Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
2017 model Mercedes-Benz icradan satışa çıkarıldı
2017 model Mercedes-Benz icradan satışa çıkarıldı
“Personel taşıma hizmeti” için ihale açıldı
“Personel taşıma hizmeti” için ihale açıldı
TED Üniversitesi 4 öğretim görevlisi alacak
TED Üniversitesi 4 öğretim görevlisi alacak
HES’İMİZİ DUYAN VAR MI?
HES’İMİZİ DUYAN VAR MI?
Temiz Hava Hakkı Platformu’na göre hava kirliliğini azaltacak 10 şart
Temiz Hava Hakkı Platformu’na göre hava kirliliğini azaltacak 10 şart
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Ağustos 2020 Perşembe - 09:31

ORDU AYAĞA KALKIYOR

EKONOMİ Gazetecileri Derneği (EGD), klasik belediyecilik dışına çıkarak tarım, turizm ve enerji alanlarında öne çıkan Ordu’nun son bir yılda kaydettiği kalkınma modelini, zoom üzerinden düzenlediği panelde masaya yatırdı.

ORDU AYAĞA KALKIYOR

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

EKONOMİ Gazetecileri Derneği (EGD), klasik belediyecilik dışına çıkarak tarım, turizm ve enerji alanlarında öne çıkan Ordu’nun son bir yılda kaydettiği kalkınma modelini, zoom üzerinden düzenlediği panelde masaya yatırdı.
Ekonomi basını, STK temsilcileri ve iş insanlarından oluşan çok sayıda katılımcının katkı verdiği panelin moderatörlüğünü EGD Başkanı Celal Toprak yaptı. Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, soru- cevap şeklinde gerçekleşen panelin başında Ordu’nun son bir yılda kaydettiği aşamayı anlatan bir sunum gerçekleştirdi.
Panelin başında katılımcılara bir sunum gerçekleştiren Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, göreve gelmelerinin ardından vizyon olarak ‘Düşünen Ordu, Üreten Ordu, Yarışan Ordu' hedefini belirlediklerini belirtti. Asfalt, yol, kaldırım, çöp gibi klasik belediye çalışmaları dışında stratejilerini 'Yenilenebilir Enerji', 'Yüksek Teknoloji', 'Nitelikli Tarım', 'Çağdaş Turizm' olarak 4 ana unsur olarak belirlediklerini kaydeden Güler, “Çalışmalarımızın birinci unsuru üretim ve verimlilik üzerine oldu. 
Öncelikle zihniyetin değişmesi ve insanımızı kırsal kesimde hayvancılığa, et-süt üretimine, eko-turizme yönlendirmek ve teşvik etmek için projeler uygulamaya başladık. Ordu köy-kent kültürü olan bir şehir. Tarım, hayvancılık, arı sütü, yumurta üretimine ağırlık verdik. Hayvancılık faaliyeti için çiftçilerimize destekler verdik, seralar yaparak üreticilerimize dağıttık, yeni tarım ürünlerinin deneme üretimlerini yaparak üreticilerimizi teşvik ettik. Sözleşmeli tarım uygulamasını başlattık. Yani, üreticimiz üretiyor biz alıp pazarlıyoruz. Kısacası bu süreçte tarımın önemini tekrar hatırlattık ve vatandaşlarımızdan büyük destek gördük. Tarım faaliyetleriyle uğraşmak isteyenlerin sayısı arttı” dedi.
ORDU’DA 4 MEVSİM 12 AY TURİZM
Turizm faaliyetlerini de hızlı bir şekilde yerine getirmeye başladıklarını kaydeden Güler, şöyle devam etti: “Turizm daha önce sadece Temmuz- Ağustos aylarındaydı şimdi ‘4 mevsim 12 ay Ordu’ sloganıyla yılın her günü turizm faaliyeti yapılabiliyor. Özellikle kış turizmini canlandırdık. Sonra il genelinde turizm potansiyeli olan 155 rota tespit ettik ve bu noktalarda turizm faaliyetleri gerçekleştirmeye başladık. Kısacası yaylalarıyla, denize ve havaalanına en yakın kayak merkeziyle, tarihi eserleriyle Ordu’da hızlı bir turizm ivmesi sağladık. Bu arada denizin günlük hayatımıza daha çok projeler uyguladık. Yat, yelken faaliyetlerini ve kano sporunu başlattık. Şehir turizmine renk katması için gemi aldık. Kısacası denizi ve yaylalarıyla Ordu turizmi 12 ay yaşayacak noktaya geliyor.”
FINDIĞIN BAŞKENTİNDE FINDIK ÜRETİCİSİNE ÖZEL PROJE
Ordu denilince akla ilk gelen ürünlerin başında fındık geldiğini hatırlatan Güler, fındıklı ürün sayısını arttırmak için başlattıkları çalışmaların çok iyi bir noktaya geldiğini belirterek, şu bilgileri verdi:
“Fındığı kabuklu olarak ihraç ederseniz 2 milyar dolar ama mamül olarak ihraç ederseniz 8 milyar dolar gelir elde ediyorsunuz. Bu sebeple fındıkta ürün yelpazesini arttırmak için çalışma yaptık. Öncelikle Kybele markasını oluşturduk ve fındıklı çikolata üretimine başladık. Şu anda kafe tarzı mağazasıyla, ürün çeşitleriyle, kendine özgü ambalaj çeşitleriyle Kybele marka konseptini oluşturduk. Fındıklı kahve, fındık aromalı çay gibi diğer ürün yelpazesiyle fındıklı ürün sayısını arttırdık. 
Fındık hasadında çalışacak işçi bulunamıyor ve il dışından işçi getiriliyordu. Geçen yıl uyguladığımız proje ile fındık işçi ekipleri oluşturarak fındık hasadını gerçekleştirdik. Bu yıl da pandemi dolayısıyla ortaya çıkabilecek işçi açığını ortadan kaldırmak için fındık işçi ekipleriyle işverenleri bir platformda buluşturarak fındığın hasat edilmesini ve işçi sıkıntısı yaşanmamasını sağladık. Kısacası fındık sektöründe ürün, işçi, işveren, satış, pazarlama sorunlarını ortadan kaldırmak için sıkı bir çalışma uyguladık”
OSB’LERE İLİŞKİN ÖZEL ÇALIŞMALARIMIZ VAR
Ordu’da sanayi sektörünün en büyük sorununun yer sıkıntısı olduğunu belirten Güler, “Ancak bunu da aştık. Altınordu ilçesinde ikinci Organize Sanayi Bölgesi’nin imar ve kamulaştırma çalışmaları bitme aşamasına geldi. Fatsa Organize Sanayi Bölgesi’nin alanı büyütüldü. Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin çalışmaları son aşamaya geldi. Bu çalışmalar yakın zamanda bittiğinde sanayi konusunda önemli bir aşamaya geçeceğiz” diye konuştu.  
“KARADENİZ- AKDENİZ VE ÜNYE PORT BÖLGENİN YÜZ AKI OLACAK”
Karadeniz-Akdeniz yolunun Ordu ili etabının tamamlanma aşamasına geldiğini, Ünye Konteyner Limanını için çalışmaların başladığını da kaydeden Başkan Güler, açıklamalarında şu görüşlere yer verdi: “Karadeniz’den Akdeniz’e denizyolu veya karayolu ile ihraç ürünü götürülmek istendiğinde Türkiye’nin etrafını dolaşmak gerekiyor. Yani bir araç Karadeniz’den yola çıkıyor, Marmara’ya geçiyor, oradan Ege’ye üzerinden Akdeniz’e ulaşıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptığım dönemde 135 yıllık bir tarihi olan Karadeniz-Akdeniz yolu projesini başlatmıştım. Bu proje bitmek üzere. Bu yol vasıtasıyla Karadeniz ile Akdeniz 7-8 saatte birbirine ulaşıyor. Ünye Limanı’nı Konteyner Limanı haline dönüştüreceğiz. Bu limanı tüm Karadeniz Bölgesi’ni etkileyen, Türk Cumhuriyetlerine de hizmet verecek yatırım ve işletme anlayışıyla tasarladık. Karadeniz’in en büyüğü olacak olan bu liman Türkiye’yi de Karadeniz’de lider konumuna getirecektir. Akdeniz Bölgesi’nden Karadeniz ülkelerine ihracat yapılmak istendiğinde bu yoldan karayolu ile gelen ihraç ürünleri, Ordu-Ünye konteyner limanından Karadeniz etrafındaki ülkelere rahatlıkla ulaşabilecek. Halen bu yol üzerindeki illerin Karadeniz ülkelerine yıllık ihracat miktarı toplam 1.4 milyar dolar. Orta ve uzun vadede bu rakam çok daha artacak. Dolayısıyla bu vizyon proje ile Ordu ve Karadeniz daha da önem kazanacak.”
300 MİLYON DOLARLIK ENTEGRE HAVZA ISLAH PROJESİ
Ordu ilini boydan boya geçerek Karadeniz’e dökülen 77 km’lik Bolaman Irmağı havzasında yıllar içerisinde başgösteren susuzluk, sel, heyelan ve taşkınlar, kırsal göç gibi problemleri ortadan kaldırmak amacıyla ‘entegre havza ıslah projesi’ başlattıklarını aktaran Güler, “Bolaman havzasının bu sorunlardan arındırılarak tarım, hayvancılık, turizm ve orman unsurlarıyla zenginleştirilmesi, yöre insanına ekonomik istihdam sağlayan ve ekosistemiyle anılan bir havzaya dönüşmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı, Dünya Bankası ve Dünya Tarım Örgütü’nün (FAO) destek verdiği 300 milyon dolarlık proje uygulamaya başladık. Bu proje entegre havza ıslah projesi açısından FAO tarafından örnek gösterilen bir proje oldu” şeklinde konuştu.
AKKUŞ BÖLGESİNE RÜZGÂR TÜRBİNLERİ KURULUYOR
Yakın zamanda rüzgâr enerjisinden yararlanmaya başlayacaklarını da belirten Güler, “Akkuş ilçesinde rüzgar türbinleri çalışmamız var. Akkuş ilçesinde müthiş bir rüzgâr potansiyeli bulunuyor. Şu anda bir anlaşma imzalamak üzereyiz. Orada Türkiye’nin en büyük rüzgâr türbini kuruyoruz” dedi.
BAŞKAN GÜLER’DEN YATIRIMCILARA ORDU DAVETİ
Katılımcıların sorularını da cevaplandıran Güler, şu görüşlere yer verdi: “Bizim amacımız kendi kendine yeten bir şehir oluşturmak. Mevcut potansiyelini ekonomik ve sosyal hayata kazandıracak projeleri uygulayarak bu şehri ayağa kaldırmak istiyoruz. Çöp, su, asfalt gibi klasik belediyeciliği zaten yapıyoruz ama insanımızın ekonomik ve sosyal değerlerine artı getirecek projeleri de uygulamak zorundayız. Ordu’da tarım, turizm ve enerji alanında büyük potansiyel var. İş dünyasını, yatırımcı ve müteşebbislerimizi Ordu’da yatırım yapmaya çağırıyorum. Yatırım yapmak isteyen müteşebbislere her kolaylığı göstereceğiz.”

 
Süper Ligin golcü ismi yetiştiği takımın alt yapısını unutmadı
 
Uzun süre hareketsizliğin ardından kontrolsüz spor stres kırığına neden olabiliyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik
ÜLKEMİZDE birçok meslek dalında olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de branşlaşma önem arz ediyor.
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf ...
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ülke gündemine ...
 
KÜTAHYA SOSYAL BELEDİYECİLİKTE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
KÜTAHYA Belediyesi, Eğitime Destek Projesi kapsamında hazırlanan Online ...
Doç. Dr. Duran Tok, bayramlaşmalara karşı uyardı
Bu sene pandeminin gölgesinde geçirmeye hazırlandığımız Kurban Bayramı’nda ...
“Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli”
BU yıl pandemi koşullarında geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda beslenme ...
 
Bayramlar beraberlik ve kardeşliğin pekiştiği günlerdir
ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD) Başkanı Ömer Uzun, yaklaşan ...
MEB ve TSE’den okullarda hijyen için işbirliği
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa ...
ANKARA'NIN İRİ CÜSSELİ KUŞLARI
Her yıl ilkbaharda Afrika’dan Avrupa’ya göç eden Ak Pelikanlar ve Filaningolar ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
GreenBox “Yeşil Kutu”
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’ya Atılmış En Büyük Kazık
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Ping Nedir? İdeal Ping Süresi Kaç Olmalı?
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Doktor Reklama Çıkarsa, Tıp Etiği Ne Olur?
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Feminist Yazar Woolf’dan ‘Kendine Ait Bir Oda’
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Trafik Kazası Sonra Araç Değer Kaybı ve Kazanç Kaybı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri