Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
24 Eylül 2021 Cuma - 13:23

TEB Başkanı Çolak: “Aşı karşıtları Covid-19 Pandemisi’nden çıkışı güçleştiriyor”

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü Resepsiyonu düzenlendi

TEB Başkanı Çolak: “Aşı karşıtları Covid-19 Pandemisi’nden çıkışı güçleştiriyor”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

Türk Eczacıları Birliği (TEB), 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü Resepsiyonu düzenledi. 23 Eylül tarihinde JW Marriott Otel’de düzenlenen resepsiyon öncesinde, 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü Yaşam Boyu Onur ve Değer Katan Eczacı Ödülleri-2021 ve Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2021 Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülleri Ödül Töreni düzenlendi. Konuşmasında aşı karşıtlığına değinen Çolak; “Hem aşıların küresel olarak eşitsiz dağılımı hem de yaygın aşı kararsızlığı ve bu kararsızlığı köpürten aşı karşıtları Covid-19 Pandemisi’nden çıkışı maalesef güçleştiriyor” dedi.

“TEB’İN 65’İNCİ YILI”

25 Eylül Dünya Eczacılık Günü Yaşam Boyu Onur ve Değer Katan Eczacı Ödülleri’nde konuşma yapan Türk Eczacıları Birliği Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, şunları kaydetti: “Birliğimizin 60’ıncı yaşını kutladığımız 2016 yılından itibaren mesleğimize ve meslek örgütümüze çok önemli katkılar sunan, çeşitli kademelerde birçok görev ve sorumluluk üstlenen meslektaşlarımıza vermeye başladığımız Yaşam Boyu Onur Ödülleri’nin 5’incisi takdim etmekten büyük bir mutluluk duyuyoruz. 2018 yılından itibaren de mesleki, sosyal ve kültürel alanda imza attıkları projeler ve faaliyetlerle mesleğimizin itibarını arttıran meslektaşlarımıza Değer Katan Eczacı Ödüllerini veriyoruz. Aynı zamanda bu yıl birliğimizin 65’inci yılı. Dönüp baktığımızda emekle, azimle, mücadele ile, kıvanç ve tasada birlik olmanın verdiği güçle yazılmış bir tarihimiz var. Bugüne kadar mesleğimiz ve meslektaşlarımız adına her ne başarı elde etmişsek işte bu birlikle olmanın gücüne inandığımız içindir. 25 Eylül’ün 2009’da ev sahipliğini yaptığımız FIP Kongresi’nde Dünya Eczacılar Günü olarak kabulü Birliğimizin başarısıdır ve asla unutulmayacak bir tarih sayfasıdır. İşte biz eczacılar, yarınlar da yine birlikle ve birlikte başaracağız; geleceğimizi birlikle ve birlikte kuracağız.

“BİLİM KARŞITLIĞINI TOPLUMDAN SÖKÜP ATMALIYIZ”

2019’un sonlarından itibaren Dünyamızı cenderesine alan Covid-19 Pandemisi dolayısıyla 2020’de Ödül Törenimizi gerçekleştirememiştik. Bugün 2020 Yaşam Boyu Onur ve Değer Katan Eczacı Ödüllerini sahiplerine takdim edeceğiz. Yaklaşık 100 yıl önce görülen İspanyol Gribi Salgını’ndan bu yana dünyanın gördüğü en büyük salgın olan Covid-19, yaşamlarımızı derinden sarstı. Uzunca bir süre evlerimize kapanıp, maskeli ve mesafeli hayatlar sürmeye başladık.  Kendimizi başta sağlık krizi olmak üzere ekonomik, toplumsal, siyasal, ekolojik yüzleri bulunan çoklu bir krizin tam ortasında bulduk. Şimdi bu krizden çıkışta oldukça kısa sayılabilecek sürede üretilen aşılar bize umut oldu. Böylesi bir atılım gerek bilim açısından gerek insanlık açısından muazzam bir gelişme. Ancak hem aşıların küresel olarak eşitsiz dağılımı hem de yaygın aşı kararsızlığı ve bu kararsızlığı köpürten aşı karşıtları Covid-19 Pandemisi’nden çıkışı maalesef güçleştiriyor. Peki bu tablonun bize söylediği ne? İnsanın ve doğanın uyumunu esas alan bir paradigmayı önceleyerek en başta küresel düzeyde eşit, erişilebilir, hiç kimseyi geride bırakmayan, kapsayıcı, kamusal sağlık politikalarını hayata geçirmek. Diğer yandan bilim karşıtlığını toplumdan söküp atmak.  Eğer bu yolu seçmezsek gelecekte belki bugünkünden çok daha ciddi salgınlarla karşı karşıya kalabiliriz. Öyleyse yolumuzu değiştirmenin tam vaktidir.

“PANDEMİDE 54 ECZACIMIZI VE 19 ECZANE TEKNİSYENİMİZİ YİTİRDİK”

Covid-19 Pandemisi elbette toplumun çok farklı kesimlerini farklı biçim ve düzeylerde etkiledi. Ancak insan yaşamını korumak açısından bu salgını sırtlayanlar sağlık çalışanları oldu. Ve binlerce sağlık çalışanı yaşam kurtarmaya çalışırken yaşamını yitirdi. Bu mücadelede biz Eczacılar da 54 eczacımızı ve 19 eczane teknisyenimizi yitirmenin acısını yüreklerimizde duyduk. Huzurlarınızda anıları önünde bir kez daha saygı ile, minnet ile, şükran ile eğiliyorum. İsimlerini yaşatmak için kurduğumuz Eczacılar Parkı’nın açılışını 9 Ekim’de gerçekleştireceğiz. Bütün bu olumsuzluklarına rağmen Covid-19 Pandemisi bir şeyi açık ve net bir biçimde gösterdi: Eczacının ve eczanelerin toplum sağlığı açısından kıymetini. Bizler bu süreçte birinci basamak sağlık kuruluşu olan eczanelerimizde önemli bir kamu hizmeti üstlendik. Hekime, aile sağlığı merkezine, hastaneye gidemeyen, reçete yazdıramayan hastalara danışmanlık verdik; raporlu ilaçlarını karşıladık, halka maske dağıttık, grip aşılarını eczanelerimiz vasıtasıyla halka ulaştırdık. Bu süreç eczacının salgın hastalıklarla mücadelede ve koruyucu sağlık hizmetleri açısından işlevsel olduğunu ortaya çıkardı. Covid-19 dolayısıyla pek çok ülkede eczacının yetkileri genişletildi, eczacı eczanesinde test yapma ve aşı uygulama hakkı kazandı. Türkiye olarak bizim de yaygın toplum eczaneleri ağının sağlık açısından önemi bu derece gözle görülür hale gelmişken vakit kaybetmeden bu rotaya girmemiz gerekiyor.”

“BİLİM DAHA İYİ BİR YAŞAM ARAYIŞIMIZIN MANİVELASIDIR”

Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademisi 2021 Bilim Hizmet ve Teşvik Ödülleri Ödül Töreni kapsamında da bir konuşma gerçekleştiren Çolak’ın ifadeleri şu şekilde: “Bilim; insanın kendisi, yaşadığı evren ve toplumla ilgili hakikate ulaşma çabasının bir ürünü. Bu niteliği dolayısıyla bilim vazgeçilmez bir insani-toplumsal etkinlik alanı. 2019 Aralık ayından bu yana Dünyamızın içinde bulunduğu Covid-19 Pandemisi bilimin, bilimsel faaliyetini önemini ve vazgeçilmezlik özelliğini bizlere bir kez daha hatırlattı. Bu süreçte tüm dünyada bilimin bilimsel araştırmaların yol göstericiliği üzerinde ciddiyetle durulur olmuş; belki de bilim uzun süredir hiç olmadığı kadar gündeme gelmiştir. Daha önce uzun yıllara yayılan aşı geliştirme çalışmalarının 1 yıl gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebilmesi bilimin muazzam bir başarısı ve bizlere sunduğu bir nimettir. Yaşadıklarımız açıkça göstermiştir ki; Covid-19’a karşı mücadelede asıl olarak bilimin söylediklerini rehber edinen ülkeler dalgalı denizde kıyıya ulaşabilecekken bilimi es geçen, bilime gereken değeri vermeyen ülkeler ne yazık ki kıyıya vuracaktır. Ne yazık ki bilim karşıtlığı hâlâ önümüzdeki en büyük engellerden biri olarak durmaktadır. Ancak sürecin sonunda kazanan tarihin bize hep gösterdiği gibi bilim olacaktır. Bilimin kazanması bizatihi insanlığın kazanması demektir. Zira bilim daha iyi bir yaşam arayışımızın manivelasıdır.

“İNOVATİF AR-GE ÇALIŞMALARINA KAYNAK AKTARMAK VE TEŞVİKLER SAĞLAMAK ŞART”

Ülkemiz, maalesef bilimsel devrimleri büyük ölçüde ıskalamış olan ve bilim kervanına sonradan yetişmeye çalışan bir ülkedir. Elbette Türkiye bugüne kadar dünya çapında bilim insanı çıkarabilmiş bir ülke. Elbette ülkemizde insana, topluma ve doğaya yarar sağlamak için canla-başla çalışan, üreten nice bilim insanlarımız var. Ancak bunun büyük ölçüde bireysel çabalardan ibaret kaldığını, elde edilen başarıların üstün bireysel çabalarla elde edildiğini üzülerek teslim etmek zorundayız. Çünkü ülkemizin kapsamlı, tutarlı, ayakları yere basan bir bilim politikası yok. Bilimin gelişmesi için muhakkak surette ciddi bir bütçe ayrılması gerekiyor. Elbette son yıllarda teknolojik alt-yapıya büyük yatırımlar yapıyoruz. Sürekli üniversite-sanayi iş birliğinin öneminden bahsediyoruz. Bunlar önemli ama bilimsel atılımları sadece teknoloji transferi yöntemiyle yapabilmek mümkün değil. İnovatif ar-ge çalışmalarına kaynak aktarmak ve teşvikler sağlamak şart. Ancak bilimin gelişmesi için bunlar da yetmez.  Toplumun tüm fertlerinin bilimsel bir eğitim almış olması gerekir ki bilim zihniyeti gelişebilsin, dünyaya emsal teşkil edebilecek buluşlara imza atılabilsin. Diğer yandan bilimsel üretim için, özgür bir düşünce ortamının varlığı zaruridir. Bilim insanının kendisini özgür hissedeceği bir akademik ortam yoksa nitelikli bir bilimsel üretim söz konusu olamaz. Dahası beyin göçünü engelleyemez hale gelirsiniz. Umuyor ve diliyorum ki Covid-19’un bize öğrettiklerinden yola çıkarak önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı ve bütüncül bilim politikalarını geliştirebilir; bilim kültürünün topluma yerleşmesini sağlayabiliriz.

“ECZACILIK AKADEMİMİZİ YAŞATMAK VE GÜÇLENDİRMEK İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERMELİYİZ”

Eczacı-hasta-toplum hizmetinde bilginin üretimi ve yayılması felsefesiyle yola çıkmış olan Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademimiz kurulduğu günden bugüne azımsanmayacak birikim oluşturabilmiş bir kurum. Covid-19 Pandemisi tarihi hızlandıran bir etmen olarak her alanı dönüştürürken, sağlık ve eczacılık alanındaki değişimlere yeni bir ivme kazandırırken Türk Eczacıları Birliği Eczacılık Akademimiz gibi akademik-kurumsal yapılarımızın değeri daha da öne çıkıyor. Dediğim gibi; birikimimiz var, irademiz var, eyleyecek güce de sahip olabilmeli, Eczacılık Akademimizi yaşatmak ve güçlendirmek için elimizden gelen çabayı göstermeliyiz. Eczacılık Akademimiz, her yıl mesleğimizin yüz akı olan bilim insanlarımıza ve kurumlara 2005 yılından bu yana Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri veriyor. Bizler, bu ödüller vasıtasıyla ülkemize, mesleğimize, insanımıza hizmet eden bilim insanlarımıza şükranlarımızı sunmuş oluyoruz. Geçtiğimiz yıl Pandemi nedeniyle TEB Eczacılık Akademi Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Törenimizi gerçekleştirememiştik. Bu yıl 2020 yılı ödül sahiplerine de plaketlerini takdim edeceğiz. Ben hem geçtiğimiz yıl hem bu yıl Bilim-Hizmet-Teşvik ödüllerini kazanan bilim insanlarımızı kutluyorum. Akademimizin bugünlere gelmesinde dünden bugüne katkı veren tüm başkan ve üyelerimize, her geçen gün daha etkin ve daha üretken bir TEB Eczacılık Akademisi için emek sarf eden mevcut Yönetim Kurulu üyelerimize, Akademi Başkanımız Sayın Prof. Dr. Terken Baydar nezdinde teşekkürü bir borç biliyorum. Eczacılık Akademimiz aklın, bilimin, aydınlanmanın izinde, toplumdan ve eczacıdan yana bilimsel bilgi üretmeye devam edecek.”

“ÖDÜL ALAN ECZACILAR ŞU ŞEKİLDE”

Yaşam Boyu Onur Ödülü 2020: Prof. Dr. Nurettin Abacıoğlu Ecz. Sait Yücel Değer Katan Eczacı Ödülü – 2020 Ecz. Hilmi Şener Ecz. Bora Hazır Ecz. İlker Sarı Yaşam Boyu Onur Ödülü- 2021 Prof. Dr. Kemal Hüsnü Can Başer Ecz. Azmi Kerman Ecz. Çiğdem Okman Kılcı Değer Katan Eczacı Ödülü- 2021 Ecz. Hakan Gençosmanoğlu Dr. Ecz. Gönül Berker Ecz. Cem Kılınç. TEB Eczacılık Akademisi 2020 Yılı Teşvik Ödülü - Doç. Dr. Miyase Gözde Gündüz Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı - Doç. Dr. Merve Bacanlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı TEB Eczacılık Akademisi 2020 Yılı Hizmet Ödülü - Prof. Dr. Salih Kutay Demirkan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı TEB Eczacılık Akademisi 2021 Yılı Bilim Ödülü: Prof. Dr. Hasan Kırmızıbekmez Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı TEB Eczacılık Akademisi 2021 Yılı Hizmet Ödülü - Prof. Dr. Nuriye Akev İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı TEB Eczacılık Akademisi 2021 Yılı Teşvik Ödülü - Doç. Dr. Neslihan Üstündağ Okur Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Eczacılık Fakültesi Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Burak Barut Karadeniz Teknik Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı.

 
Başkent'te ulaşıma yeni düzenleme
 
AK Parti harekete geçti, eğitimini yarıda bırakan 25 bin kadına ulaşılacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı Hazır
ABB: “Ankara İli Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı”nı tamamlandı ve ...
Aile hekimlerinden o açıklamalara tepki
Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir canlı yayında çok tartışılacak ...
Z Kuşağından Çağrı: İklim Acil Durumu İlan Edilsin
24 Eylül günü tüm dünyada milyonlarca genç gezegeni korumak için biraraya geliyor.
 
Her yıl yaklaşık 2 milyon insan işe bağlı nedenlerle yaşamını yitiriyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) ilk ...
Prof. Dr. Sözen: Her 5 kişiden birinde idrar kaçırma sorunu var!
Ürolojik şikâyetleri olan kişilerin doktora başvurmayı ihmal etmelerinin ...
ASO Başkanı Özdebir: “ÜFE ile TÜFE farkı üreticinin üzerinde baskı oluşturuyor”
ASO Başkanı Özdebir’den ANGİAD’a ziyaret
 
Türk Toraks Derneği: “Vaka olan sınıflarda 14 gün boyunca online eğitim uygulanmalı”
Türk Toraks Derneği, okullarda alınması gereken önlemlere ilişkin önerilerini paylaştı.
CHP Sözcüsü Öztrak: “Bu kadar mı milletten ve milletin dertlerinden koptunuz?”
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin 20 Eylül 2021 tarihli MYK toplantısının ...
TMMOB Ankara İKK: “Meslektaşlarımızın sorunları artarak devam ediyor”
TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK), 19 Eylül Mühendis, Mimar ve ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Haftanın Filmleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İnsanlığa Ait Bilinen En Eski Ayak Izi Keşfedildi: 6 Milyon Yaşında
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Koç Holding, 2050 Karbon Nötr Hedefini Açıkladı
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Eteklerinde Güneş
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Elektrik Depolama Tesisleri İçin İnşaat Süreleri Belirlendi
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Vefa
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri