Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Eylül ayının zam şampiyonu ‘üniversite eğitim giderleri’
Eylül ayının zam şampiyonu ‘üniversite eğitim giderleri’
ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 186
ENAG’a göre yıllık enflasyon yüzde 186
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Şehidin vasiyeti yürekleri dağladı
Şehidin vasiyeti yürekleri dağladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
23 Eylül 2020 Çarşamba - 10:20

“Salgın bahanesiyle toplu sözleşmelerdeki haklarımız yok sayılıyor”

TÜM BEL-SEN, pandemi sürecinde yerel yönetimlerde çalışan emekçilerin yaşadığı sorunları düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. 

“Salgın bahanesiyle toplu sözleşmelerdeki haklarımız yok sayılıyor”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

TÜM BEL-SEN, pandemi sürecinde yerel yönetimlerde çalışan emekçilerin yaşadığı sorunları düzenlediği basın toplantısıyla anlattı. 
“EMEKÇİLER ÖNLEM ALINMADAN ÇALIŞMAK ZORUNDA BIRAKILIYOR”
Genel Başkan Erdal Bozkurt, Genel Sekreter Yılmaz Yıldırımcı, Genel Mali Sekreter Satı Burunucu ve Genel Örgütlenme Sekreteri Mumtaz Başar tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında şu açıklamalar yer aldı: “Güvenilirliği şüpheli resmi rakamlarda dâhil hasta ve ölüm sayılarının her geçen gün daha da arttığı görülen Covid-19 salgını sağlıkçıların ve bilim insanlarının önceden uyardığı gibi kontrolden çıkmıştır. Ankara Tabip Odası’nın açıklamasına göre vakaların yüzde 70’i fabrikalar, işyerleri ve kamu çalışanlarıdır. 
Patronları koruma adına “çarklar dönsün” mantığıyla ücretinden başka geliri olmayan milyonlarca emekçi gerekli önlemler alınmadan çalışmak veya ücretsiz izin ödemesi adı altında asgari ücretin dahi altında ödemlerle yaşamak zorunda bırakılıyor, ekonomik ve sosyal hakları ellerinden alınıyor, salgından etkilenen sağlık çalışanlarına dâhil çalışamayan emekçilere hiçbir ekonomik sosyal destek sunulmuyor hatta bunları talep edenler “hainlik” ile suçlanıyor. Bunlar da yetmezmiş gibi salgınla ilgili gerekli tedbirlerin alınmadığına ve salgından kaynaklı sağlık emekçilerinin ölümlerine dikkat çekmeye çalışan hekimlerin en güvenilir meslek örgütü TTB’nin hedefe konulması gibi iktidar dışında tüm demokratik kitle örgütleri susturulmaya çalışılıyor. 
“BELEDİYELERİN MALİ KAYNAK YETERSİZLİĞİ VAR”
Kamu emekçilerinin de yoğun biçimde yaşadığı bu olumsuzluklar salgın koşullarında toplumun en çok ihtiyaç duyduğu kamusal hizmetleri üreten biz yerel yönetim emekçilerinin de çalışma ve yaşama koşullarımızı her geçen daha da zorlaştırıyor. Her türlü riske rağmen kamu hizmetlerini aksatmadan sunmaya gayret eden belediye emekçileri olarak salgın sürecinde pek çok belediyede “salgın” bahanesiyle toplu sözleşmelerle kazanılmış haklarımız yok sayılıyor, çalışma hakkımız üzerindeki baskılar, sürgünler, sendikasızlaştırma girişimleri ile açığa almalar ve ihraçlar bu dönemde salgınla ilgili alınması gereken önlemlerin önüne geçiyor. Belediyelerin içinde bulunduğu mali kaynak yetersizliği salgın sürecinde yapılan hizmetlerde daha da belirginleşmiştir. Siyasi iktidarın belediyelerin geçmiş döneme ait borçları nedeniyle 1 Haziran’a kadar merkezi bütçeden aldıkları paylardan kesinti yapılmayacağı kararı 1 Haziran sonrası bu uygulamadan kaldırılınca birçok belediyenin merkezi bütçeden aldığı paylarda yüzde 40 oranında kesintilere gidilmiştir. 
Salgından dolayı belediyeler normal tahsilâtlarını dahi yapamazken gelirleri oldukça düşmüş olmasının yanında yapılan kesintilerle birçok belediyeyi bırakın salgınla mücadele etmeyi, çalışanların ücretlerini dâhil ödeyemez noktaya getirmiştir. Ve bir kısmının hesaplarına bloke konulmuş veya haciz getirilmiştir. Oysa Birleşmiş Milletler’in “Covid-19’la Mücadele Kapsamında Ortak Sorumluluk, Küresel Dayanışma” raporunda salgınla mücadelede merkezi yönetim ve yerel yönetimlerin acil işbirliğine vurgu yapılarak; salgınla mücadele konusunda yerel yönetimlerin en ön cephede yer alması gerektiğini, bunun için de mali durumun salgın konusunda ve sosyal ekonomik önlemlere ilişkin hızla yanıt verebilecek yeterliliğe kavuşturulmasının, yerel ve merkezi otoriteler arasında etkili işbirliğine ve diyaloğa ihtiyaç olduğuna vurgu yapılmaktadır. Bizde ise durum yukarda ifade edilenin tam tersine işletilmekte; kurumlar arası yetki tartışmaları bir çatışma görüntüsü yaratmaktadır. Bu durum sadece belediyeleri etkisiz kılmakla kalmamakta başta yerel yönetim emekçileri olmak üzere tüm kent halkını da cezalandırmak anlamına gelmektedir. Salgının toplumdaki risk oranı bu denli tehlikeli boyutlara ulaşmışken yapılması gereken riski tüm kamu kaynaklarını doğru bir planlama ile yönetme becerisini göstermektir.
“YEREL YÖNETİM KURUMLARINDA KORUYUCU TEDBİRLER DERHAL ALNMALI”
Yerel yönetim emekçileri salgın sürecinin en başından bu yana her türlü riski göze alıp büyük özverilerle kent halkına hizmet sunmaya çalışmasına rağmen ülke genelinde birçok belediyede salgın koşulları bahane edilerek toplu sözleşme süreçleri sonuçlandırılmıyor veya mevcut toplu sözleşmelere tek taraflı keyfi müdahaleler yapılarak emekçilerin toplu sözleşme ile kazandığı ekonomik ve sosyal haklarında kayıplara neden olacak biçimde kısıtlamalara gidiliyor. Bazı işverenler, salgın maliyetini bahane ederek, yol ve yemek ücretlerine son verme, karşılığını ödemeden yemekhaneleri kapatma, mesai-tazminat, toplusözleşme kesintisi, maaşları ödememe gibi kazanılmış haklarımıza göz dikiyorlar. 
Yine salgın koşulları bahane edilerek emekçiler keyfi biçimde meslekleriyle alakasız yerlerde ve işlerde görevlendiriliyor ya da uzak yerlere sürgün ediliyor. Veya adeta cezalandırılır gibi keyfi biçimde filyasyon ekiplerinde görevlendiriliyor. Başta Zabıta ve itfaiye emekçilerinin maktu mesai ücretleri olmak üzere birçok yerel yönetim emekçisinin sosyal hakları ya ödenmiyor ya da eksik ve geç ödeniyor. Halk sağlığını tehdit eden bu salgınla mücadelede, başta işyerlerimizdeki insan hareketliliği ve yoğunluğunun en az seviyeye indirilmesi, Cumhurbaşkanı genelgesindeki çalışma biçimlerine (idari izin, dönüşümlü çalışmak, kronik rahatsızlığı olanların uzaktan çalışması vb.) uygun düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir. Mevcut durumda yerel yönetim hizmetlerinin yürütüldüğü işyerlerinde enfekte olma riski en yüksek orana dayanmış durumdadır. 
Bulaşının yeni zinciri; -işyeri-toplu taşıma-ev şeklinde uzmanlarca da belirtilmektedir. Yerel yönetim emekçilerinin sağlığı kent halkının da sağlığıdır. Bu yüzden tüm yerel yönetim kurumlarında derhal ve hızla gerekli tedbirler koruyucu önlemler yoğun testler işyerlerinden başlayarak yapılmalıdır. Bununla birlikte salgına karşı gerekli tedbirleri almak yerine adeta bu salgını fırsata dönüştürür gibi bu süreci esnek çalışmayı hayata geçirmek, emekçiler üzerindeki baskı ve denetimi arttırmak, sendikasızlaştırmak, sürgünleri, açığa alma ve ihraç uygulamalarını hayata geçirmek isteyen işverenler belediye emekçilerinin örgütlü mücadelesi ile cevaplarını alacaklardır. Yerel yönetim işkolunda gasp edilen bütün haklarımızı yeniden kazanacak, belediye emekçilerinin birliğini ve haklarını koruyarak mücadelemizi yükselteceğiz.”

Etiketler:
 
Geleceğin yıldızları Altındağ’da yetişecek
 
TTB: “Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda!”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
3. Dünya Savaşı “koronavirüs”le başladı
DÜNYAYI ve ülkemizi olumsuz olarak etkisi altına almış olan koronavirüs ...
“Sıcak havalarda gebelik kâbusa dönüşmesin”
İÇERİSİNDE bulunduğumuz sıcak havaların birçok avantajının yanı sıra dezavantajını ...
Üretilecek petrol eğer maliyeti karşılayamıyorsa o yatırım yapılmaz
Son dönemde açıklanan doğalgaz aramalarından sonra gündeme gelen enerji ...
 
“Bisikletli ulaşıma” adım atan belediyelere ödül
TÜRKİYE Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü ...
Siyasi liderler her konuda bir araya gelebilmeli
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan ve Gelecek Partisi ...
Tıbbi cihaz sektörü ödeme sorununa çözüm istiyor
Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Tıbbi ...
 
Sağlık sistemi ve ekonomi sıkıntıda
Kış aylarının yaklaşması ile mevsimsel hastalıklarında artacağını ve bununda ...
İşsiz kalan insanlarımız iş aramaktan vazgeçti
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba partisinin ...
“Sepsisi önlemek ellerinizde”
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, sepsisin enfeksiyona ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Gluten Hassasiyeti 
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Annemin Özlü Sözleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
James Webb Teleskobu Neptün’ün Halkalı Fotoğrafını Çekti
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Sosyal Konut Projesi’nin Temeli 25 Ekim’de Atılacak
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Kuş Uçur Geceye
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Aile Planlaması
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri