Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
21 Ekim 2020 Çarşamba - 10:54

“Salgında milleti borç batağına daha da batırdılar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 19 Temmuz tarihli MYK toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Salgında milleti borç batağına daha da batırdılar”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 19 Temmuz tarihli MYK toplantısının ardından basın mensuplarının karşısına geçerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar’ı kutlayarak başlayan Öztrak, ardından Ermenistan yönetiminin Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine düzenlediği füze saldırılarını kınadı. Öztrak; “Aralarında bebeklerin olduğu 13 kardeşimiz yaşamını yitirdi. Çok sayıda kardeşimiz de yaralandı. Bu terörü lanetliyoruz. Hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz. Dünya kamuoyu, sivillere yönelik bu saldırılara sessiz kalmamalıdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Azerbaycan’daki kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz. Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmek için yürüttüğü Meşru mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.
“SUÇUN GERÇEK MAĞDURU “ASKIDA EKMEĞE” MAHKÛM EDİLEN MİLLETTİR”
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararına eleştiriler getiren Öztrak; “Anayasaya, yasalara ve adalete sadakatle bağlı kalması gereken savcılar ve hâkimler, Anayasa Mahkemesi kararlarını tanımıyor. Yargı, hem kendi içinde, hem de yasamayla kavga ediyor. Türkiye Cumhuriyeti “anayasal” bir devlet olmaktan çıktı, kâğıt üzerinde “anayasalı” bir devlete dönüştü. Anayasa Mahkemesi; Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkının gasbedildiğine “Oybirliğiyle” karar veriyor. Herkes Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlara uyacak. Bunu biz demiyoruz. Anayasa diyor. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir. Yani milletimizin hakkı hukuku nedir? Milletin, devlete verdiği yetkiler nedir? Burada yazar. Yasama da, Yürütme de, Yargı da yetkilerini ve meşruiyetini, Anayasa’dan alır. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimleri “Ben bu Anayasanın maddelerini tanımıyorum” derse,  bu Anayasayı tağyir, tebdil ve ilgadır. Anayasa suçudur. Baştan beri “HSK resen harekete geçmelidir” diyoruz ama HSK’dan tık yok. Bu suçun mağduru sadece Enis Berberoğlu, sadece Cumhuriyet Halk Partisi, sadece TBMM değildir. Bu suçun gerçek mağduru o anayasaya evet diyen milli iradedir. Bu suçun gerçek mağduru, Anayasa ve hukuk devleti askıya alındığı için, “Askıda ekmeğe” mahkûm edilen millettir” şeklinde konuştu. 
“BÜTÇENİN EN GEÇ CUMARTESİ GECE YARISINDAN ÖNCE MECLİS’E TESLİM EDİLMESİ GEREKİYORDU”
Bütçenin zamanında yetiştirilemediğini ifade eden Öztrak; “Devletin resmi ajansı Pazar sabahı, 2021 bütçesinin Meclis’e sunulduğu haberini geçti. Ama Bütçe Kanun teklifi, Meclis’in internet sitesine bu sabah kondu. Anayasa’nın 161. Maddesi açık: “Bütçe, Mali yılbaşından, en az 75 gün önce Cumhurbaşkanı tarafından, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacak.” Yani bütçenin en geç cumartesi gece yarısından önce Meclis’e teslim edilmesi gerekiyordu. Anlaşılan, Saray ya bütçeyi Meclise zamanında yetiştiremedi, ya da o da Anayasa’ya uymaya gerek görmedi. Bu da devlet krizinin bir diğer cephesi” dedi.
“EMEKLİLERİMİZ DE, ÇALIŞANLARIMIZ DA PAZAR YERLERİNDE AKŞAM DÖKÜNTÜLERİNE TALİM EDİYOR”
2017 yılında 47,8 milyar TL olan bütçe açığının 2021’de beşe katlanarak 245 milyar TL’ye çıkacağını belirten Öztrak; “Faiz harcamaları ise aynı dönemde 56,7 Milyar TL’den üçe katlanarak 180 milyar TL’ye ulaşacak. Faiz lobilerinin cebine aktarılan para 2017’de milli gelirin yüzde 2’sinin altındayken 2021’de yüzde 3’ünün üzerine çıkacak. Bu bütçede de milletin derdine derman yok. Bu bütçede ekonomik buhran yok. Bu bütçede, tam gaz faiz lobilerinin, yandaşların cebini doldurmak var. Bu bütçe millete ekmeği ancak “askıda” gösterir. Milletimiz, “ekonomik buhranla” boğuşuyor. Dolar kuru 8 liraya, Euro kuru 10 liraya dayandı. Son iki yılda işini kaybedenlerin sayısı 2 milyonu buldu. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı 10,5 milyona ulaştı. Çalışanlar da yoksulluk sınırının altında ücretlere talim ediyor. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 448 lira oldu. Yoksulluk sınır 7 bin 973 liraya ulaştı. Emeklilerimiz de, çalışanlarımız da Pazar yerlerinde akşam döküntülerine talim ediyor. Çöpten karnını doyuran yurttaşlarımızın görüntüleri Artık vaka-i âdiyeden oldu.  Bir de çalışıyor görünüp iş başı yapamayan 2,5 milyon yurttaşımız var. Bu Hükümet, özel kesimde çalışan işçilerin Pandemide, Ayda 1.168 lira verilip zorunlu izne çıkarılmasının önünü açtı. Bu vatandaşlarımız işsiz görünmüyor. Ama geçinemiyor. Böyle hayata tutunmaya çalışan yaklaşık 2 milyon emekçimiz var. Marketlerde bebek mamalarına, hatta zeytinyağına bile güvenlik alarmı takılır hale geldi. Ucuzcu marketlerde bile peynir, mısır yağı, ay çiçek yağı gibi temel ürünlerin yanına yaklaşılmıyor. Kuru ekmeği sofraya koymak bile artık mesele haline geldi. Ekmeğe de en son yüzde 20 zam yapıldı. Bunlar bütçeyi dahi Meclis’e zamanında yetiştiremiyorlar. Milletle gönül bağları o kadar koptu ki. Ne sesini duyuyorlar, ne de halini görüyorlar. Saray ittifakının büyük ortağı, Millete yoklukta sabır telkin ediyor. Küçüğü de millete “askıda ekmek” vadediyor. Bunların milletin derdine derman olma niyetleri yok. Biri yapacağı işi yüce Allah’a, Öbürü de millete havale ediyor. Ne demiş atalar: “Arsız neden arlanır, Çul da giyer sallanır.” Milleti kuru ekmeğe muhtaç edenlerin hali tam da bu. Ne üzülüyorlar, ne de sıkılıyorlar, millete caka satıyorlar. Kibirlerinden yanlarına yaklaşılmıyor.” şeklinde konuştu.
“SALGINDA; ESNAFLARIMIZI, ÇİFTÇİLERİMİZİ, BESİCİLERİMİZİ, EMEKÇİLERİMİZİ BİR BAŞINA BIRAKTILAR”
Dönerci esnafını azarlayan tavrı ile gündeme gelen Denizli Valisi üzerinden ekonomiyi eleştiren Öztrak; “Canı burnunda çalışan bir dönerci esnafı, kendisine selam vermedi diye kapattırmaya kalkıyor. Sonra Şahsım Devleti’nin Valisi “Şahsımın yaklaşımı, şahsımı da üzdü” diyerek, kibirde sarayın başından geri kalmadığını gösteriyor. Aynı Valiye, maske takmayan bir esnafın söyledikleri, memleketin halini açık seçik ortaya koyuyor. Vali esnafa, “Neden maske takmıyorsun?” diyor. Esnaf cevap veriyor: “Canıma yetti. Gebermek istiyorum. Piyasanın haline bak. Salı gününü 15 lirayla kapattık, Çarşamba günü 100 lira. 100 liranın hepsi kâr olsa ne olur?” Valinin de, esnafın da, memleketin de hali özetle bu. Yandım Allah diyen Kahramanmaraşlı çiftçi; çiftçinin, süt üreticisinin, besicinin sesini duyurmak için traktörüne atlayıp Ankara’ya yola çıkıyor. Jandarma traktörün yolunu kesiyor. Belgesi tam, ehliyeti tam, ruhsatı tam. Önce vazgeçsin diye iki saat bekletiyorlar. Bakıyorlar vazgeçmiyor, belgelerinde eksik de yok, “Gözünde kızarıklık var, elin de titriyor gibi” diyerek ehliyetine el koyuyorlar. Dolar artıkça artan ithalat fiyatları, ithal girdi kullanan çiftçiyi eziyormuş, bebeğine bez almakta zorlanan ana babayı üzüyormuş, dolarla borçlandırdıkları sanayiciye zarar ettiriyormuş. Ne gam. Bütün bu olan bitenlerin milletimize faturası, her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Bu liyakatsiz, bu kifayetsiz ellerde Milletin parası pulu mum gibi eriyor. Bu yıl milli gelirimizin, 700 milyar doların da altına düşeceği anlaşılıyor. Uluslararası Para Fonu, 2021’de ilk 20 ekonomi arasından düşeceğimizi söylüyor. 2021’de 24 milyon nüfuslu Tayvan’ın milli geliri, 83 milyon nüfuslu Türkiye’yi aşacak. Tayvan dünyanın en büyük 20. ekonomisi olacak. Yani ilk 10 ekonomiyi bırakın, Koskoca ülkeyi ilk 20’den düşme noktasına getirdiler. Salgında; esnaflarımızı, çiftçilerimizi, besicilerimizi, emekçilerimizi bir başına bıraktılar. Tüm gelişen ve yükselen ekonomiler içinde, Meksika ile beraber, yurttaşlarına en düşük nakdi destek veren hükümet bunlar. Millete bütçeden karşılıksız verdikleri destek sadece 6,3 milyar lira. Millete 5 maskeyi dahi bedava dağıtamadılar. Bir de IBAN numarası gönderip, Milletten toplayıp dağıttıkları 2 milyar lira var. Yine, tüm bize benzer ekonomiler içinde, yurttaşlarını en fazla borca batıran hükümet de bunlar. İki yıl önce; batmaya başlayan ekonomiyi, Millete borç vererek yüzdürmeye çalışıp, şirketleri, aileleri borç tuzağına düşürdüler. Tek bildikleri borçla faizle ekonomiyi yönetmek olduğundan salgında milleti borç batağına daha da batırdılar. Şimdi esnaflarımız, çiftçilerimiz, KOBİ’lerimiz, topyekûn milletimiz, “Bu borçları nasıl öderim?” diye kara kara düşünüyor” değerlendirmelerinde bulundu.
“BULUNAN GAZ, ŞU ANDA MİLLETİN CEBİNDEKİ YANGINI SÖNDÜRMÜYOR”
Konuşmasının devamında dış politikaya değinen Öztrak’ın ifadeleri şu şekilde: “ Türkiye’nin yaşadığı devlet krizinin en olumsuz yansımalarından birini de dış politikada görüyoruz. Dış politikamız akıl ve sağduyu ekseninden çıkarıldı. İç siyasete malzeme yapıldı. Dış politikamız devletin ve milletin çıkarları gözetilerek, Ehil kadrolar eliyle yürütülmüyor. Peki, bunun sonucunda ne oldu? Ülkemizin bölgede tek bir dostu bile kalmadı. Atalarımız ne güzel demiş: Dostun bin ise azdır, Düşmanın bir ise çoktur. Aynı anda hem Mısır hem de İsrail ile düşman olunur mu? Oldular. Aynı anda hem ABD hem de Rusya ile papaz olunur mu? Oldular. Aynı anda hem Almanya hem de Fransa karşımıza alınır mı? Aldılar.  Çevremizde ne kadar ülke varsa bize karşı birleştirmeyi başardılar. Ülkemiz yalnızlaştı. Bu yalnızlaşmaya da “değerli yalnızlık” dediler. Türkiye’nin bu yalnızlaşmasını, dış politikadaki bu tıkanıklığı en iyi kim değerlendirdi? Doğu Akdeniz’de, en haklı davamızı bile savunmakta artık zorlanmaya başladık. Şimdi önüne gelen bize ayar vermeye çalışıyor. ABD çıkıyor, “S-400’leri kullanırsanız, sonuçlarına katlanırsınız” diye tehdit ediyor. Lavrov çıkıyor, “Türkiye stratejik ortağımız değil, hiç olmadı” diyor. Suudi Arabistan çıkıyor: Türk ürünlerine boykot çağrısı yapıyor. Bu çağrıya Fas’tan Cezayir’e kadar, tarihi bağlarımız olan diğer Kuzey Afrika ülkeleri de katılıyor. En son Kanada çıkıyor: İHA ve SİHA’lar da kullanılan çok kritik teknolojik parçalara ambargo koyuyor. Kanadalı firmaların Kaz Dağlarında, Erzincan’da, Uşak’ta, Eskişehir’de, Samsun’da altın ve maden arama ruhsatlarını iptal edebiliyor mu? Hayır. Şimdi içeride ve dışarıda sıkıştıkça gaz çıkarıyorlar. Bu ülkenin doğal zenginliklerinin çıkartılması ve tüm milletimiz için kullanılması en çok bizleri mutlu eder. Ama bulunan gaz, şu anda milletin cebindeki yangını söndürmüyor.”
“CHP İKTİDARINDA PARLAMENTER SİSTEM VURGUSU”
Öztrak, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun son kurultayda açıkladığı “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesini”nin tüm gereklerini yerine getireceklerini ifade ederek; “Devletimizi akılla, istişareyle, liyakatle yönetmenin yolu; yepyeni ve güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden geçiyor. Bu topraklarda herkes malından, mülkünden, canından emin olarak huzur içinde yaşayacak. Devletin çökertilen “adalet direğini” yeniden ayağa kaldıracağız. Hukuku üstün kılacağız. Millete hesap vermekten korkmayacağız. Tarım, gıda güvenliği, sağlık, yeşil ve dijital ekonomi gibi stratejik gördüğümüz alanlarda kamucu yaklaşımı benimseyeceğiz, devletin gücünden yararlanacağız. Ülkemizin rekabet gücünü artırmak için değersiz paradan medet ummayacağız. Verimlilik artışına odaklanmış politikaları uygulayacağız. Ekonomi politikalarımız hem kurallı, hem de akılcı olacak. Devlet, piyasaların sistemik hatalar yapmasını engellemek için ekonomide düzenleyici olacak. Büyümenin sürekli olabilmesi için, nimetlerini adil ve dengeli bir biçimde paylaşacağız. Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak, “Aile Destekleri Sigortası Kurumunu” kuracağız.  Hiçbir çocuğun, hiç bir gencin hayallerinin kararmasına izin vermemek için eğitime, sağlığa özel önem vereceğiz. Elbette çevresel sürdürülebilirliğe çok dikkat edeceğiz. Para ve maliye politikalarında sürdürülebilirlik icraatımızda belirleyici olacak. Ve her şeyden önemlisi, bu verimli topraklara artık huzur ve sükûnet gelecek. Türkiye bölgesinde güvenilir ve ön görülebilir bir ülke olacak. Dış politikamız “yurtta sulh, cihanda sulh” esasına göre yürütülecek. Doğu Akdeniz başta olmak üzere, ülkemizin uluslararası hukuktan doğan hak ve menfaatlerini sonuna kadar koruyacağız. Bir yandan da bulunduğumuz coğrafyada, barışın ve huzurun merkezine ekonomik işbirliklerini koymak için gayret sarf edeceğiz. Türkiye bölgesinde barışın ve kalkınmanın lokomotifi olacak. Biz ülkemizin geleceğine de, Milletimizin ferasetine de sonuna kadar güveniyoruz” cümlelerini kaydetti.

Etiketler:
 
Sporun merkez üssü Ankara Golfkent olacak
 
Berberler Odası'nın anlamlı projesi devam ediyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sarıtoprak: Yazılım ve tasarım sektörlerine özel önem verilmeli
Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Yönetim Kurulu Başkanı Veli ...
Engelsiz Filmler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu
Çevirim içi olarak Youtube üzerinden yapılan ödül töreninde tüm dünyayı ...
Prof. Dr. Münevver Moran Meme kanserinde erken tanıya dikkat çekti
HER yıl Ekim ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı kabul ediliyor ve dünyada ...
 
TTB: “Her üç kadından birinin aile planlaması ihtiyacı karşılanmıyor”
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ile TTB Kadın Hekimlik ve ...
“Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmeli”
Türk Toraks Derneği’nden Prof. Dr. Metin Akgün; geçtiğimiz günlerde Sağlık ...
“Geleceğin altını buğday ve ekmeğe sahip çıkalım”
Aldığımız her 10 ekmekten 1’i çöpe gidiyor, her gün 6 milyon ekmek çöpe ...
 
Ankara’nın Başkent Oluşu Özel Programla Kutlandı
Ankara’nın Başkent Oluşu’nun 97. yılı, Türk Tarih Kurumu bünyesinde düzenlenen ...
Kanuni Sondaj Gemisi Karadeniz’de sondaja başlayacak
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "ICCI 2020 – 26. Uluslararası ...
AHEF: Grip aşısı sayısı artırılmalı ve risk grupları aşıyı eczanelerden reçetesiz alabilmeli
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Özlem Sezen, ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri