Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Hiçbir milletvekili millet  menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
“Hiçbir milletvekili millet menfaatlerinden başka endişe taşımamalı”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Engellerin aşıldığı “SES YARIŞMASI”
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
Tayland sokak lezzetleri başkentlilerle buluşacak
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
TABİD, projeyi yerinde inceliyor
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
Başkentte çocuk yaşta zorla evlilikler sorunu masaya yatırıldı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
22 Ekim 2018 Pazartesi - 10:19

TMMOB: SGK, iptal ettiği Asgari Ücret Protokolü'nü yeniden uygulasın

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 18-21 Ekim Mühendislik-Mimarlık Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

TMMOB: SGK, iptal ettiği Asgari Ücret Protokolü nü yeniden uygulasın

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Ankara İl Koordinasyon Kurulu, 18-21 Ekim Mühendislik-Mimarlık Haftası dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

“18-21 EKİM HER YIL MÜHENDİSLİK- MİMARLIK HAFTASI OLARAK KUTLANIYOR”

TMMOB Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda bilimi ve tekniği daima halkın çıkarları için kullanılacaklarını dile getiren Ankara İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, özellikle kamu ve özel sektördeki mühendis ve mimarların sosyal güvenlik haklarının ve özlük haklarının yerine getirilmesini istedi. 19 Ekim 2018 tarihinde kamuoyuyla paylaşılan basın açıklaması şu şekilde: “4 Şubat 1954 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan 6235 Sayılı Kanun'la kurulan TMMOB'nin ilk genel kurulu, 18-21 Ekim 1954 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilmiştir. Farklı mühendislik ve mimarlık disiplinlerinden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen ilk genel kurulumuzda, TMMOB tüzüğü kabul edilmiş ve birlik bünyesinde 10 meslek odası kurulmuştur. TMMOB'nin örgütsel hayatının fiilen başlangıcı olan ilk genel kurulumuzun yapıldığı 18-21 Ekim günleri her yıl Mühendislik-Mimarlık Haftası olarak kutlanmaktadır.

“TMMOB BİRİKİMLERİ TOPLUM YARARINA KULLANILIYOR”

1954 yılından bu yana aradan geçen 64 yıl içerisinde Türkiye'nin teknik gücünü oluşturan mimar, mühendis ve şehir plancılarının sayısı artmış, meslek disiplinleri çeşitlenmiştir. Bugün birliğimiz bünyesinde 24 Oda, bu Odalara bağlı 213 Şube ve 50 İl/İlçe Koordinasyon Kurulu bulunmaktadır. TMMOB, 100'den fazla mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı disiplininden 550 binin üzerinde üyesiyle, Türkiye'nin en büyük mesleki kitle örgütlerinden biridir. 64 yıl önce genel kurul salonunda başlayan örgütlü mücadelemizin, yıllar içerisinde emek ve demokrasi mücadelesi ile kaynaşmasıyla birlikte, birliğimizin bugün taşıdığı kurumsal kimliği ortaya çıkarmıştır. Bu kimlik, ülkemizin kalkınma ve sanayileşmesinde bilim ve teknoloji politikalarının önemine vurgu yapan, kamu yararı ve hakça paylaşımından yana, yurtsever, devrimci, ilerici ve toplumcu geleneğimizdir. Birliğimiz ve bağlı odalarımız, 64 yıldır sanayiden planlamaya, kentleşmeden enerjiye, gıda güvenliğinden ormanlara, çevre politikalarından yapı denetime, işçi sağlığından madenciliğe, ulaşımdan iletişime kadar insana ve topluma dair her alanda mesleki bilgi ve birikimimizi emekten, halktan, ülkemizden, meslek-meslektaş çıkarlarından yana kullanmaktadır. Mesleğimizin ve meslektaşlarımızın hak ve çıkarlarını, ülkemiz çıkarları temelinde koruyup geliştirirken, mesleki birikimlerimizin toplum yararına kullanılmasının zeminini yaratmak TMMOB'nin mücadele diyalektiğidir.

“İŞSİZLİK, GÜVENCESİZLİK, ESNEK İSTİHDAM VE DÜŞÜK ÜCRET GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZIN EN BÜYÜK PROBLEMİ”

Bugün ülkemizde derin bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Dışa bağımlı ekonomi politikalarının kaçınılmaz sonucu olan bu kriz, tüm halkın olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşamlarını da olumsuz etkilemektedir. Tek adam rejiminin yarattığı siyasal ortam ekonomik riskleri derinleştirirken, halkın hak arama taleplerinin şiddetle bastırılarak görmezden gelinmesi krizin sonuçlarını daha da ağırlaştırmaktadır. İşsizlik, güvencesizlik, esnek istihdam ve düşük ücret gibi sorunlar genç meslektaşlarımızın en büyük problemi haline gelmiştir. Kriz nedeniyle kapanan işletmeler, duran yatırımlar ve üretimini azaltan şirketler meslek alanlarımızdaki işsizleşme sorununu giderek derinleştirmektedir. Kamuda çalışan meslektaşlarımız ise, düşük ve eşitsiz ücret, sözleşmeli istihdam, özlük hakkı kayıpları ve teknik personel atması yapılmaması gibi sorunlarla yüz yüzedir. Kriz tüm meslektaşlarımızın emeğinin değersizleşmesine, gelirlerinin düşmesine ve borçlarının artmasına neden olmaktadır.

“BİRLİĞİMİZ GÜÇSÜZLEŞTİRİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Birliğimiz, meslektaşlarımızın bu sorunlarının derhal çözülmesi, ekonomik krizin emek yanlısı bir programla aşılması, üreten-sanayileşen-kalkınan bir Türkiye'nin yaratılması için mücadele etmektedir. Birliğimiz, halkın iyi ve güvenlik mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı hizmeti alması için mücadele etmektedir. Birliğimiz, yaratıcı fikirlerin, aklın ve teknolojinin gelişmesi, öne çıkması ve toplumsal yaşamı kolaylaştırması için mücadele etmektedir. Bu mücadelemiz, toplumun genel çıkarı yerine sermaye kesimlerinin çıkarlarını, ülkenin öncelikleri yerine Uluslararası tekellerin önceliklerini önemseyen yöneticiler tarafından boşa düşürülmek istenmektedir.

Yasa ve yönetmelik değişiklikleri yapılarak, mesleki denetim yetkilerimiz kısıtlanarak, mesleki unvan ve alanlarımız aşındırılarak, özlük haklarımız gasp edilerek, belediyeler ve kamu kurumlarıyla yaptığımız protokoller iptal edilerek, birlik yöneticilerimize davalar açılarak mühendis, mimar ve şehir plancılarının öz örgütü olan birliğimiz güçsüzleştirilmek istenmektedir. Mühendis, mimar ve şehir plancılarının mesleki haklarına ve onların savunucusu olan TMMOB örgütlülüğüne sahip çıkmak aslında tüm toplumun geleceğine sahip çıkmak demektir. Çünkü bizim meslek alanımız, toplumun ortak yaşamının üretimini ve devamlılığını sağlamaktadır. Mesleğimizin bu özelliği, bize toplumsal bir görev ve sorumluluk vermektedir.

“BİRLİĞİMİZ ÜZERİNDEKİ VESAYET VE DENETİM GİRİŞİMLERİNE SON VERİLMELİDİR”

TMMOB ve bağlı odaları, geçmişte olduğu gibi bugün de meslek alanları ile ilgili her konuda bilgiyi biriktirmeyi ve kamuoyuyla paylaşmayı ana çalışma alanı olarak görmektedir. Bu doğrultuda yayınlanan raporlarla, açılan kamu davalarıyla, düzenlenen kongre-sempozyumlarla, yapılan açıklamalarla, gerçekleştirilen mitinglerle, bilimin ve tekniğin halktan yana kullanılmasıyla, başka bir dünyanın mümkün olabileceğini ortaya koymaya çalışmaktadır. Bu sorumluluk duygusuyla, meslektaşlarımızın haklarının korunması için şu hususların bir kez daha altını çizmek istiyoruz: Birliğimiz ve bağlı odalarımızın üzerindeki, Bakanlıklar, Devlet Denetleme Kurulu ve merkezi idare üzerinden yapılan her türden vesayet ve denetim girişimlerine derhal son verilmelidir. Birliğimizin görevlerini, yetkilerini, seçim sistemini ve yönetim yapısını değiştirme yolundaki yasal düzenlemeler geri çekilmelidir.

Kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancılarının ek gösterge, eşit ise eşit ücret, kadrolu istihdamı mesleki atama ve özel hizmet tazminatı talepleri karşılanarak, ücretleri insanca yaşanabilir bir düzeye çıkartılmalıdır. Kayıt dışı çalışmanın ve ücret adaletsizliklerinin engellenebilmesi için, birliğimiz ile SGK arasında 2012 yılında imzalanan fakat 2017 yılında SGK tarafından keyfi biçimde iptal edilen Asgari Ücret Protokolü yeniden uygulanmaya başlamalıdır. Birliğimize bağlı odalarımızın mesleki denetim yetkilerini kısıtlayan tüm düzenlemeler kaldırılmalıdır. Mesleki çıkarlarımızı ve statülerimizi aşındırmaya ve gasp etmeye yönelik uygulama ve düzenlemeler geri çekilmelidir. Birliğimizin ve bağlı odalarımızın kamusal yaşamı düzenlemeye yönelik kurul, konsey ve organlara katılımının önündeki engeller kaldırılmalıdır. TMMOB olarak bu taleplerimizin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu inanç ve kararlılıkla Ankara İl Koordinasyon Kurulu olarak; Odalarımızı ve TMMOB'yi savunmaya ve güçlendirmeye her türlü baskı ve antidemokratik uygulamalara boyun eğmeden mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 
Change.Org'da imza kampanyası başlatıldı
 
YENİMEK kursları hayalleri gerçeğe dönüştürüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Change.Org'da imza kampanyası başlatıldı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA TÜRKİYE İş Bankası, sermaye yapısında ...
Köşedeki Kahve Dükkanı “Pangea Coffee House”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA     ANKARA Farabi Sokak'ta birkaç ay önce ...
Savaş Arpacıoğlu ve Yekta Güngör Özden’den filateli sergisi: “Pullarla Atatürk ve Cumhuriyet”
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÜNLÜ Filatelist ve aynı zamanda 17’nci Dönem ...
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sarıbal, gıda ve kadın çiftçi sorunlarına değindi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, ...
“ANKÜSADER” çocuklar yararına sergi düzenleyecek
BEGÜM ARSLAN / ANKARA Anadolu Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma ve ...
KESK üyelerinden zamlara ve enflasyona tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KAMU Emekçileri Sendikası (KESK) Ankara Şubeler ...
 
ÇSM’nin serüveninden kesitler sanatseverlerle buluşuyor
BEGÜM ARSLAN / ANKARA ÇANKAYA Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, ...
ANKARA’DA KONTROLLERİN  ARTTIRILMASINI DİLE GETİRMİŞTİK
GEÇTİĞİMİZ günlerde vatandaşların Kızılay Meydanına giriş hakkı olmayan ...
OĞUZHAN  KOÇ VE İBRAHİM BÜYÜKAK “YOL ARKADAŞIM 2”NİN ÖZEL GÖSTERİMİ İLE BAŞKENTLİLERLE BULUŞTU
SİNEMASEVERLERİN uğrak noktası Ankara Atlantis Alışveriş ve Eğlence Merkezi, ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Renksiz Zamanlar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Roberto Benigni’nin La Vita é Bella(Hayat Güzeldir) filmi
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Lüks Ürün Pazarı 1,5 Trilyon Euro’ya Koşuyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İhracata Dayalı Büyüme İçin Çözüm Alternatif Pazarlar
HAKAN KOÇ
HAKAN KOÇ
Davacıyım…
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Her Şey Bir Hayalle Başladı (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri