Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak'
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak"
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Şubat 2020 Perşembe - 10:35

SEDEC Fuarı ile binlerce firma potansiyel müşterisi ve tedarikçisiyle buluşacak

TÜRKİYE’NİN ilk sınır ve ana yurt güvenliği temalarıyla gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Fuarı ile ilgili SEDEC Türkiye CEO’su Hilal Ünal Türkan ile buluştuk.

SEDEC Fuarı ile binlerce firma potansiyel müşterisi ve tedarikçisiyle buluşacak

TÜRKİYE’NİN ilk sınır ve ana yurt güvenliği temalarıyla gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Fuarı ile ilgili SEDEC Türkiye CEO’su Hilal Ünal Türkan ile buluştuk. 02-04 Haziran 2020’de gerçekleştirilecek fuarla ilgili bilgiler paylaşan Türkan; “SEDEC dediğimiz zaman güvenliğin boyutu çok başkalaşıyor. 2 yıl önce SEDEC’in ilkini gerçekleştirdik. 39 tane ülkeden katılımcılarımız oldu. Bu yıl ise daha geniş ölçekli bir organizasyon yapacağız. Doğrudan ihracat hedefi olan bu fuar ile ülke genelindeki binlerce KOBİ’ye network sağlamayı hedefliyoruz. Firmalarımıza, dünyada güvenlik sektörü diye bir sektör var, lütfen bu sektöre girin, bunun farkına varın ve bu alanda ürün geliştirin, biz de Türkiye olarak bunları yurt dışından almak zorunda kalmayalım demeyi hedefledik. Geçtiğimiz yıla nazaran 3 kat büyüdük ve 02-04 Haziran 2020’de gerçekleşecek SEDEC Fuarı etkinliğinde binlerce firmayı potansiyel müşterisi ve tedarikçisiyle buluşturmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.
“GÜVENLİK SAVUNMANIN BİR AYAĞIDIR”
Türkan açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Savunma sanayi aslında hepimizin çok iyi bildiği, son dönemlerde oldukça gündemde olan bir sektör. Fakat bu işin bir de güvenlik ayağı var. Aslında güvenlik konusunu bütün ülkeler savunma sanayiden ayrı olarak işliyorlar. Bunun nedeni de, güvenlik dediğimiz aslında sınır güvenliği, ana yurt güvenliği ve güvenli şehir sistemleri olarak düşünülmelidir. Burada çok fazla hızlıca kullanılan bir teknoloji var. Mesela biz, savunma sanayide bir platformu geliştirmek için, 4-5 yılımızı; hatta bazen 10-15 yılımızı harcıyoruz. Ama güvenlik çok hızlı gelişiyor. 6 ayda bir ürün geliştirebiliyorsunuz. Artık savaşlar top-tüfek ve eski yöntemler kullanılarak değil, daha ileri ve farklı yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Daha çok şehirlere inen, insanlar kullanılmasa da teknolojilerin yoğun şekilde kullanıldığı bir alanda yapılıyor. Sınır ve şehir güvenliğini sağlayan teknolojiler ana yurt güvenliği teknolojileri kapsamına girer. SEDEC’in de farkı bu noktada ortaya çıkıyor. SEDEC bu konuda, Türkiye’de hiç olmayan bir yeri doldurdu, tamamen niş bir alan. Bütün dünya ülkeleri (özellikle Fransa’da) de bunu uyguluyor. SEDEC dediğimiz zaman güvenliğin boyutu çok başkalaşıyor ve güvenlik aslında savunmanın bir ayağıdır. 2 yıl önce ilkini gerçekleştirdik. 39 tane ülkeden bizim katılımcılarımız vardı, hem de seçimden bir hafta sonra. Bu yüzden bahsettiğim rakam çok önemli bir veri.  Sanayi boyutunu da işin içine kattığınız zaman doğru alanlara temas edebiliyorsunuz. Biz SEDEC’i kurarken önemli bir ana amaç edinmiştik. Şirketlere; “dünyada güvenlik sektörü diye bir sektör var, lütfen bu sektöre girin, bunun farkına varın ve bu alanda ürün geliştirin, biz de Türkiye olarak bunları yurt dışından almak zorunda kalmayalım” demeyi amaçladık. Ayrıca, bizim bu konuda az da olsa çalışan firmalarımız mevcut. Firmalarımızın da ürünleri var; ASELSAN, HAVELSAN ve STM bunlarla ilgili çalışıyor. Bu işletmelerimiz büyükler arasında. METEKSAN da güvenlik alanında çalışıyor. Güvenlik alanında çalışan küçük firmalarımız da var. Onlara dedik ki; “bundan sonra artık ihracat yapacağız, bize o ülkelerin doğru kişileri lazım.” Bu ne demek, satın alma heyetlerinin yapılıyor olması demek. Teknopark Ankara’da UR-GE projesi var, orada satın alma heyeti yapıyoruz biz. İnanın çok başarılı bir satın alma heyetiydi.
“SEDEC HEM ULUSAL, HEM DE ULUSLARARASI EŞLEŞMELER GERÇEKLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRÜYOR”
31 tane ana kurum ve kuruluşu; örneğin; Sudan’ın, Kenya’nın, Kanada’nın polisini, Kara ve Hava kuvvetlerini, satın almacıları buraya getirdik. Etkinliği dışarıya (halka) kapattık, tamamen profesyonellere açık hale getirdik. 3 gün boyunca 4 bin 200 iş görüşmesi yapıldı. Bu iş görüşmeleri nasıl yapıldı? Bizim platformumuz var, burada herkes birbirini görüyor. Toplantı talebinde bulunuluyor. Etkinliğe gelen herkesin elinde bir takvim var, o takvimde de A makine firmasının saat 15.00’te B havacılıkla görüşmesi gibi detaylar bulunuyor. Bizim sektörümüzde birkaç gün içerisinde tanışma ve mal satma süreci yok. Önce bir iş geliştirme süreci oluyor. Ama bize dönen arkadaşlarımız oldu. Bizlere teşekkür ederek, “Biz daha önce savunmayı çalışmıyorduk” dediler. Gelen arkadaşlardan, diğer bölgelerle yoğun olarak kontaklar kuranlar oldu. Kanadalı bir firma, SEDEC’te Afrikalı bir firma ile temas kurdu ve şimdi Kanada’dan Afrika’ya ihracat gerçekleştiriliyor. Bizleri arayarak bu durumdan haberdar ettiler. Yabancılar bu alanda iletişime daha açık. Memnun musunuz diye sorduğumuzda hemen yanıt alıyoruz. Böylece SEDEC, hem ulusal, hem de uluslararası eşleşmeler gerçekleştirmeyi sürdürüyor. 
“SEDEC TÜRKİYE’NİN TEK ANA YURT GÜVENLİĞİ FUARIDIR”
Artık tüm ülkeler kendi sınırları içerisine kapanmaya başladı. O yüzden güvenlik şu sıralar ön planda. Dünya bunun üzerine çalışıyor, biz de kafamızı kaldırıp dünya neyi çalışıyor diye kendimize sorduğumuz zaman bu yanıtı alıyoruz. Konunun farkında olan firmalarımız var. Amacımız farkında olmayan firmalarımız için farkındalık oluşturabilmek. Savunma ile bunu karıştırmamak gerekiyor. Savunma sanayi var evet, bu başka bir şey. Teknolojiler çok farklı. Dolayısıyla ayrıştırmak gerekiyor. SEDEC Türkiye’nin tek ana yurt güvenliği fuarıdır. Almanya bunu 30 küsur yıldır, Paris 40 yıldır, ABD ise 45 yıldır yapıyor. Bu yılın önemli bir kanadı da şu: Dünyada her dakika siyasi gündem değişiyor. Çok sık ticari olgular değişiyor. Bir önceki SEDEC’te rotamız ABD ve Avrupa iken, bizler rotayı döndürdük. Asya-Afrika ve Balkanlara döndük bu yıl. Ticaretin gelişebileceği rotaları tercih ettik. Bu bölgeler şu an bizlere yeşil ışık yakan bölgeler. Bölgeleri ve bölgelerdeki ülkeleri tespit ettik. Sonrasındaki ülkelerdeki kurumları ve kurumlardaki kişileri tespit ettik. Bir ülkeden bir kişi geliyorsa, bilin ki o kişi Türkiye’den bir veya birden çok malı satın almak için geliyordur.
“FUARDA HEDEFİMİZ İHRACATI GELİŞTİRMEK”
Fuarın yüzde 100 ihracata dönük bir fuar olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 
En büyük hedefimiz budur. Bu yıl biz alan olarak da büyüdük. Congresium’da üst kattaydık, şimdi Congresium’da alt katını, 2 holü komple aldık. Geçen yıla nazaran 3 kat büyüdük. 2-4 Haziran 2020’de gerçekleştireceğiz. Bu fuar bir ülke meselesi, çünkü bu platformlarda ülkeye strateji çiziyorsunuz. 
Dünyadan yeni teknolojileri burada gösterdiğiniz zaman; Avrupa’nın, ABD’nin ve diğer bölgelerin nelere ihtiyacı olduğunu analiz edebiliyorsunuz. Çok güçlü bir basın sponsorluğu ayağımız var, önemli bölgelerle basın sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirdik. 
SEDEC’i yabancılar çok etkin bir şekilde anlatır sizlere. Tamamıyla iş odaklıyız.  Konumuz tek, ana yurt güvenliği. Diğer savunma sanayi etkinlikleri arasında kaybolup gitmemeli. Ayrıca kabul etmek gerekiyor ki, Ankara savunma ve güvenlik sektörünün merkezidir. Burada büyük ana sanayi firmalarımız var, tedarik zinciri ve güçlü KOBİ’lerimiz, karar mercilerimiz burada. Konumuz tek, ana yurt güvenliği. 
Diğer savunma sanayi etkinlikleri arasında kaybolup gitmemeli. Ayrıca kabul etmek gerekiyor ki, Ankara savunma ve güvenlik sektörünün merkezidir. Burada büyük ana sanayi firmalarımız var, tedarik zinciri ve güçlü KOBİ’lerimiz, karar mercilerimiz burada.” 

 
Afrika ile 10 yılda 186,5 milyar dolarlık ticaret
 
Su Politikaları Derneği 2019 Faaliyet Raporu’nu yayınladı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kanser taramaları KETEM’lerde veya aile hekimlerinde ücretsiz olarak yaptırılabiliyor
SAĞLIK Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü (SGGM) ile Dünya ...
HİZMET-İŞ Sendikası depremzedelere “yardım tırı” gönderdi
HAK-İŞ Konfederasyonu’na bağlı HİZMET-İŞ Sendikası’nın Ankara 2 no’lu ...
Murat Ertan’dan AHİD üyelerine “Algı Yönetimi” konulu seminer
EĞİTİM Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Ankaralılar ...
 
“Tütün ve alkol kullanımı tüm kanser ölümlerinin yüzde 27’sinden sorumludur”
TÜRK Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği, 4 Şubat Dünya Kanser Günü ...
TGC 61. Türkiye Gazetecilik Başarı Ödülleri’ne başvurular başladı
13 Mart 2020 Cuma günü başvuruların son bulacağı ödüller; Basın, Televizyon-Radyo ...
Başkentte ‘Elektrikli Scooter’ dönemi
MİKROMOBİLİTE kavramıyla scooter kullanımını farklı bir boyuta taşıyan ...
 
SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİ 15 Mart’ta şiddete karşı duracak
SAĞLIK alanında yaşanan şiddete karşı ortak mücadele kararı alan sağlık ...
Andrey Stenin Fotoğrafçılık Yarışması’nda ödül alan çalışmalar Türkiye’de sergilenecek
ULUSLARARASI Andrey Stenin Basın Fotoğrafçılığı Yarışması 2019 kazananlarının ...
SAP Genç Profesyoneller Programı sertifika töreni düzenlendi
SAP Türkiye, 2023 hedeflerine ulaşmak adına çalışmalar yürüten bilişim ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Ona Öğret
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yeşil Dönüşüm Projesi Olan Genç Girişimcilere 200 Bin TL’lik Hibe Desteği
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Okumak
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
CSI
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Burası Arabistan Değil Beyler
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Tarım ve Atatürk (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri