Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
11 Eylül 2020 Cuma - 09:45

Öz Büro-İş Sendikası’nda “Olağanüstü Genel Kurul” talebi

ÖZ Büro İş Sendikası Genel Denetleme Kurulu Üyesi Samsun İl Başkanı Üzeyir Kodan, düzenlediği basın toplantısı ile “Olağanüstü Genel Kurul” talebinde bulundu. Kodan ve beraberindekiler ellerinde dövizlerle Olağanüstü Genel Kurul istediklerini ifade etti.

Öz Büro-İş Sendikası’nda “Olağanüstü Genel Kurul” talebi

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

ÖZ Büro İş Sendikası Genel Denetleme Kurulu Üyesi Samsun İl Başkanı Üzeyir Kodan, düzenlediği basın toplantısı ile “Olağanüstü Genel Kurul” talebinde bulundu. Kodan ve beraberindekiler ellerinde dövizlerle Olağanüstü Genel Kurul istediklerini ifade etti.
153 DELEGE İLE GENEL KURULUN OLAĞANÜSTÜ TOPLANMASINI TALEP ETTİLER
Kodan, mevcut delegenin yüzde 75'ini oluşturan 153 delege ile sendikalarında genel kurulun olağanüstü toplanmasını talep ettiklerini belirtti. Kodan; “Bugün, olağanüstü genel kurul talebimiz ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. Bugün, Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar işkolunda çalışan emekçiler için önemli bir gündür. Bugün, 10 Nolu işkolu kapsamında çalışan bütün emekçileri ilgilendirmektedir. Çünkü olağanüstü genel kurul talebimiz, bir ihya ve yeniden yapılanma hareketidir. Bu hareketi binlerce emekçi kardeşimiz, işçi kardeşimiz adına gerçekleştiriyoruz. Bugün itibariyle 153 delege arkadaşımız, yani mevcut delegenin yüzde 75'i genel kurulun olağanüstü toplanmasını talep etmiş bulunmaktadır. Diğer delege arkadaşlarımızın da birkaç gün içerisinde ihya ve yeniden yapılanma hareketimize destek vereceklerine olan inancımız tamdır.  Geçtiğimiz günlerde Genel Denetleme Kurulumuz, sendikamızın genel kurulunun olağanüstü toplanması kararını oy birliğiyle almıştır.” Dedi.
Kurul üyelerinin bir kısmının istifa etmesi sonucu böyle bir talepte bulunulduğunu belirten Kodan; “Öz Büro İş Sendikamızın zorunlu organlarından olan yönetim kurulunun yedek üyeleri, denetleme kurulunun yedek üyeleri, disiplin kurulunun asıl ve yedek üyeleri görevlerinden istifa etmiştir. Bir başka deyişle; Öz Büro İş Sendikası, teşkilatı ve üyeleriyle acilen olağanüstü genel kurul yapılmasını talep etmektedir. Bu talep ortak aklın ve teşkilatımızın büyük çoğunluğunun talebidir. Çünkü Öz Büro İş yönetilememektedir. Genel Başkan Baki Gülbaba, idari ve mali açıdan sendikamızı yönetememektedir. Teşkilata ve üyelere rağmen hüküm sürmeye çalışmaktadır.” dedi.
“SENDİKA İFLASIN EŞİĞİNE GELMİŞTİR”
Mali kaynakların tükenmiş olduğunu öne süren Kodan sendikanın iflas etmek üzere olduğunu ifade etti. Kodan: “Sendikanın mali kaynaklarını tüketmiş, sendikamızı 2.000.000 TL borçlandırarak iflas noktasına getirmiştir. Bugün sendikamız kayyım tarafından yönetilmekle karşı karşıyadır. Genel Başkan Baki Gülbaba, seçildiği 2015 yılından beri sendikamızı büyütmek ve geliştirmek adına hiçbir ciddi örgütlenme çalışması yapmamış, adeta sahayı terk etmiştir. Bazı işyerlerinde il Başkanlarımızın, teşkilat mensuplarımızın talep ve girişimlerine rağmen örgütlenme çalışmalarını kasten yapmayarak sendikanın önünü tıkamıştır. Örneğin, Milli Eğitim Bakanlığında çalışan işçilerin örgütlenme taleplerini geri çevirmiştir.” dedi.
“ÖRGÜTLENME YÖNÜNDE KARAR ALINDI AMA UYGULANMADI”
Alınan kararların uygulanamadığını ifade eden Kodan sözlerine şöyle devam etti; “ Öz Büro İş Sendikası Başkanlar Kurulu’nda özel sektöre ait işyerlerinde örgütlenme çalışmalarına başlanması yönünde karar alınmış, ancak alınan bu kararlar uygulanmamıştır. Örgütlenebileceğimiz kurumlarda üye kayıt çalışması yapmak yerine, işkolundaki diğer sendikalar lehine feragat edilmiştir. Genel Başkan Baki Gülbaba’nın örgütlenmeye bu denli kayıtsız ve ilgisiz olmasının sebebini elbette merak ettik ve araştırdık.  Örgütlenme talep edilen işyerlerinde aynı işkolundaki rakip sendika yönetimleriyle örgütlenme çalışması yapılmaması yönünde anlaşma yaptığını üzülerek öğrendik. Örgütlenmede herhangi bir istişare ve bilgilendirme yapılmadan bu şekilde bir politika izlenmesi, sendikamıza, üyelerimize ve bu sendikanın kurulmasında büyük emekleri olan HAK-İŞ Konfederasyonu’na en hafif tabiri ile ihanettir. Gizli kapaklı yapılan bu anlaşmalar işçilerin ve teşkilatımızın iradesine çok büyük bir saygısızlıktır. Biz, delegeler olarak yönetim kurulunu, sendikayı büyütün, geliştirin, refaha ulaştırın diye seçtik. Sendika başkanının örgütlenme taleplerini geri çevirmesi ve rakip sendikayla işbirliği yapması asla kabul edilebilir bir durum değildir ve bardağı taşıran son nokta olmuştur. Bir genel başkan düşünün ki, Ticaret, Büro, Eğitim Güzel Sanatlar işkolunda çalışan işçiler, örgütlenme ve faaliyet beklerken, kendisi başka bir işkolunda sendika kurmak üzere harekete geçmiştir. Bahsettiğimiz bu hususların hepsi teşkilatımızın, delegelerimizin ve üyelerimizin malumudur. Tam da bu nedenlerle sendikasına ve konfederasyonuna gönül vermiş delegeler olarak başlattığımız bu ihya hareketi bir intifadaya dönüşmüş ve karşılık bulmuştur.”
“GENEL BAŞKANI GÜLBABA, HAK-İŞ İLE KAVGALI HALE GELMİŞTİR”
Kodan Sendika Genel Başkanı Baki Gülbaba’nın sendika sevdasından uzaklaştığını ifade etti. Kodan: “ Sendikamızın genel başkanı Baki Gülbaba, HAK-İŞ sevdasından uzaklaşmış, HAK-İŞ ile kavgalı hale gelmiştir. HAK-İŞ Konfederasyonunun faaliyetlerine katılmamak suretiyle sendikamızı fiilen HAK-İŞ’ten koparmak istediği aşikardır. Lütfen, Öz Büro İş Sendikamızın web sayfasını inceleyin. Hak-İş’in ambleminin kullanılmadığını göreceksiniz. Bu durum kimliğini, davasını ve aidiyetini reddettiğinin göstergesidir. HAK-İŞ üst kimliğini reddeden Genel Başkan Baki Bey, sendikamızın yetkili olduğu en büyük işletmesi olan Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışan üyelerimizin sorunlarına da çözüm bulamadığı ortadadır. Bunun en somut örneklerinden birisi üyelerimize verdiği tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınacakları sözünü tutmaması, yerine getirmemesidir.” dedi.
Bölge Başkanlıklarının kurulacağını ancak kurulmadığını ifade eden Kodan sözlerine şöyle devam etti; “Yine ayrıca Ankara 1 Nolu şube başkanlığının altında bölge başkanlıkları kurulacağı sözünü vermiş ve yerine getirmemiştir. Bu şekildeki örneklerle inandırıcılığını kaybetmiş sendikamızın güvenilirliğine leke sürmüştür. Genel başkan Baki Gülbaba, Alper Gökçek’ten boşalan Ankara 1 Nolu şube başkanlığımızın yeniden oluşturulması sırasında, Kanun ve Tüzük hükümlerini yok saymıştır. Ankara 1 Nolu şubemizin yönetimini Kanun ve Tüzük hükümlerine aykırı bir şekilde oluşturma cüretini göstermiştir.  Yönetimin hukuksuz bu işlemi yargı kararıyla iptal edilmiştir. Tüm bu hakikatler ortada bir yönetememe sorunu olduğunu göstermekte ve Sendikamızı kayyım marifetiyle yönetilmekle karşı karşıya bırakmaktadır. Genel Başkan Baki Gülbaba ve yönetiminin bu hukuksuz ve anlamsız uygulamaları, sendikamızın kamuoyu ve işçiler nezdinde güç ve itibar kaybetmesine neden olmuştur.”
“SENDİKAMIZIN GÖZ GÖRE GÖRE BİR BATAĞA DOĞRU SÜRÜKLENMESİNE RIZA GÖSTEREMEZDİK”
Delegelerin yaşanan olaylar neticesinde böyle bir karar aldığını ifade eden Kodan: “ Bütün bu yaşananlar, delegeler olarak bizleri bir karar verme noktasına getirdi. Sendikamızın göz göre göre bir batağa doğru sürüklenmesine rıza gösteremezdik. Ve bu inançla HAK-İŞ üst kimliğini özümsemiş, sendikamızın ve üyelerimizin geleceğini düşünen delegelerimizle birlikte ihya ve yeniden yapılandırma hareketini başlattık. Bu hareketin içinde olan delegelerimiz Sendikamızın bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan birer dava neferleridir. Delegelerimiz, Genel Başkan Baki Gülbaba’nın ne yaptığını, nasıl davrandığını, sendikayı ne hale getirdiğini en iyi bilen kişilerdir. Başlatmış olduğumuz ihya hareketine karşı duranlara, üyesine sahip çıkmayan, teşkilatı ile gönül bağını koparan, teşkilat il başkanlıklarının bürolarını kapatan, tasfiye eden mevcut yönetime destek veren sözde kardeş sendikaların genel başkanlarına asla izin vermeyeceğiz. Biz nerede durduğumuzu ve ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz. Bizim yerimiz emeğin yanıdır.” dedi.
Amaçlarının kardeşlik içinde çalışmak olduğunu vurgulayan Kodan sözlerine şöyle devam etti; “ Bizim amacımız; Öz büro iş sendikamızı Konfederasyonumuz Hak İş ile omuz omuza çalıştıracak, kardeş sendikalarımız ile gerçek kardeşliğimizi sağlayacak, bizleri hak ve adalet noktasında temsil edecek yeni, güçlü, teşkilatı ile bütünleşmiş bir genel başkan ve yönetim seçmektir. Bu kararımıza ve delegelerin iradesine herkes ama istisnasız herkes saygı duymak zorundadır. Delegelerin imzası ve asli unsurların istifası ortada iken topu taca atmak, uydurma senaryo ve kurgularla operasyonlardan bahsetmek en hafif tabiriyle aymazlıktır. Vakıa ayan beyan ortadadır. Tüm bu nedenle, Genel Başkan Baki Gülbaba’nın genel kurulun olağanüstü toplanması için gerekli işlemleri ivedilikle başlatmasını istiyor, kendisini ve sendikamızın itibarını daha fazla küçük düşürmemesini istiyoruz. Genel kurulun olağanüstü şekilde toplanmaması halinde sendikamız açısından telafisi olmayan zararların doğacağı açıktır. Biz sendikamızı eski gücü ve konumuna geri döndürerek iş kolunun bir numaralı sendikası haline getirmek istiyoruz. Başlattığımız sürecin Öz Büro İş Sendikamız, Öz Büro İş’li emekçi kardeşlerimiz ve “Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar” işkolunda çalışan tüm emekçiler için hayırlı olmasını diliyorum. Bizimle birlikte olan, destek veren katılımcı arkadaşlarımı kutluyorum.”

Etiketler:
 
Güldür Güldür Show'a bomba transfer
 
“Ankara sağlık turizmiyle zirveye çıkacak”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
LÖSEV’den 81 bin haneye “et”
2019 Kurban Bayramı’ndan bu yana 27 bin haneye et ve et ürünleri ulaştıran ...
İşsizlik ve hayat pahalılığı vatandaşımızı ezip geçiyor
CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ...
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan salgın sürecinde örnek davranış
SİVİL Toplum Kuruluşlarının duayen öncüsü, Türk Sanayici ve İş Adamları ...
 
Umutların bittiği bir dönemde umut olduk
Geçtiğimiz günlerde toplu istifa ile gündeme gelen Gelecek Partisi’nin ...
Ankara Balıkesirliler Derneği, Balıkesir’in kurtuluşunu Anıtkabir’de kutladı
BAŞKENT Ankara’da faaliyetlerini başarıyla sürdüren Ankara Balıkesirliler ...
“Dijitalleşen firmalar gelecekte bir adım önde”
Korana’dan sonra dünyanın yeni bir eğitim, sağlık, gelir dağılımı ve silahsızlanma ...
 
Kültür Sanat Sen: “Sanatsal faaliyetler bir süreliğine durdurulmalıdır”
KÜLTÜR Sanat Sen, sanat kurumlarındaki koronavirüs durumunu değerlendiren bir açıklama yaptı. 
CHP’li Adıgüzel: “Pandemi Eğitim Danışma Kurulu neden oluşturulmadı?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, ülke genelindeki vaka ve ...
Pamuk üreticisi prim artışı bekliyor
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri