Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Eylül ayının zam şampiyonu ‘üniversite eğitim giderleri’
Eylül ayının zam şampiyonu ‘üniversite eğitim giderleri’
ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 186
ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 186
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Şehidin vasiyeti yürekleri dağladı
Şehidin vasiyeti yürekleri dağladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
16 Eylül 2020 Çarşamba - 09:49

Tıbbi cihaz sektörü ödeme sorununa çözüm istiyor

Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Tıbbi cihaz ve medikal sarfın üretimini, ithalatını, satışını, teknik hizmetini ve vaka desteğini veren sektörümüz kamu hastanelerinden 16 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamamaktadır. Buna ek olarak Maliye Bakanl

Tıbbi cihaz sektörü ödeme sorununa çözüm istiyor

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

ANKARA’DA sağlık sektörü, kamuda ödemelerde değişiklik yapılması konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına çok sayıda sendika ve sivil toplum kuruluşu başkanı ve üyesi katıldı. 
Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, TOBB Türkiye Medikal Sektör Meclisi Başkanı L. Mete Özgürbüz, Tüm Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçi Dernekleri Federasyonu (TÜMDEF) Başkanı Kemal Yaz, Marmara Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği (MASSİAD) Başkanı F.A. Tolga Sözen, Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanı Ayhan Öztürk, TOBB Medikal Meclis Başkan Yardımcısı Erkin Delikanlı, Ege Tıbbi Cihaz Üretici ve Tedarikçileri Derneği (Egeder) Başkanı Onur Akgün, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Başkanı Fatin Dağçınar ile çok sayıda firma temsilcisi de ortak açıklamaya destek verdi. 
Toplantının açılışında durumu açıklayan Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir şunları aktardı; “Türkiye Cumhuriyeti tarihinde kamuya mal tedariki yapan hiçbir sektörden bugüne kadar feragat ya da indirim istenmezken tıbbi cihaz sektöründen istendi. STK başkanları olarak asla ve kata yüzde 1 bile indirim kabul edilemez. Katma değeri bu kadar yüksek, sağlığın önemli olduğu bir dönemde biz halen kendimizin önemini anlatmaya çalışıyoruz, bu da bize gerçekten acı veriyor”
Ayrıca TOBB Türkiye Medikal Sektör Meclisi Başkanı L. Mete Özgürbüz de, ihale ile sunulan ürünlerin paralarını kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinden 36 aydır tahsil edemediklerini ifade etti. 
“SAHADA FEDAKÂRLIKLA ÇALIŞAN BİNLERCE EĞİTİMLİ PERSONELİMİZ VAR”
Sağlık sektöründe tıbbi cihazlar ve tedarik zincirinde fedakârlıkla çalıştıklarını belirten Araştırmacı Tıp Teknolojileri Üreticileri Derneği (ARTED) Başkanı Ayhan Öztürk yaşadıkları sorunları aktardı. Öztürk : “Sağlık sektöründe tıbbi cihaz ve tedarik zincirini sağlayan; sürekli çözüm üreterek hizmet sunan firmalarımız, bulunduğumuz zor koşullara rağmen sahada fedakârlıkla çalışan binlerce eğitimli personeli ile Kamu- Özel sektör arasında dünyada örneğine az rastlanır bir işbirliği içerisinde, hizmetlerini başarıyla sürdürmektedir.” dedi. 
Kamu hastanelerinden ödeme alamadıklarını iddia eden Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “ Yüz binlerce tıbbi cihaz ve medikal sarfın üretimini, ithalatını, satışını, teknik hizmetini ve vaka desteğini veren sektörümüz kamu hastanelerinden 16 aydır, üniversite hastanelerinden 36 aydır ödeme alamamaktadır. Buna ek olarak Maliye Bakanlığı ile sürdürülen görüşmelerden bir netice alınamadığı gibi sektörümüzden %60’a varan feragat talep edilmektedir. Bu durum yüzbinlerce nitelikli istihdam sağlayan ve Türkiye ‘nin her yerinde 7/24 hizmet veren sektörümüzün bugününü ve geleceğini belirsizliğe ve çıkmaza sürüklemiştir.”  
“2 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE İŞLEM HACMİ OLAN BİR SEKTÖRÜZ”
Tüm yurtta faaliyet gösterdiklerini belirten ve binlerce kayıtlı üyenin 2 Milyar doların üstünde işlem yapan bir sektörün olduğuna dikkat çeken Öztürk zor bir süreçten geçildiğini aktardı. Öztürk: “ Ülke genelinde faaliyet gösteren 9.800 kayıtlı üyesi bulunan 2 milyar doların üzerinde işlem hacmi olan, 650 milyon dolar ihracat rakamına erişen, 100 binin üzerinde çalışanı bulunan ve son derece stratejik bir öneme haiz olan sektörümüz zor bir süreçten geçmektedir.” dedi.  2018 yılında da ekonomik bir sorun yaşadıklarını ancak Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ile soruna çözüm bulunduğunu ifade eden Öztürk benzer bir sorunun şuanda da yaşandığını vurguladı. Öztürk : “Nisan 2018’ de üniversite alacaklarının çok uzun vadelerde ödenmesi nedeniyle ciddi bir krizin eşiğindeyken Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 2018 yılı öncesi için yasal düzenleme yapılarak alacaklardan belli bir oranda bir defaya mahsus feragat yapılması koşulu ile ödemelerin yapılması sağlanmıştır. Yine bu süreçte artık ödemelerin sözleşmelerde yazılı vadelerde yapılacağı tüm firmalara deklere edilmiştir. Buna rağmen belirtilen vadelerde ödeme yapılmadığı için bugün gelinen noktada kamu hastanelerinden 16 ay, üniversite hastanelerinden de 36 aya varan vadelerde toplam 19 milyar liralık alacağını tahsil edemeyen sektörümüz artık faaliyetlerini sürdüremez hale gelmiştir.” dedi. 
“ÖDEMELERİMİZİ ALAMIYOR OLMAMIZA RAĞMEN HASTALARA VE TOPLUMA KARŞI SORUMLULUKLARIMIZI YERİNE GETİRDİK”
Ödemelerde yaşanan sorunlara rağmen sorumluluklarını yerine getirdiklerini ifade eden Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “ Ödemelerimizi alamıyor olmamıza rağmen hastalara ve topluma karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik. Yine aynı süreçte, döviz kurunda, enflasyonda ve diğer tüm girdi maliyetlerindeki ciddi artışlar nedeni ile sektörümüzün üzerinde büyük bir baskı oluşmuştur. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerince, 2018 yılı için %30, 2019 yılı için %50, 2020 yılı için %60 olmak üzere sektörümüzün yok olmasına neden olacak bu feragat talebini kabul etmemiz beklenmektedir. Bu koşularda, 2018 - 2020 yıllarına ait alacaklarımız için yeni bir iskonto uygulanması planlamasının adil ve hakkaniyet ölçüsünde olmadığını düşünüyoruz. Sektördeki firmalarımızın mali durumları, alacaklarını tahsil ederken olası hiçbir iskontoyu kaldıracak durumda değildir. Bu uygulama, ülkemizde mevcut istihdama zarar verir, yeni yatırımların yapılmasını imkânsız kılacağı gibi sağlık hizmetinin sunumunda da aksamalara yol açacaktır.”  
“PANDEMİDE KESİNTİSİZ SAĞLIK HİZMETİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKMIŞTIR”
Pandemi sürecinde sağlık sisteminde tüm paydaşların kritik öneme sahip olduğunu vurgulayan Öztürk; “ Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD - 19 Pandemisi güçlü kurumların ve kesintisiz sağlık hizmeti sağlanmasını mümkün kılan tüm paydaşların kritik önemini bir kez daha ortaya koymuştur Türkiye’deki sağlık sisteminin önemli bir paydaşı olan sağlık teknolojileri ve tıbbi cihaz sektörü, pandemi sürecinde tanı ve tedavi aşamalarında oynadığı rolle, ülkemizin hızlı ve etkili müdahalelerinde bulunmasını sağlayan gizli kahramanlardan biridir.” ifadelerini kullandı. 
Güçlü adımların atıldığı bu günlerde sektöre daha fazla ihtiyacın olduğunu ifade eden Öztürk sözlerine şöyle devam etti; “ Türkiye de Sağlık alanında büyük hamlelerin yapıldığı bu dönemde, güçlü bir tıbbi cihaz sektörüne ihtiyaç varken ve hali hazırda sağlık sistemi zorlu bir pandemi sürecinden geçerken Sağlık Endüstrileri Platformu olarak bu açıklamayı yapmayı zorunluluk olarak görüyoruz. Şu bir gerçektir ki; bütün yaşanan bu olumsuzluklara rağmen Türkiye’de ulusal ve uluslararası tıbbi cihaz tedarikinde bugüne kadar ciddi bir sorun yaşanmamıştır.”  
“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZDAN ACİLEN DESTEK BEKLİYORUZ” 
Ödeme durumunda yaşanan sorunların yaşanması halinde yeni ürünlerin alınamayacağını ifade eden Öztürk Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan acilen destek beklediklerini ifade etti. Öztürk: “ Tarihi sorumluluğumuzun gereği, Sağlık teknolojileri alanında hizmet sunumunun darboğaza gireceğini ve bunun sağlık sisteminde geri dönüşü olmayan etkileri olacağını ifade etmek Sağlık Endüstrileri Platformu olarak vazifemizdir. Firmalarımızın bu zor süreçte ayakta kalarak üzerlerine düşen görevleri layıkıyla yerine getirebilmeleri için vadesi geçen kamu ve üniversite alacaklarının feragat olmaksızın ödenmesi hususunda yetkililerden ve Sayın Cumhurbaşkanımızdan acilen destek bekliyoruz.” dedi. 

Etiketler:
 
Yargıda ‘e-Duruşma’ dönemi başladı
 
Ankaraspor çift antrenman yaptı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık sistemi ve ekonomi sıkıntıda
Kış aylarının yaklaşması ile mevsimsel hastalıklarında artacağını ve bununda ...
İşsiz kalan insanlarımız iş aramaktan vazgeçti
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba partisinin ...
“Sepsisi önlemek ellerinizde”
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, sepsisin enfeksiyona ...
 
Öz Büro-İş Sendikası’nda “Olağanüstü Genel Kurul” talebi
ÖZ Büro İş Sendikası Genel Denetleme Kurulu Üyesi Samsun İl Başkanı Üzeyir ...
LÖSEV’den 81 bin haneye “et”
2019 Kurban Bayramı’ndan bu yana 27 bin haneye et ve et ürünleri ulaştıran ...
İşsizlik ve hayat pahalılığı vatandaşımızı ezip geçiyor
CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ...
 
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan salgın sürecinde örnek davranış
SİVİL Toplum Kuruluşlarının duayen öncüsü, Türk Sanayici ve İş Adamları ...
Umutların bittiği bir dönemde umut olduk
Geçtiğimiz günlerde toplu istifa ile gündeme gelen Gelecek Partisi’nin ...
Ankara Balıkesirliler Derneği, Balıkesir’in kurtuluşunu Anıtkabir’de kutladı
BAŞKENT Ankara’da faaliyetlerini başarıyla sürdüren Ankara Balıkesirliler ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Gluten Hassasiyeti 
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Annemin Özlü Sözleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
James Webb Teleskobu Neptün’ün Halkalı Fotoğrafını Çekti
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Sosyal Konut Projesi’nin Temeli 25 Ekim’de Atılacak
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Kuş Uçur Geceye
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Aile Planlaması
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri