Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ABB’den hayvan yetiştiricilerine ücretsiz yem desteği
ABB’den hayvan yetiştiricilerine ücretsiz yem desteği
Ulus’taki dönüşüm çalışmaları hızlandı
Ulus’taki dönüşüm çalışmaları hızlandı
“Biz, birbirimize emanetiz”
“Biz, birbirimize emanetiz”
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
29 Haziran 2022 Çarşamba - 09:13

Pandeminin sona ermesi ile iç ve dış turizm hareketlendi

Türkiye’nin en önemli kaynaklarından biri olan turizmin; iç ve dış pazardaki durumu, yoğun olduğu sezonları, Türkiye’de ve dünyada ekonomik buhranın olduğu bir dönem de maaliyete etkileri nelerdir gibi birçok soruyu, TÜRSAB Orta Anadolu BTK Başkanı Cevat Engin Şahin yanıtladı.

Pandeminin sona ermesi ile iç ve dış turizm hareketlendi

SAMET EKER / ANKARA


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Orta Anadolu Bölge Temsil Kurulları (BTK) Başkanı Cevat Engin Şahin, turizmin iç ve dış pazardaki birçok dinamiğine değindi. Şahin, Türkiye’nin yaşadığı birçok sıkıntıyı, yapılanları anlattı ve olayı hem tüketici hem de hizmet sunan yapılar tarafından ele aldı. 
“OKULLAR KAPANDI VE İÇ TURİZM HAREKETLİLİĞİ HIZ KAZANDI”
Ülkemizin turizm sezonlarına değinen TÜRSAB Orta Anadolu BTK Başkanı Şahin, “Bizim ülkemizde turizm açısından yüksek sezon, yazın. Nisan mayıs gibi başlar ve eylül ekim gibi okulların açılması ile azalır. Yüksek sezon biter ve normal rakamlara düşer. Okullar kapandı ve iç turizm hareketliliği hız kazandı. Yani yoğun zamana geldik ve önümüzde bir de bayram var. Bu bayramda aynı şekilde pik yaptığımız zamanlardan biridir. Türkiye’de iki bayram, okul açılış ve kapanış dönemleri, yılbaşı gibi birkaç tane pik zaman vardır. Bunlar birisi önümüzde. Şu an iç pazarda ciddi bir hareketlilik var. Rezervasyon ve otel dolulukları gayet iyi durumda. Fiyatlar yüksek ve buna rağmen fena değil” dedi.
“SATTIĞINIZ ÜRÜNÜN ANA ALICISI, ESAS MÜŞTERİSİ, YABANCI PAZAR”
Turizme yönelik fiyatların artmasına değinen ve maliyetlere değinen Engin Şahin şöyle dedi: “Şöyle bir durum var; fiyatların yükselmesinin sebebi, sonuçta sattığınız ürünün ana alıcısı, esas müşterisi, yabancı pazar. Deniz, kum, güneş otelleri, sahil otelleri için bahsediyorum. Onların fiyatları Euro ve dolarla olduğu için bu yükseklik kaçınılmaz bir durum. Her sene döviz artışlarındaki artış kadar fiyatlarda artıyor. Bu sene de o şekilde bir artış oldu. Bunun yanında diğer giderlerde artış olması, otelcileri biraz daha zamma yönlendirmiş olabilir. Enerji, nakliye, gıda giderleri ve masraflarında dolaylı bir artış oldu. Bir kısmı da yokluktan arttı. Dünya da şu an enerji ve gıda krizi tabii ki turizm sektörünü de etkiliyor. Hem taşıma anlamında hem gıdaların satın alınmasında hem de tesis ısıtma, soğutma ve aydınlatma alanındaki giderler tabii ki etkiledi. İnsanlar ne yapıyor dediğinizde? Benim konuştuğum herkes, ‘bütün oteller çok pahalı, gidemeyeceğiz’ ben de diyorum ki, ‘hayır, geçen sene 7 gün gittiniz, bu sene 5 gün gideceksiniz’ diyorum. Ama gideceksiniz. Bu sene insanlar geçtiğimiz yıllara göre tatil planlarının süresini kısaltıyor ama mutlaka çoğu insan tatile gidiyor ya da gidecek. Dolayısıyla iç turizm tarafında yine hareketlilik ciddi olarak devam ediyor.”
“ÜLKEMİZİN SUNDUĞU ÜRÜNLER, FİYAT PERFORMANS OLARAK HEP ÇOK İYİYDİ”
Dış turizmin dinamiklerine ve Rusya – Ukrayna savaşı üzerinde duran Cevat Engin Şahin, “Dış turizme yani yurtdışından gelen misafirlerimize baktığımızda ülkemizin sunduğu ürünler, fiyat performans olarak hep çok iyiydi ve şu anda da çok iyi. Rusya ve Ukrayna Savaşı’ndan dolayı Ukrayna’dan gelen turist sayımız hemen hemen sıfır. Ama bunun yanında Ukrayna’daki savaştan ülkemize kaçan bir grup insan var. Ankara’da bile dikkat ettiğinizde Ukrayna plakalı araçlar göreceksiniz. Antalya, Alanya gibi bölgelerde zaten çok fazla var. Uzun süredir var ve bu kişiler uzun süre kalıyorlar. İmkânı olanlar ev almaya başladı. Dolayısıyla Ukrayna pazarı sıfır değil ama düşük. Uzun süre kalan az kişiyle devam ediyor. Rusya pazarı uçuşların yetersiz olması sebebi ile dar. Normalde uçuşlar devam etse herhangi bir sıkıntımız yok. Savaş Rusların Türkiye’ye gelmesine engel olmuyor. Çünkü ülke olarak dış politikada savaşa yönelik çok doğru bir politikada ilerliyoruz. Her iki tarafa da eşit mesafede duruyoruz. Olması gereken bu çünkü bizim iki pazardaki müşteriye de ihtiyacımız var. İthalat ve ihracat alanında da bu iki ülkeyle de ticaret hacmimiz çok yüksek. Bu yüzden doğru yerdeyiz diye düşünüyorum. Ruslardan da ülkemize gelip uzun süre kalanlar var. Zenginlerin ciddi yatırımlar yaptığı ve evler aldıklarını duyuyoruz” diye konuştu. 
“TURİSTLERİN GELMESİ AÇISINDAN TÜRK HAVA YOLLARI’NIN CİDDİ BİR ÇABASI VAR”
Başka hatlara çekilen uçakların iç pazarda sıkıntıya yol açtığını vurgulayan Şahin, şu açıklamayı yaptı: “Anadolu Jet’ten 6 adet uçağı Moskova, St. Petersburg hattına çektiler. Bu durum bize iç turizmde biraz sıkıntıya yol açıyor. Özellikle doğu- güneydoğu bölgesinde sıkıntıya yol açıyor. Uçak saatlerini değiştirmek zorunda kaldı ve bunların bir yansıması iç turizmde tur hareketliliğinde oldu. Normalde bir hep şunu isteriz; sabah büyükşehirden çıkalım, turun başladığı yere gidelim, 3-4 gün tur yapalım ve dönüşte de akşam gelelim. Böylece en az otel konaklaması ile en çok günü gezide geçirelim. Bu biraz sıkıntıya düşürdü. Uçak saatleri değiştiği için bazen gece gitmek ve sabah gelmek zorunda kaldık, kalıyoruz. Bu durumda artı bir maliyet oluyor. Yani 5 gece 6 gün yerine 6 gece 5 gün gibi bir program yapmış oluyorsunuz. Bu müşteri için hem pahalı hem de keyifli olmayan bir durum. Ama bu olay kaçınılmaz bir durum. Çünkü bizim için dış pazar daha kıymetli. Ülke olarak dövize ihtiyacımız olduğundan daha kıymetli. Tarım ve turizmden dövizi elde etmeye çalıştığı için doğru hareket budur. Bu durumdan dolayı öyle bir yönlendirme yapıldı. Daha çok uçak olsa, başka firmalarda olsa Rus pazarında geçen seneye göre artış bile gösterebiliriz. Bu sene ki tek dar boğazımız ve kıstasımız, uçak sayımızın azlığı. Yine de uçaklarımız o hatta yüzde 100 dolulukla gidip geliyor. Turizm Bakanı’nın açıklamalarında da 5 aylık dönemden bu yana 19 milyon turistten bahsetti. Bu iyi bir rakam çünkü yüksek sezon daha yeni başlıyor. Bu sene yabancı turist sayısının 40 – 45 milyon olması bekleniyor.”
“PANDEMİ İLE BERABER TÜM DÜNYA DA GERİLMİŞ TALEP, ŞU ANDA HAREKETE GEÇTİ”
Pandeminin çok hızlı bittiğine ve dünyanın hızlı bir dönüşe geçtiğini söyleyen Şahin, şunları ifade etti: “Pandemi çok hızlı bir biçimde bitti. Bir ay içerisinde kapılar açıldı, Avrupa ülkelerindeki kısıtlamalar kalktı. Almanya PCR kaldırdı. 2 aşı olsan yeter başka bir şey istemiyorum dedi. Pandemi ile beraber tüm dünya da gerilmiş talep, şu anda harekete geçti. İnsanlar geziyorlar ve gezmek istiyorlar. Türkiye olarak biz de pastadan hakkımız olanı almaya çalışıyoruz. Her zaman söylediğim durum; Türkiye olarak Akdeniz çanağında fiyat olarak rakipsiziz. İtalya, İspanya, Yunanistan ve Fransa’ya baktığımızda hiçbirinde bu fiyatlara böyle bir hizmet, tesis bulma şansınız yok. Dolayısıyla o kısımda çok iyiyiz. Geçtiğimiz yıllardan bugüne tek kıstas, güvenlik oldu. Yıllarca bu turist sayılarındaki azalmalar, Suriye’de Irak’ta olan savaşlar ve Türkiye’de patlayan bombalar etken oldu. Narin bir sektör olduğundan etkileniyor. Pandemi bütün dünyada olduğundan hızlı bir dönüş oldu. Toparlanma hızlı oldu.”
“ACENTECİLER CİDDİ MANADA ZARAR ETTİLER”
Maliyet konusunda sektörün nasıl bir ortamda olduğunu ifade eden Engin Şahin, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Maliyet konusunda değinecek olursak; biz iç turizmde konaklama, ulaşım, rehberlik ve yeme içme gibi hizmetler sunuyoruz. Burada en çok fiyat artışına maruz kalan taraf, taşıma. Ve şöyle bir durumu var. Yakıt 6 liradan 30 liraya geldi. Şimdi ben mart ayında otobüsle Karadeniz turu 3 bin lira diye fiyat çıktım diyelim. Şimdi o gün yakıt 8- 10 liraydı, Şimdi işe 30 lira. O zaman bileti sattığımız müşterilerime kusura bakmayın deme durumum yok. Sonrasında 3 bin 500 4 bin yaptığım kişileri de götüreceğim. Böyle garip bir durum oldu. Bu durum bertaraf edilebilir mi? Edilemez çünkü acenteci ticaret yaptığı ve rekabet içinde olduğundan mazot 50 lira oldu, ona göre fiyat yazayım demek gibi durumumuz yok. Minimum maaliyetlerle hesap çıkartıp makul bir kar ile bunu satmanız gerekiyor. Fakat acenteciler bundan ciddi manada zarar ettiler. Bu sezon için yakıt fiyatlarındaki artışlarla beraber büyük acenteler ve bilinen acenteler bu işten büyük zarar ettiler.” 

 
3600 ek gösterge ile öğrenci affı düzenlemesini de içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunuldu
 
Basın İlan Kurumu, 7 farklı bölgede “Dijital Çağda Sosyal Ağlar Hukuku Çalıştayları” düzenleyecek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Aşk-Efza Türk Müziği Korosu” sanatseverlerden ‘tam not’ aldı
Düzenlediği konserlerle Yalovalıları Türk Sanat Müziği’nin en sevilen ...
AHİD, “HİLMİ YAMAN” ile ‘yola devam’ kararı aldı
Ankaralılar Derneği (AHİD) 16. Olağan Genel Kurulu’nu genel merkezinde gerçekleştirdi.
‘Hukuksuz tutuklamalara karşı adalet nöbetindeyiz’
Gezi Davası’nda verilen karara karşı 60 gündür ‘Adalet Nöbeti’ tutan TMMOB ...
 
Atılım Üniversitesi’nde mezuniyet coşkusu
Atılım Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunlarının günü coşkuyla kutlandı. 
Her türlü şiddete karşı toplumsal ittifak
Şiddetsiz Toplum Derneği ve Ankara Barosu işbirliği ile insana, hayvana, ...
20 yıllık kazanımlar heba olacak
Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Sebahattin Yıldız, ...
 
‘TAŞERON İŞÇİSİ KAMU İŞÇİSİDİR’
Kamuda çalışan geçici işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için Aksaray’dan ...
OSTİM’den girişimcilere “cazibeli yatırım”
OSTİM Yatırım A.Ş. ile Albaraka Portföy Yönetim A.Ş. arasında yenilikçi, ...
"Sansür yasasına hayır"
‘Sosyal medya ve dezenformasyon yasası’na karşı çıkmak için Ankara Ulus ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mitomani (Yalan Söyleme Hastalığı)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zeytin Ağacında Ağlamak Garanti
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Gluten Hassasiyeti 
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Annemin Özlü Sözleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
James Webb Teleskobu Neptün’ün Halkalı Fotoğrafını Çekti
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Sosyal Konut Projesi’nin Temeli 25 Ekim’de Atılacak
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri