Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
8 Haziran 2018 Cuma - 10:22

Ülke ekonomisini en iyi şekilde analiz edip yönlendiriyoruz

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BİR ülkenin ekonomisinden sağlığına, eğitiminden turizmine kadar birçok sektör ile direk veya dolaylı olarak bütünleşmiş olan muhasebeci ve mali müşavirlik sektörü, her dönemde ve her ortamda hep gündemde olmuştur.

Ülke ekonomisini en iyi şekilde analiz edip yönlendiriyoruz

 

 

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

BİR ülkenin ekonomisinden sağlığına, eğitiminden turizmine kadar birçok sektör ile direk veya dolaylı olarak bütünleşmiş olan muhasebeci ve mali müşavirlik sektörü, her dönemde ve her ortamda hep gündemde olmuştur. Başkent Ankara’da meslek odaları adına en büyük ikinci üye sayısına sahip olan ve serbest muhasebeci mali müşavirlik sektörünün temsilcisi konumunda olan Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Ali Şahin ile sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını konuştuk. Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Şahin, meslek mensuplarının ülke ekonomisinin kayıtlarını tutarak Türkiye’nin mali ve ekonomik politikalarında öncü rol oynadıklarını ifade etti. Şahin, ASMMMO olarak sektörün gelişimine ve meslek mensuplarının daha ferah bir ortamda çalışmaları adına birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

- Zafer Gazetesi: 14.000 üye sayısı ile Ankara’nın en büyük meslek odalarından birisiniz. Tabi sayı çok olunca sorunlar da çok oluyor. Sizce mesleğinizdeki en büyük sorunlar nelerdir? Bunları çözmek için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

- Ali Şahin: Sayı çok olunca yaşanılan sorunlar da o derecede artıyor. Dolayısıyla daha fazla emek, daha fazla çaba sarf etmeniz gerekiyor. Mesleğimiz konumu itibari ile sorun üreten bir meslek aslında. ‘Bir sorunu çözdük bir daha benzer bir sorun yaşamayacağız’ diyebileceğimiz bir meslek değil. Sürekli yaptığımız mesleğin içeriği itibariyle sürekli sorun üreten bir meslek. Tabi Odaların da görevi bu sorunları görüp onlara çözüm üretmek anlamında yapabileceklerini önüne hedef olarak koyup gerçekleştirmek olmalıdır diye düşünüyor ve bu anlamda çaba sarf ediyoruz. Meslektaşlarımızın en büyük sorunu yapmış olduğu rutin işlerin dışında bizim angarya diye tabir ettiğimiz ücretini alamadığımız ve verdiğimiz hizmetler var. En büyük sorunumuz budur. Bir işi yapıyorsak ve karşılığında ücret alamıyorsak bu bizim mesleğimizin için angarya niteliği taşıyor. Bu tür işlerini yaptığımız ve ücretini alamadığımız mevzulardan ötürü meslektaşımızın iş yükü artıyor. Dolayısıyla bizim öncelikle hedefimiz; ya bu işlerin ücretinin alınabilmesi yada alınamıyorsa da bunun ortadan kaldırılması. Onun dışında meslektaşlarımızın tahsilat sorunu var. Özellikle ekonominin gidişatının kötüye gittiği dönemlerde bu sorun biraz daha da artmaya başlıyor. Çünkü ücretini aldığımız müşterilerimiz de zorlanmaya başlıyor. Dolayısıyla var olan tahsilat sorunu bir kat daha artmış oluyor. Bununla ilgili yasal çerçeve içerisinde yapılması gereken, tahsilatı kolaylaştırıcı önerilerimizi biz İlgili Kurumlarla paylaşıyoruz. Mesele Gelir İdaresi’ne diyoruz ki; ‘Bizim ücretlerimizin banka ve finans kaynaklarıyla ödenmesi şeklinde bir zorunluluk getirin.’ Hem bu Serbest Meslek Makbuzu kesilmesi konusunda sorunları ortadan kaldırmış oluyor hem de Meslektaşlarımızın ödemelerini daha rahat yapmaları açısından önlerine bir çerçeve sunulmuş olur. Bu tamamen tahsilat sorununu ortadan kaldırmaz ama büyük bir oranda rahatlatır. Gelir İdaresi’nin de bu konuda tereddütleri var. İkna edebildiğimizde ve böyle bir tebliğ çıkartabildiğimizde sektörümüzü bu anlamda büyük bir katkıda bulunmuş olacağız.

- Zafer Gazetesi: Sektörünüz sizin de ifade ettiğiniz gibi çok geniş ve kapsamlı bir sektör. Ve meslek mensuplarının da donanımlı olması gerekiyor. Dolayısıyla sizin üyelerinize kendilerini geliştirme ve bilgilerini artırma konusunda ne gibi katkılarını oluyor?

- Ali Şahin: Artık kayıt ortamları tamamen dijital ve Maliye Bakanlığı’nın portalları üzerinden yapmaya başlayacağız. Dolayısıyla bizim iş yükümüz hafifleyecek. Bu azalmadan dolayı da bazı meslektaşlarımız ‘Muhasebe mesleği yok mu oluyor’ şeklinde endişe etmekte. Biz de onlara şunu söylüyoruz: “Dünyada ve Türkiye’de ticaret olduğu sürece bizim mesleğimiz de var olmaya devam edecektir.’ Tabi bundan sonra diğer ünvanımız olan Mali Müşavirlik ön plana çıkacak ve Müşavir Danışman demek. Dolayısıyla bizim kayıtsal işlemlerden çok Danışmanlık yönümüz ön plana çıkacak. Birinci önceliğimiz bu olacak. Bunun dışında mesleğimizin ihtisas alanları var. 2017 yılı Mart ayında mesleğimizin bu ihtisas alanları ile ilgili bir tanıtım toplantısı yaptık. Toplantıda bu ihtisas alanlarının neler olduğunu söyledik ve bunların takibine başladık. Bağımsız Denetim, İş Denetim İş Kontrol, File Denetimi, Şirket Değerlendirme Derecelendirme gibi 30’a yakın mesleğimizin ihtisas alanları var. Meslektaşlarımıza bu alanlarda eğitimler vererek muhasebecilik dışındaki bu alanlarda da çalışmalar yürütmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ve bu verdiğimiz eğitimler de süreklilik arz ediyor. Bir daha bu eğitimi verdik, görevimizi yaptık’ mantığı ile bakmıyoruz, sürekliliğini sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu ihtisas alanları dışında Bilirkişilik eskiden bir kanuna tabi değildi artık bir kanuna tabi olarak yapılmaya başladı. Bu konuda da eğitim vermek üzere yetki aldık Bilirkişilik Daire Başkanlığı’ndan ve bine yakın kişiye eğitim verdik. Bunun dışında yine Uzlaştırmacılık konusunda da eğitimler verdik. Ve bu eğitim sonrasında yapılan sınavlara girmelerini sağladık. Eğitime katılanların çok büyük bir kısmı da o sınavda başarılı olarak Uzlaştırmacılık sertifikalarını aldılar. Biz olayın hem Mali Müşavirlik kısmı hem de ihtisas alanları kısmı konusunda hassasız. Bütün eğitim programlarımızı da bu hassasiyet üzerine yapıyoruz.

- Zafer Gazetesi: Mesleğiniz büyük önem arz ettiği için uzun bir staj dönemi var. Bu dönem içerisinde meslek mensuplarınızı geliştirme anlamında staj dönemi ile alakalı neler yapıyorsunuz?

- Ali Şahin: Öncelikle Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yapabilmek için belli bölümlerden mezun olmak gerekiyor. İşletme ve İktisat Fakültelerinin hemen hemen tüm bölümleri dahil olabiliyor. Onun dışında Hukuk Fakültesi mezunları da staj yapabiliyor. Staj yapmak isteyenlerin öncelikle Odalarda bir dosya açtırmaları gerekiyor. O dosyayı da Staj Başlama Sınavına girmek için açtırıyorlar. Bu sınavda da en az 60 ve üzeri not almak gerekiyor. Bu sınava girip 60 ve üzeri not alan stajer adayı arkadaşlarımızın 3 yıl boyunca staj yapması gerekiyor. Staj süresini kısaltan etkenler var. Bunun bir tanesi yüksek lisans yaparlarsa staj süreleri 1 yıl kısalıyor. Bir de odaların açmış olduğu kurslardan en az 2 tanesine katılmışlarsa 6 ay staj süresi kısalıyor. Ve bu 3 yıllık stajın sonunda toplamda 8 dersten oluşan bir sınava girme zorunluluğu var. Bu 8 dersten geçer not 50, ancak bütün derslerin not ortalamasının da 60 olması gerekiyor. Staj Bitirme Sınavını da kazandıktan sonra stajer adayımız artık Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik olarak Odamıza kayıt olup o ünvanı kazanmış oluyor. Biz Oda olarak hem Staj Başlatma Sınavı kurslarını hem Staj Bitirme Sınavı kurslarını stajyer adaylarımıza veriyoruz. Bu kurslara katılarak sınavlara hazırlanma imkanı buluyorlar.

- Zafer Gazetesi: Sizin de biraz önce bahsetmiş olduğunuz gibi teknoloji gelişiyor ve her sektörde olduğu gibi sizin sektörünüzde de e-devlet ve e-defter gibi dijital uygulama ile işlerin devamlığı zorunluluğu başlıyor. Sektörünüzün bu duruma uyumu ne durumda?

- Ali Şahin: Gelir İdaresi, serbest meslek ve basit usül mükellefleri için e-beyan diye bir sistem oluşturdu. Bizim muhasebe programında girmiş olduğumuz kayıtları bu iki mükellef grubu için Maliye Bakanlığı’nın portalından giriş yapıyoruz ve kayıtlarını da o portal üzerinden tutuyoruz. Bundan sonra da 01.01.2019 tarihinden itibaren de işletme defterleri de bu sistem üzerinde tutulmaya başlanacak. Aynı şekilde birinci sınıf şirketler e-defter ve e-faturaya geçmek zorundalar. Onlar için de bir ciro sınırlaması var. Daha önce 10 milyon üzeri olanlar geçiyor idi ama bu seneden itibaren cirosu 5 milyon ve üzeri olanlar da e-defter ve e-faturaya geçmek zorundalar. Benim tahminim 5 yıl içerisinde Gelir İdaresi’nin bütün mükellefleri Maliye’nin sitemi üzerinden kayıtlarını girmeye başlayacaklar. Bizim meslek camiası olarak sıkıntımız; bu tür uygulamalar yapılırken Gelir İdaresi’nin meslek camiasının da görüşlerini alarak bu sistemleri hayata geçirmesi. Böyle bir görüş alındığı takdirde çok daha az sorunlar yaşanacağını düşünüyoruz. Çünkü bu e-beyan sistemine geçildiğinde büyük sorunlar yaşandı. Ama bunlar yaşanmadan önce bizimle ortak hareket edilmiş olsaydı daha az sıkıntı ile bu süreç atlatılmış olurdu. Tabi bu sorunlar yaşandıktan sonra Gelir İdaresi bizlerden fikir ve yardım talebinde bulundu. Biz de meslek camiası olarak ne yapılması gerektiğini konusunda önerilerimizi ilettik. Onlar da gerekli çalışmaları yapıyorlar. Muhtemelen yaşadığımız sorunların büyük bir kısmı da yaşadığımız süreç içerisinde çözülecektir.

- Zafer Gazetesi: Meslek mensuplarını yaptıkları görev icabı çok yoğun bir tempoda çalışıyorlar. Onların bu yoğun temposunu bir nebze dindirmek adına ne gibi aktiviteler yapıyorsunuz?

- Ali Şahin: Tabi bu konuya çok önem gösteriyoruz. Hatta sloganımız şu “Zaman Akıp Geçiyor Biz Bunun Farkında mıyız?” Biz öyle bir meslek camiasıyız ki; gerçekten zamanın nasıl akıp geçtiğinin farkında değiliz. Bazen bize aylar, günler, saatler yetmemmiş olabiliyor. Dolayısıyla farkına varılabilmesi için sosyal faaliyetler bulunmamızın gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu anlamda Odamızın Tiyatro Topluluğu var, Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korosu var, Halk Oyunları Ekibi var, Yoga Ekibi var. Tiyatro Topluluğumuz bir oyunu sunum haline getirdi ve iki defa sergiledi. Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği Korolarımız çalışmaları sonunda birer konser verdi. Bu faaliyetler ile meslektaşlarımız şunu gördüler; Mali Müşavirler sadece kayıt tutan, beyanname gönderen insanlar değil, yeteneklerine göre tiyatro da yapabiliyor, türkü de söyleyebiliyor, şarkı da söyleyebiliyor, halk oyunu da oynayabiliyor. Bu programlara katılan meslektaşlarımız da nefes almış oluyorlar. Onun dışında Oda olarak topluca biletler alıp meslektaşlarımızla birlikte tiyatroya ve sinemaya gidiyoruz. Ayrıyeten benim çok önemsediğim sosyal sorumluluk çerçevesinde Çocuk Esirgeme Kurumu’ndaki özellikle 4-7 yaş grubundaki çocukları ile bir uçurtma şenliği yaptık, bir tiyatro ve sinema etkinliği düzenledik. Bunları bir rutin halinde yapmayı düşünüyoruz. Huzurevinde kalan yaşlılarımızla da iki yıldır iftarda buluşuyoruz, çünkü bizim yaşlılarımızdan öğreneceğimiz çok şeyler var. Hem sohbet etmiş oluyoruz, hem iftarımızı birlikte gerçekleştirmiş oluyoruz.

- Zafer Gazetesi: Oda olarak çok büyük bir kitleye hitap ediyorsunuz. Hal böyle olunca da temsilcilikler oluşturuyorsunuz. Bu temsilciliklerin Oda’ya ve meslek mensuplarınıza ne gibi faydaları bulunuyor?

- Ali Şahin: Her ilçemizde aşağı yukarı bir temsilciliğimiz var. Bunların ana görevi; bize ulaşamayan, merkeze uzakta kalan meslek mensuplarımızın sorunlarını çözmek. Temsilciliklerimiz vasıtası ile çözülemeyen sorunlar ise direk bize ulaştırarak çözüm sürecini hızlandırıyoruz. Özellikle merkeze gelemeyen meslektaşlarımıza yardımcı olmak adına eğitim çalışmalarımızı bu temsilciklerimizin bulunduğu yerlerde yaparak eğitimleri onların ayaklarına götürmeyi hedefliyoruz. Ve bu konuda da bir çok eğitim çalışmasını bu şekilde yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Meslektaşlarımız daha önce kendilerine ait Oda Kayıt Sureti’ni almak için Merkeze buraya Odamıza gelmeleri gerekiyordu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital çağının gerçeklerini de düşünerek artık Odaya gelmeden Oda Kayıt Sureti’ni ve buna benzer diğer işlemleri kendi ilçesindeki temsilcilikler vasıtasıyla yapabiliyorlar.

- Zafer Gazetesi: Oda Seçimleri ile alakalı ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

- Ali Şahin: Bizim Odalarımızın 3 yılda bir seçimlerimiz oluyor. Daha önceki 2016 yılının Mayıs ayının sonunda yapılmıştı. Bundan sonraki seçimlerimizin de 2019 yılının Mayıs ve Haziran aylarında yapılması planlanıyor. Bizim bu süreç içerisinde “yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır” diyoruz. Ve yaptığımız her işi meslektaşlarımız ile birlikte yapacağımızı iktidara gelmeden önce söylüyorduk, gelince de bir fiil hayata geçirdik. Bir örnek vermem gerekirse; Gelir İdaresi’nin beyannamelerde fatura sayılarının istenmesine ilişkin bir tebliğ vardı. Tebliğe karşı meslektaşlarımızla birlikte nasıl bir yöntem izlememiz gerektiği konusunda Oda Danışma Meclisimizi çağırdık. Bize göre yanlış olan bu uygulamanın kaldırılması için meslektaşlarımızın ortak ittifakı ile bir basın açıklaması yapma kararı aldık ve Odamızın önünde bu konu ile ilgili basın açıklamamızı yaptık. Tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren konularda biz genelde onlara danışıp ve onlardan aldığımız güçle hareket ediyoruz. Herhangi bir konuda sıkıntıya düşen meslektaşlarımıza ‘bize web portalımızdan ulaşarak sorunlarını iletin’ diyoruz. Biz de bu sorunları toplayıp gelen önerileri de alarak ilgili kurumlara gidip sorunları anlatarak takipçisi oluyoruz.

- Zafer Gazetesi: Son olarak mesleğinizin saygınlığını artırma konusunda neler yapılabilir?

- Ali Şahin: Mesleğimizin saygınlığının artırılmasının iki ayağı var. Birinci ayağında; Odaların ve kurumların nezdinde yapılması gerekenler eylemler var. İkinci ayağında; meslektaşımızın bireysel olarak yapması gerekenler eylemler var. Dolayısıyla biz öncelikle Odamızın yapması gerekenleri hem kurumlar hem de toplum nezdinde yapmaya çalışıyoruz. Bu mesleğin ne yaptığını, hangi işle iştigal ettiğini, bu ülkenin kaydını tuttuğunu, bu ülkenin vergisini topladığını dolayısıyla, ülke ekonomisinin de nereye gittiği konusunda meslektaşlarımızın bir fikri olduğunu belirtiyoruz. Vatandaşlarımıza da bu mesleğin ne iş yaptığını ve topluma ne gibi kazanımlar sağladığını açıklamaya çalışıyoruz. Meslektaşlarımızda da gittikleri kurum kuruluş ve şirketlerde mesleğin itibarını artırıcı şekilde tutum ve davranışta bulunmaları gerektiğini dile getiriyoruz. İstediğimiz ve arzuladığımız noktaya gelmesi için hem Oda olarak elimizden gelen her türlü desteği meslektaşlarımıza sunuyoruz.

 
KADIN EMEĞİ FESTİVALİ SILA KONSERİYLE BAŞLIYOR
 
Hükümetin “16 Yıllık Eğitim Karnesi”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Muharrem İnce Batıkentlilere seslendi
BEGÜM ARSLAN / ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CUMHURBAŞKANI Adayı Muharrem ...
Mimarlar'dan 19 Mayıs Stadyumu'nun yıkılmasına tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş ...
Ramazan Bayramı'nda termal tesislere yoğun ilgi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   RAMAZAN Bayramı'na sayılı günler kala tatilini ...
 
Avni Özel’in 3. şiir kitabı “Yağmurun Kokusu” çıktı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA EMEKLİ Savcı Avni Özel’in 3. şiir kitabı çıktı.
Türk Eximbank, TÜRSAB’a 300 milyon TL kaynak ayırdı
SAMET EKER / ANKARA TURİZMİ canlandırmak adına; Türk Eximbank ve ...
Yerel Medya Buluşmaları’nın üçüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BASIN Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ...
 
11 STK’dan “Türkiye İklimi” için somut adım çağrısı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÇEVRE sivil toplum kuruluşları ortak bir basın ...
Beton ürünlere ve ürünlerin geliştirilmesine önem veriyoruz
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   YİRMİ beş seneyi aşkın tecrübesi ile kurulduğu ...
Koç Başkan oldu, Fenerbahçeliler meydanlarda kutlama yaptı
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA 2 - 3 Haziran 2018 tarihlerinde gerçekleştirilen ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri