Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
2017 model Mercedes-Benz icradan satışa çıkarıldı
2017 model Mercedes-Benz icradan satışa çıkarıldı
“Personel taşıma hizmeti” için ihale açıldı
“Personel taşıma hizmeti” için ihale açıldı
TED Üniversitesi 4 öğretim görevlisi alacak
TED Üniversitesi 4 öğretim görevlisi alacak
HES’İMİZİ DUYAN VAR MI?
HES’İMİZİ DUYAN VAR MI?
Temiz Hava Hakkı Platformu’na göre hava kirliliğini azaltacak 10 şart
Temiz Hava Hakkı Platformu’na göre hava kirliliğini azaltacak 10 şart
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Ağustos 2020 Çarşamba - 09:36

“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik

ÜLKEMİZDE birçok meslek dalında olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de branşlaşma önem arz ediyor.

“Kültür Sanat Muhabirliği” olgusunu medya sektörüne yerleştirdik

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

ÜLKEMİZDE birçok meslek dalında olduğu gibi gazetecilik mesleğinde de branşlaşma önem arz ediyor. Her türlü zamanda ve ortamda haber peşinde koşuşturan basın emekçileri muhabirlerin de ekonomi, parlamento, spor, polis/ adliye gibi farklı dallarda branşlaştıklarını görüyoruz.
Bu bağlamda 7 yıl önce İbrahim Gökdemir önderliğinde, kültür ve sanat dalında çok önemli haberlere imza atan ve bu dalda özverili bir şekilde çalışan muhabirler, bir araya gelerek Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’ni kurdular.
Yerel ve ulusal birçok medya kuruluşunda muhabirlikten Yazı İşleri Müdürlüğüne kadar çok farklı görevleri başarı ile icra ettikten sonra Redaktör isimli aylık siyasi dergiyi yayın hayatına sokan İbrahim Gökdemir ile hem Redaktör’ü hem de Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’nin oluşum hikayesi ile günümüze geldiğimizdeki durumunu ayrıntılı bir şekilde konuştuk.
Sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Gökdemir, ayrıca geçtiğimiz Temmuz ayında ibadete açılan Ayasofya Camii ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu:
- Zafer Gazetesi: İbrahim bey öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
- İbrahim Gökdemir: 1975 yılında Kırıkkale’de doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Kırıkkale’de tamamladım. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Halkla İlişkiler mezunuyum. Gazetecilik mesleğime 1994 yılında Kırıkkale’de özel bir radyonun haber merkezinde başladım. 1995 yılında Kırıkkale’nin en saygın gazetesi İl Gazetesi’nde muhabir olarak görev aldım. 1999 yılında İl Gazetesi’nin Ankara Haber Merkezi’nde göreve başladım. 2016 yılına kadar daha sonra Anadolu olarak ismi değişen gazetenin sırasıyla, Haber Müdürlüğü, Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü ve Genel Yayın Yönetmenliği görevlerinde bulundum. 2016 yılında 22 yıl görev aldığım medya grubundan istifa ederek İRM Medya bünyesinde Redaktör Haber Dergisi’ni yayın hayatına başlattım. 5. yılına girecek Redaktör Haber Dergisi’ni her ay düzenli olarak yayın hayatına devam ettiriyoruz. Evli ve iki çocuk babasıyım.
BRANŞLAŞMANIN ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILDI
- Zafer Gazetesi: Kültür Sanat Muhabirleri Derneği ne zaman ve nasıl kuruldu?
- İbrahim Gökdemir: Gazetecilik mesleğim içerisinde özellikle Geleneksel el sanatları alanında çok sayıda röportajlarım oldu. Şehirlerin kültürel özellikleri üzerine önemli yazılarım oldu. Mesleğimde kültür sanata ayrı bir önem veriyordum. Pek çok gazete ve televizyonda Kültür sanat alanına ilgi duyan ancak bir türlü adlandırılamayan gazeteci meslektaşımızın olduğunu öğrendim. Nasıl ki parlamento muhabirliği, ekonomi muhabirliği varsa kültür sanat muhabirliğinin de bir yeri olmalı diye düşündüm. Kültür sanat alanına ilgi duyan bir grup meslektaşımızla bir araya gelerek Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’ni kurmaya karar verdik. 19 Haziran 2013 yılında Kültür Sanat Muhabirleri Derneği’ni resmen kurmuş olduk. 
Tabi ki burada asıl amacımız kültür sanat muhabirliğinin geniş bir kültür sanat yelpazesine sahip ülkemizde parlamento muhabirliği kadar önemsenmesini sağlamaktı. Ankara ve İstanbul’da gazete ve Televizyonların Genel Yayın Yönetmenleri ve kültür sanat alanında önde gelen gazetecileriyle tek tek ziyaret etmek suretiyle bir araya gelme fırsatı yakaladık. Tam desteklerini de aldık. Ancak biz şunu biliyorduk ki, gazetelerde tek başına bir kültür sanat muhabirliği oluşturulamazdı. Gazete ve televizyonlar eskisi gibi değildi. Medya da istihdam alanı daralmış, bir muhabir neredeyse pek çok alanda görev yapıyordu. 
Kültür sanat muhabirliğinin gazete ve televizyonlarda tek başına bir alan olamayacağını biliyorduk ancak bu alanda haber yapmaya yatkın meslektaşlarımızı ayırt edebilecek ve onların kendi gelişimlerini artırabilecek artık bir dernekleri olduğunu da bütün medya kuruluşlarına olduğu gibi bizzat kendilerine de hissettirdik. 
Kuruluşumuzdan 3 yıl sonra artık emin adımlarla ilerlediğimizi biliyorduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği yaparak kültür sanat alanına daha yatkın gazeteci meslektaşlarımızla ülkemizin birbirinden değerli kültürel değerlerini ön plana çıkarak projeler yapmak istediğimizi anlattık. İlk olarak 2016-2017 yılında zamanın Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, 2018 yılında yine zamanın Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’tan tam destek aldık. 2019-2020 yılına geldiğimizde ise Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz hanımefendinin tam desteklerini aldık. 
- Zafer Gazetesi: Özellikle son dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı destekleri ile çok önemli projelere imza attığınızı gözlemliyoruz. Bize bu projelerden kısaca bahsedebilir misiniz?
- İbrahim Gökdemir: Kültür Sanat muhabirliğinin önemini Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız projelerle ortaya çıkardık. Az öncede bahsettiğim gibi geniş bir kültür yelpazesine sahip ülkemizin tarihi ve kültürel değerleri başta olmak üzere, geçmişten günümüze kadar gelmiş gelenek el sanatlarımızı tanıtmak, anlatmak, bölgeler arası kültürel etkileşim sağlayarak iç turizme katkıda bulunmak üzere projeler hazırladık. “Kültür Sanat Buluşmaları” adı altında başladığımız projelerimizi geçmiş dönemlerde her ay tarihi ve kültürel değeri yüksek bir Anadolu ilimizde gerçekleştirdik. 2020 yılında bu buluşmalarımıza “turizmi” de katarak “Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” adı altında yaptık. 
Bu projelerimizde katılımcı olarak tamamen kültür sanat alanında daha çok haber yapan, makale yazan, yazı dizisi hazırlayan kültür sanat muhabirliğini ön plana çıkarmak isteyen derneğimiz üyelerinden oluşan meslektaşlarımızdan seçtik. Anadolu illerinin tarihi ve kültürel değerlerine kültür sanat muhabirleri gözüyle bakılmasını sağladık. Gerek illerimizin tanıtımı ve iç turizm hareketliliği açısından gerekse de kültür sanat muhabirliğini benimsetmek açısından ortaya müthiş sonuçlar çıktı. 
Muğla’da, Aydın’da görev yapan meslektaşlarımızı aldık Erzurum’a götürdük. O arkadaşlarımız Ege kültürü ile Doğu Anadolu kültürü arasındaki farkı analiz etme fırsatı yakaladı. Aynı şekilde Erzurum’un tarihi ve kültürel değerlerini görme, bizzat yerinde inceleme fırsatı yakalayarak Ege bölgesindeki okuyucularına gördüklerini hayranlıkla anlattı. Bununla birlikte, Ege’den Erzurum’a seyahat planları yapmaya başlayanlar oldu. 
Bu söylediğim yaptığımız projeler içerisinde sadece bir örnek. Bunun gibi nicelerini sayabiliriz. İşte bununla birlikte kültür sanat muhabirliği ayrı bir önem kazandı. Derneği kurduğumuz ilk günden bugüne dönersek kültür sanat muhabirliği olgusunu yaygınlaştırma konusunda önemli ölçüde yol kat ettik. İstediğimiz noktada mıyız? Tabi ki değiliz. Konuşmamın başlangıcında da söylediğim gibi kültür sanat muhabirliğini en az parlamento muhabirliği kadar önemsenir hale getirmek istiyoruz. 
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığımız bu tür projeleri kültür sanat muhabirliği adına önemsiyoruz. Projelerimizin İleri dönemlerde de devam edeceğini düşünüyoruz.
AYASOFYA’NIN CAMİ OLMASINI HİÇBİR ÜLKE YARGILAYAMAZ
- Zafer Gazetesi: 24 Temmuz 2020 Cuma günü ibadete açılan, öncesinde ve sonrasında da çokça konuşulan Ayasofya Camii konusunda Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı olarak neler söylemek istersiniz?
- İbrahim Gökdemir: Tabi ki çok şey söylendi ve söyleniyor da. Olumlu olumsuz tepkiler yansıyor. 25 yıllık gazetecilik deneyimimizle şunu söyleyebilirim, Ayasofya nerede? İstanbul’da. İstanbul nerede? Türkiye’de. 950 yıl kilise olarak kalmış. 1453 yılında Fatih İstanbul’u fetih etmiş ve Ayasofya’yı camii yapmış. 1934 yılına kadar cami olarak hizmet vermiş. Şu veya bu sebeple müze haline getirilmiş. Bugün tekrar cami olarak ibadete açılmasında ne zarar var. Biz tutup ta başka bir ülkenin içişlerine karışarak ‘burayı cami yapın’ demiyoruz. Kendi ülkemizde ki daha önce cami olarak hizmet veren bir yeri tekrar camiye çeviriyoruz. Buna saygı duyulmalı. Türkiye kendi topraklarında kendi kararını veren egemen ve bağımsız bir ülkedir. Bunu hiçbir ülke yargılayamaz. Camiydi tekrar cami oldu. 
- Zafer Gazetesi: Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı olumsuz bir şekilde etkisi altına almış olan koronavirüs salgınının iç ve dış turizmimize etkileri ne şekilde oldu?
- İbrahim Gökdemir: “Medya Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları” etkinliğimiz kapsamında Haziran ayında Antalya’daydık. Kültür sanat muhabirleri arkadaşlarımızla birlikte Antalya’da “Pandemi sürecinde tatil yapılır mı?” sorusunun cevabını aradık. Kundu bölgesinde 5 yıldızlı bir oteli ziyaret ederek Genel Müdürü ile sohbet etme ve otellerin aldıkları önlemleri yerinde görme fırsatı yakaladık. Şuna inanın ki otelin kapısından adımınızı attığınız anda tedbirler başlıyor. Özel geliştirilmiş kameralarla ısınız ölçülüyor, lobilerde sosyal mesafe kurallarını görüyorsunuz. Restorantlarda açık büfeler cam arkasından yapılıyor. Çalışanların tamamı maskeli, deniz kıyısında şezlonglarda mesafe ayarlanmış. Yani tatil yapmamak için hiçbir neden yok. Nasıl ki yaşadığınız bölgede tedbirinizi alıyorsanız, tatil bölgesinde sizin aldığınız tedbirlerin yanında birde otelin aldığı tedbirler var. Diye bilirim ki otelde daha güvendesiniz. 
Bizim gittiğimiz tarihlerde henüz YKS ve LGS yapılmamıştı. Antalya boştu. Yurt dışı uçak inişleri de tam olarak başlamamıştı. Turizmci büyük yara almıştı. Ancak, Temmuz ve Ağustos ayı içerisinde bunun telafisi olacağı inancındayız. Bu iki ayda turizmcinin yüzü gülecektir diye tahmin ediyoruz. 
- Zafer Gazetesi: Önümüzdeki dönemlere ilişkin yeni projeleriniz var mı?
- İbrahim Gökdemir: Medya, Kültür Sanat ve Turizm buluşmalarını devam ettirmek istiyoruz. Belki biraz daha genişletebiliriz. İl sayımızı artırabiliriz. Anadolu’nun keşfedilmeyi bekleyen pek çok bölgesi var. Bu keşifleri birileri yapacak anlatacak ki oralarda turizm hareketlensin. Bu da biz Kültür sanat muhabirlerine düşüyor. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ve Bakan Yardımcımız Özgül Özkan Yavuz’un projemizi önemsediklerini ve devamına birlikte karar vereceğimize inanıyoruz. 
- Zafer Gazetesi: Son olarak gazetemiz aracılığı ile okuyucularımıza iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?
- İbrahim Gökdemir: Kültür sanat alanında özveriyle çalışan gazeteci meslektaşlarımızın bu azimlerinden hiçbir zaman taviz vermemelerini arzuluyoruz. Bir gün Kültür sanat muhabirliğinin ne kadar anlamlı hale geleceğini hep birlikte göreceğimizin taahhüdünü veriyorum. Zafer Gazetesi’ne de sayfalarına bizleri konuk ettikleri için teşekkür ediyorum. 

 
BİK, 2020 basın çalışanları istatistiklerini açıkladı
 
Türk profesörden hipertansiyon hastalarına “dans edin” önerisi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü kendi personelinin hakkını koruyamıyor”
AİLE Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf ...
“455 bin 4-B’li kamu çalışanı 4-A’lı çalışan haline getirilmelidir”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ülke gündemine ...
KÜTAHYA SOSYAL BELEDİYECİLİKTE TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU
KÜTAHYA Belediyesi, Eğitime Destek Projesi kapsamında hazırlanan Online ...
 
Doç. Dr. Duran Tok, bayramlaşmalara karşı uyardı
Bu sene pandeminin gölgesinde geçirmeye hazırlandığımız Kurban Bayramı’nda ...
“Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli”
BU yıl pandemi koşullarında geçireceğimiz Kurban Bayramı’nda beslenme ...
Bayramlar beraberlik ve kardeşliğin pekiştiği günlerdir
ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği (AGYD) Başkanı Ömer Uzun, yaklaşan ...
 
MEB ve TSE’den okullarda hijyen için işbirliği
MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa ...
ANKARA'NIN İRİ CÜSSELİ KUŞLARI
Her yıl ilkbaharda Afrika’dan Avrupa’ya göç eden Ak Pelikanlar ve Filaningolar ...
SPD Başkanı Yıldız: “Her yıl Keban Barajı deposu kadar suyu çöpe atıyoruz”
SU Politikaları Derneği (SPD), her yıl  gıda kayıp ve israfı ile  çöpe ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
GreenBox “Yeşil Kutu”
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ankara’ya Atılmış En Büyük Kazık
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Ping Nedir? İdeal Ping Süresi Kaç Olmalı?
SİNAN VARGI
SİNAN VARGI
Doktor Reklama Çıkarsa, Tıp Etiği Ne Olur?
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Feminist Yazar Woolf’dan ‘Kendine Ait Bir Oda’
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
Trafik Kazası Sonra Araç Değer Kaybı ve Kazanç Kaybı
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri