Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
21 Ocak 2020 Salı - 10:54

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, basın mensuplarıyla kahvaltı toplantıda buluştu: “Gönül Çarşısı’nda para geçmez, milletimizin kendi kredisi geçer”

MAMAK Belediye Başkanı Murat Köse, 18 Ocak 2020 tarihinde basın mensuplarıyla düzenlediği kahvaltı programında buluştu.

Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, basın mensuplarıyla kahvaltı toplantıda buluştu: “Gönül Çarşısı’nda para geçmez, milletimizin kendi kredisi geçer”

MAMAK Belediye Başkanı Murat Köse, 18 Ocak 2020 tarihinde basın mensuplarıyla düzenlediği kahvaltı programında buluştu. Göreve geldiği günden bu yana Mamak’ta hayata geçirdiği faaliyetlerden bahseden Başkan Köse; “Çevreye doğaya dikkat ederek tasarruflu bir şekilde modern zamanın akıllı bilişim sistemlerini kullanarak mekâna hâkim olan ve doğumdan ölüme hizmet eden bir belediyecilik anlayışıyla hizmetlerimizle var olmak istiyoruz.” dedi. 
“BİZ GECE GÜNDÜZ MİLLETİMİZİN YANINDA VE MİLLETİMİZİN EMRİNDE OLDUĞUMUZU UYGULAMAYA BAŞLADIK”
Başkan Köse; “9 ay geçti devir aldığımız belediyeyi bulunduğu yerden daha da güzel yerlere götürmek için çalışıyoruz. Bugüne kadar bir sistem vardı. Biz bu sistemi daha da verimli daha da etkili götürmeye çalışıyoruz. Mevcut uygulamaları değiştirmeye başladık. Bununda uzantılarını görmeye başladık. Biz 24 saat şehrimizi takip etme, 24 saat şehrimizden haberdar olma gibi bir anlayışa sahibiz. Dolayısıyla gelir gelmez özellikle gündüzleri ekiplerimiz sahada geceleyin de sokakta olmak için bir çalışma başlattık. Mamak’ı 6 bölgeye ayırdık. 6 tanede mobil ekip kurduk. Zabıta ve güvenlik görevlilerimizden oluşan 6 tane ekip. Bunlar akşam 8’de başlıyor, sabaha kadar Mamak’ın her tarafını geziyorlar. Bizim yaptığımız koruyucu önlem biz emniyet güçlerimizin yaptığını yapmıyoruz. Sadece biz denetim yapıyoruz. Bir taraftan da bizim gece ekiplerimiz var. Gece çalışmaları yapıyoruz. Ama rahatsız etmeden olması lazım. Her an sokakta ne oluyor? diye kaygımız uygulamalarda da böyle bir yol açtı. Biz gece gündüz milletimizin yanında ve milletimizin emrinde olduğumuzu uygulamaya başladık.” dedi.
“GÖNÜL KART İLE MAMAKLI AYLIK GIDA VE KIYAFET İHTİYACINI KARŞILAYABİLİYOR”
Gönül Çarşısı uygulamasından bahseden Köse, şu ana kadar 500’den fazla başvuru yapıldığını ifade etti. Ayrıca basın mensuplarına Gönül Kart uygulamasını da tanıtan Köse; “Projelerimiz şuanda faaliyette. Gönül çarşısı söyle bir şey tamamen bir market anlayışıyla donatılması, iğneden ipliğe ne varsa donatılması şeklinde. Gönül Çarşısı Boğaziçi’nde şu anda faaliyette. Gönül Kartı olan vatandaşlarımız istediği zaman neye ihtiyaca varsa onu alıyor. Diyelim ki 300 kredi yüklüyoruz, o 300 kredi ile aylık mutfak ihtiyaçlarını ve kıyafetle ilgili ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde bir kredi oluşturuyoruz. Kartlarımızda para yok kredi var. Gönül çarşısında para geçmez. Milletimizin kendi kredisi geçer. İnşallah uygulamaya başladık. Uygulamayı devam ettirirken bağışçılarımız oluşmaya başladı. Bizde destek verelim diye. Bağışçılara da özel bir hesap açarak, isteyen bağış da bulunuyor. Bizim köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerimiz var. Gökçeyurt ve Kutlugün bunlardan bir tanesidir. Bizden önce başlayan projeler vardı. Orada bir konak vardı inşaat halinde bizde inşaatı tamamlayarak geçen ay konağımızı açtık. Konaklar eskiden köy odası olarak düşünülen yerlerdi. Orada o köylüler orada oturur muhabbet ederlerdi. Biz geleneklerimize bağlılığımızı burada sürdürmek istiyoruz. Dolayısıyla Gökçeyurt ve Kutlugün mahallerimize yeni konaklar yapmak üzere karar aldık. Projelerimizi tamamladık. Tam bir Ankara evi olacak şekilde Kızılcaköy’de Ortaköy’de Eski Bayındır’da ve Kusunlar’da 4 tane köy konağı yapmaya başladık. Yerleriyle ilgili plan ve projeleri tamamladık. Biz doğaya temiz suya vurgu yaptık. Artık insanlar doğaya dönmek istiyorlar. Bizde Mamak’ımızı özellikle bu yönünü ortaya çıkararak yerli ve yabancı turistlere güzel bir mekân oluşturmak üzere Ekolojik Köy sözü vermiştik. Bunun ilk aşamasına başladık. İnşallah Ağustos aylarında inşaatımız tamamlanacak. Orada mesela salça kaynatacağız, yoğurt mayalayacağız, sirke yapacağız. Tüm Mamaklıları davet edeceğiz, bir anlamda tarım parkı olacak orası. Kanyon’la ilgili binci etap çalışmalarını yaptık. Önümüzdeki aydan itibaren sahada çalışmalara başlayacağız. Kutlugün’de bir park yeri, spor yeri inşa ettik ve açılışını yaptık. Kıbrıs Mahallemizde bir semt pazarı açılışını yaptık. Şehir demek kültür demektir, sanat demektir, edebiyat demektir. Musiki Muallim Mektebi diye bizim tarihi bir yerimiz vardır. Konservatuar olarak bilinir. 1924 yılında başlamıştı faaliyetlerine. Cumhuriyet tarihi açısından ve müzik tarihi açısından ilk ve tek yer orasıdır. Biz burayı tekrar aslına dönecek şekilde restorasyona başladık. Her gün kültürel faaliyetlerin yapıldığı, müzik dinletilerinin olduğu, söyleşilerin olduğu bir yere dönüştürdük. Edebiyat, felsefe sohbetleri yapıyoruz, şairler gençlerle buluşuyor. Orada bir müze planlıyoruz.” dedi.
“1000 TANE PERSONELİMİZİ 161 NOKTADA 100 TANE ARACIMIZLA GÖREVLENDİRDİK”
Göreve geldikten sonra makam araçlarının markalarını bir kademe düşürerek kullandıklarını ve kiralık araçlardan da 10 milyon lira civarında bir tasarruf elde ettiklerini vurgulayan Köse; “Bütçemiz 380 milyon civarında, 10 milyonda büyük bir para, bizde dolayısıyla bir tasarruf sağlamış olduk. Kendi araçlarımızla beraber 2-3 senede kendini amorti eden bir hale geleceğiz. Araçlarımızın markalarını da bir kademe indirdik. Sonuçta Mamak bir şehir merkezi bir araç olsun yeterlidir. Biz belediye olarak ekonomiyi çok önemsiyoruz. Bizde bu açıdan bir tasarruf uygulamasına gittik.” dedi. Karla mücadeleye yaz aylarında başladıklarını belirten Köse; “Biz aylarından önce bunların hazırlıklarını yaptık. 1000 tane personelimizi 161 noktada 100 tane aracımızla görevlendirdik. Yaz ayından itibaren donanımlarımızı hazırladık. Kar küreme sistemleri ve tuzlama sistemleri bunlarla hazır. Bundan 3 hafta önce bir tatbikat yapalım dedikten sonra akşamına kar yağdı. Bizde hemen sokaklara çıktık. Güzel Mamak'ımızda ana caddelere ve ara sokaklara tuzlama yaparak açtık. Önceki hafta çok yoğun olmasa da bir kar yağışı oldu. Biz bütün araçlarımızla sokaklardaydık. Mamak'ta bu anlamda bundan sonra kar yağışı olduğunda kaldırım dâhil temizliyoruz. 2 tane kaldırımlar için püskürtmeli araç aldık. Donanımlarımızı artırıyoruz. Ne kadar çok donanımlarımızı artırırsak o kadar hizmete sunmuş olacağız. Biz bunları yaparken özellikle üniversiteler de işbirliği içerisindeyiz.” dedi.
“GENÇLERİMİZİN HER ALANDA SPOR YAPMASI KONUSUNDA TEŞVİK EDİYORUZ”
Mamaklı gençlerin en az bir alanda aktif spor yapmasını desteklediklerini ifade eden Köse; “Bizim Mamak Spor Kulüplerimiz var. Basketbol 1'inci Lig de bir basketbol takımımız var. Takımızla gurur duyuyoruz ve bir üst lige çıkması için mücadele ediyoruz. Tabi sadece profesyonel spor değil, gençlerimizin spor yapması konusunda da teşvik ediyoruz. Bizim şöyle hedefimiz var, gençler en az bir alanda spor yapsın istiyoruz. 
Bu anlamda olağanüstü bir çalışma yapıyoruz. Gençlerimizin her alanda spor yapması konusunda teşvik ediyoruz. Her alanda her branşta gençlere yönelik teşvikler yapıyoruz. Sağlıklı hayatın sporla ancak mümkün olduğunu dolayısıyla spor alanlarımızın artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyoruz.” şeklinde konuştu. 

 
Banka ve kredi kart pazarının 5’te biri TROY logolu olacak
 
“Mamak” ve “Büyükşehir” arasındaki 25 milyonluk asfalt polemiği sürüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Emre Yılmaz’ın Kişisel Sergisi Karikatür Atölyesi’nde
KARİKATÜR Atölyesi kurucusu Emre Yılmaz’ın kişisel sergisi sanatseverler ...
Obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur
ANKARA Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ...
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu, 14 Ocak 2019 tarihinde Ulus Atatürk Heykeli ...
 
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 17 Ocak 2020 tarihli Parti Meclisi ...
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
TÜRKİYE Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent ...
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yerel medya ...
 
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı ...
Ankara’daki Balıkesirlilerden “geleneksel kahvaltı” buluşması
BAŞKENT Ankara'nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından biri olan Ankara ...
Tunalı Rotary Kulübü’nden “Meslek Hizmetleri Başarı Ödülleri”
ANKARA Tunalı Rotary Kulübü tarafından Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Hakan ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri