıyor. O nedenle ısıtma ve soğutmayı hesap ederek planlarımızı yapmalıyız. Önümüzdeki süreçte Bakanlığımızın üzerine düşen ne ise, el birliğiyle uygulamaya koyacağız. Binamızı yalıtacağız ama sadece ısıtma amacı gütmeyeceğiz. Projeleri bütüncül olarak planlamamız lazım. Isıtma, soğutma, havalandırma, aydınlatma, pişirme vs. Böyle bütüncül planlamazsak, 'yarım hoca dinden eder, yarım kasap candan eder' misali olur. Çözümlerimizi de bütüncül üreteceğiz. Binalarımızı da enerji verimliliği yüksek hale getireceğiz. Bakanlık binamızda da ısıtma, soğutma, aydınlatma, elektrik, doğalgaz vs. ne kadar enerji harcadığımızı saptadık. Metrekare başına 140 kw saat enerji tüketildiğini bulduk. Sera gazı ve karbondiyoksit salınımını da saptadık. Problem olan sıcak noktaları da tespit ederek gerekli yalıtım işlemlerini yapmaya başladık. 

"UYGULAMALAR DOĞRU OLMAZSA, BİNALAR HASTALIKLI OLUR"

Önümüzdeki süreçte binaların duvar kalınlığından çok, tükettiği enerji hesaba katılacak. Bu yolla daha sağlıklı, daha doğru ve uluslararası normlara uygun yaşanabilir binalar yapabiliriz. Ne yazıkki hala piyasada sıva ile yalıtım yapıldığı konuşuluyor. Bunu bu şekilde pazarlayan insanlar da var. Yalıtım doğru malzeme ve doğru kişilerce yapıldığında uygulanabilir olur. Uygulamalar doğru olmazsa, binalar hastalıklı olur. Bu konuda sadece Bakanlık olarak değil, hep birlikte seferber olmamız lazım. 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde "duvarı nem, insanı gam yıkar" sloganını atmıştık. Geçen yıl su yalıtım yönetmeliğini de yayınladık. Yeni bir bina yapıldığında su yalıtımı, ses yalıtımı, ısı yalıtımı, yangın yalıtımı gibi alanlara bütüncül bakmak gerekiyor. Projelendirmeler de bu şekilde olmalıdır. Ayrı ayrı yapıldığı taktirde, proje doğru olmaz. 20 milyondan fazla konut var. Şehirdeki tüm binaların envanterlerini çıkartacağız. Bu binaları da dayanıklı hale getirmemiz lazım. Mevcut binalarda su yalıtımını nasıl yapmalıyız şeklinde yol haritası çizmek için beyin fırtınası yapmamız lazım. Gün içinde insanların çoğu kapalı alanlarda kalıyor. Dışarıda kaldığı süre çok daha az. Hal böyle olunca bina içerisinde kalan insanların gürültü ile ilgili bir sıkıntısının olmaması lazım. Gürültü insanları stresli, asabi ve yorgun yapar. Ses yalıtımı olmazsa olmaz işlemlerden biridir. Bu diğer yalıtım çeşitlerine oranla daha kolay.  Evin içerisinde tavana, zemine veya duvara yapılabiliyor. Konforlu bir hayat için bunlar çok önemli. Yaşadığımız dünya süreli ısınıyor. Bunun önüne geçmek için karbondiyoksit salınımı düşürmemiz lazım. Bunun içinde yalıtım oldukça önemli.

"KAMU BİNALARININ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ARTIYOR"

Enerji kimlik belgesi düzenlemelerini yapıyoruz. Sistemi daha gelişmiş ve uygulanabilir hale getirmek için çalışmalarımız sürüyor. Yeşil bina ve yerleşme sertifikası sistemi ile ilgili yönetmeliğimizi de yayınladık.Yeşil binada malzemeden tutun işçiliğe, suya, enerjiye kadar çok sayıda çalışmamız devam edecek. Bakanlığımız ile Alman Çevre, Doğa Koruma, İnşaat ve Reaktörlük Güvenliği Bakanlığı arasında da bir protokol imzaladık. Bu kapsamda kamu binalarında enerji verimliliği projesini hayata geçireceğiz. Bakanlığımızın bir hizmet binası ile bir lise binasında enerji ölçümleri yapılacak. Binalar enerji açısından verimli hale gelecek. Teknoloji atlası oluşturulması ve buna dayalı sektör ve malzeme bilgileri de yer alacak. Bu konularda birlikte çalışarak daha çok iş olduğunu düşünüyorum. Daha kaliteli, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü mekanlarda yaşamak için el birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz."

 
Haymana Belediye Başkanı Turgut'tan yatırımcı müjdesi
 
Borsa güne düşüşle başladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Haymana Belediye Başkanı Turgut'tan yatırımcı müjdesi
KON TV kanalından Çetin Altan’ın sunduğu ‘’Ankara Konuşuyor’’ programına ...
Engelli Girişimciler için DİEF - KOSGEB işbirliği
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA DÜNYA İşitme Engellileri ve Engelliler Federasyonu ...
Başkent’in yanı başında tarihin ve doğanın kesişme noktası: ‘ILGAZ’
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA DOĞU ve batı kültürlerinin birleştiği, ...
 
Dondurmam Gaymak filmi ile gönüllere taht kurmuştu
AYHAN DEMİR / ANKARA İSTANBUL'DAKİ evinde geçirdiği kalp krizi ...
Passolig ile statlarımızda seyirci sayısı artıyor
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA PASSOLİG Genel Müdürü Ceyhun Kazancı, ...
“Türkiye’nin ilk sıfır enerjili Gökdelen Projesi”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA AKILLI binalarda ön plana çıkan yenilenebilir ...
 
16. Hepatoloji Sempozyumu'nda “Akut Karaciğer Yetmezliği” konuşuldu
BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRKİYE Hepatoloji Vakfı tarafından her yıl ...
TÜMFED'de Başkan Tahir Aydoğdu güven tazeledi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA 22 Nisan 2015 tarihinde TRT Ankara Radyo’su ...
TED Ankara Koleji Mezunları, 50. yılını coşkuyla kutladı
A. NAZ SÜRENKÖK / ANKARA TED Ankara Koleji Mezunları Derneği kuruluşunun ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ove Diye Bir Adam” Film Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Yaşamaya Değer
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Duy Maliye...Gör Ticaret Bakanlığı...BDDK!
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Çalışanlar Sosyalleşmek İçin Ofise Dönmek İstiyor
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken (2)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Gerçekten Abartmış Mıydık?
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri