Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
9 Haziran 2018 Cumartesi - 09:40

Kırım Tatarlarının “Geleneksel İftar Buluşmasına” yoğun ilgi

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “İftar Buluşmasına” bu yıl da Sheraton Otel’de düzenlendi.

Kırım Tatarlarının “Geleneksel İftar Buluşmasına” yoğun ilgi

 

 

 

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği “İftar Buluşmasına” bu yıl da Sheraton Otel’de düzenlendi. Başta Kırım Tatarları olmak üzere Kırım dotlarının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen yemeğe, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Kırım Tatar Türklerinin lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga katıldı.

Kırım Dernekleri Genel Başkanı Mükremin Şahin’in ev sahipliğinde ve YDA Grup CEO’su Hüseyin Arslan sponsorluğunda gerçekleşen gecenin sunuculuğunu ise Kırım Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Oya Deniz Çongar üstlendi.

KIRIM DERNEKLERİ GENEL BAŞKANI ŞAHİN: “BİZLER ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

Gece ilk olarak Kırım Dernekleri Genel Başkanı Mükremin Şahin kürsüye çıktı. Şahin konuşmasında, Ukrayna ve Türkiye dostluğunun altını çizdi. Şahin, “Kırım Tatar halkının her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne minnettarız. 2014 senesinde yaşadığımız işgalden bugüne Kırım Tatar halkının haklı davasına destek veren Ukrayna’ya teşekkürü bir borç biliriz. Bu dostluğun devamı ve gelişmesi hem Kırım Tatar halkı için hem de bölgedeki ve dünyadaki barışın sağlanması adına büyük önem arz etmektedir. Kırım Tatar halkı olarak bu dostluğun gelişmesinde üzerimize düşeni yapmaya hazırız. İki ülke arasında kardeşlik köprüleri kurulurken bizler üzerimize düşeni yapacağız ” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KLİMKİN: “KIRIM TATARLARI UKRAYNA İÇİN AYRILMAZ BİR BÜTÜNDÜR”

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin yaptığı konuşmada, “Bugünkü iftarda sizlerle birlikte olmak ve bu güzel Müslüman geleneğini sizlerle paylaşmak benim için çok büyük mutluluk ve büyük onurdur." dedi. Kırım Tatarlarının, Rusya tarafından zulüm gördüğünü ve Rus işgaline karşı mücadele vermeye devam ettiklerini hatırlatan Klimkin, Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarlarının Ukrayna için ayrılmaz bir bütün olduğunu belirtti.

Pek çok Müslüman askerin Donbass’ta Rusların saldırılarına karşı mücadele verdiğini söyleyen Ukrayna Dışişleri Bakanı, “Müslüman din adamları, Donbass’ın işgal altında olan bölgelerinde tutukluların serbest bırakılmasına katkıda bulundular.” ifadelerini kullandı.  “Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması konusunda gösterdiği destekten dolayı teşekkür ederiz.” diyen Klimkin, savunma sanayii gibi hassas bir alan dahil olmak üzere pek çok konuda iş birliğinin karşılıklı güveni gösterdiğini belirtti. “Halklarımızın barış ve refah içinde yaşaması için dua edelim” diyen Klimkin, Ukrayna'da işgale karşı mücadele verirken hayatını kaybedenleri de andı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na teşekkür eden Klimkin,  “Kur’an-ı Kerim’den bir kaç sözü hatırlatmak isterim. ‘İmanın olduğu yerde zulüm olmaz’ Allah kabul etsin, hayırlı Ramazanlar.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU:” KIRIM'IN İLHAKINI TANIMADIK, TANIMAYACAĞIZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin her zaman Ukrayna'nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olduğunu ve Ukrayna'nın egemenliğini desteklediğini belirterek, "Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım'ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız." dedi. Kırım Tatarlarının Türkiye'yi Türkiye yapan en müstesna kardeş, soydaş ve vatandaşlar olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Kırım Tatarı kökenli vatandaşların ev sahipliğinde düzenlenen iftar sofrasında bir araya gelenlere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın selamlarını iletti.

Çavuşoğlu, Anadolu topraklarının yüzyıllardır evlerinden ayrılmak zorunda kalan pek çokları gibi Kırım Tatarlarına da ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, "Bugün burada bir kere daha memnuniyetle görüyorum ki Kırım'dan ayrı kalmak Kırım'dan kopmak anlamına gelmez. Sizler anavatandan uzak olsanız da Kırım'ı kalplerinizde ve aklınızda yaşatmaya devam ediyorsunuz." diye konuştu.

Geçmişte zor dönemlerden geçen Kırım Tatarlarının bugün de benzer sınamalarla karşı karşıya kaldığını belirten Çavuşoğlu, "Daha sürgünün, zorla göçün acısı ve yaraları kapanmadan şimdi de Kırım'ın illegal ilhakı... Zorluklar karşısında doğru bildiği yolda yürümekten vazgeçmeyen Kırım Tatar halkı bu dik duruşuyla bütün mazlum halklar için emsalsiz bir örnek teşkil ediyor." ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, hakkını onurla arayan Kırım halkının bugün verdiği mücadeleden de hak ettiği neticeyi alacağına şüphe olmadığını vurgulayarak, "Bu azimli ve inançlı mücadelenizde asla yalnız olmadınız bundan sonra da yalnız kalmayacaksınız. Türkiye her zaman Kırım Tatarı soydaşlarımızın yanında oldu." dedi.

Türkiye'nin bütün kurumlarıyla özellikle illegal ilhaktan önce de Kırım halkının yanında olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, "Türkiye, nerede yaşarsa yaşasın Kırım Tatarlarının yanında oldu. Tıpkı Ahıska Türkleri gibi, tıpkı diğer mazlum halklar gibi, tıpkı Kırım Tatarlarıyla birlikte sürgüne gönderilen topluluklar gibi. Bundan sonra da Kırım Tatarlarının yanında olmaya devam edeceğiz. Kırım davasını hiçbir zaman unutmadık, unutmayacağız. Kırım'ın ilhakını tanımadık, tanımayacağız." değerlendirmesinde bulundu. Çavuşoğlu, bazı Batılı ve Avrupalı ülkelerin Kırım'ı unutmaya başladığına dikkati çekerek, "Onlara şunu hatırlatıyoruz: Bugün Kırım'ı unutursanız yarın Ukrayna'nın başına herhangi bir şey gelirse bundan siz sorumlu olursunuz." diye konuştu.

Türkiye'nin, Kırım davasını Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gibi her uluslararası platformda gündeme getirmeye devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "Sevgili kardeşlerim, sosyal, dini, kültürel, maddi, manevi her türlü sıkıntınız karşısında her zaman çalabileceğiniz bir kapınız var, Türkiye var. Bu kapı size tarih boyunca açık olmuştur, ilelebet de açık olacaktır. Türkiye her zaman Ukrayna'nın sınır ve toprak bütünlüğünden yana olmuştur ve Ukrayna'nın egemenliğini desteklemiştir. Bu çerçevede yine Kırım'ın Ukrayna'nın bir parçası olduğunu hiçbir zaman unutmayacağız ve her platformda bunu dile getirmeye devam edeceğiz. Diğer yandan, Ukrayna'nın doğusundaki sorunun da bir an önce çözülmesini ve Ukrayna'nın istikrara kavuşturulması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz, Ukrayna'ya verdiğimiz desteği sürdüreceğiz."

Çavuşoğlu, AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Başkanlığını Türk diplomat Ertuğrul Apagan'ın yürüttüğünü hatırlatarak, bu misyonun Apagan'ın başkanlığında zor şartlarda görevini en iyi şekilde gerçekleştirdiğini dile getirdi. Ukrayna'nın hem Karadeniz'de hem de Doğu Avrupa'da kilit öneme sahip bir ülke ve Türkiye'nin stratejik ortağı olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, ülkenin demokrasi ve hukukun üstünlüğüne verdiği önem çerçevesinde gerçekleştirdiği reformların büyük bir memnuniyet ve takdirle karşılandığını söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye- Ukrayna arasında serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin tamamlanmak üzere olduğunu ifade ederek, bir sonraki Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda, iki liderin başkanlığı ve huzurunda serbest ticaret anlaşmasını imzalayacaklarını kaydetti. Ukrayna'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 2016 yılında 700 binden 1 milyon 25 bine çıkarak yüzde 50 artış gösterdiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, bu sayının geçen yıl ise 1 milyon 400 bini bulduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, karşılıklı ziyaretlerin artmasındaki en önemli etkenin iki ülke vatandaşlarının pasaporta gerek duyulmaksızın kimlikle seyahat edebilmesi olduğunu dile getirdi. Geçen üç yıldır, Ukrayna'da savaşta hayatını kaybedenlerin ailelerinin Antalya'da misafir edildiğini söyleyen Çavuşoğlu, gelecek yıllarda misafir edilen Ukraynalı sayısını artırmak istediklerini sözlerine ekledi.

 

KIRIM TATAR HALKININ MİLLİ LİDERİ KIRIMOĞLU: “SİZLERE MİNNETTARIZ”

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ise konuşmasında, düzenlenen iftar yemeğinin kendisi ve işgal altında olan, her gün işgal eziyeti çeken Kırım Tatarları için çok önemli olduğunu vurguladı.  Bu iftarın, Kırım’da işgal altında bulunan Kırım Tatarları için büyük manevi bir destek olduğunu belirten Kırımoğlu, iki ülkenin Dışişleri Bakanlarına ve Kırım Derneği’ne teşekkür etti.  Türkiye'ye gelmeden önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile görüştüğünü anlatan Kırımoğlu, Poroşenko'nun Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği destekten ötürü samimi teşekkürlerini sunduğunu belirtti. Kırımoğlu, "İşgale karşı, Kırım'da soydaşlara yapılan eziyetlere karşı yaptığınız açıklamaları takip ediyoruz. Sizlere çok minnettarız." diye konuştu.

Kırım topraklarının işgalden mutlaka kurtarılacağını vurgulayan Kırımoğlu, Ukrayna'ya yatırım yapan iş insanlarına da teşekkür etti. Kırımoğlu, Türkiye'den gelen iş insanlarına herhangi bir sorunla karşılaşmaları halinde ellerinden gelen desteği vereceklerini vurguladı. Türkiye'de yaklaşan seçimlerin sonuçlarının Ukrayna için de çok önemli olduğunu belirten Kırımoğlu, seçimde Türkiye için hayırlı bir sonuç elde edilmesini diledi.

 
“Basın özgürlüğü güvenceye alınmalı”
 
Diyarbakır’da 3 bin 814 gümrük kaçağı ayakkabı ele geçirildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Basın özgürlüğü güvenceye alınmalı”
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA GAZETECİLER Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, ...
Hükümetin “16 Yıllık Eğitim Karnesi”
Eğitim-Sen’in her yıl açıkladığı Eğitim Durumu Raporu ile AKP hükümetinin ...
Ülke ekonomisini en iyi şekilde analiz edip yönlendiriyoruz
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BİR ülkenin ekonomisinden sağlığına, ...
 
Muharrem İnce Batıkentlilere seslendi
BEGÜM ARSLAN / ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CUMHURBAŞKANI Adayı Muharrem ...
Mimarlar'dan 19 Mayıs Stadyumu'nun yıkılmasına tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş ...
Ramazan Bayramı'nda termal tesislere yoğun ilgi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   RAMAZAN Bayramı'na sayılı günler kala tatilini ...
 
Avni Özel’in 3. şiir kitabı “Yağmurun Kokusu” çıktı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA EMEKLİ Savcı Avni Özel’in 3. şiir kitabı çıktı.
Türk Eximbank, TÜRSAB’a 300 milyon TL kaynak ayırdı
SAMET EKER / ANKARA TURİZMİ canlandırmak adına; Türk Eximbank ve ...
Yerel Medya Buluşmaları’nın üçüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BASIN Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri