Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Hiçbir milletvekili millet  menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
“Hiçbir milletvekili millet menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
23 Ekim 2018 Salı - 10:21

Yasal düzenlemeler ile sendikaların kuruluşunu kolaylaştırdık

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, HAK-İŞ'in 43. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında konuştu.

Yasal düzenlemeler ile sendikaların kuruluşunu kolaylaştırdık

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

AİLE, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, HAK-İŞ'in 43. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında konuştu.

“ÇALIŞMA HAYATININ İYİLEŞTİRİLMESİNDE HAK-İŞ ÖNEMLİ PAYDAŞLARDAN BİRİ”

22 Ekim 2018 tarihinde Grand Ankara'da düzenlenen etkinlikte konuşan Bakan Selçuk, çalışma hayatının her alanında  görev yapan işçilerin; emeğin, üretimin, ekonomik ve sosyal kalkınmanın mimarları olduğunu belirtti. Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizler sadece ekonomide değil, demokrasimize kattığınız değerle de büyük Türkiye'nin mimarları oldunuz. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak bizler; işçi, işveren ve tüm paydaşlarla büyük bir aileyi temsil ediyoruz. Bu anlamda HAK-İŞ bu büyük ailede, 22 sendikası, 650 bini aşan üyesi ve temsil ettiği değerler ile 43 yıldır önemli bir görev ifa etmektedir. HAK-İŞ, işçinin ve emekçinin temsil edildiği bir konfederasyon olmanın ötesinde, her zaman vatan ve millet davası güden bir sivil toplum kuruluşu oldu. Kurulduğu yıllardan itibaren sendikal mücadelenin yanı sıra, hak ve özgürlüklerin savunulmasında mihenk taşı oldu. 15 Temmuz'da olduğu gibi bütün vesayet rejimlerine, darbe heveslerine karşı ilkeli ve kararlı bir duruş sergiledi. İşçi haklarının savunucusu olan, sosyal adalet ilkesinden taviz vermeyen HAK-İŞ, demokrasi mücadelemizde, insan hak ve özgürlüklerinin korunmasında her zaman milletimizin yanında yer aldı. Çalışma hayatının iyileştirilmesi, iş haklarının geliştirildiği başarıda  HAK-İŞ, önemli paydaşlardan biri. 

“SENDİKAYA ÜYELİKTE E-DEVLET SİSTEMİNE GEÇTİK”

Bizler işçi ve emekçilerimizin alın teriyle, göz nuruyla ülkemizi bu günlere getirdik. 16 yıllık süreçte büyük mesafeler kat ettik. İşçi ve iş veren ilişkilerine önem vererek sosyal diyalog mekanizmalarını güçlendirdik. İş verenin, işçinin, sendikanın ve tüm çalışma hayatı unsurlarının eli güçlendi. Her kesimin hakkı, hukuku korundu. Ortak akıl ve istişareyle çalışma barışının sağlanmasına yönelik önemli düzenlemeler yaptık. 2010 Anayasa Referandumu ile önemli bir reforma daha imza attık. Kamu görevlilerinin sosyal haklarının toplu sözleşme ile düzenlenebilmesine imkân sağladık. 2012 yılında kamu çalışanlarımıza toplu sözleşme hakkı getirdik. Sendikal mevzuatımızı AB normları ve İLO sözleşmesine uygun olarak sendikal ve toplu iş sözleşmesi kanunu ile yeniden düzenledik. Hayata geçirdiğimiz yasal düzenlemeler ile sendikaların kuruluşunu kolaylaştırdık, kısıtlamaları ortadan kaldırdık. Sendikaya üyelikte E-Devlet sistemine geçtik. Bugün işçi sendikalarımıza üye olan yaklaşık 2 milyon işçi, emekçi kardeşimiz var. Bu süreçte en büyük destekçimiz, paydaşlarımız olan sendikalar oldu. Politikalarımızı oluştururken çalışma hayatımızın tüm aktörleri gibi, HAK-İŞ'in de görüşlerinden yararlandık ve yararlanmaya devam ediyoruz. Bu birlik ve beraberliğimizin önümüzdeki dönemde daha da güçlenerek artacağına inanıyoruz.

“REFAH SEVİYEMİZİ BERABER DAHA DA YUKARILARA TAŞIYACAĞIZ”

Özellikle son zamanda ekonomik olarak maruz kaldığımız manipülasyonlar ve baskılar göz önüne alındığında, paydaşlarımzın varlığı daha da önem kazanmakta. Açıklanan yeni ekonomi paketi ve enflasyonla mücadele yol haritamız, sadece mevcut saldırılara kalkan olmakla kalmayacak, aynı zamanda ekonomimizdeki istikrarlı büyümeye de önemli katkı sağlayacak. Nitekim aldığımız tedbirler sayesinde kur baskısı kontrol altına alındı. Bunun önemli yansımalarını ekonomide görmeye başladık. Türkiye ekonomisi kırılgan bir ekonomi değil. Geçmişte benzer saldırılar karşısında güçlü ekonomik politikalarla hepsinin üstesinden gelmeyi başardık ve yine başaracağız. Bununla da kalmadık, son yıllarda başta mazlum coğrafyalar olmak üzere, ihtiyaç sahibi bölgelere en çok insani yardım yapan ülkeler arasında yer aldık. Bu bizim gerçek mali tablomuzu ortaya koyan en önemli göstergelerden biri. O nedenle inanmalıyız ki, hiçbir piyasa operasyonu bizi yıldırmayacak, yolumuzdan alıkoyamayacak. Türkiye son 10 yılda yaptığı dev yatırımlar, ihracatta kaydettiğimiz ilerleme ve istikrarlı büyüme ile, 2023 hedeflerine yürüyüşünü sürdürmekte. Bu noktaya değerli sivil toplum kuruluşlarımızın destekleriyle geldik. Yeni dönemde hepimize daha büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. Karşılıklı iş birliğini arttıracağız, sosyal diyalogu güçlendireceğiz ve refah seviyemizi beraber daha da yukarılara taşıyacağız.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak, ortak akıl ve istişareyle yürüteceğimiz tüm çalışmalara hazır olduğumuzu ifade etmek isterim. Kamu kurum ve kuruluşlarımız, sendikalarımız, konfederasyonlarımız, işçilerimiz ve iş verenlerimizle el ele vererek, Türkiye'yi her alanda dünya standartlarının üzerine çıkaracağımızdan hiç kimsenin kuşkusu olmasın.”

“HAK-İŞ AİLESİ OLARAK SORUNLARA ÇÖZÜM BULMAYA HAZIRIZ”

Etkinlikte konuşan HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan; HAK-İŞ'in bütün iş kollarında sendikalaşmış, yüz binlerden milyonlara yürüyen bir konfederasyon olduğunu belirtti. Arslan şu ifadeleri kullandı: “43 yıl önce HAK-İŞ davasını sırtlayıp bize emanet eden bütün emeği geçenleri saygıyla, hürmetle selamlıyorum. HAK-İŞ, yürüdüğü yolda değerlerinden, inançlarından, ilk günkü hedeflerinden vazgeçmeden, kararlılıkla, inançla, azimle aynı istikamette yürümeye devam etmektedir. Yürürken engellerle, yaşadığımız zorluklarla, darbelerle, muhtıralarla, demorasiye yönelik tehditlerle baş ederek bu günlere geldik. HAK-İŞ ilk günkü aşkla, ilk günkü heyecanla, ilk günkü hedeflerini kaybetmeden aynı istikamette yürümeye devam ediyor. Bu zorlukları hep birlikte aştık.

Dualarla, göz yaşlarıyla, göğsümüzü darbelere siper ederek bunları aştık. Nice 43. yılları birlikte kutlarız. Üzerimizde sorumluluklar var. Bu sorumluluklar milletimize karşı, devletimize karşı ve mensuplarımıza karşı sorumluluklarımızdır. Sorumluluklarımızın farkında olarak, çözümün tarafı olarak, geleceğe umutla bakarak, kötümserliği bir tarafa iterek, pozitif düşünerek bütün bu zorlukları birlikte aşacağız. HAK-İŞ ailesi olarak her zaman olduğu gibi büyük bir sorumlulukla ve kararlılıkla sorunların üzerine gitmeye ve bu sorunlara çözüm bulma konusunda birlikte çalışmaya hazırız. Biz sosyal modelimizi bütün yönleriyle Türkiye'de ve Uluslararası alanda paylaşıyoruz. Bu sosyal modelin bir gereği olarak bugün burada Türkiye ekonomisini taraflarıyla, iş verenlerimizle, hükümetimizle ve işçilerle birlikte tartışmaya ve çözüm bulmaya çalışıyoruz. Kuşkusuz sorunlarımızı konuşacağız, tartışacağız, taleplerimizin karşılanması için ısrar edeceğiz. Ama bütün bunları yaparken hassas davranacağız. Kırıp dökmeden, yakıp yıkmadan ama kararlılıkla sorunların çözümü konusunda ısrarlı ve samimi bir mücadele ortaya koyacağız. Başta taşeron sorunu olmak üzere Türkiye'nin gerçekten kadim sorunlarının çözümünde nasıl kararlılıkla ve inançla vazgeçmeden mücadele etmişsek, bugün yaşadığımız ekonomik krizden çıkmak için de üzerimize düşen sorumlulukları en iyi şekilde yapacağız.”

“EKONOMİK SIKINTILARDAN KAYNAKLANAN FATURANIN ÜCRETLİ KESİME ÖDETİLMEMESİ İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASINI BEKLİYORUZ”

Etkinlikte konuşan bir diğer isim de HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahindi. Ekonomik krizden en çok etkilenen ücretli ve sabit gelirli kesimlerin maaşlarının enflasyonun altında verilmemesi gerektiğini belirten Şahin; “Sorunlar çözülür, krizler atlatılır. Türkiye tarihinde bundan daha büyük sorunlarla da karşılaştık. Önemli olan bu sorunların en az hasarla atlatılmasıdır. Toplumsal uzlaşma önemlidir. Sosyal diyalog mekanizmaları güçlendirilmelidir. Bu vesileyle ekonomik ve sosyal konseyin toplanması talebimizi tekrar yinelemek istiyorum. Aynı şekilde gayri menkul ve rant ekonomisine dayanan büyüme modelinden acilen ve hızla üretim ve istihdam temelli büyüme modellerine geçilmesi ve bunlarla ilgili politikaların da takip edilmesi önemlidir. Bu ekonomik sıkıntıların oluşmasında hiçbir dahli olmayan biz emekçiler olarak, ekonomik sıkıntılardan kaynaklanan faturanın günün sonunda ücretli kesime ödetilmemesi noktasında hükümetimizden duyarlılık ve gerekli tedbirlerin alınmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu. HAK-İŞ'in 43. kuruluş yıldönümü etkinliklerinde açılış konuşmalarının ardından “Ekonomik Sorunlar ve Çözüm Yolları” paneli düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Ak Parti Genel Bşk. Yrd Lütfi Elvan, ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Güven Sak konuşmacı olarak yer aldı. Panelin ardından akşam  HAK-İŞ'in 43. kuruluş yıldönümü dolayısıyla siyaset, bürokrasi ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla akşam yemeği verildi.

 
Başkent derbisi Mamak’ın
 
Alzheimer Halk Bilgilendirme Toplantısı’nın Ankara ayağı gerçekleştirildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TMMOB: SGK, iptal ettiği Asgari Ücret Protokolü'nü yeniden uygulasın
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ...
Change.Org'da imza kampanyası başlatıldı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA TÜRKİYE İş Bankası, sermaye yapısında ...
Köşedeki Kahve Dükkanı “Pangea Coffee House”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA     ANKARA Farabi Sokak'ta birkaç ay önce ...
 
Savaş Arpacıoğlu ve Yekta Güngör Özden’den filateli sergisi: “Pullarla Atatürk ve Cumhuriyet”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÜNLÜ Filatelist ve aynı zamanda 17’nci Dönem ...
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, gıda ve kadın çiftçi sorunlarına değindi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ...
“ANKÜSADER” çocuklar yararına sergi düzenleyecek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve ...
 
KESK üyelerinden zamlara ve enflasyona tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KAMU Emekçileri Sendikası (KESK) Ankara Şubeler ...
ÇSM’nin serüveninden kesitler sanatseverlerle buluşuyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ÇANKAYA Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, ...
ANKARA’DA KONTROLLERİN  ARTTIRILMASINI DİLE GETİRMİŞTİK
GEÇTİĞİMİZ günlerde vatandaşların Kızılay Meydanına giriş hakkı olmayan ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Renksiz Zamanlar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Roberto Benigni’nin La Vita é Bella(Hayat Güzeldir) filmi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Lüks Ürün Pazarı 1,5 Trilyon Euro’ya Koşuyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İhracata Dayalı Büyüme İçin Çözüm Alternatif Pazarlar
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Davacıyım…
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Her Şey Bir Hayalle Başladı (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri