Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Hiçbir milletvekili millet  menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
“Hiçbir milletvekili millet menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
2 Ocak 2019 Çarşamba - 12:02

Toplumda engellilerimize karşı suçluluk kompleksi var

BEGÜM ARSLAN / ANKARA TÜRKİYE Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli ile röportaj gerçekleştirdik. Çocukluğundan beri %95 oranında görme engeli olan İçli, çalışabilir durumdaki engelli vatandaşlarımızın istihdam imkanları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Toplumda engellilerimize karşı suçluluk kompleksi var

BEGÜM ARSLAN / ANKARA

TÜRKİYE Körler Federasyonu ve Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli ile röportaj gerçekleştirdik. Çocukluğundan beri %95 oranında görme engeli olan İçli, çalışabilir durumdaki engelli vatandaşlarımızın istihdam imkanları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye Körler Federasyonu olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren İçli, vatandaşlarımızın engelli insanlara olan tutumları hakkında konuştu.

- Zafer Gazetesi: Sizi tanıyabilir miyiz?

- Turhan İçli: Engelliler Konfederasyonu başkanıyım. Avukatım. 1955 yılında Sivas'ta doğdum. 11 yaşında gözlerimi kaybettim. Görme engelim %95 oranında. Kör olduktan sonra eğitim hayatıma körler okulunda devam ettim. Sonra Ankara'ya geldim. ODTÜ'de Sosyoloji okudum. İkinci üniversite olarak ise Hukuk Fakültesi'ni bitirerek avukatlığa başladım. 45 yıldır engelli haklarının mücadelesi içindeyim. Siyaset ve sivil toplum alanında çalışmalarım var. Çeşitli dergilerde yazıyorum. 100lerce makale ve araştırmalarım var.

- Zafer Gazetesi: Çalışabilir durumdaki engelli vatandaşlarımızın istihdamını nasıl buluyorsunuz? Sizce yeterli mi?

- Turhan İçli: Son yıllarda önemli mesafeler kat edildi. Şuanda özel sektörde 108 bin civarında engelli istihdam edilmiş durumda. Kamuda da bu sayı 52 bin ila 53 bin civarında. Toplamda ise bu sayı 160 bini geçiyor. Ama açık çok olduğu için bu yetersiz kalıyor. Türkiye'de 10 milyon civarında engelli var sayıldığı için 1 milyon 800 bin dolayında çalışma yaşında ve çalışma gücüne sahip engelli bulunduğunu kabul ediyoruz. 1 milyon 800 bin çalışma yaşında ve çalışma gücüne sahip engellinin 160 bini çalışıyor demektir. Orantıladığımız zaman %9 gibi çok düşük bir rakam ortaya çıkıyor. %91 engelli işsizliği var demek oluyor. Belki de Türkiye'de %11'lerde gözüken işsizliği artıran esas itibari ile engelli işsizliği olabilir. Bu kadar yüksek bir işsizlik oranı genel işsizlik oranına yansımıştır mutlaka. Dolayısıyla bu yetersiz. Özellikle 2012 yılında çıkarılan engelli kamu personeli seçme sınavı işe yaradı.

Son 6 yıl içinde 31 bin kişi kamu personel sınavı yönetmeliği çerçevesinde işe alındı. 2002 yılından 2012 yılına kadar 21 bin civarında engelli kamu personeli olarak göreve başlamış 2012'den 2018'e kadarda 31 bin civarında engelli başlamış. Demek ki bu sınav çok işe yaramış. Yalnız şöyle bir sorun var. şuan kamuda çalışan 52 bin civarındaki engelli personelin ne kadarı gerçekte istihdam edilmiş burada ciddi sorunlar var. Bizim tespitlerimize göre çok önemli bir kesimi görevlendirildikleri işlere uygun olmadıkları için çalışma ortamı bulamıyorlar. Aydan aya gelip maaşlarını alıyorlar ya da boş oturuyorlar. Buna bir istihdam diyemeyiz. Bu adeta sosyal yardım. Bu süreci önlemenin en öncelikli yolu engelliler açısından meslek ve iş analizi yapılması. Hangi işlerde ve mesleklerde engelliler başarı ile görev yapabilir bunun tespiti yapılmalı. Bu tespite göre eğitim modelleri geliştirilmeli. Engelliler işe girmeden önce bu eğitimlerden geçirilerek istihdam edildikleri alanlarda bu alanlara uygun olacak. Dolayısıyla işe alanda işe girende memnun olacak.

Aslında Devlet Personel Başkanlığı ve İŞKUR'un görevleri arasında iş ve meslek analizlerinin yapılması bulunuyor. Yıllardan beri söylememize rağmen söz konusu kurumlar engelliler alanında gereken çalışmaları yapmıyorlar. Son 10-15 yılda istihdam alanında bazı önemli gelişmeler oldu. Ama bu daha çok sosyal yardım niteliğinde gerçekleşti. Hala himaye, sadaka kültürü devam ediyor.

- Zafer Gazetesi: Türkiye Körler Federasyonu olarak kurulma amacınız ve bu doğrultuda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

- Turhan İçli: Türkiye Körler Federasyonu olarak biz körlerin eğitimi, istihdamı, toplumsal yaşama katılımı, siyasette, bilimde, sanatta etkin rol oynamaları yönünde hedefler taşıyoruz. Bunları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Son yıllarda özellikle imza sorunu ile ilgili bir mücadele sürdürüyoruz. Çünkü, körlerin noterlerde yaptıkları işlemlerde iki tanık bulunmadıkça noterler bu işlemleri geçerli saymıyorlar. Halbuki bu çok eskilerde kalmış bir meseledir. Bununla ilgili yürüttüğümüz mücadelede 2005 yılında çıkan engelliler kanununa bazı maddeler eklettik. Borçlar kanunundaki bu çeşit düzenlemeler iptal edildi. Türk Ticaret Kanunu'nda eskiden olan düzenlemeler kaldırıldı. Sonuç olarak yasalardan bu hükümler çıkarıldı. Bir süre tapu müdürlüklerinde problemler vardı. Tapu tüzüğündeki ilgili maddelerde iptal edildi. Artık 2 tanık görme engelli birey isterse bulunduruyor istemezse onun imzası geçerli sayılıyor. Bankalarda 5378 sayılı yasadan sonra 2005 yılındaki engelliler yasasından sonra bir süre bu iki tanığı dayattılar fakat bizlerin mücadelesi sonucu 2016 yılında bankacılık hizmetlerinin erişilebilirliğine dair bir yönetmelik çıkardılar. O yönetmelikte de 2 tanık zorunluluğunu ortadan kaldırdılar.

Bazı bankalar eski sistemi uyguluyor ama bu bilmemelerinden kaynaklı. Noterler maalesef bu konuda çok tutucu çıktı. Bunlarda engelliyi düşünmek değil kendini korumaya yönelik. Telefon sistemi üzerinden iradesini ortaya koymaya yönelik noterler birliği bilgi sistemi üzerinden işlemlerin sesli olarak yapılması ve telefon aracılığı ile yönetilmesi yönünde bir yeni uygulama konuşuluyor. Bir yandan Türkiye Körler Federasyonu'nun bu tarz bir mücadelesi var. Dünya Körler Birliği ve Avrupa Körler Birliği'nin üyesiyiz. Körler Federasyonu olarak etkin rollerimiz oluyor. Avrupa birliği ülkeleriyle körlerin ortak sorunları çerçevesinde çeşitli faaliyetler sürdürüyoruz. Bu yıl Troya Yılı ilan edildi. Çanakkale Valiliği sponsorluğunda Troya yılında Ağustos ayında bizde bir organizasyon yaptık. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen körleri Troya'ya getirdik. Kör bir ozan olan Homeros okumaları adıyla bir etkinlik yaptık. Onun anısına bu adı verdik ve Troya harabelerinde Homeros'tan çeşitli ülke temsilcileri okumalar yaptı. Dünya, Türkiye'yi bu vesile ile tanımış oldu. Aşağı yukarı 125 yabancı konuğu 125 te yerli konuğu Türkiye'de 5 gün ağırladık.

- Zafer Gazetesi: Vatandaşlarımızın engelli vatandaşlarımıza olan tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Turhan İçli: Vatandaşların içinde çeşit çeşit insan tipi var. Eğitim düzeyi, algıları farklı olan birçok tip var. Genel olarak söyleyebileceğim şey şu aslında engellilere karşı toplumda suçluluk kompleksi var. İç güdüsel olarak aslında toplumun ihmalinden olduğunu kendi ihmalinden doğan bir sonuç olduğunu kendi muhtemel akıbetini temsil ettiğini bir gün kendisinin de engelli olabileceği duygu ve düşüncesi suçluluk yaratıyor. O zaman 2 türlü davranış biçimi şekilleniyor. Birincisi, suçluluktan dolayı kendi akıbeti ile yüzleşmek istemiyor ve bundan kaçıyor. Sorunu görmezden geliyor. İkincisinde ise o sorundan kaçamadığı takdirde vicdanını susturma adına sadaka vererek küçük yardımlar yaparak kendini o duygudan kurtarmaya çalışıyor. Toplumdaki ağırlıklı 2 eğilim bunlar. Biri göz ardı etme biride sorun için kefaret ödeyerek kendini aklama tavrı. İkisi de yaygın ama yanlış. Daha çok bilinçli vatandaşlarımızın gösterdiği bir tavır var o ise sorunun toplum ve devletin ihmalinden kaynaklandığını görüyor, bunun bir suçlusunu aramıyor. Nasıl telafisi edilebileceği konusunda engelli kitlesinin görüşlerini alarak ona karşıda makul gerektiğinde yardımcı olan gerekmediğinde aşırı merhamet gösterileri yapmayan daha dengeli bir tutum var. Bu azınlıkta olan bir kesim. Bizim toplumdan istediğimiz engellilik konusunda farkında olmaları. Aileleri ile birlikte engelli nüfusu %30'unu oluşturuyor. Bu %30 az bir rakam değil. Bu kesimin sorunlarını fark etsinler. Devletin sorumlu olduğunu ve sorumluluğun görevlerini yerine getirerek engellilere daha çok kaynak ayırması gerektiğini, daha çok hizmet vermesi gerektiğini fark etsinler. Gündelik hayatta engellilere acıyarak değil onların iş ortamlarına girmesini sağlayarak yardımcı olsunlar. Sonuç olarak acıma duygusu ilkel bir duygu. Toplum vicdanı ayrı bir şeydir.

- Zafer Gazetesi: Kentlerde engelliler için yapılan çalışmaları doğru buluyor musunuz?

- Turhan İçli: Maalesef kentlerimiz engelli dostu değil. Engellilerin özgürce dolaşmalarına uygun mekanlar değil. Başkalarının yardımına ihtiyaç duymadan evden çıkabilecek koşullara sahip değil. Tek tük iyi örnekler var. Bu iyi örnekler yaygınlaştırılmalı.

- Zafer Gazetesi: Gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

- Turhan İçli: Engelliler karşısında daha bilinçli olsunlar. Onlar gereksinim duyarsa daha yardımcı olmak üzere onlar istemiyorsa onların hareket alanını sınırlandırmayacak bir tutum benimsemeleri gerekir. Halkımızın düşünmelerini istiyoruz. Engelli vatandaşlarımıza ise örgütlenin diyoruz. Güçlerinizi birleştirin hedeflerinize ortak yürüyünüz diyoruz.

 
KESK’ten “basın özgürlüğü” açıklaması
 
İstanbul’un Aralık ayı zam şampiyonu yeşil soğan oldu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
KESK’ten “basın özgürlüğü” açıklaması
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KESK Ankara Şubeler Platformu, basın özgürlüğü ...
Yöresel lezzetlerin tek adresi: “Şarküt”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÇANKAYA Yıldız’da bulunan Nişantaşı Pazarı, ...
Milli Piyango’da hayaller bugün gerçek oluyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA FARABİ Sokak'ın köşe başında 40 yılı aşkın ...
 
Sanatçı ve şairlerden Keçiören Huzurevi Sakinleri’ne ziyaret
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA ANKARA Yaren Sofrası Kültür Sanat ...
ATO’dan üyelerine “ferdi kaza sigortası”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ANKARA Ticaret Odası (ATO), 28 Aralık 2018 ...
Milli Piyango “Yılbaşı Özel Çekilişi”ne 3 gün kala
BEGÜM ARSLAN / ANKARA YILBAŞI akşamlarının en büyük eğlencesi olan ...
 
Tarım sektörünün çıkış yolu kooperatifler
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRKİYE Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Hüseyin ...
Market torbaları en çok evdeki çöpü dışarı atmak için kullanılıyor
Market torbaları en çok evdeki çöpü dışarı atmak için kullanılıyor
Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nde “1968’den Bugüne Paneli” düzenlendi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, TMMOB’nin kuruluşu’nun ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Renksiz Zamanlar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Roberto Benigni’nin La Vita é Bella(Hayat Güzeldir) filmi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Lüks Ürün Pazarı 1,5 Trilyon Euro’ya Koşuyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İhracata Dayalı Büyüme İçin Çözüm Alternatif Pazarlar
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Davacıyım…
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Her Şey Bir Hayalle Başladı (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri