Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak'
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak"
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
4 Şubat 2020 Salı - 11:13

“Tütün ve alkol kullanımı tüm kanser ölümlerinin yüzde 27’sinden sorumludur”

TÜRK Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle bir basın toplantısı düzenledi.

“Tütün ve alkol kullanımı tüm kanser ölümlerinin yüzde 27’sinden sorumludur”

TÜRK Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 4 Şubat Dünya Kanser Günü sebebiyle bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Dünya Kanser Kontrol Örgütü’nün (UICC) “Kanser 2020” Uluslararası Kamuoyu Araştırması Raporu paylaşılırken, “Kararlıyım ve Yapacağım” kampanyası çerçevesinde kanser hastalığına, kanser taramalarına, aşılara ve kansere neden olan etkenlere karşı farkındalık oluşturmak istenildiği paylaşıldı.
“AYNI GÜN AYNI MESAJI VERMEK BİZİ GÜÇLÜ KILIYOR”
Toplantıda konuşan Dünya Kanser Kontrol Örgütü Eski Başkanı ve Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk, Dünya Kanser Kontrol Örgütü liderliğinde her yıl kanser hastalıklarına dikkat çekmek için çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Tezer konuşmasını şöyle sürdürdü: “150’den fazla ülkede binlerce duyuru, aktivite ve milyonlarca tweet oluyor. Bu kapsamda son 3 yılda dünyadaki önemli binalar ışıklandırılıyor. Bu gece Galata Kulesi’ni ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kampanya renkleri olan turuncu mavi ile ışıklandırıyoruz. Şubat ayı boyunca kanser aktiviteleri oluyor ama aynı gün aynı mesajı vermek bizi güçlü kılıyor. “Kararlıyım ve Yapacağım” sloganı; bireyin, toplumun, şirketlerin, basının ve herkesin mücadelesiyle kanserde bir yere varılır düşüncesini, adanmışlığı ve gündemine almış olmasını sembolize ediyor.
“ERKEN TANI VE TEDAVİ STRATEJİLERİYLE 3.7 MİLYON HAYATI KURTARABİLİRİZ”
Dünyada her yıl 18 milyon kişi kansere yakalanıyor, 9.6 milyon kişi kaybediliyor. Bu 9.6 milyon ölümden kısa ve orta vadede erken tanı ve tedavi stratejileriyle 3.7 milyon hayatı kurtarabiliriz. Nerede yaşadığınız hayatınıza karar vermemeli. Kanser ölümlerinin yüzde 70’i düşük ve orta gelirli ülkelerde oluyor. Orta gelirli ülkelerin yüzde 90’ında kanserin temel tedavisi olan radyoterapiye ulaşamıyor. Küçük değişiklikler büyük değişiklikleri getirir. Dumansız iş yerleri pasif içiciliğe maruz kalma oranını yüzde 90 azaltır. Anlamlı bir değişiklik için kendinize söz verebilirsiniz. Bu senenin kampanyasında bireylerin aldığı risklerin farkında olması ve bunları değiştirerek davranış değişikliği ile kendisini ve toplumu nasıl koruyacağından bahsediyoruz. Genetik nedenler kanserde konuşuluyor ama tüm kanserlerde baktığınızda sadece yüzde 10 kadarı genetik mutasyonlarla alakalıdır. Tütün ve alkol kullanımı tüm kanser ölümlerinin yüzde 27’sinden sorumludur. Riskleri azaltmak için kişisel bir taahhütte bulunabilirsiniz diye mesaj veriyoruz. Aşılamaya değer diyoruz. Dünyada İnsan papilloma virüsünün yol açtığı Serviks kanserine ilişkin dünyada 500 bin civarında vaka görülüyor. 300 bin kadın aşılama ile korunabilir durumda. Burada taramalar ile birlikte aşılama da var. Bugün kanser teşhisi konduktan sonraki 5 yıl içinde yaşayan insanların oranı dünyada 48.3 milyona ulaşmış. Bu çok önemli bir gelişme. Bu insanlar el ele tutuşsa dünya etrafında 1 tur atıyorlar. Kanserden kurtulanların okul, ekonomi, aile gibi sorunları oluyor. Neden dünya etrafında 2-3 tur atmasınlar? Dünyaya kanserin bedeli yıllık 1.16 trilyon dolar. Bu İrlanda, Norveç ve Singapur’un toplam gayri safi milli hâsılasına eşittir. Zengin ülkeler bile ekonomik boyutla başa çıkmakta zorlanıyor. Düşük orta gelirli ülkelerde kanserin sadece önlenmesine yapılacak 11 milyar dolarlık yatırım, yaklaşık 100 milyar dolar tasarruf sağlar. Kansere karşı çaresiz değiliz diyoruz.”
“BİLETİX’TEN BAĞIŞ KAMPANYASI”
Kansere karşı mücadelede Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile işbirliği kuran Biletx adına konuyla ilgili açıklamalar yapan Biletix Genel Müdür Yardımcısı Hale Dündar Biga; “Bugün Dünya’nın en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen kanser konusunda Ticketmaster Türkiye, Biletix olarak kanser hastalığı araştırmalarına destek olmak için Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği ile birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Kanser konusunda farkındalığın artmasını, risklere karşı hayatımızda yapılması gereken davranış değişikliklerin herkesçe bilinir olmasını ve bu hastalığın tedavisi için gerekli olan tıbbi araştırmaların desteklenmesini önemsiyoruz. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımızın ilki olan 4 Şubat Dünya Kanser Günü’ne özel tasarlanmış Biletix hediye paketlerini www.biletix.com internet sitemizde ve satış noktalarımızda satışa sunduk. Paketlerin satışından elde edilen tüm geliri kanser araştırmalarında kullanılmak üzere Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'ne bağışlayacağız. Biletix olarak “Ben Varım, Sen de Katıl” diyor ve herkesi bu sosyal sorumluluğun bir parçası olmaya davet ediyoruz. Çünkü birlikte başarabileceğimizi biliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“AMACIMIZ; KANSERİN KORUNULABİLİR VE ÖNLENEBİLİR OLDUĞU BİLİNCİNİ YANSITMAK”
Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı Prof. Dr. Şuayip Yalçın ise, kampanyayla yanlış bilgi ve suiistimaller konusunda toplumu bilinçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi. Yalçın; “Bu kampanya ile ortak aklı harekete geçirerek bir sinerji oluşturuyoruz. Amacımız; kanserin korunulabilir ve önlenebilir olduğu bilincini yansıtmaktır. Genetik kanserde çok az rol oynuyor. Evet genetik şekilde ortaya çıkabiliyor ama meydana gelişi tamamen davranışlarımızla alakalı. Sigara, alkol, egzersiz yapmama, kilo, dengeli beslenmeme, aşı olmama ve hastalıklardan korunmama, kanser taramalarına katılmama gibi nedenlerle kanser olunuyor. Çoğu kanserler gelişmemiş ülkelerde oluyor. Önlenebilir kanserler dediğimiz kolon, meme, akciğer kanserlerinde ölümler ve görülme sıklığı azaldı. 50-60 yaş sonrası kanser oranları azaldı. Risk oluşumundan kaçınmak ve risklerin farkında olmak gerekiyor.” şeklinde konuştu. 
“KANSER 2020” ULUSLARARASI KAMUOYU ARAŞTIRMASI RAPORU’NDA NELER YER ALIYOR?”
Kanser 2020 araştırmasının sonuçları, küresel, genellikle yüksek düzeyde bir kanser farkındalığı olduğunu göstermektedir. Tütün kullanımı (% 63), zararlı UV ışınlarına maruz kalma (% 54) ve pasif içicilik (% 50), bir kişinin kanser riskini artırabilecek en bilindik faktörler gibi görünmektedir. Bu arada, egzersiz eksikliği (% 28), bazı virüslere veya bakterilere maruz kalma (% 28) ve aşırı kilolu olma (% 29) en az bilinen kanser riski faktörleri olarak görülmektedir. Bununla birlikte, anket yapılan ülkelerdeki düşük gelirli hane halkı grubundan bireylerin, yüksek gelirli hane halklarına göre kanser risk faktörlerini daha az bildikleri görülmektedir. Tütün kullanımı dışındaki tüm alanlarda, bu eğilim, ankete katılan, üniversite eğitimini tamamlamayan üniversite eğitimi alan ve almayan gruplar karşılaştırıldığında da, tütün kullanımı dışındaki tüm alanlarda farklılıklar olduğu saptanmıştır. Kanser hakkında daha fazla farkındalık yaratmaya yardımcı olmak ve kimsenin geride kalmaması için sağlığı geliştirici davranışları desteklemek amacıyla UICC tüm hükümetleri aşağıdaki maddeleri uygulamaya çağırıyor: 
Daha düşük sosyoekonomik nüfusların katılımına odaklanarak, sağlıklı kararları ve sağlığı geliştirici davranışları desteklemek için ilerici sağlık politikaları ve eğitimi yoluyla kanser farkındalığını artırma ve önleme konusuna öncelik vermek. Kamuya kanser riskleri ve kanserin önlenmesi konusunda güncel bilgiler verilmesini ve daha da önemlisi, bilginin daha düşük sosyoekonomik kökenli bireylerin erişebileceği bir şekilde sunulmasını ve iletilmesini sağlamak. Kansere neden olan bilinen ürünlerin (örn. Tütün, şekerli yiyecek ve içecekler) tüketimini azaltmaya yardımcı olmak, özellikle düşük sosyoekonomik gruplar arasında sağlığı geliştirici davranışları teşvik etmek için politikalar uygulamak. Tüm gruplara faydalı olacak en etkili kaynak tahsisini sağlamak için Ulusal Kanser Kontrol Planlaması’na ve nüfus tabanlı kayıtların oluşturulmasına proaktif olarak yatırım yapmak. Kanser riskleri ve kanserin önlenmesi konusunda güncel bilgilerin göz ardı edilmesinden kaçınmak için yeni nesilde farkındalık yaratmaya devam etmek. UICC, her insanı -büyük ya da küçük- bir taahhütte bulunmaya çağıran Dünya Kanser Günü’nün ‘Kararlıyım ve Yapacağım’ kampanyasının bir parçası olarak, herkese şunları önermektedir: Dünya Kanser Günü'nü kanser risk faktörleri konusundaki anlayışınızı geliştirmek ve bilginizi başkalarıyla paylaşmak için bir fırsat olarak kullanın. Sigarayı bırakmak, sağlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve güneş kremi kullanmak gibi kanser risklerinizi azaltan davranışları uygulamak için kendinize söz verin. Check-up, tarama ve aşılama dahil olmak üzere sağlık sisteminizin sağladıklarından yararlanın.

 
TGC 61. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı
 
Murat Ertan’dan AHİD üyelerine “Algı Yönetimi” konulu seminer
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TGC 61. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı
13 Mart 2020 Cuma günü başvuruların son bulacağı ödüller; Basın, Televizyon-Radyo ...
Başkentte ‘Elektrikli Scooter’ dönemi
MİKROMOBİLİTE kavramıyla scooter kullanımını farklı bir boyuta taşıyan ...
SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİ 15 Mart’ta şiddete karşı duracak
SAĞLIK alanında yaşanan şiddete karşı ortak mücadele kararı alan sağlık ...
 
Andrey Stenin Fotoğrafçılık Yarışması’nda ödül alan çalışmalar Türkiye’de sergilenecek
ULUSLARARASI Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması 2019 kazananlarının ...
SAP Genç Profesyoneller Programı sertifika töreni düzenlendi
SAP Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmak adına çalışmalar yürüten bilişim ...
TÜKETİCİ HAKLARI DERNEĞİ’NDEN Peşin alınan doğalgaza sonradan gelen zamlara karşı kampanya
KARTLI ön ödemeli doğalgaz sayacı kullanan tüketicilerin peşin aldıkları ...
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi “Basında Kent Suçlarına Susmayanlar” sergisini açtı
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, Uğur Mumcu 27. Adalet ve Demokrasi Haftası ...
İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu; Elazığ depremi ve gündemdeki konuları değerlendirdi:“Hükümet, depremin değil ama depremin sonuçlarının birinci elden mesulüdür”
İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, 29 Ocak 2020 tarihinde partisinin ...
SPD’DE MELEN BARAJI VE HES’DEKİ ALTERNATİF ÇÖZÜMLERİ KONUŞULDU
İSTANBUL’UN su ihtiyacını 2071 yılına kadar karşılamak için DSİ Genel ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Ona Öğret
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yeşil Dönüşüm Projesi Olan Genç Girişimcilere 200 Bin TL’lik Hibe Desteği
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Okumak
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
CSI
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Burası Arabistan Değil Beyler
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Tarım ve Atatürk (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri