Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
11 bin 534 yeni vaka
11 bin 534 yeni vaka
YTB, pandemiye rağmen Ramazan bereketini dünyayla paylaştı
YTB, pandemiye rağmen Ramazan bereketini dünyayla paylaştı
Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerileri
Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı'nda sağlıklı beslenme önerileri
TESK Genel Başkanı Palandöken: ”Esnaf ve sanatkârların umudu önümüzdeki bayrama kaldı”
TESK Genel Başkanı Palandöken: ”Esnaf ve sanatkârların umudu önümüzdeki bayrama kaldı”
Bakan Dönmez: “Yenilenebilir enerjiye 2 trilyon doların üzerinde bir yatırım yapıldı”
Bakan Dönmez: “Yenilenebilir enerjiye 2 trilyon doların üzerinde bir yatırım yapıldı”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
31 Ekim 2020 Cumartesi - 10:15

Prof. Dr. Ceyhan’a göre 400 bin kişi virüsü bulaştırma potansiyeliyle dolaşıyor

Türk Toraks Derneği, 29-30 Ekim 2020 tarihleri arasında “Halk için Akciğer Hastalıkları ve COVİD-19 Kongresi” düzenledi.

Prof. Dr. Ceyhan’a göre 400 bin kişi virüsü bulaştırma potansiyeliyle dolaşıyor

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

TÜRK Toraks Derneği, 29-30 Ekim 2020 tarihleri arasında “Halk için Akciğer Hastalıkları ve COVİD-19 Kongresi” düzenledi. Kongre’de konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan; “Şu an 40 bin civarında aktif vaka sayımız var. Bunun 10 katını aldığımız zaman şu anda Türkiye’de en az 400 bin kişi virüsü bulaştırma potansiyeliyle dolaşıyor” diyerek çarpıcı bir açıklamada bulundu. 
“COVİD-19’A DAİR MERAK EDİLENLER BU KONGREDE YANIT BULDU”
Ülkemizde 5 milyondan fazla astım, KOAH gibi kronik akciğer hastası bulunuyor. Bir de zatürre, verem, akciğer damar tıkanıklığı, akciğerde hava kaçağı, ağızdan kan gelmesi gibi ani gelişen hastalıklar bu sayıya eklendiğinde akciğer hastalıklarının önemi daha iyi anlaşılıyor. COVID-19 pandemisinin akciğerler üzerine olan bu doğrudan etkisi yanında, pandemi döneminde sağlık kuruluşlarındaki bulaşma riski nedeniyle pek çok kronik akciğer hastası, hastane kontrollerini aksatmak zorunda kalmış, gelişen yeni şikâyetleri için bile hastanelere başvurmaktan kaçınıyor. Uzmanlar tarafından pandeminin ikincil etkisi denilen bu durum da ciddi sağlık problemlerine yol açabiliyor. Bu nedenle Türk Toraks Derneği, hem COVID-19 konusunda hem de COVID-19’un etkileyebileceği akciğer hastalıkları konusunda vatandaşları, hastaları aydınlatmak amacıyla “Halk için Akciğer Hastalıkları ve COVİD-19 Kongresi”ni gerçekleştirdi.
“BAZI BİLİM İNSANLARI BAZI YANLIŞ ÖNGÖRÜLERDE BULUNDU”
Çevirim içi olarak yapılan kongrede konuşan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önemli bilgiler paylaştı. Türk Toraks Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Ali Fuat Kalyoncu’nun moderatörlüğünde konuşma gerçekleştiren Ceyhan, “COVİD-19’da Neler Yaşadık, Ne Yaşıyoruz?” konu başlığında açıklamalarda bulundu. Bazı bilim insanlarının yanlış öngörülerde bulunduğunu ve devletleri bu şekilde yönlendirdiğini kaydeden Ceyhan; “Resmi anlamda bu pandemi 31 Aralık’ta Çin’in 44 tane nedeni bilinmeyen zatürre vakasını Dünya Sağlık Örgütü’ne rapor etmesiyle başladı. Sonra 7 Ocak’ta bunun bir koronavirüs olduğu açıklandı, 10 Ocak’ta virüsün yapısı tamamen çözüldü. 
Önce etraftaki ülkelere yayıldı. Arkasından ABD’de vakalar çıkmaya başladı. Sonra Avrupa’da ilk olarak İtalya odaklı bir artış gözledik, ardından tüm Avrupa’ya yayıldı. Arkasından İran bir odak oldu. Bu böyle giderken biz ilk vakamızı 11 Mart’ta bildirdik. Fakat şunu kabul etmek lazım ki; hiçbir ülkenin ilk bildirdiği vakası aslında gerçek vakası değil. Türkiye’de de İstanbul’da ilk vaka ilan edildiğinde muhtemelen İstanbul’da yüzlerce vaka vardı, onu takip Ankara, İzmir, Konya, Bursa, Balıkesir ve Sakarya’da da daha az sayıda olmakla birlikte vakalar geldi. Anadolu’nun diğer şehirlerinde tek tük vakalar vardı. Yoğun önlemlerin alındı; sokağa çıkma yasakları, iş yerlerinin ve okulların kapatılması gibi. İstanbul Türkiye’nin merkeziydi. 1 aylık bir sürede 5 binlerden binli rakamlara indik. 3 ay boyunca biz binden aşağıya inemedik. Artış da rapor edilmiyordu ama azalma da yoktu. Her ülke bir yerde takıldı. Avrupa ülkelere 100, 200, 300 vakalarında takıldı. Bunun nedeninin o zaman belirti vermeyen, o nedenle tanı almayan ama bulaştırıcı olan pozitif vakalar olduğunu söylediğimizde bazı bilim insanları bunların bulaştırmadığını söylediler. İlk başta tüm ülkeler alınan önlemleri yavaş yavaş kaldıracağını açıklamışken, tüm dünyada devletlere danışmanlık hizmeti veren bazı bilim insanları bazı yanlış öngörülerde bulundu. Bunların başında bu virüsün bir kış virüsü olduğu, yazın biteceğiydi. Hâlbuki biraz salgınların tarihine baksalar, salgınların büyük çoğunun tam da yazın en sıcak döneminde başladığını görürlerdi zaten” dedi. 
“FİLYASYON TERİMİ YANLIŞ KULLANILIYOR”
Diğer yanlış öngörünün de sadece hastaların bulaştırması olduğunu vurgulayan Ceyhan; “Belirtisiz olanların bulaştırmayacağını söylediler ve tamamen ülkelere hasta odaklı bir test politikası çizdirdiler. Önce hastayı buluyorsunuz, sonra etrafındaki temas ettiği kişileri izole ediyorsunuz. Buna da filyasyon dedirttiler ama bu yanlış bir terim. Bizim yaptığımız filyasyon değil, biz temaslı takibi yapıyoruz. Filyasyon şu anda yapmamız gereken bir şey ama yapmıyoruz. Geriye dönüp kaynağı bulma işini yapmıyoruz, biz ileriye dönük tarama yapıyoruz. Hâlbuki o arada belirtisiz vakalar bulaştırmaya devam ettiği için sayı inmedi. Buna aç kapa yöntemi deniyor. Bu yanlış öngörülere güvenmek devletlerin de işine geldi. 
Çocuklar bulaştırmaz dediler, sonbaharda aşı ile bu iş bitecek dediler. Hepsi yanlıştı. Devletlerde bilim insanlarının bu görüşlerini öne sürerek, kademeli normalleşme ile bütün tedbirleri ortadan kaldırdılar. Türkiye de aynı şeyi yaptı. Fakat burada altını çizmek gereken bir şey var; tedbirleri kaldırınca bazı şeylere dikkat edilmesi gerekiyor ama biz sanki salgın bitmiş gibi davrandık. Nitekim yazın bazı kalabalıkların ve sosyalleşme ortamlarının ortaya çıkmasıyla, örneğin; plajlardaki kalabalıklar, bayramlaşmalar gibi, bunların hepsi virüsün hızla yayılmasına ve ikinci bir artış dönemi yaşamamıza neden oldu” şeklinde konuştu.  
“ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ ARTIŞ DÖNEMLERİ YAŞANABİLİR”
Bazı Fransız ve İngiliz bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonucu Çin’de Aralık ayında rapor edilen vakaların öncesinde vaka geçmişinin aslında Ağustos ayına kadar gidebileceği iddiasında bulunduklarını söyleyen Ceyhan; “Bulaş en başta yavaş seyrettiği için birkaç ay öncesine kadar gidilebilir ama tam kesin tarih söylemek mümkün değil. Muhtemelen ilk raporlanan vakadan birkaç ay önce vardı” dedi. Şehirlerarası seyahatlerin kontrolsüz bir biçimde serbest bırakıldığını belirten Ceyhan; “Bu virüs insanla taşınıyor. Bu insanlar gittikleri her yere virüsü yaymaya başladı. Şu anda tüm Türkiye’de yayılmış vaziyette. 1 ay önce Ankara’da artışları yaşadık. Ankara’da yüksek vaka sayıları varken Güneydoğu’da da yüksek vaka sayıları vardı. 
Konya’da artış vardı. Ankara’dan İstanbul’a, İstanbul’dan İzmir’e, Konya’ya, Diyarbakır’a Trabzon’a binlerce insan seyahat ediyor. Bu vaka artışının Türkiye’nin geneline yayılacağını tahmin etmek zor değildi. Toplumsal bağışıklık gelişinceye kadar Ankara üçüncü artış dönemini yaşayacak, diğer iller yaşayacak. O zamana kadar toplumsal bağışıklık yaşanmazsa ya da farklı bir kontrol yöntemi uygulanmazsa, emin olun dördüncü artış dönemi yaşanacak. Bu önünü almadığımız sürece böyle devam eder. Virüs ortamda hazır bekliyor ve fırsat bulur bulmaz bulaşıyor” ifadelerini kullandı.
“ÜLKEMİZDE BİRAZ DAHA FARKLI YÖNTEMLER KULLANMAMIZ LAZIM”
Süper bulaştırıcı kavramına değinen Ceyhan; “Mesela 100 kişi virüsü alıyor ama bunun 40’ı hiç bulaştırmıyor. Yüzde 40’ı bir iki kişiye bulaştırıyor ama yüzde 20 kadarı fırsat bulursa yüzlerce kişiye bulaştırıyor. Bu konuda farklı teoriler var; bu süper bulaştırıcıların diyaframlarının çok güçlü olduğu için öksürük ve hapşırık ile virüsün çok rahat hareket edebildiği veya bu kimselerin solunum sisteminde virüsün çok daha kolay çoğaldığı gibi. Ama bunlar ispatlanmış değil. Bu ancak filyasyon yapılarak bulunabilir. 
Yani hasta alınır ve geriye doğru bir araştırma yaparak bu kimden almış diye bakılabilir. Sonra ortak birçok hastanın belli bir yerden aldığı görülür. Sonra da oradaki insanları tarayınca kimden kaynaklandığı bulunabilir. Mesela Güney Kore böyle bir vaka artışında geriye doğru bir filyasyon uygulayarak bir gecede 5 bin kişiyi taradı ve süper bulaştırıcıyı buldu. Dolayısıyla ülkemizde biraz daha farklı yöntemler kullanmamız lazım. Gripteki gibi yöntemlerle maalesef kontrol altına alamayız” dedi.
“EN AZ 400 BİN KİŞİ VİRÜSÜ BULAŞTIRMA POTANSİYELİYLE DOLAŞIYOR”
Maske kullanımına ilişkin açıklamalarda bulunan Ceyhan; “İki kat maske takmanın ne kadar koruyucu olduğuna dair bir veri yok. Cerrahi maske varken kumaş maske takmak hiç doğru değil. Kumaş maskelerle ilgili yapılan bir çalışma sonucuna göre; yüzde 40 koruyan da var yüzde 10 koruyan da var, bunun bir standardı yok” dedi. Sağlık Bakanlığı’nın verdiği hasta sayısının gerçek anlamda hasta sayısı olmadığını belirten Ceyhan; “Çünkü bizim kriterlere göre tek belirtisi olan hastaya test yapılamıyor. Ya en az iki belirtisi olacak ya da bir hastaya temas etmiş olacak. O halde bu verilen sayı en az iki belirtisi olanların sayısı. Günde 2 bin civarı vaka rapor ediliyor. 
Bakanlık açıkladı; bu hastaların yüzde 80’i belirtisiz, yüzde 20’sinin de yarısı yatıyor dedi. Bunun 5 katını alsak, en az 10 bin tane Bakanlığın bulduğu pozitif vaka olması lazım. En iyi test yapan ülke dahi mevcut vakaların en fazla yüzde 10’unu tespit edebiliyor. O halde 100 bin civarında olması lazım. Şu an 40 bin civarında aktif vaka sayımız var. Bunun 10 katını aldığımız zaman şu anda Türkiye’de en az 400 bin kişi virüsü bulaştırma potansiyeliyle dolaşıyor. Tedbirleri buna göre almak gerekiyor” dedi. Daha önce koronavirüs geçiren kimselerin tekrar koronavirüse yakalanması durumunun yeni yeni raporlanmaya başladığını kaydeden Ceyhan; “Henüz sayıları az ancak bir korkumuz var; zaman geçtikçe bu kişilerin bağışıklığı kaybolup yeniden hastalık geçirebilmeleri. Bu rapor edilenler 3 ay sonra başladı. Bir 6 ay sonra acaba nasıl olacak bunlarla ilgili korkumuz var” dedi. 

Etiketler:
 
Mesut Yılmaz için futbol maçlarından önce saygı duruşunda bulunulacak
 
TÜSİAV Verimlilik Platformu Başkanı Kutlu Tamay’dan elektrik abonelerine çağrı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Sağlık Emekçileri: “Hayatlarımız ve emeğimiz pazarlık konusu değildir”
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, Hacettepe ...
Başkente yeni cazibe alanı: “Gölbaşı- Yaylabağ Projesi”
Türkiye'nin son zamanlardaki en büyük Toplu Konut Projesi Ankara Gölbaşı’nda hayata geçiyor.
Trans yağlar damar bozulmasına neden oluyor
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), trans yağların en kısa zamanda ve sürdürülebilir ...
 
Oğan; “Türkiye, KKTC’nin bağımsız bir devlet olarak yolunda ilerlemesini istemedi”
TÜRKİYE Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) ...
TÜRK-İŞ: “İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları bekleniyor”
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen torba kanun teklifinde istihdam ...
“Ekmek bulamıyorlarsa, keyif çayı içsinler aşamasındayız”
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 26 Ekim MYK ...
 
Türk Toraks Derneği’nin “Halk Kongresi” için geri sayım başladı
Türk Toraks Derneği, COVID-19 konularının ağırlıkta olduğu, 1600 üyesinin ...
Kartlı Sayaç Abonelerine çıkartılan haksız faturalar iptal edilsin
Başkentgaz'ın kartlı sayaç abonelerine çıkarttığı faturaların haksız olduğunu ...
Vergi affı çıkacaksa vergi iadesi de olmalı
TBMM’de 2020 vergi yapılandırma paketi ile ilgili çalışmalar devam ederken ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
İktisadi Başarılar
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ben Kirke” Kitabı’nın Analizi
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Vakalar Düşüyor Ama…
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
73 Yıl Fazla Mı Olur?
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Anne Sevgisi Emek İster
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Ah Kapanma
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri