Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet  eşitliği eğitimi
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
16 Temmuz 2021 Cuma - 09:45

Sendikalardan ABB’ye tepki

HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikaları üyesi yüzlerce emekçi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde (ABB) baskı ve tehditle sendika değiştirmeye zorlandıklarını iddia ederek ABB önünde durumu protesto etti. Sendikalarından vazgeçmeyeceklerini duyuran emekçiler,

Sendikalardan ABB’ye tepki

HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikaları üyesi yüzlerce emekçi, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde (ABB) baskı ve tehditle sendika değiştirmeye zorlandıklarını iddia ederek ABB önünde durumu protesto etti. Sendikalarından vazgeçmeyeceklerini duyuran emekçiler, kendilerine baskı yapan yönetici ve amirlerden hesap sorulmasını istedi.
“SLOGANLARLA PROTESTO EDİLDİ”
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde gerçekleştirilen eyleme Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikaları Yöneticileri, Ankara şube başkanları ve yüzlerce emekçi katıldı. Büyükşehirde yönetici ve amir pozisyonundaki kişilerden 1 aydır baskı gördüklerini iddia eden yüzlerce emekçi, yaşadıklarını sloganlarla protesto etti. Eylemde “Baskılar Bizi Durduramaz”, “Baskı Yapanlara Hesabı Sorulsun”, “HAK-İŞ Nerede Biz Oradayız” sloganları atıldı. Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarımız adına hazırlanan ortak basın açıklamasını, Hizmet-İş Sendikan Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız okudu. Ortak Basın Açıklamasında şunlar kaydedildi: “Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen üyesi emekçiler, baskı ve tehditle sendikalarından istifaya zorlanmaktadır. Emekçi üyelerimizi hedef alan baskı ve tehditler, tüm uyarılara ve kamuoyu tepkisine rağmen devam ettirilmektedir. Bu bir sendikal ahlaksızlıktır, yüzsüzlüktür, fırsatçılıktır, sendikacılık adına utanç vericidir. Yapılan baskılar işyerlerinde huzur bırakmamıştır. Emekçi arkadaşlarımız rahatsız, aileleri huzursuz, kamuoyu endişelidir. Çünkü bu, zulümdür. Fedakârca çalışan emekçileri cezalandırmaktır.
“ANKARA BÜYÜKŞEHİR’DE YAŞANANLAR, DEMOKRATİK ÖRGÜTLENME HAKKINA SALDIRIDIR”
Çalışanların haklarının korunması ve daha ileri götürülmesine yönelik mücadelede söz söyleyemeyenler, taşeron emekçilerinin kadro mücadelesinde yer almayanlar, belediyenin bir kısım yöneticileri ve amirlerini arkalarına alarak, işçiye rağmen örgütlenmeye çalışmaktadır. HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen üyeleri, iradeleri hiçe sayılarak ahlaksızca yıldırılmaya çalışılmakta, hak ve hukuklarını koruyamayacak sendikalara üye olmaya zorlanmaktadır. Bu düpe düz, işçilerin demokratik örgütlenme hakkına yönelmiş bir saldırıdır. HAK-İŞ’e bağlı sendikaları tasfiye operasyonudur.
“SENDİKAL BASKI YAPANLAR SUÇÜSTÜ YAKALANDILAR”
Ankara Büyükşehir emekçilerine yönelik baskıların kimler tarafından, hangi amaçla ve yöntemlerle yapıldığını çok iyi biliyoruz. Bir Büyükşehir Yöneticisinin emekçileri AŞTİ konferans salonunda toplayarak, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaya geçmeleri yönünde baskı yapması kamuoyuna yansımış, suçüstü yakalanmıştır. Söz konusu yöneticinin, “Bu arkadaşlara güzellikle anlattık, anlamadılar” sözleri itiraf niteliğindedir. Aynı yönetici, “Bu işyerinde örgütlenme çalışması yaptık. Bunu yaparken arkadaşların bazen incitici olduklarını müşahede ettik” diyerek, baskıyı doğrulamaktadır. Söz konusu kişi, Türk-İş’e bağlı bir sendikayı, Mansur Bey’in çalışma ekibinin huşu içinde çalışacağı sendika olarak işaret etmektedir. 
“BÜYÜKŞEHİR YÖNETİMİNE ZOR SORULAR”
Görülmüştür ki, Büyükşehir’in bir kısım yöneticileri de bu zulmün ortağıdır. Büyükşehir yöneticisi bu şahıs baskı yapma cesaretini nereden almakta, kim adına konuşmaktadır? Bir kısım sözde sendikaların yandaşlığını ne uğruna yapmaktadır?
“BAŞKAN YAVAŞ’A TAAHHÜTLERİ HATIRLATILDI”
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’a, çalışanlar üzerinde baskı uygulayanlara idari ve hukuki işlem başlatacağı yönündeki tavrını bir kez daha hatırlatıyoruz. Sorumluluk sahibi olanlara yeniden sesleniyoruz: Emekçilerin birlik ve beraberliğini bölmeye çalışan şebekeye karşı derhal gereğini yapın! Emekçilerle bir araya gelecek yüzleri dahi olmayan sendikacıların maşalığını yapan yönetici ve amirler hakkında somut adımlar atın! Bilesiniz ki, binlerce emekçinin vebali üzerinizedir. Baskı, tehdit ve yıldırma operasyonları karşısında sessizlik suç ortaklığıdır. Emeğin ve emekçinin yanında olun. Karanlık sendikal zihniyetin oyununa alet olmayın. Sayın Yavaş ile defalarca görüştük. Bir araya geldik. Tarafsız olduğunu bizlere ifade etti. Kamuoyuna bunu duyurdu. Ancak amir pozisyonundaki yetkili şahıslar diğer sendikalarla, karanlık güçlerle işbirliği yaparak üyelerimiz üzerinde inanılmaz bir baskı oluşturmaktadır. Bu baskı iş barışını bozmaktadır. Huzuru bozmaktadır. Sayın Mansur Yavaş buna dur deyin. Aksi durumda Büyükşehir belediyesi kaybedecek, Ankaralılar kaybedecek, sizler kaybedeceksiniz. Bilesiniz ki, oyun bittiğinde şah da piyon da aynı kutuya konulur. Bugün piyonluk ve maşalık yapanlar, yarın hukuktan kaçamayacaklar.
“EMEKÇİLERİ SENDİKALARINDAN AYRILMAK İSTEMİYOR”
HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen olarak, Ankara Büyükşehir emekçileriyle olan birliğimizi parçalamak isteyenlere asla boyun eğmeyeceğiz. Sendikal değerlerle uyuşmayan akıl ve ahlak dışı baskılar, emekçi kardeşlerimiz nezdinde karşılık bulmamaktadır. Karşılık bulmadığı için de tehdit ve yıldırma operasyonları artırılarak devam ettirilmektedir. Büyükşehir emekçileri bütün baskı ve tehditlere rağmen sendikalarından ayrılmak istemiyor.
“BÜYÜKŞEHİR’DE İŞ BARIŞINI HAK-İŞ’E BAĞLI SENDİKALAR TESİS ETTİ”
Tek bir üyemizi dahi, karanlık zihinlerin ürünü sendikalara mahkûm etmeyeceğiz! Emekçilerin iradelerine pranga vurmak isteyenlere karşı direneceğiz ve kazanacağız! Bu kirli ellere, Hizmet-İş Sendikamızın Ankara Büyükşehirde 22 gün süren direnişini hatırlatmak istiyoruz. Bugün de aynı kararlı duruşumuzu gösteriyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllardan beri örgütlü olan Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen Sendikalarımız Büyükşehir’de iş barışını tesis etmiştir.
“EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ, ARKASINDAYIZ; BİRİZ VE BERABERİZ”
3 haftadır dozu artırılarak yapılan çirkin baskılar, iş barışını ve huzurunu bozmaktadır. Tüm tehdit, baskı ve yalan vaatlere aldanmayarak dik duran emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Sizler emeğin onurunu temsil ediyorsunuz. Birliğimizi ve beraberliğimizi muhafaza edelim. Uzun yıllardır Ankara Büyükşehir’de örgütlü ve onurlu bir şekilde mücadelesini devam ettiren Hizmet-İş, Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikaları olarak, emekçi kardeşlerimizin yanındayız, arkasındayız, biriz ve beraberiz. Bizler dik durdukça kimse birliğimizi, kardeşliğimizi, birliğimizi ve beraberliğimizi bozamayacak. Zafer dik duranlarındır, zafer yakındır.”

 
Bilgisayar yazılım lisansı satın alınacak
 
Gölbaşı'nda icradan tarla satılacak
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Maliyetler uçtu, belirsizlik diz boyu
TMMOB Makina Mühendisleri Odası, her ay iktisatçı-yazar Mustafa Sönmez’in ...
KESK: “En düşük memur maaşı 6 bin 952 TL olsun”
KESK, 2022 -2023 VI. Dönem Toplu Sözleşme taleplerini açıkladı. Kamudaki ...
CHP'li Gökçen’den ‘hayal kurun’ tepkisi
CUMHURİYET Halk Partisi Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan ...
 
Birleşik Kamu-İş: Yüzde 3-4 zam değil, insan onuruna yaraşır bir ücret istiyoruz
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu, Kamu emekçilerinin yanı sıra emekliler ...
DÜNYA TURİZMCİLERİ TOKAT’TA BULUŞUYOR
Dünya Turizmine yön veren turizmciler Uluslararası Ekoturizm Çalıştayı ...
PAYLAŞILAN KUTSAL MEKANLAR ANKARA’DA
MARSİLYA Mucem Müzesi (2015), Tunus Bardo Müzesi (2016), Selanik ve Paris’in ...
 
Ankara Baro Başkanı Adayı Avukat Sezgin Özkan
ANKARA Baro Başkanı Adayı Avukat Sezgin Özkan, yaklaşan baro seçimleri ...
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD) Başkanı Ömer Uzun:“Tasarruf Genelgesi Yerel Gazeteleri Yok Eder”
ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD) Başkanı Ömer Uzun, kamu ...
Ankara Büyükşehir emekçilerine yönelik sendikal baskıya ortak tepki
HİZMET-İŞ Sendikası, HAK-İŞ’e bağlı Öz Sağlık-İş ve Öz Güven-Sen sendikalarıyla ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İş Makinesi İzleme Dürtümüzün Altında Yatan Bilimsel Sebep: Işık Görmüş Böcek Gibi Oluyoruz!
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Provokatör Paludan’dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Yeni Tehdit
ELİF SİLAV
ELİF SİLAV
Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Geceden de Karanlık
MEHTAP ŞAFAK ESEN
MEHTAP ŞAFAK ESEN
Geçmiyor Mevsimler Geçmiyor
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Endometrial Polipler
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri