Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Bakan Koca İzmirlileri uyardı
Bakan Koca İzmirlileri uyardı
Mansur Yavaş, rüşvet suçlamasından beraat etti
Mansur Yavaş, rüşvet suçlamasından beraat etti
Çipli kimlik kartlarında yeni dönem
Çipli kimlik kartlarında yeni dönem
Pençe-Kaplan Operasyonu 2 şehit
Pençe-Kaplan Operasyonu 2 şehit
Emrah Serbes 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödeyecek
Emrah Serbes 1 milyon 400 bin lira manevi tazminat ödeyecek
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
30 Kasım 2019 Cumartesi - 10:16

Kocatüfek: “Yatırımcı kuruluşların kolay kredi bulabilmesi ve borçlarının yapılandırılması lazım”

EKONOMİDEKİ dalgalanmalar, kur şoku, enflasyon, ek vergiler, zamlar, işsizlik rakamları, son açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı verileri dikkate alındığında yaşanan bulanık dönem, yatırımcı kuruluşlar ve iş yerleri için de pek iç açıcı değil.

Kocatüfek: “Yatırımcı kuruluşların kolay kredi bulabilmesi ve borçlarının yapılandırılması lazım”

EKONOMİDEKİ dalgalanmalar, kur şoku, enflasyon, ek vergiler, zamlar, işsizlik rakamları, son açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı verileri dikkate alındığında yaşanan bulanık dönem, yatırımcı kuruluşlar ve iş yerleri için de pek iç açıcı değil. Kendi kaynağı olmayan yatırımcılar takipteki krediler yüzünden zor durumdayken, aynı zamanda yatırım yapmakta güçlük çekiyor ve hali hazırda elinde bulunan yatırımını koruma yoluna gidiyor. 2019 yılının yatırımcılar için nasıl geçtiğini ve 2020 beklentilerinin neler olduğunu öğrenmek için yatırım danışmanlığı konusunda sektörün duayenlerinden olan Yatırım Danışmanı Nizamettin Kocatüfek ile konuştuk. 
“FİRMAMIZ ÖNCEKİ YILLARDA AYDA 30-40 FİRMA İÇİN DEVLET DESTEĞİ İÇİN BAŞVURUDA BULUNURKEN, 2019 YILI İÇİN BU DEĞER AYDA YÜZDE 50 ORANINDA AZALMIŞTIR”
Kocatüfek, sahibi olduğu Eksen Danışmanlık firması ile 1983’ten beri yurt dışından gelecek ve yurt içinde yatırım yapacak olan kuruluşların devlet desteklerini kullanabilmesi ve sağlıklı yatırım yapabilmesine ön ayak oluyor. Yatırımcı kuruluşların yatırım anındaki en önemli sorunlarının başında mevzuata hâkim, iş yapabilirlik ve sonuca odaklı hizmet veren kuruluşlara ihtiyacı olduğu düşüncesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Kocatüfek, firmanın 36 yılı aşkın süredir on binlerce yatırımcının yanında olmuş ve yatırımın başlamasından sonuna kadar danışmanlık hizmeti vermiş köklü bir kuruluş olduğuna dikkat çekiyor. Yatırımların azalmasına kendi firması üzerinden örnek veren Kocatüfek; “Eksen Danışmanlık olarak firmamız önceki yıllarda ayda 30-40 firma için Devlet Desteği için başvuruda bulunurken, 2019 yılı için bu değer ayda yüzde 50 oranında azalmıştır. Sektörde yatırım anlamında başvurulan danışmanlık şirketlerinin ilk sıralarında geldiğimiz için, bu düşüşün yatırımların azaldığının en açık ve net kanıtı olduğunu düşünmekteyim.” diyor. Kocatüfek’e yönelttiğimiz sorular ve cevapları şu şekilde:
- Zafer Gazetesi: 2018 kur şoku ve takipteki kredi alacaklarının artması gibi durumlar göz önüne alındığında 2019 yılı yatırımcılar için nasıl bir yıl oldu?
- Nizamettin Kocatüfek: 2017-2018 yıllarında geleceği söylenen zor ekonomik süreci, yatırımcı 2018 yılı ortalarından itibaren hissetmeye başladı. Fakat bu zor sürecin bu kadar derinleşeceği ve yıkıcı olacağı yatırımcı tarafından çok iyi algılanamadı. 2018 yılının ortalarından itibaren faizlerin artması ve kur dengesizliği borç yükünü artırmış firmanın krediyi kredi ile kapatma sürecini girmesine neden olmuştur. Eğer yatırımcı yatırımını Teşvik Belgesi kapsamında yapması durumunda, teşvik desteklerini kullanabilmesi ve bankadan alınan kredinin belli orandaki faizini devlet desteklerinden sağlıyor olmasından dolayı ve firmanın kullanılmış olan kredi taksitlerini zamanında ve aksatmadan ödemesi, SGK ve Vergi borcunun olmaması şartı nedeniyle zor da olsa ödemeye devam etmek zorunda kalmıştır. Kredi borçlarını ödemeyenler ve ödemeyi aksatanların faiz destekleri kesilmiş ve ticari faizli kredi durumuna düşerek daha zor bir duruma girmelerine neden olmuştur. Bu durumlardan dolayı yatırımcılar için yatırım yapılabilir durumdan çıkılıp, mevcut yatırımı bitirilebilme veya mevcut yatırımı koruma durumuna gelinmiştir. Yatırımın tamamlanmasından sonra sağlanan SGK işveren payı desteği ve SGK prim desteği gibi teşvik destekleri yatırım bitirilemediğinden veya işletme açılamadığından SGK destekleri tam veya hiç kullanılamamıştır. Bunun yanında öz kaynağı olan yatırımcılar yatırımlarını devam etmişler ama kredi ile yatırım yapacak kuruluşlar yatırımlarını durdurma ve ekonominin istikrarlı hale gelmesi için bekleme yolunu seçmişlerdir. Bu durum istihdam sağlamayı etkilemiş ve işsiz sayısının artmasına neden olmuştur. 
- Zafer Gazetesi: Yatırımın artırılması adına devlet tarafından teşvik ve mevzuat düzenlemesi için ne tür önlemler alınabilir?
- Nizamettin Kocatüfek: Ülkemizde zaten uzun süredir süregelen bir Teşvik sistemi mevcuttur. Zaman zaman bu mevzuat için de düzenlemeler destekler yatırımcının önünü açabilecek kanun ve kararnameler çıkmaktadır. Haliyle en önemli konu finans sorunudur. Finans konusunda sıkıntılar varsa ne kadar düzenleme yapılırsa yapılsın yatırım yapmak risk oluşturmaktadır. Teşvik mevzuatında makine teçhizat alımlarında KDV istisnası, ithal alınacak makine teçhizatlar için Gümrük Vergisi muafiyeti ve KDV istisnası destekleri, imalat sanayine dönük bina harcamalarında ödenen KDV’nin iadesi destekleri halen geçerliliğini korumaktadır. Bunun yanında Türkiye 6 bölgeye ayrılmış ve bu bölgeler içindeki yapılacak bazı yatırımlar teşvik edilmek amacıyla Faiz desteği, Gelir ve Kurumlar vergisi desteği, SGK işveren payı ve SGK prim desteği, Stopaj desteği, yatırımcıya yatırım yeri tahsisi gibi destekler verilmiş, kullandırılması sağlanmıştır. Bu desteklerden faydalanılması için en büyük sorun finans sorunu olduğundan, bu krediler bankalar tarafından kullandırılmaktadır. Bankaların bu kredileri kullandırırken en çok karşılaştığı teminat sorunu olduğundan, pek çok firma teminatı yetersiz olması nedeniyle bu kredileri kullanamamıştır. Bu nedenle öz kaynakla başlayan yatırımlar yarım kalmış ve yatırımdan vazgeçmek durumuna düşürülmüştür. Bu konuda devlet yatırımcılar için Kredi Garanti Fonu aracılığı ile yatırımcının teminat sorununu çözümleme yoluna gitmiş ve durumdan pek çok firma sorununu çözmesine rağmen çok daha fazla firma bu imkândan faydalanamamıştır. Yatırımların artırılması ve istihdam sağlanması açısından yatırım ve işletme kredilerinin çok çabuk ulaşılır olması ve hayata geçirilmesi gerekir. Bu yapılamaz olduğu durumlarda yatırımların pek çoğu ya yatırımını tam tamamlayacak ya da yarım bırakmak zorunda kalacaktır.
- Zafer Gazetesi: 2020 yılı için yatırımcı neler öngörüyor, beklentiler nelerdir, risk var mıdır?
- Nizamettin Kocatüfek: Yatırımcı 2019 yılını zor tamamladı. Hakikaten bu yıl sadece yatırımcı için değil mevcut yatırımı olan ve faal çalışan firmalar için bile zor bir yıldı. Bazıları kapasitelerini düşürdü, bazıları durdurma kararı aldı ve bunun sonucunda çalışanlarını çıkarma ve azaltma yoluna gittiler. Haliyle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar ve finans kuruluşlarının, bankaların kredi konusundaki hassas davranması, her verdiği krediyi riskli görmesi nedeniyle teminat miktarlarını arttırması sonucu kredi sağlamak çok zor olma durumuna düştü. Bu nedenle 2020 yılının 2019 yılı gibi sıkıntılı bir süreç olacağını, kredi sağlayabilme durumlarının daha da zorlaşacağını düşünmekteyim. 2020 yılı için gündemde olan ve yasallaşmak için bekleyen vergi artışları ve dolaylı ilave vergiler bu sıkıntının daha da derinleştireceğini göstermektedir. Yatırımlar yavaşlamış ve yeni yatırım talepleri azalmıştır. Çünkü iş, yatırım yapıp bitirilmesi ve üretime geçmesi ile bitmiyor. Çünkü bir fabrikanın çalışabilmesi ve üretimini eksiksiz yapabilmesi için girdi maliyetleri, hammadde temini, vergi sigorta giderleri, bazen dışa bağımlılık beklenmeyen birçok gider içinde kar edilebilirlik ve istidam sağlanması gibi durumlar yatırımcıyı korkutan önemli etkenlerdir. 2020 yılı diğer yıllarda olduğu bulanık suda balık avlama gibi bir durumdadır. Tüm yatırımcılar, işletmeciler, iş sahipleri kendi yağı ve tuzuyla kavrulma dönemi yaşayacaklardır. Faiz para dengesi yerine oturmadan, kurdaki oynamalar istikrara kavuşmadan, yatırımcıya güvence verilmeden, ne kadar teşvik destekleri verilirse verilsin sistem yavaşlayacak ve parasal sorunlar en üst seviyede seyredecektir. Yatırımcı kuruluş üretimi için dış pazarlar bulmak ve ihracata ağırlık ticaret yapmak zorundadır. Bu şekilde ancak kur artışlarından etkilenmesinin önüne geçme imkânı sağlamış olacaktır. Yatırımcının yatırımını yapması, imalata geçmesi, istihdam sağlanması en büyük arzumuzdur. Yoksa pek çok yatırım el değiştirmeye bazıları yok olmaya mahkûm kalacaklardır. Bu denge sağlanamadığı sürece istihdam konusunda sıkıntılar oluşacak ve işsiz ordusu daha da artacaktır. Bu sıkıntıların acilen ele alınması yatırımcı kuruluşların en kolay yoldan kredi bulmalarının sağlanması ve bazı borçlarının ötelenmesi veya yapılandırılması yoluna gidilmesi gerekmektedir.
 

 
“Kuzu Effect AVM” mavi ve yeşilin birleşme noktasında kapılarını başkentlilere açtı
 
Türk Tarih Kurumu Başkanı Turan’a fahri doktora unvanı tevcih edildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Kuzu Effect AVM” mavi ve yeşilin birleşme noktasında kapılarını başkentlilere açtı
Çankaya Oran’da, orman ve göl manzarasını buluşturan; Otel, Rezidans, ...
KABİPAM’dan “25 Kasım Dünya Kadına Şiddeti Önleme ve Mücadele Günü” Etkinliği
KADIN Bilgi Proje Paylaşım Merkezi (KABİPAM) Derneği, “25 Kasım Dünya ...
Kültür ve Turizm Bakan Ersoy, Avrasya Girişimci Sanayici ve İş Adamları ile buluştu
KÜLTÜR ve Turizm Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Avrasya Girişimci Sanayici ve ...
 
Erdoğan Çolak: “1,2 milyarlık bir pazarın alım garantisi ile tek bir firmaya verilmesi yerelleşme değil tekelleşmedir”
TÜRK Eczacıları Birliği 42. Olağan Büyük Kongresi 28 Kasım 2019 tarihinde ...
Bakan Yardımcısı Meşe: “HIV hayatın içinde; bilmek, korunmak, tedavi olmak ve bulaştırmamak elimizde”
HIV virüsü ve sebep olduğu AİDS hastalığı, küresel ölçekte bütün dünya ...
AGİSİAD Başkanı Kaya: “Ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıda bulunuyoruz”
EKONOMİK kalkınmada yerli üretim ve girişimciliğin hız kazandığı günümüzde, ...
 
KADINLAR TEK SES:“İstanbul sözleşmesinin şartlarını yerine getirin”
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma ...
Can Dostları Müzik Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Derneği’nden “DOSTLUK VE ÖĞRETMENLER GÜNÜ” yemeği
CAN Dostları Müzik Kültür Araştırma ve Yardımlaşma Derneği, “Dostluk ve ...
Öz İplik İş Sendikası ‘İş Yerinde Kadına Yönelik Şiddet ve Tacizin Önlenmesi Projesi’ni hayata geçirdi
NORVEÇ Büyükelçiliği tarafından finanse edilen, Öz İplik İş Sendikası ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
En Hızlı Koşu
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Nobel Ödüllü İlk Kadın ‘Marie Curie’ Sinemalarda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Türkiye’nin Elektrik Gücü Kapasitesi 20 Yılda 3 Kattan Daha Fazla Arttı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
Sigorta Sektörü Sel Felaketlerinde 200 Milyon Lira Tazminat Ödedi
ALİ CENGİZ
ALİ CENGİZ
4 Kavram Üzerine Adalet, Liyakat, Marifet, Meşveret
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Demirel’i Anarken (13)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri