Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Su Politikaları Derneği’nin “Yapay Zekâ ve Su” Raporu Yayınlandı
Su Politikaları Derneği’nin “Yapay Zekâ ve Su” Raporu Yayınlandı
AİLE HEKİMLERİ ENFEKSİYON RİSKİNDEN ENDİŞELİ:
AİLE HEKİMLERİ ENFEKSİYON RİSKİNDEN ENDİŞELİ:
Doğan Taşdelen'in cenazesi yarın defnedilecek
Doğan Taşdelen'in cenazesi yarın defnedilecek
Son 24 saatte 1016 vaka daha tespit edildi
Son 24 saatte 1016 vaka daha tespit edildi
Pandemi sonrasında bisiklete ilgi arttı
Pandemi sonrasında bisiklete ilgi arttı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Ağustos 2019 Pazartesi - 11:17

“Ulusal Su Planı, havza sınırlarıyla örtüşecek idari bir yapı öneriyor”

SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Ulusal Su Planı’nda yer alan havza ölçeğindeki su yönetimi hakkında açıklamalarda bulundu.

“Ulusal Su Planı, havza sınırlarıyla örtüşecek idari bir yapı öneriyor”

SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, Ulusal Su Planı’nda yer alan havza ölçeğindeki su yönetimi hakkında açıklamalarda bulundu.
“HAVZA TEMELLİ İL SINIRINA DOĞRU MU GİDİYORUZ?”
SPD Başkanı Yıldız; “1 Haziran 2019 tarihinden itibaren yürürlükte olan Ulusal Su Planı; ”eksiklikleri olmasına rağmen bu alanda hazırlanmış ilk kapsamlı plan olması açısından çok önemli bir adım olmuştur. Hazırlanması sürecinde de ilgili birçok kurum ve kuruluşu bir araya gelerek konu üzerinde görüş ve öneriler üretilmesini de teşvik etmiştir. Planın girişinde  “Türkiye’nin ilk Ulusal Su Planı, milli su politikamızın, genel hatları ile ortaya konulması ve uygulanmasına rehber teşkil etmek maksadıyla hazırlanmıştır.” açıklaması yer almaktadır. 
Ulusal Su Planında vurgulanan birçok konu arasında havza ölçeğinde su yönetimi kurumsal yapı teşkiline ait önemli öneri de yer almıştır. Bu öneride; “Su yönetiminde güçlendirilmiş merkezi bir yönetimin denetiminde, yerel yönetimlere yetki verilmeli ve buna göre; Suyun bütünsel yönetilmesini, planlamasını ve uygulamaların koordinasyonunu sağlayacak, Tabii havza sınırlarıyla örtüşecek idari bir yapı oluşturulmalıdır.” denmektedir.” şeklinde konuştu.
“BUNA NEDEN İHTİYAÇ DUYULDU?” 
SPD Başkanı Yıldız; “Bölgesel kalkınma hedeflerine yönelik uygulamalarda sonuç almak, çevre düzeni planlarının gerçekçi ve uygulanabilir olmasının sağlanması, bütünleşik olarak su, enerji, gıda güvenliği çalışmalarını etkili olarak uygulamaya koyabilmek, gibi sosyal, ekonomik ve ekolojik nedenler sayılabilir. Ancak bizim burada üzerinde duracağımız konu idari yapı olarak buna duyulan ihtiyaçtır.” dedi. DSİ Bölge Müdürlüklerinin yetki ve sorumluluk alanı sınırları ile nehir havzalarımızın hidrolojik sınırları ve illerimizin idari sınırlarının örtüşmediğini ifade eden SPD Başkanı Yıldız; “Halen bölgelerde ve illerde su ve toprak kaynaklarının yönetimi açısından yetkin, yetkili ve kurumsallaşmış olan tek yapı DSİ Genel Müdürlüğüne bağlı Bölge Müdürlükleri ve illerdeki Şube Müdürlükleridir. 
Ancak DSİ Bölge Müdürlüklerinin yetki ve sorumluluk alanı sınırları ile nehir havzalarımızın hidrolojik sınırları ve illerimizin idari sınırları örtüşmemektedir. DSİ Bölge Müdürlüklerinin mevcut yetki ve sorumluluk alanları kapsamındaki iller, konu nehir havza ölçeğinde ele alındığında değişmektedir. 
Daha önce yayınlanan il koordinasyon kurulları ve Havza Yönetim heyetleri kurumsal teşkilat yapılarında bazı eksiklikler vardır. Bu nedenle, planda yer alan; “Havza Yönetim Heyetlerinin yasal ve idari yapısı güçlendirilerek, havza ölçeğinde su kaynakları ile ilgili bütün planlama ve bunların uygulamalarında güçlü ve yetkili bir yapı haline getirilmesi sağlanmalıdır.” önerisi yerinde bir öneridir.
“39 İL İKİ VEYA DAHA FAZLA HAVZANIN SINIRLARINA GİRİYOR”
Yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerle oluşturulan yereldeki su yönetimi yapısı daha çok il koordinasyon kurulları üzerine planlanmıştır. Ancak bu kurullar isminden de belli olduğu gibi koordinasyon kurullarıdır. Ayrıca bu kurullar il ölçeğinde yetkili olup 39 ilimiz birkaç havza sınırı içinde yer almaktadır. Yayınlanan tebliğlerle Havza ölçeğinde uygulamalar için Havza Yönetim Heyetleri de teşkil edilmiştir. Ancak, havza sınırları ile il sınırları örtüşmediğinden Toplam 42 il sadece bir havzanın sınırları içinde yer alırken, 39 il ise iki veya daha fazla havzanın sınırları içinde kalmakta ve havza yönetim heyetlerinin işi çok zorlaşmaktadır. Bu koşullar altında konuya sadece idari olarak baktığımızda; Nehir havzası ölçeğinde tespit edilen koordinatör valiliklerin havza ölçeğinde etkin bir su yönetimi yapamayacağı, böylece havza yönetiminin yerel ölçekte planlama, uygulama yapacak etkili bir kurumsal yapıdan çok uzak olacağı görünmektedir.” dedi.
“DSİ’NİN MEVCUT BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ ÜZERİNDEN YENİDEN VE RASYONEL BİR DÜŞÜNCEYLE TEŞKİLATLANMASI GEREKİR”
SPD Başkanı Yıldız sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu nedenlerle yakın geçmişte yayınlanan tebliğ ve yönetmeliklerle oluşturulmaya çalışılan yeni yapının, havza ölçeğinde planlama ve su yönetimi çalışmalarında yetki karmaşası yaratacağı ve su yönetiminin uygulama ayağının çok aksayacağı düşünülmektedir. Öncelikle DSİ Bölge Müdürlükleri’nin yetki ve sorumluluk sınırları düzenlenmelidir. Tebliğ ve yönetmeliklerle havza ölçeğinde oluşturulmaya çalışılan kurumsal yapının idari olarak zafiyet taşıyacağı ulusal su planında da tespit edilmiş ve daha güçlü bir havza yönetim yapısına ihtiyaç duyulduğu ifade edilmiştir. Bu nedenle nehir havzası veya nehir havza bölgesi ölçeğinde planlama ve uygulama yapacak kurumun DSİ’nin Mevcut Bölge Müdürlükleri üzerinden yeniden ve rasyonel bir düşünceyle teşkilatlanması gerekir. Bu durumda mevcut il idari sınırlarına göre ortaya çıkacak olan farklı havzalardaki su ile ilgili il müdürlüklerinin lağvedilerek havza kurumsal yapısı ile ilişkilendirilmeleri gerekecektir. 
Daha önceki bazı çalışmalarda önerilen havza temelli il sınırları ise uygulanmadan önce çok detaylı incelenmesi ve çok boyutlu analiz edilmesi gereken bir konudur. Bu konu daha detaylı bir şekilde incelendiğinde mevcut havzaların çeşitli teknik ekonomik ve sosyal gereklilikler nedeniyle birleştirilerek daha az sayıdaki havza bölgelerine dönüşme gereği de ortaya çıkabilir. İl sınırlarının akarsu havzası sınırlarına göre yeniden düzenlenmesi Bölge Planı, Çevre Düzeni Planı gibi Makro plan perspektifinden ve havzanın özgün özelliklerine dayalı bütünleşik plan uygulamaları gibi açılardan savunulabilir. Ancak bu karar için birçok disiplin ile birlikte yapılması gereken detaylı çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.”
 

 
Tokat mutfağı ‘uluslararası akademi’ oldu
 
Siz tatildeyken evinizde beklenmedik olaylarla karşılaşmak istemiyorsanız bu önlemleri alın
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Tokat mutfağı ‘uluslararası akademi’ oldu
BAŞTEK Tokatlılar Eğitim Kültür Dayanışma Derneği, Tokat Mutfağı kültürünü, ...
TZOB Başkanı Bayraktar’dan Belediyelere çadır kirası tepkisi
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, TZOB ...
DONDURMANIN EN ÖZELİ NEFİS BİR LEZZET
DAĞLARDAN toplanan kar ile bal ve meyve parçacıklarını kararak dondurmanın ...
 
Birleşik Kamu-İş üyeleri Çalışma Bakanlığı önünde TİS taleplerini yineledi
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu, 1 Ağustos tarihinde başlayan Toplu İş ...
“Gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde düzenlemeye gidilmeli”
HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı mobilya, kâğıt ve ağaç sektöründe örgütlü ...
Ankaragücü “Yiğiner ile devam” dedi
BAŞKENT’İN köklü ekibi MKE Ankaragücü, Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nı ...
 
MEB Coğrafi Bilgi Sistemi ile eğitimde veriye dayalı yönetim dönemi
MİLLİ Eğitim Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi (MEBCBS) tanıtım toplantısı, ...
Su Politikaları Derneği “Ulusal Su Planımızı” masaya yatırdı
SU Politikaları Derneği (SPD) 27 Temmuz 2019 tarihinde yapılan Geleneksel ...
“2020 için ücretlerde yüzde 50 zam ve büyümeden pay bekliyoruz”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu Başkanı Mehmet Balık, Eğitim-İş Genel ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Sigaramızdan Sonra... (Sarmalık Tütün De Çok Uluslu Sigara Tekellerine Mi Gidiyor?)
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Tıbbi Cihaz Sektörü Varoluş Mücadelesi Veriyor
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Z Kuşağı, Kayıp Kuşak Olmasın
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Emekçi ve Emeklinin Enflasyon Çıkmazı!
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Anolami Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Üstüne Cila
ANKET
Surviovor 2020'de Şampiyon Kim Olur?

1- Cemal Can
2- Nisa
3- Barış
4- Berkan
5- Sercan
6- Elif
7- Yasin

Sonuçları göster Anket arşivi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri