Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
7 Ekim 2020 Çarşamba - 10:30

Mimarlar Odası’ndan karanfilli Saraçoğlu tepkisi

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü kutlamalarına Saraçoğlu Mahallesi’ne karanfil bırakarak başladı.

Mimarlar Odası’ndan karanfilli Saraçoğlu tepkisi

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

MİMARLAR Odası Ankara Şubesi, 5 Ekim Dünya Mimarlık Günü kutlamalarına Saraçoğlu Mahallesi’ne karanfil bırakarak başladı. Saraçoğlu Mahallesi için Emlak Konut GYO tarafından yürütülen restorasyon çalışmasına uzun süredir itiraz eden ve konuyu mahkemeye taşıyan Mimarlar Odası, karanfille tepkisini bir kez daha yineledi. Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı Saraçoğlu Mahallesi’nde basın açıklamasına yapılmasına izin verilmezken, eyleme Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ali Atakan ile Muteber Osmanpaşaoğlu, CHP Milletvekilleri Gamze Taşcıer ve Ali Haydar Hakverdi, CHP Ankara İl Başkan Vekili Rabia Karakaya, Ankara İl Örgütü, Başkent Dayanışması Bileşenleri ve vatandaşlar katıldı.
“CUMHURİYETİN İNCİSİ SARAÇOĞLU MAHALLESİ HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULMALIDIR”
Basın açıklaması yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan; “Dünya Mimarlık Günü’nde, Cumhuriyet’in incisi Saraçoğlu Mahallesi’ne sahip çıkıyoruz.  5 Ekim Dünya Mimarlık Günü’nde, Alman mimar Paul Bonatz tarafından tasarlanan, ortak kültür varlığımız olan Saraçoğlu Mahallesindeki tüm uygulamalar kamuya açıklanmalı, inşaatlar durdurulmalı ve ortak akılla Cumhuriyetin incisi Saraçoğlu Mahallesi hak ettiği değeri bulmalıdır” dedi. Candan, şu ifadeleri kullandı: “Her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi gününden itibaren başlayan ve çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Mimarlık Günü’nün 2020 yılı teması UIA tarafından “Daha İyi Bir Kentsel Geleceğe doğru” olarak belirlendi.  Kentsel tasarım ve mimari, daha iyi bir yaşam kalitesinin anahtarıdır sözleriyle, küresel salgının, krizlerin tüm dünyada, eşitsizlikleri, yoksulluğu gözler önüne çarpıcı bir şekilde serdiği günlerde, halk sağlığı temelli bir kentleşme ve mimarlık politikasının kaçınılmaz olduğu aşikârdır. Bugün pandemi koşullarında tüm dünyanın sorunu nefes almak iken kentleri, yaşam alanlarımızı nefessiz bırakan, nefes koridorlarını yok eden, canlıların yaşam alanlarını dağıtan, azgın kentleşme ve kar hırsı ile insanlığı ve dünyayı bir yok oluşa sürüklemenin ana nedeni olan kapitalizmin yok edilmesi tüm insanlığın sağlığı için artık elzemdir.  Doğayı tahrip etmeyi bırakmak ve doğayla birlikte yaşamayı öğrenmek hepimizin zorunluluğudur. Bugün kentler pandemi sürecinde bulaş zincirlerinin en büyük halkası haline gelmiştir. Yok edilen kamusal alanlar, parklar ve yeşil alanların betonlaşması, kapitalizmin mabetleri alışveriş merkezleri, nehirleri kelepçeleyen HES’ler, vadilerde yükselen, rezidanslar, plazalar, şehrin sağlığını tehdit eden şehir hastaneleri,  rant odaklı mekân üretimi, penceresi açılmayan, doğal aydınlatmadan doğal havalandırmadan yoksun mekânlar, kamucu kent politikasından uzaklaşan rant odaklı kentsel ve mekânsal düzenlemeler, bugün hastalığın bulaş zincirleridir. Bulaş zincirlerini kırmak, canlıların eşit adil, bir dünyada yaşaması için yaşam çevreleri oluşturmak mimarlar olarak topluma, insanlığa ve dünyaya karşı sorumluluğumuzdur. 
“SÜREÇ SARAÇOĞLU MAHALLESİNE, TEMSİL ETTİĞİ DEĞERLERE VE RUHUNA ZARAR VERECEK”
Bu kapsamda, pandemik, ekonomik ve idari bir kriz kıskacında karşıladığımız dünya mimarlık gününde nefes almanın öneminin bir kez daha can alıcı olduğu gerçeğiyle, Başkentten beliren ve tüm ülkeyi belirleyen kentsel ve mekânsal politikaları masaya yatırmak ve daha iyi bir geleceği tasarlamak için mimarlık ve kentsel tasarım anahtarlarını paylaşmak hedefiyle Başkentte yürütülen etkinlikler “nefes, mekân, yaşam” temasıyla gerçekleştireceğiz.  Saraçoğlu Mahallesi dünya mimarlık gününde, dokusuyla, ağaçlarıyla, binalarıyla, cumhuriyetin yarattığı toplu konuta bakışıyla, komşuluk ilişkileri ile, yöneten ile yönetilenin kent merkezinde karşılaştığı demokrasi kültürüyle,  pandemi günlerinde bize çok önemli bir mesaj veriyor. Bugün halk sağlığı temelli bir kentsel ve mekânsal geleceğin kaynağının Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki mekân üretimi ve kentsel tarım sürecinde olduğunun izlerini bize sunuyor. Nefes Mekân Yaşam temasının en gerçek hikâyesi Saraçoğlu Mahallesinde yazıldı. Bugün devam eden hukuksal süreçlere rağmen, mahallenin özgün dokusunun bozulacağı bir projelendirme süreci kamuoyuna bilgi bile vermeden devam etmekte. Altına otopark yapılması ve yeni yapılaşma öngörüsünün olduğu Koruma Amaçlı imar planı iptal edilmiştir. Saraçoğlu Mahallesindeki Namık Kemal Ortaokulu taşınmaktadır. Mahkeme kararlarını dikkate almayan yeni Koruma Amaçlı İmar Planı ve Koruma Kurulu kararlarına yönelik hukuki süreçler devam etmekte iken, telafisi mümkün olmayan hukuksuz bir sürecin başlatılmasının Saraçoğlu Mahallesine, temsil ettiği değerlere ve ruhuna zarar verecektir.”
“ANKARA MİLLETVEKİLLERİNDEN TEPKİ”
Toplantıda söz alan CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi; “Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ankara’nın çok önemli bir değerini koruyor onları takdir ediyoruz. Bu haklı mücadelenizde yanınızda olmaya devam edeceğiz. Burası şehrin can damarı nefes aldığı yer. Biz nefes almak için, pandemiyle uğraşırken, bunlar aynı zamanda kentin nefes damarlarını kesmeye çalışıyorlar. Yaşam mı para mı? Yaşam mı rant mı AK Parti iktidarının tercihi her zaman ranttan yana olmuştur. Velilerimiz haklı olarak isyan ediyor. Ama Ak parti iktidarı döneminde evlatlarınızın nasıl bir eğitim aldığının hiçbir önemi yoktur. Onlar için asıl olan paradır. Elbette ki haklı olan biziz ve biz kazanacağız. Her zaman omuz başında olacağız” dedi. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer de Saraçoğlu Mahallesi’nin restorasyonuna tepki göstererek; “Dünya Mimarlık Günü’nü mimarinin öne çıkacağı günlerde kutlarız. Gelişmiş ülkelere baktığınız zaman modern şehirlerin hepsinin tarihi ve mimari kültürlerine sahip çıktığını görürüz.  Bu o kentin ruhuna sahip çıkmaktır. Biz Ak Parti iktidarı döneminde bir kentin ruhunun ve kültürünün nasıl yok edildiğini her geçen gün üzülerek gözlemliyoruz. Ankara yoktan var edilmiş bir şehir iken hepimizin hatırası olan Saraçoğlu’nun rantçı çetelere peşkeş çekilmesi, sadece bir rant değil, Cumhuriyetle hesaplaşmak istiyorlar. Hem tarihimize hem de Cumhuriyetimize sahip çıkacağız. Mücadele eden Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne teşekkür ediyoruz. Bu kente sahip çıkıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Ardından Saraçoğlu Mahallesi Yaşatma Derneği Başkanı Gül Merttürk, Namık Kemal Ortaokulu Okul Aile Birliği Üyesi, Filiz Bekiş ve CHP Ankara İl Başkan Vekili Rabia Karakaya da söz alarak duruma tepki gösterdi.

Etiketler:
 
MOGAN’DA KÜREKLER ÇEKİLDİ
 
Muhabirimiz Alper Şaşmaz’a “Yerel Basın” ödülü
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Başkentlilerden “Napoli Gecesi”ne tam not
TÜM dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisinin sanatı gölgede bırakmasına ...
Yerel gazetelerimizin daimi destekçisiyiz
Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi ...
Başkentin Yeni Gözdesi: Serenity Ovakent Projesi
Ankara’nın gözde mekanı haline gelen Ovacık’ın en nezih projelerinden ...
 
Türkiye milli gelir hedefiyle 11 yıl geride kaldı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak partisinin genel ...
2 bin 474 kişi zorunlu izolasyonda
İÇİŞLERİ Bakan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü İsmail Çataklı, her ay düzenli ...
Basın Mensuplarına “Chomar Zırhı”
TÜRKİYE’NİN yerli ve milli yazılımını üreten ve sektördeki yabancı tekelini ...
 
SPD Başkanı Yıldız: “GAP, Demirel’den sonra öksüz kaldı”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız Güneydoğu Anadolu ...
Ders aralarında çocuklar ekran dışı aktivitelere yönlendirilmeli
UZAKTAN online eğitim, çocukların ekran karşısında uzun saatler geçirmelerini ...
Sağlık emekçileri döner sermaye için çözüm bekliyor
SAĞLIK-Sen, döner sermaye sisteminde adaletsizlik olduğunu ifade ederek ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri