Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Zengin Kahve Ülkesi Endonezya Ankara’da
Zengin Kahve Ülkesi Endonezya Ankara’da
Ekonomimiz ve ihracatımız hız kesmeden büyüyor
Ekonomimiz ve ihracatımız hız kesmeden büyüyor
Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü ile engeller ortadan kalkıyor
Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü ile engeller ortadan kalkıyor
Bina bakım onarım işi yaptırılacaktır
Bina bakım onarım işi yaptırılacaktır
Araç kiralanacak
Araç kiralanacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
15 Şubat 2018 Perşembe - 09:30

Kimya sektörünün sorunları ve beklentileri masaya yatırıldı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA KİMYA sanayimiz ve alt sektörlerinin temel ekonomik ve mesleki sorunlarını çözüme kavuşturmak adına çalışmalarını sürdüren Kimya Sektör Platformu, 9. Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası ile kamu ve özel sektörü bir araya getirdi

Kimya sektörünün sorunları ve beklentileri masaya yatırıldı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

 

KİMYA sanayimiz ve alt sektörlerinin temel ekonomik ve mesleki sorunlarını çözüme kavuşturmak adına çalışmalarını sürdüren Kimya Sektör Platformu, 9. Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası ile kamu ve özel sektörü bir araya getirdi Kimya Sektör Platformu 14 yıl önce kurulmuş ve Eylül 2017'den itibaren de Genel Başkanlığı PAGDER (Pilastik Sanayicileri Derneği) tarafından yapılan bir platform olarak sektörel bazda çalışmalarını yürütüyor. 

"GELİŞMEK İÇİN KİMYA SANAYİSİNE ÇOK İHTİYACIMIZ VAR"

9. Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası'nın açılış konuşmasını Kimya Sektör Platformu Başkanı Reha Gür yaptı. Kimya Sektör Platformu'nun etkin ve verimli çalışması için bir çalışma planını hayata geçireceklerini belirten Platform Başkanı Reha Gür, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimya sektörü ülkemizin en kiritk sektörlerinin başında geliyor. Gelişmekte olan ülkelerin sanayiye çok fazla ihtiyacı var. Sanayinin de kimyaya çok fazla ihtiyacı var. Dolayısıyla kimya sektörünü her anlamda fazlasıyla desteklemek zorunda olduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Gelişmiş ülkelerden Almanya'nın kimya ihracatına baktığınızda kişi başına 1400 dolarlık bir ihracatı bulunuyor. Buna karşılık Türkiye'nin kişi başına 2 yüz dolarlık ihracatını düşündüğünüzde, Almanya'nın 7 kat fazla ihracat yaptığını görüyoruz. Benzeri gelişmiş ülkelerin de ihracatları aynı şekilde devam ediyor.

"ÜLKEMİZİN PETRO- KİMYAYA OLAN İHTİYACI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

Plastik sektörü kimyanın önde gelen sektörlerinden bir tanesidir. Plastik, kimyanın toplam ihracatının 3'te 1'ini yapıyor. Sektör toplamda 300 bin kişiye istihdam yaratan, 35 milyar dolarlık ciro yapan bir sektör. Plastik sektörünün birçok diğer sektöre de hizmet verdiği düşünüldüğünde, özel bir önem verilmesi gerekiyor. Kimya sektöründe olduğu gibi plastik sektörü de hammadde anlamında yüzde 90'lara yakın dışa bağımlı. Sanayileşmenin ve gelişmenin yolu, katma değerli ürünleri üretip bunları vitrine koymaktan geçiyorsa, bugün endüstri 4.0'ın önümüzdeki dönemde sanayiye etkilerini konuşuyorsak, ucuz hammadde ve ucuz girdinin etkilerinin endüstri 4.0'dan faha az olacağını düşünmek mümkün değildir. Özellikle kimya ve plastik sektörlerinde hammadde girdilerinin genel maliyet konusunda yüzde 70'lere varan bir maliyet  kalemini oluşturduğu düşünüldüğünde, ucuz hammaddeye ulaşmak hepimiz için hayati öneme sahiptir. Bu nedenle ülkemizin petro-kimyaya olan ihtiyacı ve buradan başlayıp hammadde ve ana girdilere olan ihtiyacı, arzın talep kadar artmıyor olmasından dolayı her geçen gün artıyor.

"PETROLÜ OLMADIĞI HALDE PETRO-KİMYADA ÇOK GELİŞMİŞ ÜLKELERDEN BİRİ OLMALIYIZ"

Türkiye'nin bir petrol ülkesi olmamasından hareketle petro-kimyanın da Türkiye'de olmasının çok mantıklı olmadığı söylenir. Fakat, Belçika ve Hollanda gibi petrolde kuvvetli olmamasına rağmen petro-kimyada çok kuvvetli ülkeler var. Hatta Güney Kore gibi hiç petrolü olmadığı halde petro-kimya alanında çok kuvvetli hale gelmiş örnekler var. Bu ülkelerin gelişmelerine baktığınızda, çok güçlü bir devlet politikasıyla harekete geçmiş, sonrasında rekabet ortamları organize edilmiş ve diğer sektörlerce de desteklenmiş petro-kimya yatırımları olduğu görülür. Tek başına kimyaya kimya olarak ya da petro-kimyaya petro-kimya olarak bakmak, bizleri yanılgıya götürür. Çünkü plastik için 30'dan fazla, kimya için de 40'tan fazla alt sektör var. Otomotiv, ev aletleri, inşaat, elektirk, Telekomünikasyon, uçak, demiryolu, karayolu, denizyolu araçları, tekstil ve ambalajlı gıdaya kadar çok sayıda sektöre sırf plastik sektörü hizmet ediyor. Kimyaya baktığımızda çok çok farklı alt sektörler var. Kozmetik ve ilaç sektörü gibi. Bu konuda hem kimyanın hem de petro-kimyanın bir an önce adım atılması gereken sektörler olduğunu görüyoruz. Treni karçırmadan yakalamak zorunluluğumuz var."

"TÜRKİYE'DEKİ YATIRIM ORTAMINI CAZİP KILMAK İSTİYORUZ"

Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut ise konuşmasının başında Ajansın faaliyetlerinden kısaca bahsetti. Ermut: "Ajansımızın 2 temel görevi vardır. İlki Türkiye'de yapılacak, ülkemizin amaçları doğrultusunda öncelik taşıyan istihdam, yatırım değeri ve katma değer anlamında bütün yatırımlara destek vermek üzere çalışıyoruz. Yatırım öncesi, sonrası ve yatırım süreçlerinde doğru bilgi ve doğru kontak noktaların belirlenmesinde faaliyetlerimizi yürütüyoruz. İkinci olarak da, ismimizde yer aldığı gibi tanıtım fonksiyonuna sahibiz. Türkiye'deki yatırm ortamının dünyadaki doğrudan yatırım anlamında bizim için stratejik önem taşıyan ülkelere tanıtmaktır." dedi.

"KİMYA SEKTÖRÜ BİZİM İÇİN STRATEJİK ÖNEME SAHİP"

Türkiye'de yapılan doğrudan yatırımları arttırmak üzere çalıştıkları belirterek sözlerini sürdüren Ermut, şu ifadeleri kullandı: "Doğrudan yabancı yatırımları biz artık uluslararası doğrudan yatırım olarak nitelendiriyoruz. Ülkemizdeki hiçbir yatırımcının ülkemizde kendisini yabancı gibi hissetmesini istemiyoruz. Ülkemize yatırım yapmış ve kaderine ortak olmuş yatırımcıları artık bir Türk şirketi olarak görüyoruz. 2003'te doğrudan yatırımlarla ilgili düzenlenen kanunda da durum bu şekilde.  Biz doğrudan uluslararası yatırımların ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Özel sektör mantığıyla hizmet vermeye çalışan bir kurumuz. Yatırımla ilgili ne konu olursa, başvurmaktan çekinilmeycek bir kurumuz. Kamu tarafında da gerekli yönlendirmeleri yapıyoruz. Yatırım ajansı olarak sektörel önceliklerimiz var. Ülkemize daha fazla istihdam sağlayacak, ihracatımızı arttırarak ithalat bağımlılığımızı azaltacak, teknoloji transferlerine olanak sağlayacak ve Ar-Ge'ye yönelik çalışan sektörlere yoğunlaşıyoruz. Yerli firmalarımızın da küresel pazara entegrasyonuna ve rekabetçiliğine de katkı sağlıyoruz. Bu anlamda kimya sektörü ve kimya yatırımları bizim için stratejik öneme sahip. Kimya sektörünün dışa bağımlı oluşu da bu önceliklendirmenin temel sebeplerinden bir tanesi. Kurulan her bir tesis, aynı zamanda sektördeki dış ticaret açığının da azalmasına katkı sağlıyor. Ajans olarak sektör önceliklendirme stratejimiz doğrultusunda yaptığımız bir endeks var. Bu endekse baktığımızda; ithal ikame, doğrudan yatırım potansiyeli, teknoloji yoğunluğu, istihdam, sermaye ve ihracat potansiyeli gibi faktörler yer alıyor. Tüm bu faktörleri bir arada değerlendirdiğimizde bize 3 temel öncelik ortaya çıkıyor. Bunlar; kimya, plastik ve kauçuk sektörleri. Bu önceliklendirmenin sonucunda, petrol ve plastik ürün imalatında ciddi emekler sarfedildi. Kimya sektöründe 11 milyar doları aşan bir doğrudan yatırımı ülkemize çekmiş durumda. 2016-2017 yılları arasında uluslararası şirketlerin Türkiye'deki yatırımlarına baktığınızda, kimya sektöründe 116 sıfırdan yatırım ve yaklaşık 62 adet de birleşme ve satın alma işleminin bu sektörde gerçekleştiğini görüyoruz.

"KİMYA SEKTÖRÜYLE HER ZAMAN TEMAS HALİNDE OLACAĞIZ"

Uluslararası yatırımların Türk kimya sanayisine olan ilgisinin artarak devam ettiğini söyleyebiliriz. Dünya genelinde kimya sektörüne yapılan yatırımların 120 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Ülkemizin hala çekmesi gereken çok fazla yatırım olduğunu ve gidilecek daha çok yol olduğu da buradan anlaşılıyor. Türkiye ekonomisi 2003 ile 2016 yılları arasında yüzde 5.6 ortalama ile büyüdü. Ekonomimiz 2016 yılı itibariyle satın alma parametresi dikkate alındığında dünyanın 13'üncü büyük ekonomisidir. 2023 vizyonumuz doğrultusunda da ilk 10 ülke arasında girmeye çalışıyoruz. Özellikle son 3 yılda yaşanan iç ve dış kaynaklı tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisi 2017'nin 3'üncü çeyreğinde yaklaşık yüzde 11gibi rekor bir büyümeyle kapattı. Bir çok öncü gösterge de bu verileri destekler nitelikte. Geçtiğimiz 10 yılda hayata geçirilen makro ekonomik yatırımların da yaklaşık 200 milyar dolar civarında olması yine önemli bir göstergedir. Son 15 yıldaki bütün bu dönüşümlerle birlikte doğrudan yatırımlarda artış oldu. Ajans olarak bu şuradaki tüm geri dönüşleri takip ederek üzerimize düşeni yapacağız. Sektörle her zaman temas halinde olarak gelişmeyi sağlayacağız."

"KİMYA SEKTÖRÜ HER ALANA DOKUNUYOR"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise, yatırımların kamu eliyle hangi boyutlara ulaştığını belirtti. Çelik, şunları söyledi: "Petro-kimya sektörünün üzerinde çalışılması, yatırım yapılması ve faaliyette bulunulması gereken en önemli ve en geniş sektör olduğunu düşünüyorum. Bakanlığımızdaki çalışma arkadaşlarımız da zaten en çok bu konuda iller ve bölgeler bazında 'nasıl yaparız da bu sektöre yatırımların önünü açarız' diyor. Bu sektörde ithalat alanında en  önde olan ülkelerden biriyiz. O halde bizim yapmamız gereken bir çok şey var. Buna yönelik çözümler üretmek de hepimizin görevidir. Sektör, her tarafa dokunan devrim yapacak bir sektördür. Ülkemizin terörle mücadelede öteden beri yerlilik ve milliliğin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Kimya alanında yüzde 90'lara varan bir dışa bağımlılık söz konusuysa, ithalatı azaltacak yerli üretimle ülke ekonomisine katkıda bulunmamız gerekiyor. Bakanlığımız bu anlamda bir çok çalışma yapıyor. TÜBİTAK üzerinden yaptığımız çalışmalarda, Kimya Teknoloji Enstitüsü ile bu sektöre katkıda bulunmak istiyoruz. Yatırımcıların ufkunu açmak için destek veriyoruz. Ülkemizin hem ihtiyaçları hem de hedefleri dikkate alınarak bu çalışmalar yapılıyor. Bunlar savunma amaçlı hedefler, adli birimler, üretim teknolojileri, ilaç ve tıbbi cihaz teknoloji ile stratejik iş birimlerdir. 2017 yılında bu alanlarda toplam 155 milyon TL tutarında 26 Ar-Ge projesi yürütülmüş. Bunlarda 11 tanesi de sonuçlandırılmış. Buna dair TBMM'de de yapmayı arzu ettiğimiz tasarı haline gelen çalışmalarımız var. Petro-kimya tesislerinin yapımı için çok yüksek maliyetler gerekli. O sebeple yer arayışlarımız sürüyor."

 
Aziz Yıldırım Fenerbahçe’nin kendisidir
 
"Kuyuya Dönen Yusuf" sergisi sanatseverlerle buluşuyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Aziz Yıldırım Fenerbahçe’nin kendisidir
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA FENERBAHÇE Spor Kulübü Başkanı ...
Siber saldırılarla mücadelede “yerli ve milli yazılım” vurgusu
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA   TÜRKİYE Bilişim Derneği (TBD), Bilgi Teknolojileri ...
İYİ Parti Kahramankazan İlçe Başkanlığı’na yeniden “Fazıl Köremezli” seçildi
ALİ HELVACI / ANKARA İYİ Parti Kahramankazan İlçe Başkanlığı’nın ...
 
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ANKARA Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ...
“Kültürel Objektiften Bakanlar” sergilendi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA AKTİFFELSEFE'NİN 1991’den bu yana 23 kez ...
Siber güvenliğe dair her şey bu zirvede
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA SİBER Güvenlik Ekosistemi'nin Geliştirilmesi ...
 
İyi Parti'de “Siyasi Parti Kongre Süreci Semineri” düzenlendi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA İYİ Parti Ankara İl Başkanlığı, 10 ...
2018 “Enerji Yılı” olacak
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA 2018, Türkiye’nin ‘yerli enerji’yi konuşacağı bir ...
Üniversiteler, mezunlarının başarıları ile markalaşır
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA ZAFER Gazetesi olarak bir süre önce başlattığımız ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sahte Instagram Dünyası
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Müthiş Koro Şekilleniyor
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Mahsa Amini
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Bir Bahar Akşamı Rastladım Size
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Kanser Hücrelerini Öldüren Virüs, Hastalar Üzerindeki Denemelerde Olumlu Sonuç Verdi
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Rusya Seferberlik İlan Etti
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri