Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
10 Ekim 2020 Cumartesi - 11:43

‘Mutfakta Umut Var’ diyerek aşçılık serüvenine başladılar

MUTFAKTA Umut Var (MUV) projesi kapsamında bu yıl meslek edindirme kursunu tamamlayan 348 geçici koruma altındaki Suriyeli ve Türk vatandaşı sertifikalarını alarak mezun oldu.

‘Mutfakta Umut Var’ diyerek aşçılık serüvenine başladılar

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 

MUTFAKTA Umut Var (MUV) projesi kapsamında bu yıl meslek edindirme kursunu tamamlayan 348 geçici koruma altındaki Suriyeli ve Türk vatandaşı sertifikalarını alarak mezun oldu. Türkiye genelinde dokuz ilde gerçekleştirilen proje, özellikle konuk ağırlama sektöründe iş bulma konusunda hali hazırda zorluk çeken kişilerin, düzenli gelir elde edebilmeleri için iş olanaklarının iyileştirilmesini amaçlıyor. 
Katılımcıların yarısından fazlasını kadınların oluşturduğu meslek edindirme kursundan mezun olanlar, Aşçı Çıraklığı Sertifikalarını alarak uygulamalı eğitim programına başlamaya hak kazandı. Sertifika töreni 8 Ekim 2020 tarihinde Ankara Atatürk Meslekî ve Teknik Eğitim Anadolu Lisesi’nde düzenlendi. 
“DEZAVANTAJLI İNSANLARIMIZIN HAYATLARINI GASTRONOMİ PERSPEKTİFİNDEN ELE ALDIK”
Düzenlenen sertifika töreni öncesinde konuşma gerçekleştiren AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Mutfakta Umut Var projesinde, mesleki ve teknik eğitimler ile uygulamalı eğitim programlarının bir arada olmasının bu alanda ilk ve önemli bir model ortaya koyduğunu söyledi. Bölünmez Çankırı sözlerine şöyle devam etti; ‘‘Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa olmak üzere yedi ilde başlayan, Hatay ve Mersin’in de eklenmesiyle dokuz ilde devam eden Mutfakta Umut Var projemizde; gastronomi faaliyetini sosyal faydaya dönüştürme misyonuyla, turizm alanında ara eleman katkısı sağlamak ve kalifiye eleman açığını kapatmak amacı güderek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış “Aşçı Çıraklığı” sertifikası vermek üzere iki ayaklı bir uygulama modeli benimsemiş bulunuyoruz. 
Üç aylık mesleki eğitim ve bu eğitimi tamamlayan tüm katılımcılar için İŞKUR’un koordinasyonluğunda partner otel, restoran veya kafelerde gerçekleştirilen işbaşı eğitimlerle tecrübe sahibi oluyorlar. Bu alandaki çalışmamızla bir ilki başararak yeni bir model ortaya koymuş olduk. Bu süre zarfında tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 salgını nedeniyle yaşayabileceğimiz tüm problemleri ele alıp iş birliği yaptığımız kurum ve kuruluşların öngörü ve desteğiyle çözümlerimizi ürettik. Aldığımız önlem ve tedbirler kapsamında eğitimlerimizi aksama yaşamaksızın devam ettirdik. Dezavantajlı insanlarımızın hayatlarını gastronomi perspektifinden ele alarak gıdanın dönüştürücü gücü ile sürdürülebilir ekonomiler oluşturmak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.’’
“PROJE İL SAYISI ARTARAK 2021’DE DE DEVAM EDECEK”
Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu da yaptığı konuşmada; “Mutfakta Umut Var Mesleki ve İşbaşı Eğitim Projesi kapsamında Ankara, İstanbul, İzmir, Mardin, Adana, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Mersin illerinde şu ana kadar 348 kişi genel müdürlüğümüze bağlı okullarımızda görev yapan Yiyecek İçecek Hizmetleri alanı öğretmenleri tarafından verilen üç aylık uygulamalı mesleki eğitimi ile “Aşçı Çırağı” sertifikası almışlardır. Bu sertifikaya sahip tüm katılımcılar İŞKUR’un koordinasyonunda üç aylık uygulamalı eğitimi alarak yiyecek içecek sektöründe iş hayatına kazandırılmıştır. İlerleyen süreçte il sayısını artırarak projenin 2021 yılında da devam etmesini ve meslek sahibi olmak isteyenleri meslek edindirerek çalışan bireyler haline getirmeyi umuyoruz” dedi. 
“PROGRAMDA HEDEF 600 KİŞİ”
Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Yusuf Büyük ise konuşmasında Genel Müdürlük olarak sosyal ortakları ile kursiyerlerin meslekî, sosyal ve kültürel becerilerinin geliştirilmesi ile istihdam edilebilir seviyeye getirilmesi amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini ifade etti. Büyük; “Bu çerçevede toplumumuzun temeli olan aile, ailenin temel taşı olan kadınlarımızın istihdamı ve becerilerinin geliştirilmesi Bakanlığımızın önceliklerindendir. Kore Hükümeti ve Norveç tarafından fonlanan Mutfakta Umut Var Projesi de bu projelerimizden biri. "Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak, vatandaşlarımız arasında oldukça rağbet gören, “Aşçı Çıraklığı” kurs programımızla bu projeye katkı sağlamaktan gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu. 
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Bekir Aktürk ise konuşmasında şunları ifade etti: “İŞKUR olarak 2019 yılından itibaren, aşçılık alanındaki mesleki eğitimler sonrasında yararlanıcıların işletmelerde çalışarak deneyim sahibi olmaları amacıyla Uygulamalı Eğitim Programlarını hayata geçirdik. Projenin ikinci fazında ise; Adana, Ankara, Hatay, İstanbul, İzmir, Kilis, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerimizde 3’er aylık programlarla 3 grup halinde toplam 600 kişinin programlardan faydalanmasını hedeflemekteyiz.”
“İLERİDE PROJENİN KAPSAMINI DAHA DA GENİŞLETMEYİ AMAÇLIYORUZ”
Mutfakta Umut Var projesinde ocak ayından bu yana 22 binden fazla başvuru aldıklarını belirten Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı Temsilcisi ve Ülke Direktörü Nils Grede; “Bu durum, projenin ne denli ihtiyaca yönelik bir içeriğe sahip olduğunu gösterdi. Bu yoğun ilginin neticesinde Hatay ve Mersin’i de dâhil ederek projenin kapsamını dokuz ile çıkarttık ve ileride projenin kapsamını daha da genişletmeyi amaçlıyoruz. Kovid-19 pandemisi başlar başlamaz hızlı bir planlamayla altyapımızı düzenleyerek eğitimlerimizi online platforma taşıdık ve eğitimlerin aksamadan ilerlemesini sağladık. Koronavirüs sürecinin olumsuz etkilerine rağmen bakanlıklarımızın yoğun desteğiyle projemizi planlarımız doğrultusunda sürdürmeyi başardık” cümlelerini kaydetti. 
“PROJE HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER”
Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Kilis, Mardin ve Şanlıurfa olmak üzere yedi ilde başlayan Mutfakta Umut Var projesi, Hatay ve Mersin’in de eklenmesiyle dokuz ilde devam ediyor. Uygulamalı eğitim için restoran, kafe ve otellerden oluşan toplam 55 iş yeri projede gönüllü yer alarak mutfaklarını öğrencilere açtı. Birinci grup mezunlarından 47 kişi, şimdiden iş teklifi alarak mutfaklarda profesyonel olarak çalışmaya hazırlanıyor. Proje, Kore Cumhuriyeti ve Norveç’in katkılarıyla Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), Mardin’de faaliyet gösteren Şükraan Derneği ortaklığında ve AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı’nın hamiliğinde yürütülüyor. 
Mutfakta Umut Var projesi gastronomiyi profesyonel bir meslek olarak edinmek isteyenler için yüksek nitelikte eğitim, ekonomik destek ve yol gösterici kariyer planlaması konusunda geniş bir içeriğe sahip. Projenin, meslekî ve uygulamalı eğitim programlarıyla gelir sağlama ve iş fırsatları yaratma açısından da oldukça önemli olan konuk ağırlama sektöründe ihtiyaç duyulan nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesinde de önemli bir rolü var. İhtiyaç sahibi bireylerin sürdürülebilir iş sahibi olmalarını kolaylaştırmayı ve eğitimin gerçekleştiği bölgelerde yerel ekonominin gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Mutfakta Umur Var projesine Kore Cumhuriyeti ve Norveç’in katkılarıyla iki yıllık fon sağlanıyor. 
Üç aylık meslekî ve teknik eğitimin ardından üç aylık uygulamalı eğitimin programının da yer aldığı proje kapsamında hem Türk vatandaşları hem de geçici koruma altındaki katılımcılar eğitime devam ederken altı ay süreyle finansal destek sağlanıyor. Eğitim kapsamında iş bulma konusunda özgeçmiş hazırlama, mülakat koçluğu, iş arama ve çalışma izinleri için rehber olacak eğitimler de veriliyor. Mutfakta Umut Var projesinin uygulandığı illerde ayrıca gastronomi ve turizm eğitimi verilen meslek liselerinin mevcut mutfak koşullarının iyileştirilmesi konusunda da çalışmalar yürütülüyor. Bu kapsamda bugüne kadar 9 ilde, 9 okulda 500 adete yakın mutfak ekipmanı yenilenerek öğrencilerin kullanımına sunuldu. 
Bunun yanı sıra meslekî ve teknik eğitim liselerinin öğretmelerine yönelik, iki farklı eğitimci eğitimi düzenlenerek bilgilerinin pekişmesi sağlandı. Türkiye genelinde ekipmanları yenilenen okullarda, eğitimci eğitimi alan öğretmenlerimizin her gün mesleğe hazırlanan on binlerce öğrenciye eğitim vermesiyle projenin etkisi daha da katlanıyor. 

Etiketler:
 
Dışkapı Hastanesi'nde psikiyatri hastası yatağını tutuşturdu
 
Kalecik’te tren kazası: 2 ölü 
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“İşsizliği gençlerimizin gücüyle yeneceğiz”
TÜM dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan koronavirüs (covid-19) ...
“Ankara’da Mansur Yavaş konforunu yaşıyoruz”
5. Kent Araştırmaları Kongresi ‘Kentleşme ve Yaşam Kalitesi’ başlığı altında ...
Başkent’te mükemmel konaklama deneyimi için “NEW PARK HOTEL”
ANKARA’DA “Güvenli Turizm Sertifikası‘’ almaya hak kazanan ilk otel olan ...
 
KESK bütçe taleplerini açıkladı
KAMU Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “dar gelirlilerin, ...
Muhabirimiz Alper Şaşmaz’a “Yerel Basın” ödülü
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi tarafından, doğal ve kültürel değerlerin ...
Mimarlar Odası’ndan karanfilli Saraçoğlu tepkisi
MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü kutlamalarına ...
 
Başkentlilerden “Napoli Gecesi”ne tam not
TÜM dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisinin sanatı gölgede bırakmasına ...
Yerel gazetelerimizin daimi destekçisiyiz
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi ...
Başkentin Yeni Gözdesi: Serenity Ovakent Projesi
Ankara’nın gözde mekanı haline gelen Ovacık’ın en nezih projelerinden ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Haftanın Filmleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İnsanlığa Ait Bilinen En Eski Ayak Izi Keşfedildi: 6 Milyon Yaşında
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Koç Holding, 2050 Karbon Nötr Hedefini Açıkladı
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Eteklerinde Güneş
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Elektrik Depolama Tesisleri İçin İnşaat Süreleri Belirlendi
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Vefa
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri