Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan'a gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan'a gitti
Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik
Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
MGK’da ekonomi politikalarına dikkat çekildi
MGK’da ekonomi politikalarına dikkat çekildi
TTB’den “Favipiravir” tepkisi: 'Tedaviye katkısı yok'
TTB’den “Favipiravir” tepkisi: "Tedaviye katkısı yok"
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Haziran 2018 Salı - 10:21

Türkiye atık çöplüğüne mi dönüşüyor?

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÇEVRE Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin çevre sorunlarını ele aldı.

Türkiye atık çöplüğüne mi dönüşüyor?

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

ÇEVRE Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin çevre sorunlarını ele aldı. Atık su arıtma tesislerinin durumu, deniz kirliliği, sera gazı emisyon miktarı, hava kirliliği ve seçim döneminde partilerin ve adayların kampanyaları yüzünden yaşanan çevre ve gürültü kirliliklerinden bahseden Bozoğlu, 24 Haziran öncesi partilerin ve adayların çevre sorununun çözümüne ilişkin yapıcı vaatlerde bulunmadıklarını dile getirdi. Bozoğlu; Ege, Marmara ve İç Anadolu bölgelerindeki dere ve göllerin tamamı kirlenmiştir, mevzuatımızda belirtilen 1. Sınıf temiz yüzey suyu özelliğini yitirmiştir. Yapılan arıtma tesisleri yeterince denetlenmemekte, işletmesi sağlıklı yapılmamaktadır. Büyük Menderes, Kızılırmak, Sakarya, Susurluk, Küçük Menderes, Gediz, Bakırçayı, Ergene nehirleri açık kanalizasyon haline dönüşmüştür.” dedi.

“TÜRKİYE'DE TOPLANMAYAN AMBALAJ ATIKLARI DOĞAMIZI KATLEDİYOR”

Türkiye'nin son yıllarda çok yoğun bir plastik atık ithalatı nedeniyle çöplük haline gelmeye başladığını belirten Bozoğlu, şunları söyledi: “Bugün Dünya Çevre Günü ve Birleşmiş Milletler tarafından bu yılın teması “Plastikle Mücadele”. Şu anda dünyada yoğun bir şekilde plastik kirliliği var. Bu plastik tüketimi denizlerimizi, göllerimizi, nehirlerimizi ve topraklarımızı kirletmeye devam ediyor. Son 10 yılda dünya çapında üretilen plastik miktarı, geçtiğimiz 100 yıldan daha fazla halde geldi. Plastiklerin yarısı sadece bir kez kullanıp atılır durumda. Dünya çapında yılda 500 milyar market poşeti kullanılıyor. Yani dakikada bir poşet tüketiliyor. Kişi başınaysa yılda 150 poşet dünya ortalaması. Dünyada bu kirlilik artmaya devam ederken, Türkiye'de de bu kirlilik hızla artıyor. Şu anda 1 milyon 800 bin ton ambalaj atığı ve pet şişe oluşturuyoruz. Bu ambalaj plastiklerin atık olarak sadece 384 bin tonunu yani sadece yüzde 20'sini topluyoruz. Bu oldukça düşük bir oran. Toplanmayan ambalaj plastikler bizim denizlerimize, göllerimize, toprağa depolanır hale geliyor. Doğaya, yaşama ve ekosisteme zarar veriyor.

“PLASTİK POŞET VE SU KULLANIMINI HAYATIMIZDAN ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR”

Çin dünyanın çölüğü haline gelmişti ve Çin hükümetinin kararıyla dünyadaki çöplerin Çin'e gelmemesi doğrultusunda bir eğilim belirlendi. Bu nedenle Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere atık ithalatının yoğun bir şekilde arttığını görüyoruz. Türkiye'ye 2016 yılında 159 bin 569 Kg plastik ambalaj atığı gelmiş durumda. 2017 yılında ise, 261 bin 863 Kg plastik, Türkiye'ye gönderilmiş durumda. Bu ithalatın Avrupa ve diğer ülkelerden yoğun olarak Türkiye'ye yapıldığını ve Türkiye'nin bir çöplük haline dönüştürülme sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Çevresel ve cari açık anlamında büyük bir problem olduğunu da görüyoruz. 52 milyon Euro'luk bir cari açık söz konusu. Şu anda ambalaj plastik dışında, Türkiye'de yılda toplam  8.5 milyon plastik tüketiliyor. Dolaysııyla paketlenmiş su tüketimini azaltmamız gerekiyor. Plastik pipet, plastik çatal-bıçak ve tabak gibi tek kullanımlık plastiklerden uzak durmamız gerekiyor. Plastik poşet kullanımını hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. 2019'de plastik poşet kullanımı sınırlandırılıyor ve ücretli hale getiriliyor olacak. Dileriz ki bu kural uygulanmaya hemen geçsin.

“TÜRKİYE BİR ATIK SU ARITMA TESİSİ ÇÖPLÜĞÜNE DÖNMÜŞ HALDE”

Su kirliliği konusundaysa dünyada ciddi bir kriz yaşanıyor. Dünyada 2.1 milyar insan temiz suya, içme suyuna ulaşamıyor. Hızlı nüfus artışıyla birlikte küresel su ihtiyacının 2050 yılında şimdiye oranla yüzde 30 daha fazla artacağı öngörülüyor. Atık suların yüzde 50'sinden fazlasının arıtılmadığı ve yaklaşık 1.8 milyar insanın arıtım görmemiş içme suyu kullandığını yani kirli suyla hayatını yaşamak zorunda olduğunu görüyoruz. Bu çok önemli bir felaketi ortaya koyuyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bir an önce su kirliliğini azaltıcı politikalar geliştirmesi gerekiyor. Türkiye özelindeyse ciddi bir problemle karşı karşıyayız. Yaptığımız araştırmalara göre Türkiye'nin dere ve göllerinin yüzde 79'u kirlenmiş durumda. Büyük Menderes, Sakarya, Kızılırmak, Gediz, Susurluk gibi nehirlerimizin tamamı kirlenmiş durumda. İçme suyu kaynağı olan yüzey sularının yüzde 60'a yakını içme suyu kaynağı olarak kullanılamayacak durumda. Derelerimiz, göllerimiz ve nehirlerimiz ciddi bir ekolojik krizle karşı kaşrıya. Bunun kaynağı da atık suların arıtılmadan derelere ve göllere deşarj edilmesi, tarım alanlarında kullanılan zirai ilaç ve gübre, kontrolsüz hayvancılık, katı atık sahalarının sağlıklı hale getirilmemesidir. Türkiye'de 1127 evsel atık su arıtma tesisi olduğunu biliyoruz. Bunların 522 tanesinin yani yüzde 46'sının atık suları sağlıklı bir şekilde arıtmadığını ve bu tesislerin revize edilmesi gerektiğini buradan vurgulamak istiyoruz. Türkiye bir atık su arıtma tesisi çöplüğüne dönmüş halde. Şu and aarıtılan atık sularımızın yüzde 99'unu yeniden kullanamıyoruz.

“718 ATIK SU ARITMA TESİSİNDEKİ ARITMA ÇAMURLARINA YÖNELİK HİÇBİR ÖNLEM ALINMIYOR”

Organize Sanayi Bölgeleri'nin çevresel anlamda yeterince organize olamadığını tespit ettik.  Bunu geçtiğimiz günlerde Uşak OSB'de yaşanan çevre felaketinde hep birlikte gördük. Orada atık su arıtma tesisinden çıkan milyonlarca ton atık çamuru bölgeye yayılmış ve yolları kapatmıştı. Şu anda bir çok OSB'de patlamaya hazır çevre problemleri olduğunu görüyoruz. 309 tane OSB'nin 186 tanesi şu anda faal. 186 OSB'nin 105 tanesinde merkezi atık su arıtma tesisi bulunmuyor. Endüstriyel atık sular bu 105 OSB'de arıtılmıyor. Öte yandan Çevre Yönetim Birimi de 95 OSB'de yer almıyor. Bunların başında Çorum OSB, Adana Kozan, Afyonkarahisar, Düzce, Svas gibi iller yer alıyor. 2023 hedeflerinde 1500 yeni atık su artıma tesisi yapılması öngörülüyor. Dileriz ki bu tesislerinde çevre mühendisleri yer alsınlar ki, çalışmayan atık su arıtma tesisi çölüğüne dönüşmeyelim. Atık su arıtma tesislerinden çıkan arıtma çamurlarının içerisinde kimyasal maddeler yer alıyor. Yılda 2 milyon ton arıtma çamuru atık su arıtma tesisinde oluşuyor. 718 arık su arıtma tesisinden çıkan çamura yönelik hiçbir işlem yapılmıyor.

“TÜRKİYE PARİS ANTLAŞMASINA İMZA ATMALI”

Deniz kirliliğine gelecek olursak, denizcilik sektöründe çevresel anlamda yeterli hassasiyet gösterilmiyor. En çok çevre kirliliği probleminin Muğla, Mersin, İstanbul ve İzmir'de yaşandığını tespit ettik. Bu 4 ile çok dikkat etmek gerekiyor. Bu illerde denetimlerin sıklaştırılması, taşımacılıktan ve gemilerden kaynaklı atık oluşumunu engelleyici faaliyetler yürütülmesi gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün 2018 yılı Dünya Sağlık İstatistikleri Raporu’nda iç ortam ve dış ortam hava kirliliğine bağlı ölümlerde yüz bin kişide 7 ölüm oranı ile en az ölüme sahip ülke Kanada’dır. Türkiye ise iç ve dış ortam hava kirliliğine bağlı ölümlerde yüz bin kişine 47 ölüm oranı ile Avrupa Bölgesinde yer alan 53 ülke arasında en çok ölümün yaşandığı 22. Ülkeyiz. Avrupa Bölgesindeki ilk sırayı ise yüz bin kişide 7 ile Finlandiya ve İsveç almıştır. Bu sıralamada en son sırayı yüz bin kişide 129 ölüm ile Tacikistan almıştır. Hava kirliliğinin en çok etkilediği illler arasında Ankara, İstanbul, Adana, Amasya, Bursa vb. bulunmaktadır. Türkiye’de hava kirliliğinin başlıca nedenleri arasında evsel ısınma, araç kullanımı, sanayi işletmeleri, maden işletmeleri ve termik santraller bulunmaktadır. Dünya çapında iç ve dış ortam hava kirliliği 7 milyon insanın erken ölümüne sebep oluyor. 2016'da iç ortam hava kirliliği 3,8 milyon dış ortam hava kirliliği 3,2 milyon erken ölüme sebep oldu. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Avrupa bölgesinde her yıl hava kirliliğinin 500bin erken ölüme neden olduğu tahmin edilmektedir. İklim değişikliğinin en büyük göstergesi doğal afetlerin yaşanması ve afet sayılarının her yıl artmaktadır. Munich RE verilerine göre 2016 yılında 750 doğal afetlerin meydana geldiği ve 9200 kişinin hayatını kaybettiğini belirtmiştir. 2016 yılında gerçekleşen doğal afetlerin %97’si yağış ve sel, dolu, fırtına, yüksek sıcaklık ve kuraklıktır. 2016 yılında en çok yağış ve sel afetleri fazladan aza sıralanacak şekilde Karadeniz (41), Ege (25), Akdeniz (20) ve İç Anadolu (17)’dur. İl olarak bakıldığında ise en fazla İzmir’de (10) bu doğal afet gerçekleşmiştir. Türkiye'nin iklim değişikliği ile ilgili olarak Paris Antlaşmasına imza atmadığını biliyoruz. Bu konuda Türkiye'ye önemli haksızlıklar yapıldığını biliyoruz ama bu anlaşmaya sahip çıkıp ülkelerle temas haline geçerek iklim değişikliğiyle mücadele etmek çok önemli.” şeklinde konuştu.

“SIFIR ATIK PROJESİNE SAHİP ÇIKILMALI”

Son olarak atık yönetimi, ergene havzası ve toprak kirliliği gibi konulara değinen Bozoğlu, “Atıkların doğru yönetilmesi ve atık tüketimini azaltmak çok önemli. Bütün vatandaşlarımıza kağıt, plastik ve metal gibi atıkları geri dönüşüm alanlarına iletme çağrısında bulunuyoruz. Belediyelerimiz bu konuda çok eksik. Bu bütün siyasi partilerin yönetimde olduğu belediyelerde geçerli. Münferit bir kaç belediyenin çabası olduğunu görüyoruz. Türkiye'nin şu andaki Sıfır Atık projesini destekliyoruz ve geliştirmek için bütün kurumların buna sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz. Eğer kağıdı tekrar kullanırsak, hava kirliliğini yüzde 95 azaltabileceğimizi, su tüketimini yüzde 35 azaltabileceğimizi görüyoruz. Atık camın geri kazanımıyla birlikte yüzde 25 enerji tüketimini azaltmabileceğimizi, yüzde 20 oranında hava kirliliğini azaltabileceğimizi görüyoruz. Toprak kirliliğine gelecek olursak, şu anda 24 bin saha toprak kirliliği konusunda şüpheli durumda. Çevre Bakanlığı'nın acilen Iğdır'dan İzmir'e, Samsun'dan Hatay'a, Trakya'dan Doğu Anadolu Bölgesine kadar ciddi toprak kirliliği porblemlerimiz var. Batman'da petrol arama faaliyetlerinden ötürü yoğun toprak kirliliği olduğunu görüyoruz. Bu anlamda yeterli çalışmaların yapılmadığını görüyoruz. İzmir Gaziemir'de bundan 6 yıl önce kurşun fabrikasının önünde tehlikeli atıklar çıkmasına rağmen o bölge hala temizlenmedi. Dolayısıyla bu kangrene dönmüş sahaların temizlenmesini bekliyoruz. Gürültü kirliliği konusunda birinci sırada İstanbul, Adana, Antalya ve Eskişehir yer alıyor. İstanbul'daki bu durumun temel kaynağı kentsel dönüşüm ve inşaat faaliyetleridir. İstanbul'un diğer gürültü kaynağı da trafiktir.” dedi.

“ERGENE AÇIK KANALİZASYON HALİNE GELDİ”

Ergene Havzası'nın temiz su barındırmadığını ve açık kanalizasyon olduğunu söyleyen Bozoğlu; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 Kasım 2011 yılında yayımlanan 2011/10 Genelgesi ile KOİ parametre limitlerini 6 Mayıs 2014 tarihine kadar azaltmaları zorunlu kılınmıştı. 22.04.2014 tarihinde 2014/11 sayılı yeni bir genelge yayımlanarak 6 Mayıs 2016 tarihine ötelenmişti. 06.05.2016 tarihinde ise 2016/3 genelgesi, 31 Aralık 2017’ye ertelendi. Ancak, 01.03.2018 tarihindeki 2018/02 genelge ile 31.03.2019 a ertelendi. Genelgenin yürürlüğe girmesi 3 defa ertelenmiştir. Arıtma tesisleri uygulamaya geçirilmemiştir. Ergene Nehri artık açık kanalizasyon haline dönüşmüştür. Kirlilik ne yazık ki kronikleşmiş, topraklarımız, tarım alanlarımız bu kirli su ile sulanır hale gelmiştir.” diyerek sözlerini noktaladı.

 
ZÜBEYDE HANIM SOSYAL TESİSİ HIZLA YÜKSELİYOR
 
Koç Başkan oldu, Fenerbahçeliler meydanlarda kutlama yaptı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Genç Girişimciler’den “iftar yemeği”
F. ÖZGÜR ALTIN - SAMET EKER / ANKARA GENÇ Girişim Yönetim Derneği ...
Çargâh Türk Müziği Topluluğu’ndan iftar buluşması
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA HAYATIN yoğun temposunu musikinin ...
ODTÜ Koruma Amaçlı İmar Planı sınırları içinde ağaç katliamı yapıldı
İNCEK’TE, ODTÜ arazisini de içine alacak şekilde Anayasa Mahkemesi’nin ...
 
1 haftada 5-6 kilo verdiren yeşil elma detoksu
A. NAZ SÜRENKÖK / ANKARA KESİNLİKLE yeşil elma ile yapacağımız ...
“Yaşayacağınız bir hayatınız var, onu da hakkıyla yaşayın”
Samet EKER / ANKARA İnsanlar günümüzde hep bir şeylere bağımlı ...
Türk Tabipler Birliği’nden sağlık alanına ilişkin talepler
SAMET EKER / ANKARA “AYDIN Bir Gelecek İçin Sağlık Alanına İlişkin ...
 
ATİD geleneksel iftar programı düzenledi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANADOLU Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD), ...
Nursun Sakal'dan “Doğanın Etkileri” Resim Sergisi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   RESSAM Nursun Sakal, “Doğanın Etkileri” ...
Mevlüt Işık mezarı başında anıldı
SAMET EKER / ANKARA GAZETECİ Mevlüt Işık 30. ölüm yıldönümünde ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Kazakistan, Bitcoin Madenciliği İçin Nükleer Santral Kurabilir
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Amerika’nın Türkiye Üzerindeki Etkisi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kalemde Ne Var?
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Gıda Ferman Tanımıyor !!
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Öğretmenler Haftası
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İletişim
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri