Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
28 Ocak 2020 Salı - 10:44

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer: “Sevgi toplumu, tüm canlıların sevgi ile yaşadığı bir toplumun tanımıdır”

ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) önderliğinde her yıl geleneksel olarak yürütülen Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, 26 Ocak 2020 tarihinde “Sevgi Toplumu İçin” konulu bir forum düzenledi.

Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer: “Sevgi toplumu, tüm canlıların sevgi ile yaşadığı bir toplumun tanımıdır”

ŞİDDETSİZ Toplum Derneği, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (UMAG) önderliğinde her yıl geleneksel olarak yürütülen Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında, 26 Ocak 2020 tarihinde “Sevgi Toplumu İçin” konulu bir forum düzenledi. Forum öncesinde Şiddetsiz Toplum Derneği tarafından muhabirimiz Alper Şaşmaz’ın da aralarında bulunduğu gazetecilere ‘Sevgi Ödülü’ takdim edildi.
“İNSAN SOYUNUN SORUNU, ÇOK KONUŞMAK DEĞİL, AZ KONUŞMAK VEYA HİÇ KONUŞMAMAK”
Ödül töreni öncesi konuşma yapan Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer şu ifadeleri kullandı. “Canlı ve cansız sandığımız tüm varlıklar için en anlamlı kelimenin bir araya getirdiği insanlar olarak, sizlere o anlamlı kelime ile hoş geldiniz diyorum. Bizleri, ilk bakışta, öfke, hiddet, nefret, şiddet, vahşet ve dehşetten oluşan altıgenin ürettiği acı sonuçların burada bir araya getirdiğini düşünebiliriz. Ancak, altıgenin yaratıcıları olan vahşi insanların bu buluşmada elbette katkıları var. 
Ancak, bu anlamlı ve onurlu birlikteliği sağlayan asıl üç değerin, içimizdeki özlem, sevgi ve umudun olduğuna inanıyorum. Sizlerin de inanmanızı dilerim, inanmaya çalışmanızı öneririm. Sokakta, televizyonda, gazetelerde yüzü gülen, dik ve umutlu görünün kaç insan var. Varsa kaç rakamlı. Herkesin birbirine gülümsediği, çok ve umutlu göründüğü sevgi toplumu için önce yolumuz, sonra yaşadığımız alanlar açık olsun. İnsan soyunun sorunu, çok konuşmak değil, az konuşmak veya hiç konuşmamak. Az dinlemek veya hiç dinlememek. Beyaz beyaz değil, karar kara düşünmek.
“KARARLILIKLA İÇİMİZDE SEVGİ İLE SEVGİYE YÜRÜMELİYİZ”
“Az konuş, kısa kes, kes sesini, büyüklerinin yanında konuşma” denilerek büyütülmedik mi, diyerek büyütmedik mi: Bu köklü bir şiddettir. Oysa “Düşün, gözlerime, yüzüme bakarak konuş, gözlerime, yüzüme bakarak dinle” diyerek büyütülmeli. Büyümeli, yaşamalı ve yaşatmalıyız. Bu ise, köklü bir sevgi insanı, ailesi, toplumu, ülkesi ve dünyası oluşturmaktır. Hedef ve çözüm üretmemek. Yasalara ve haklara uygun örgütlü olmamak, yüz yüze ve göz göze iletişim kurmamak. İnsan soyu, yaşadığı sokakları, caddeleri, bahçeleri, parkları, köyleri, kentleri, kırsal alanları, ormanları izmarit ve çöp mezarlığına çevirdi, Çöp görmeden kaç metre yürüyebiliyoruz? Hani sevgi ve değerini bilmek. Hadi, kısa konuş. Birbirlerine, sevgi ile kardeşçesine sarılacaklarına, çaya, sigaraya, şiddete sarılanlara, sigarayı dostu olarak görenlere karşın, inadına değil, kararlılıkla içimizde sevgi ile sevgiye yürümeliyiz.
“İNSANLAR ÇOĞALDIKÇA ŞİDDET ÇEŞİTLENİYOR”
İnsan soyu, suyu, havayı ve toprağı temiz tutmuyor. Suyu yönetemiyor. Yağmur suyu ile toprak arasında, sevgisini koyacağına, asfalt ve beton yerleştiriyor. Suyun ve toprağın buluşması bir sevgi eylemi. Bu doğal eylemden de sevgimizi sürdürebileceğimiz temel sevgi türleri ürüyor. Gel de kısa konuş. Hayvanlara ve doğaya, yeşilliğe, ormana, tarlalara, çayırlara verilen zararları, kıyımları, insan soyuna yakıştırabilir miyiz. 
Hadi, kısa konuş. İnsanlar çoğaldıkça, sevgi artacağına, daha çok sevgi olacağına, şiddet çeşitleniyor, çoğalıyor, sevgi ile arasını, sayı olarak değil, ancak eylem olarak açıyor. İnsanların, canlıların üremesi, çoğalması, bizim bildiğimiz, sevgi denen kadın-erkek, dişi-erkek birlikteliğinin ürünü. Acaba, bu ürünlerin sevgiyi yeterince üretmemesi, çoğunlukla, kadınların, sevgisiz ve istekleri dışında, erkeklerle buluşturulmasının, evlendirilmesinin, aile veya toplumdaki insanların, insanlık dışı baskılarının sonucu mu? Bizi, sevgi ile bütünleştirmeleri gerekenler, silahla, şiddetle sevdiklerimizden ayırıp, yaşamamız gereken sevgi ve mutluluğa engel oluyorlar. Kim bunlar. Sözde insan. Vahşi olan doğadaki hayvan mı, yoksa bu sözde insan mı?
“HANGİ ŞİDDET TÜRÜNDE ADALET SAĞLANABİLİR”
O sevgiyi yaşayamıyoruz. Ancak, her sevgiye de engel olamıyorlar. Şu anda birlikte yaşadığımız gibi yeni sevgilerle buluşuyoruz. Aynı mı, elbette değil. Hangi şiddet türünde adalet sağlanabilir? Hangi sevgiler, yitirdiğimiz, yaşayamadığımız sevginin, sevgilerin yerini tutabilir? Hiçbiri. Biz, Türkiye ve Dünyayı evimiz, üstünde yaşayanları ailemiz olarak algılıyoruz. Tüm canlılar, hatta cansızlar, bu büyük evlerin ortakları, bireyleri ve bedenleridir. Bu nedenle, Türkiye ve dünyadaki tüm şiddet çeşitlerine “Aile İçi Şiddet“ demek yerinde olacaktır. Bu şiddeti önleyemeyen aile büyükleri için, şiddetin çeşitliliğine ve vardığı boyutlara bakıldığında kanımca“utanmaları gerekir” diyebiliriz. 
“ANKARALI 20 GAZETECİ ARKADAŞIMIZA SEVGİ ÖDÜLÜ SUNUYORUZ”
8 Mart 2015 tarihindeki kuruluşumuzdan beri, Anayurt, Başkent, Güçlü Anadolu, Sonsöz. Ticari Hayat, Yenimahalle, 24 Saat ve Zafer Gazeteleri, boyutlarını taşırırcasına Şiddetsiz Toplum Derneğine, gazetecilik deyimi ile çarşaf çarşaf sevgi verdiler. Sahibi, yöneticisi, muhabiri, sayfa hazırlayıcısı ve tüm çalışanları ile birlikte. Sahiplere ve yöneticilere de önümüzdeki dönemde sürprizlerimiz olacak. Çünkü onlar sadece gazete yöneticileri değil, her alanda gerek duyduğumuz yetişmiş insan gücümüzdür. Şu isimleri söylemekten gerçekten sonsuz mutluluk duyuyorum: “Bahri Küpeli, İrfan Başçuhadar, Mehmet Ali Akkum, Zehra Şahindokuyucu, Seda Tolmaç, Burcu Şen, Hatice Karataş, Alper Şaşmaz, Türkan Çatal Yıldız, Kadir Gürhan, Ekin Hazal Doğruyusever, Naz Akman, Sultan Yavuz, Ali Cevat Uğraş, Mert Salih Kaplan, Tamer Arda Erşin, Faruk Gökyurt, Emre Yılmaz, Halil Yatar, Mehmet Akgün.” 
Biz, dün olduğu gibi bugün de, halkımızla buluşmak yolunda, tam olarak, ilk ve tek güvendiklerimiz, medyada ve sosyal medyadaki gazeteci arkadaşlarımızdır.
“HAYVANLAR, BU DÜNYANIN VE BİZİM ORTAKLARIMIZDIR”
Her zaman söylerim, şiddet bir gün bitecek. Ancak, bitiş için çok uzun yıllar gerekecek gibi görünüyor. Dünyadaki tüm siyasetçiler, yargıçlar, savcılar, polisler, askerler, bürokratlar, bilim insanları, hatta her insan, gazetecilik, psikoloji, hukuk, eğitim, iletişim ve canlı cansız varlıkların hakları ile ilgili eksiksiz bilgi sahibi, uzman olduklarında şiddetin sonlanması için gereken süre kısalabilir. Özgürlüğünden veya yaşantısından yoksun kalmış tüm gazeteci, yazar, hukukçu, eğitimci, siyasetçi, genç, çocuk, erkek, kadın, hepsini sevgi, saygı ve özlemle anıyorum. Konuşmamın sonlarına doğru, sevgi ile yaşatmamız gereken hayvanlara yönelik birkaç cümle söylemek istiyorum. 
Hayvanların dili var, azımız biliyoruz, Hayvanlar, ilk insandan beri şiddet görüyorlar ve acı çekiyorlar, hepimiz biliyoruz. Hayvanlar, bu dünyanın ve bizim ortaklarımızdır. Türkiye ve dünya evimiz ise onlar da bu büyük evin, yaşamak, sevmek, sevilmek, güvenilmek ve güvenmek hakkı bulunan bireyleridir. Sevgi toplumu, tüm canlıların sevgi ile yaşadığı bir toplumun tanımıdır. İspanya’daki sözde boğa güreşleri, Çin’deki köpek festivalleri, deve güreşleri, horoz dövüştürmeleri, sokaklarda hayvanlara gösteri yaptırılması, sirkler, hayvanat bahçeleri, barınaklar, küçük büyük kafesler, demir parmaklıklar, küçük büyük akvaryumlar. Uçsuz bucaksız dağlarda, ormanlarda, ovalarda koşan, denizlerde, göllerde, okyanuslarda yüzen, geniş gökyüzünde uçan canlıları, ailelerinden ve doğal ortamlarından koparmak, tam anlamıyla hapishanelerde tutmak. İnsanın vahşi yüzünün her an gördüğümüz yanı. Sevgi toplumunda bunlar yaşanamaz, yaşatılamaz.”

 
Elazığ depremzedelerine Acun Ilıcalı’nın programında “51 milyon TL” yardım
 
Manisa'da 4.7 büyüklüğündeki deprem
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Elazığ depremzedelerine Acun Ilıcalı’nın programında “51 milyon TL” yardım
TÜM Türkiye, 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsılan Elazığ için tek yürek ...
TATLICI KEMAL USTA:“TATLI YİYELİM TATLI KONUŞALIM”
KEÇİÖREN Anavatan Cadde-si’nde 2. şubesini açan Tatlıcı Kemal Bocakkıtay ...
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Abdal Musa Lokması” Buluşması
ANKARA Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği “Abdal Musa Lokması, Aşure ...
 
15 Avrupa ülkesi kömürden çıkacak
KÖMÜRÜN Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal) girişimi ile iklim çalışmalarıyla ...
Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü: “Türk adaleti bugün utanç gününü yaşadı”
SINAVDA kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından öldürülen Çankaya ...
AK Parti Ankara İl Başkanı Özcan, Büyükşehir’in 9 ayını değerlendirdi
AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, 23 Ocak tarihinde düzenlediği ...
 
UĞUR MUMCU VE GAFFAR OKAN ÖLÜM YIL DÖNÜMLERİNDE ANILACAK
UĞUR Mumcu'yu 27. ölüm yıl dönümünde Ankara’da 'Uğur Mumcu’yu Anlamak' ...
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Büyükdede: “Küresel güç dengesi dijital dönüşüm ve teknolojik gelişmeler üzerinden şekillenecek”
TÜRKİYE Bilişim Derneği (TBD) ve Türkiye Standartları Enstitüsü (TSE) ...
Türk Sanat Müziği TRT Personel Korosu’ndan “Kış Masalı” konseri
SANATIN her dalına ve sanatçıya verdiği destekle her zaman ayrı bir yere ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri