Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
14 Kasım 2020 Cumartesi - 09:55

“Son bir yılda 148 bin hasta kanser tanısı, 92 bin kanser ölümü yaşandı”

Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından 12-15 Kasım 2020 tarihleri arasında online platformda ‘Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında onkolojide neler değişti?” başlığıyla gerçekleştirilecek Türk Tıbbı Onkoloji Derneği Sanal Kongresi’nde ele alınıyor.

“Son bir yılda 148 bin hasta kanser tanısı, 92 bin kanser ölümü yaşandı”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

DÜNYADA ve ülkemizde kanser konusunda yaşanan gelişmeler, bu gelişmelerin uygulama alanındaki etkileri vb. önemli başlıklar, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği (TTOD) tarafından 12-15 Kasım 2020 tarihleri arasında online platformda ‘Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılında onkolojide neler değişti?” başlığıyla gerçekleştirilecek Türk Tıbbı Onkoloji Derneği Sanal Kongresi’nde ele alınıyor. Günümüzde onkoloji alanında gelişmeler baş döndürücü hızla yaşanmakla birlikte kanser hala ciddi bir sağlık sorunu olma özelliğini sürdürmektedir. Kanser hastalığı tedavisinin hasta odaklı olarak gerçekleştirilmesi yolunda oluşan yeni bilgiler, alanında söz sahibi bilim insanları tarafından katılımcılarla paylaşılıyor.
“VİRÜSTEN KAÇARKEN KANSERE YAKALANMAYIN”
Sanal kongrede konuşan TTOD ve Kongre Sekreteri Doç. Dr. Özlem Sönmez; “COVİD-19 salgını nedeniyle insanlar virüs belirtileri yaşamadıkça hastanelere gitmiyor ya da erteliyor. Hastanelerin normal  polikliniklerinde başvurularda düşüş gözlemledik, bu nedenle kanserde erken tanı şansının da azaldığını söyleyebiliriz. Hastanelerde bütün önlemler alınmış durumdadır, vatandaşlarımızı tereddüt etmeden şikâyetleri olduğunda başvurmaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Pandemi dönemini yaşıyor olmamız, kanser tedavilerine engel olduğu anlamına gelmiyor. Bu süreçte de tedaviler sürdürülebilir. COVID-19 hastalığına ait semptomlar olmadığı sürece, en yüksek risk gruplarından olan kanser hastalarının, doktorlarının tavsiyelerine uymalarını ve tedavilerine mutlaka devam etmelerini öneriyoruz. TTOD olarak, enfeksiyon hastalıkları uzmanı hocalarımızla iş birliği yaparak oluşturduğumuz Pandemi Danışma Kurulu ile hastalarımızın tedavilerinin planlanması için kılavuz hazırlandı. 
Yine her zaman olduğu gibi tedavi düzenlemelerinin hastalığın evresine, kanserin moleküler özelliklerine, hastanın genel durumuna ve tedaviden beklenen faydaya göre organize edilmesine özen gösterildi. Aktif tedavisini bitiren ve takip döneminde olan hastalarımızın kontrolleri, tümör özelliklerine ve riskine göre ötelendi veya teletıp yöntemleri kullanılarak uzaktan yapılmaya çalışıldı. Tetkikler için ise hastanın COVID-19 riskini en aza indirecek değerlendirme yöntemlerini seçtik. Kemoterapi hastaları kesinlikle salgın sürecinde tedavilerini aksatmamalıdır. Evlerde de izolasyonlarına devam etmeliler ve sağlıklı beslenerek egzersizle bunu desteklemeliler. Kanser hastalarının COVİD-19'a yakalanması durumunda seyirleri daha ağır olmaktadır. Hastanın yanında mümkün mertebe refakatçi olmaması, eğer olması gerekiyorsa da hastanenin dışında beklemesi gereklidir. Takipli hastalarımızın, doktorlarına danışmalarını gerektiren acil bir şikâyetleri yoksa poliklinik ziyaretlerini ötelemesini önermekteyiz” şeklinde konuştu.
“AKCİĞER KANSERİNDE YENİLİKLER”
TTOD ve Kongre Başkanı Prof. Dr. N. Serdar Turhal da akciğer kanserindeki yeniliklere değindi. Turhal şunları kaydetti: “Çok uzak değil, 2000 yılında Amerika'da yapılan yıllık ASCO toplantısında 4 ayrı kemoterapi rejimi karşılaştırılmış, hastaların ortalama bu tedavilere yüzde 20 cevap verdiği ve ortalama sağ kalımın 8 ay olduğu rapor edilmişti. O günden bu yana, özellikle 2013 yılından başlayarak akciğer kanserindeki mortalitede yıllık yüzde 3 ila 6 azalma oldu. Akciğer kanseri sık rastlanan bir kanser olduğu için de son 30 yılda kanserde görülen yaklaşık yüzde 30 oranında ölüm oranındaki azalmada, bu akciğer kanserindeki tedavilerdeki etkinliğin de önemli bir katkısı oldu. Yalnız 2020 yılında akciğer kanserinde 9 yeni endikasyonda tedavi onaylandı. Bunların 4 tanesi tamamen yeni ilaçlardan oluşmaktaydı. Bu tedavilere olan cevap oranları yüzde 50 ile 85 arasında değişiyor ve ortalama hastalıksız sağ kalım 10 ila 25 aylar arasına çıktı. Bu hastaların arasında ALK spesifik mutasyonu pozitif olan metastatik kanser hastalarında ortalama sağ kalım 5 yılın üzerine çıktı. Yine bu sene daha önce kalın barsak kanserinde baktığımız KRAS mutasyonu olan akciğer kanseri hastalarındaki cevap oranları yüzde 32 ve meme kanseri hastalarında baktığımız HER 2 mutasyonu olan hastalarda cevap oranlarının yüzde 60 olduğu erken bir çalışmada gösterildi. Yakında akciğer kanseri hastalarında 10'un üzerinde hedefi kontrol edip, hedefe yönelik tedavi ilaçlarını verme imkânımız olacak gibi görünüyor.
“HEDEF OLARAK HALA BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ SİGARANIN BIRAKILMASI”
Başka bir ümit vadeden tedavi iyileşmesi de immun checkpoint inhibitörleri tedavileri. Burada 5 tane ilacımız var ve bununla ilgili olan PD-L1 mutasyonu yüksek ise hastaların 5 yıllık sağ kalımları metastatik seviyede dahi yüzde 32 seviyesinde oluyor. Bu PD-L1 ekspresyonu hastaların yaklaşık yüzde 30'unda görülmekte. Bu yıldan başlayarak 2'li hedefe yönelik tedavilerinin hastalarımızda onaylanması gerçekleşti. Ipilimumab ve Nivolumab isimli ilacın kombinasyon halde kullanılmasında daha da iyi sonuçlar alınabildiği gösterildi. Bu tedavilerin erken evrede, yani kanseri cerrahi olarak şifahen çıkarılmış hastalarda koruma amaçlı faydasına dair çalışmaların da önümüzdeki dönemde fayda göstermesini bekliyoruz. Ancak şu anda henüz buna ilişkin bir kanıtımız yok. Sonuç olarak, hedef olarak hala birinci önceliğimiz sigaranın bırakılması. Ancak sigara içen hastaların 55 yaşından sonra akciğer tomografisi ile taranması şeklinde olan yaklaşım henüz hastaların genel popülâsyonun yüzde birinden azında gerçekleşmekte, onun için bunun artması akciğer kanserinin erken tanısında bize bir imkân sağlayacaktır kanaatindeyiz. Yeni tedavilerin uygun şekilde hastalara ulaşması fayda sağlayacaktır kanaatindeyiz. Likit biyopsi ile hastaların erken dönemde kanserin saptanması ve tedavilerinin uygulanmasına imkân sağlamasının yakın gelecekte bir fırsat yaratacağını düşünmekteyiz. Başka kanserlerde olduğu gibi hastaların sürmekte olan çalışmalara katılmalarının da akciğer kanseri tedavisinin gelişmesinde önemli katkısı olacağını düşünüyoruz.”
“SÜREKLİ KANSERİ DÜŞÜNMEK HASTALIĞIN SEYRİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR”
Kanser alanında hedefe yönelik tedavilerin devrim niteliğinde bir fark yarattığını belirten Turhal; “Tanı konabilmek için yöntemlerde birtakım değişiklikler oldu; moleküler genetik tetkikler ortaya çıktı, hastaya tanının konulması için likit biyopsi yöntemi keşfedildi. Bu yöntemle de “iğneyle” parça almak yerine, hastanın kanını alıp 1 milyon hücrenin içinden bir tane bile tümör hücresini seçebilen cihazlarda analiz yapabilme imkânı geliştirildi. Özellikle ameliyat olmuş, tümörü şifahen çıkartılmış, sonrasında koruyucu tedavi almış hastalarımıza her zaman için söylediğimiz mümkün mertebe tabiri caizse bu hastalıkla yatıp kalkmamaları, devamlı onun üzerinde düşünmek yerine normal hayatlarına dönmeleri ve başka sorunlarla, başka dertlerle meşgul olmaları. Çünkü devamlı bu hastalığı kafalarında kurgulayan hastalarda hastalığın seyrine olumsuz bir katkısı olduğunu düşünüyorum. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği olarak da toplantılar ve sosyal medya duyuruları ile toplumumuzu bilgilendirmek, bilinçlendirmek adına aktif çalışmalar içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.
“SON 1 YILDA 150 BİNE YAKIN KİŞİ KANSER TANISI ALDI”
TTOD Yönetim Kurulu Üyesi, Sayman Doç. Dr. Tarık Salman da kanserin sebeplerini belirtirken, erken tanının da hayat kurtardığını vurguladı. Salman; “Kanser her gün büyüyen sosyoekonomik bir sorundur. Dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon kişi kanser tanısı almakta olup, her yıl 10 milyon insan kansere bağlı nedenlerden ölmektedir. Ülkemizde son istatistiklere göre bir yıl içinde 148 bin hasta kanser tanısı almış ve 92 bin hasta kansere bağlı nedenlerden kaybedilmiştir. Dünyada ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer alan kanser sadece kişileri, aileleri değil tüm toplumu, tüm üretim araçlarını, hizmet sektörlerini etkilemektedir. Bu ölümlerin yüzde 70’inin az ve orta gelişmiş ülkelerde görülmesi kanserle savaşın başarılı olmasında kişilerin veya ülkelerin finansal gücünün önemini göstermektedir. Dünyada kansere bağlı yapılan toplam harcama 1.2 trilyon dolardır. Fakat önleyici tedbirler ve erken tanı için harcanılacak 10 milyar doların bu alanda 100 milyar dolarlık tasarruf sağlayacağı görüşü kabul edilmektedir. Kanser önleme ve koruma amaçlı politikaların ve kanser riski olan veya tanısı alan popülâsyonun yönetimi için uygun sağlık sistemi geliştirilmesi bu yönden önemlidir” dedi. 
“KÖTÜ ALIŞKANLIKLARIMIZ ÖLDÜRÜYOR”
“Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kansere bağlı 3 ölümden biri beş temel davranış ve beslenme alışkanlığıyla ilgilidir” diyen Salman; “Bunlar; Sigara –tütün ürünleri, obezite/şişmanlık, yetersiz fiziksel aktivite, yetersiz meyve-sebze tüketimi, aşırı alkol tüketimi. Bu beş maddeye ek olarak güneşe maruziyetin kontrolü, mesleki risklerin azaltılması, HBV (hepatit B virüs) ve HPV (insan papillom virüs)  ilgili kontrol ve önlemler ile tüm kanser vakalarının yüzde 30-40’ı engellenebilir. Yani kanser önlenebilen bir hastalıktır ve erken tanı hayat kurtarır. Dünya Sağlık Örgütü toplum tabanlı ve hedef nüfusun en az yüzde 70’ini kapsayacak şekilde toplum taramasını meme, rahim ağzı ve kolon kanseri için önermektedir. Ülkemizde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) mevcut olup, ücretsiz olarak yürütülen bu taramalar aşağıdaki programa göre yapılmaktadır. Meme Kanseri Taraması: 20 yaş üzeri her kadın ayda bir kez kendi kendine meme muayenesi, 20 yaş üzeri kadınlara iki yılda bir kez, 40 yaş üzeri kadınlara yılda bir kez hekim tarafından meme muayenesi, 40-69 yaş arasındaki kadınlara iki yılda bir mamografi. Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Taraması: 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir smear ve HPV testi. Kalınbağırsak (Kolon) Kanseri Taraması: 50-70 arası kadınlara ve erkeklere iki yılda bir kez dışkıda gizli kan testi, 51 ve 61 yaşındaki kadınlara ve erkeklere 10 yıl arayla kolonoskopi. Bunların dışında prostat, bazı özel gruplarda akciğer kanseri içinde tarama programları vardır” şeklinde konuştu. 
“İMMÜNOTERAPİ KANSER TEDAVİSİNDE ÇIĞIR AÇTI”
Kansere bağlı ölümlerde azalma, yaşam kalitesinde artma ve maliyette ciddi azalmaların sadece kanserin önlenmesi ve erken tanıya yönelik politikaların geliştirilmesi ile sağlanabileceğini vurgulayan Salman; “Kanserin nedenleri ve kanserin gelişimi sırasındaki basamakların aydınlatılması ile kanser tedavisinde yüksek etkinlikli tedavi seçenekleri gelişmiş laboratuvar teknolojileri sayesinde günümüzde insanlığın hizmetindedir. Günümüzde her kanser hastasını ayrı olarak değerlendiren ve ona yönelik tedavi planlanması amacı güden “ kişiselleştirilmiş/özelleştirilmiş tedavi” en etkin tedavi sayılmaktadır. Güncel tedaviler arasında halk tarafından  “akıllı ilaç” olarak adlandırılan kanser hücrelerindeki belli hedeflere yönelik tedaviler ve son 10 yılda kanser tedavisinde çağ açan “immünoterapi” başat durumdadır. Her yıl dünyada ve ülkemizde yapılan kanser ile ilgili toplantılarında konu başlıklarının çoğunluğunu bu tedaviler oluşturmaktadır. Günümüzde bu tedavilere yüksek maliyeti nedeni ile her hasta ulaşamamaktadır. İlaç endüstrisinin, sağlık ve sosyal güvenlik sisteminin bu tedavilerde kullanılan ilaçlar yönünde geliştirilmesi kanserin toplumdaki yıkıcı etkilerini azaltmakta faydalı olacaktır” dedi. 
“KANSER KRONİK BİR HASTALIK” 
Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Bir Önceki Dönem Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş de konuşmasında şunları söyledi: “İnsan ümit ve hayal ettiği sürece yaşar. Bunu ben çok önemsiyorum. Bu konularda hastalara destek olmak, onlara yol gösterici olmak bir takım çözüm önerileri sunmak, ümitlerini ayakta tutmak, canlı tutmak çok önemli. Bir hastamıza bir tedavi verirken bununla ilgili ne tür sorunlar yaşıyor, gece rahat uyuyor mu, herhangi bir ağrısı oluyor mu, mutlu mu, huzursuzluğu var mı bunlar belki hastalığıyla direkt ilgisi olmayan konular ama bu konuların da özellikle gündeme getirilip bunlara çözüm bulunması da çok önemli.” 
Her gelişme bir devrim, kanser kronik bir hastalıktır diyen Prof. Dr. Gümüş: “Kanserin de diğer kronik hastalıklarımız gibi olmasını arzu ediyoruz. Yıkıcı, korkutucu bir hastalık olmaktan ziyade, birlikte yaşanan, yapılan tedavilerle baş edilebilen bir hastalık haline getirmek istiyoruz. Ankara, İstanbul, İzmir’de bir elin parmakları kadar onkologla bu işe başlamıştık diye hatırlatan Prof. Dr. Gümüş: “O nedenle ciddi yoğunluklar içerisinde hastalara hizmet vermeye çalıştık. Şimdiyse onkoloji alanında daha güçlü ve kalabalık bir şekilde, hayat için bilimin izinde adım adım umuda yürümeye devam ediyoruz.”

 
“Hedefimiz koşan ve mücadele eden takım yaratmak!”
 
Kanuni sondaj gemisi Zonguldak açıklarında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dijital Devrim’e zamanında geçilmesi gerekiyor
TÜRKİYE İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) tarafından "Dijital ...
Kanserle Dans Derneği’nden akciğer kanserine karşı farkındalık eğitimi
KANSERLE Dans Derneği, Kasım ayı süresince yürüteceği akciğer kanseri ...
Nallıhan kömürlü termik santrali imar planları iptal edildi!
Ankara'nın Nallıhan İlçesi’nin Uluköy ve Karaköy Mahalleleri sınırları ...
 
"Balın mucizesi propolis ile bağışıklığınızı güçlendirin"
TÜSİAV Gıda Platformu Başkanı ve Ankara Arıcılar Birliği Başkanı Selçuk ...
Kılıçdaroğlu ve Karamollaoğlu, Albayrak’ın istifasını yorumladı
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal ...
Akciğer kanseriyle ilgili merak edilenler bu eğitimde
KANSERLE Dans Derneği, Kasım ayı süresince yürüteceği akciğer kanseri ...
 
Filyasyon ekiplerinin kontrol merkezi “Aile Sağlığı Merkezleri” değildir
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından yapılan açıklamada, ...
Arnavutluk Fotoğraf Sergisi Başkent’te
Gazeteci ve fotoğraf sanatçısı Yavuz Alatan'ın Arnavutluk Fotoğraf Sergisi, ...
“Ayrı bir Kadın Bakanlığı ve Çocuk Bakanlığı kurulmalı”
SAĞLIK ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Aile, Çalışma ve Sosyal ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri