Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet  eşitliği eğitimi
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
29 Kasım 2022 Salı - 10:42

“Sokak hayvanları konusunu çözülebilir hale getirmemiz gerekiyor”

Konya ve Mamak barınakları konusunda hayvanlara yapılan şiddetin görüntülerinin paylaşılması üzerine ülke gündemine oturan konuya aydınlık getirmeye çalışan belediyeler açıklamalarda bulunuyor.

“Sokak hayvanları konusunu çözülebilir hale getirmemiz gerekiyor”

SAMET EKER - M. UMUT KARAKÜLAH


Konya ve Mamak barınakları konusunda hayvanlara yapılan şiddetin görüntülerinin paylaşılması üzerine ülke gündemine oturan konuya aydınlık getirmeye çalışan belediyeler açıklamalarda bulunuyor.  Olayların gerçekleştiği bugünlerde Ankara’daki hayvan barınakların yetersizliği güncelliğini korurken, barınaklar için ayrılan bütçelerin miktarı ve bu bütçelerle uygulamada herhangi bir barınak yapılmaması tartışma konusu oldu. İhmaller ve göz ardı edilen Ankara’da sayıları 500 bini bulan sokak hayvanları ve onlar için mücadele eden hayvanseverler kamu kurumlarından çözüm bekliyor.
“BÜTÇE ÜSTÜNE BÜTÇE KOYMUŞTUR”
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse düzenlediği basın toplantısında Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 Mali Yılı Bütçesi’ni değerlendirdi. Başkan Köse, gerçekleştirdiği basın toplantısının açılış konuşmasında şunları söyledi: “Geçen sene 2021 yılı bütçesi yapıldığında 6,97 milyon TL’lik bir gelir gelmesi bekleniyordu. Kesin hesaba baktığımızda gelen gelirin 9,34 milyar TL olduğu gözlendi. 2022 yılı için bunlar yılbaşı itibari ile kesin hesap üzerinden değerlendirilecek ve bu analizleri 2022 yılı içerisinde yapacağız. Ancak buradan gördüğümüz hükumetten gelmesi beklenen ya da bütçe açısından bakıldığında 6,9 milyar TL gelmesi beklenirken 2,3 milyar TL fazlasıyla 9,3 milyar TL’lik bir bütçe oluşmuş durumdadır. 2021 yılı için. 2021 yılı için gider bütçesine baktığımızda 7,6 milyar TL’lik rakam varken, gelir bütçesi 9,3 milyar TL olmuştur. 2021 yılında Ankara Büyükşehir belediyesi bütçesi 1,6 milyar TL fazla vermiştir. 2020 yılında 6,7 milyar TL bütçe kullanılmışken 2021 yılında 9,3 milyar TL ile yüzde 37,50 artış göstermiştir. 2,3 milyar TL ile yüzde 34 bütçe fazlası verdiğini görüyoruz. Bu fazladan gelirin hükümetten gelen gelir olduğunu görüyoruz. Hükümet, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne fazla fazla para vermiş. Bütçe üstüne bütçe koymuştur. Şunu açıkça söylemek gerekiyor ki gelir anlamında bu yılda ilave gelirler geldiğini, önceki aylarda bir ayda 1 milyar TL’den fazla gelir geldiğini görüyoruz.”
“ENGELLENME ALGISI VE YALAN OLUŞTURULUYOR”
Sözlerine devam eden Köse, “Bütçe kaynakları başlığı altında şunu söylemek gerekiyor: her yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne hükümet büyük bir bütçe ayırmıştır. Bu sadece Ankara için değil, tüm belediyeler için geçerlidir. Maalesef son yıllarda 11 tane CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı toplantılarda; bir engellenme algısı ve yalan oluşturuluyor. Bu rakamlar gösteriyor ki tam tersine engellenme değil, fazla bir bütçe verildiği gözleniyor. 2023 bütçesi oylamasında da gösterdik ki bugüne kadar da aynı şekildeydi; bütçe oylamalarında Ankara Büyükşehir Belediyesi bütçe tasarısının kurusuna dokunmadan bütçelerin geçtiğini görüyoruz. Devamında da bugüne kadar 70 milyar TL’ye yakın para harcanmış durumda. Bu paraların da tek kuruşunu dokunmadan Ankara Büyükşehir Belediyesinin harcama yaptığını görüyoruz. Bugüne kadar aynı zamanda Büyükşehir Belediye Meclisine 7 binden fazla karar alınmak üzere dosya getirilmiştir. Bu kararların yaklaşık yüzde 97’sine AK Parti grubu ve Milliyetçi Hareket Partisi grubu ile beraber Cumhur İttifakı ile beraber yüzde 97 oy birliği sağlanmıştır. Yani bu önceki dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Büyükşehir’e muhalefet olduğu dönemlerde yüzde 30’u geçmeyen bir rakamdır. Biz eğer ki engellemiş olsaydık; böyle bir şey yapar mıydık?” diye konuştu. 
“ABB HAYVAN BARINAKLARI İÇİN 50 MİLYON TL AYIRDI”
Son günlerde özellikle gündemde olan başıboş hayvanlarla ilgili konu hakkında ABB’nin ayırdığı bütçe üzerine konuşan Murat Köse, konuya dair şunları söyledi: “Sokaklardaki tehlikeli hayvanlarla ilgili olarak gündemi biliyorsunuz. Önümüzdeki yıl bütçesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi başıboş hayvanların barınak yapımları için 50 milyon TL bütçe ayırmış durumdadır. Tabii ki dört yıl geçti ancak Ankara Büyükşehir belediyesi bir tane bile hayvan barınağı inşa etmedi. Dolayısıyla 50 milyon TL’lik bütçeyi nasıl kullanacak, bu para yetecek mi bu da meçhul bir durum. Yılan hikâyesine dönen Çankaya tarafında bir barınak olduğunu biliyoruz. İnşaatının yüzde 10-15 civarında olduğunu biliyoruz. Ama Ankara’da özellikle sokak köpekleri konusunda gerçekten insanlarımızın sokakta güvenli olarak yürüyemediklerini, gezemediklerine, sokağa çıkamadıklarını biliyoruz. Dolayısıyla böylesi bir konuda Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu kadar geride kalması, inisiyatif almaması anlaşılır bir şey değildir. Vaka sayılarının arttığını, ısırmaların ve olayların arttığını hepimiz biliyoruz. Ankara Büyükşehir belediyesi bunu yapmayınca görev ilçe belediyelere düşüyor.”
“ABB, ENGELLİLER İÇİN 58 MİLYAR TL’LİK BÜTÇEDEN 5 MİLYON TL AYIRDI”
Belediyelere ve engelli vatandaşlara ayrılan bütçe hakkında bilgi veren Köse, şunların altını çizdi: “Yine bütçe tasarısına baktığımızda 2023 yılı için Yenimahalle’ye, Çankaya’ya toplamda 485 milyon TL’lik bütçe ayrıldığı ve özellikle parklarla ilgili olduğu gözüküyor. Tabii ki yine yatırım programına baktığımızda başka ilçelerin ismi geçmediği ve toplamda ilave olarak 700 milyon TL’lik bir bütçe öngörüldüğü gözüküyor. Yani Çankaya ve Yenimahalle’ye yüz milyonlarca bütçe ayırırken, bunun haricinde Ankara’nın 25 ilçesi var ve diğer ilçelere düşük bir bütçe ayrılması, isminin bile geçmemesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin nasıl bir uygulama yaptığını gösteriyor. 2023 yılı yatırım programında engellilere sadece 5 milyon TL’lik bir bütçe ayrıldığını görüyoruz.  Engellilerin erişilebilirliğini sağlanması konusunda onunda ne kadar hassas bir konu olduğunu düşündüğümüzde 58 milyar TL’lik bir bütçenin içerisinden bu kadar küçük bir bütçenin engellilere ayrılmasının takdirini de size bırakıyorum. Seçim döneminde Ankara halkına daha iyi bir gelecek vaadi ile Ankaralıları ikna etmeye çalıştı. Ama maalesef engelsiz yaşam merkezine baktığımız zaman ayırdığı bütçeden de gözüküyor, bir tane bile engelsiz yaşam merkezi yapmadığını görüyoruz. Başka tesisler üzerinden de düşündüğümüzde de aynı şeyi görüyoruz.”
“SOKAK KÖPEĞİ SAHİPLENENLERE 500 TL NAKİT DESTEK”
Murat Köse, sokak hayvanlarının çözümüne yönelik şunları ifade etti: “Sokak hayvanları konusunda hepimizin hassas olduğu bir durumdur. Bu konuyu bir şekilde çözünebilir hale getirmememiz gerekiyor. Günümüzde sokak köpeklerinin popülasyonunun arttığını görüyoruz. Özellikle aç kalan, su bulamayan, hastalandığında bakıma ihtiyacı olan köpeklerin nasıl sahiplenmesi gerektiğini de iyi biliyoruz. Günümüzde köpeklerin sayısının arttığını, kontrol edilemediğini, sahipsiz olduğunu ve saldırgan görüyoruz. Bunun bir şekilde çözümünü gerçekleştirmemiz lazım. Bu konuya dikkat çekmek için ‘Şehirde Sahipsiz Köpek Olmaz’ başlığını kullandım, çalışmalar yaptık ve bu konudaki düşüncelerimi ifade ettim. Ben bu konudaki düşüncelerimi ifade ederken sokakta saldırıya uğrayan insanların durumunu anlatmak istedim. Kamu kurumu olarak aldığımız inisiyatifi, yaptığımız işleri anlatmaya çalıştım. Biz sokak köpeklerinden sahiplenen insanlara aylık 500 TL’lik nakit destek veriyoruz. Mama ve veteriner desteği veriyoruz. Sokakta saldırgan köpekleri alarak rehabilite ederek, aşısını ve tüm tedavilerini yaparak, sağlıklı bir şekilde sahiplendirmeyi gerçekleştiriyoruz. Bu sorunun çözümüne yönelik irademizi ortaya koymuş ve inisiyatif almıştık”
“ARKADAŞLARIMIZIN YAPTIĞI BÜYÜK BİR EKSİKLİK” 
Ege Mahallesi’nde gerçekleşen olayla ilgili açıklama yapan Köse, şunların altını çizdi: “Daha önceden aynı saatler içerisinde Doğukent Caddesi’nde bir köpeğe araba çarpıyor. Köpek yaralı, kanlar içerisinde kalıyor ve hayatını kaybediyor. Bu çağrı ve ihbar üzerine ekipler gidip köpeği olay yerinden alıyor. Bu süre içerisinde saldırgan köpeklerin toplanması üzerine çalışma devam ediyor. Anestezi yapılarak alınan 2 köpek aynı araca alınıyor ve ölü köpek ile arkadaşlarımızın aynı araca almaları büyük bir eksiklik. Bu konuda uyardım ve bundan sonra daha dikkatli olacaklar. Kan içerisinde olan köpeğin özel torbalara konması gerekiyor. Diğer köpeğin kanı anestezili olan köpeğe bulaşması ve bir hayvan severin bu durumu görmesi üzerine aracın kapağını açıp video ve fotoğraf çekiyor. Maalesef ‘Mamak’ta katliam var’ başlığı altında yanlış bir şekilde ifade edildiğini görüyor. Arkadaşlarımız durumu ifade etmesine rağmen farklı kesimler tarafından bunu bir iftiraya ve bir manipülasyona dönüştürüldüğünü görüyoruz.”

 
Çocuklarda miyopi riski artıyor!
 
“Bilgisayar ile ilgili donanımları” alınacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Büyükelçi Eşleri “Kimchi” yapımı için kolları sıvadı
Kore Kültür Merkezi, Türkiye’de geniş kesimlerce sevilen ve yakından takip ...
“Kısırlaştırma seferberliği ‘katletme’ seferberliğine dönüştü”
Konya, Ankara Mamak, Düzce, İstanbul Bayrampaşa gibi birçok şehirde artan ...
Büyük Eczacı Mitingi Ankara’da yapıldı
Türk Eczacıları Birliği’nin düzenlediği, Türkiye’nin dört bir yanından ...
 
Gazetecilere ve öğrencilere “teyitçilik” eğitimi
GAZETECİLER ve gazetecilik öğrencilerine teyitçilik eğitimi vermeyi amaçlayan ...
“Ankara milli mücadeleye ev sahipliği yaptı”
ANKARA’DA Birlik Derneği’nin düzenlediği “Ankara’da Birlik Sohbetleri” ...
Düdükler son nefesini veren kadınlar için çaldı
KADINA Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, ...
 
BiK Genel Kurulu’ndan 3 büyük müjde
Afyonkarahisar’da düzenlenen Basın İlan Kurumu (BİK) 31. Dönem 4. Genel ...
Basın gerçek anlamda özgürlüğün ve demokrasinin teminatıdır
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim ...
Ankara sağlık turizmi potansiyelinin yüzde 10’unu kullanıyor
İhracatı Geliştirme Merkezi (İGEME), Ankara’da sağlık turizmini güçlendirmek ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İş Makinesi İzleme Dürtümüzün Altında Yatan Bilimsel Sebep: Işık Görmüş Böcek Gibi Oluyoruz!
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Provokatör Paludan’dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Yeni Tehdit
ELİF SİLAV
ELİF SİLAV
Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Geceden de Karanlık
MEHTAP ŞAFAK ESEN
MEHTAP ŞAFAK ESEN
Geçmiyor Mevsimler Geçmiyor
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Endometrial Polipler
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri