Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Dünyanın ortak dili “satranç”
Dünyanın ortak dili “satranç”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
HABERLER>ANA MANŞETLER
4 Ocak 2022 Salı - 09:37

Jandarma Cudi'de Tarih Yazdı

Terör örgütünün yıllarca eğitim kampı olarak kullandığı Cudi, artık Jandarmaya emanet.

Jandarma Cudi de Tarih Yazdı

HABER MERKEZİ

Bölgeyi terörden temizleyen, 1 üst bölgesi ve 22 ayrı kule inşa eden güvenlik kuvvetlerinin yaktığı ateş Zaho’dan göründü. Sınırın sıfır noktasındaki üst bölgesini yılbaşı gecesi ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte Cudi’ye giden Gazeteci Sevda Güneş, verilen mücadeleyi Pusula okurları için görüntüledi.
Yeni Yıla Komandolarla Girdi

Daha birkaç yıl öncesine kadar PKK’nın yuvalandığı Cudi, terör örgütünün adeta üssü konumundaydı. Verilen kararlı mücadele sayesinde jandarma komandolar Cudi’yi hainlerden arındırırken, bölgeye Modüler Güvenlikli Üs Bölgesi inşa edildi. Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ile birlikte yılbaşı gecesini üs bölgesinde geçirdi.

Yakılan Ateş Zaho’dan Göründü

Üst bölgesinde ateş yakan Jandarmalar, bir zamanlar teröristlerin cirit attığı Cudi’de semaver yaktı, kestane pişirdi. Sınırın aslanları ile sohbet eden Bakan Soylu, “Sadece bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada tek bir terörist bırakmayana kadar bize rehavet yok” dedi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ise  “ Eminim Zaho’dan bu ateş izleniyor. Bırakın Cudi’ye gelmelerini uzaktan gözetlemeleri bile yürek ister” ifadelerini kullandı.


Göreve geldiği 5 yılda Ramazan ve Kurban Bayramları ile Yılbaşı akşamlarını güvenlik kuvvetleri ile birlikte geçiren Bakan Soylu, yeni yıla 2 bin 100 rakımlı Cudi Dağı’ndaki Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Halit Özçelik Modüler Güvenlikli Üs Bölgesi’ndeki jandarmalarla girdi. Bakan Soylu’ya Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve AK Parti Şırnak Milletvekili Rizgin Birlik eşlik etti. Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş ve Yazı İşleri Müdürü Cihat İncesu, bu tarihi güne tanık oldu.

Cudi Mehmetçiğin Karargâhı

Daha birkaç yıl öncesine kadar terör örgütü PKK’nın yuvalandığı Cudi, Gabar, Kato ve Bestler Dereler gibi bölgeler, hain örgütün adeta üssü konumundaydı. Örgüt bu dağlarda militanlarına eğitim veriyor, yurt içindeki eylemleri organize ediyordu. Güvenlik kuvvetleri, bu dağlara operasyon yapsa da kısmı başarı elde ediliyordu. Arazi yapısı ve coğrafi şartlar nedeni ile sızmaların önüne geçilemiyor, operasyonlarda şehitler veriliyordu. O dağların başında ise Cudi geliyordu.

 

Türkiye, Irak ve Suriye üçgeninde sarp kayalıklar ve uçurumlardan oluşan Cudi, sınırın sıfır noktasında yer alıyor. Zaho’yu kuş bakışı gören Cudi, 2019 yılına kadar örgütün ana eğitim merkezlerinden biriydi.


Bakan Süleyman Soylu, önceki yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Cudi’nin terörden tamamen temizlenip üst merkezi yapılmasının kararını verdi. O günden sonra Jandarma Cudi’ye operasyonlar düzenledi. Güvenlik kuvvetleri, sığınak ve mağaraları yerle bir etti. Karadan ve havadan yapılan operasyonlarda çok sayıda terörist etkisiz hale getirildi. İHA ve Siha’larla sürekli kontrol altına alınan bölgede teröristler mağaralarda sıkışıp kaldı. İnlerinde çıkamaz hale gelen terör örgütü üyeleri, Mehmetçik için el yapımı bombalarla etrafı tuzakladı. Komandolar bir yandan teröristlere çarpışırken bir yanda da EYP’leri temizlemekle uğraştı.

 

Tüm zorluklara rağmen jandarma komandolar Cudi’yi terörden arındırırken, bakanlık bölgeye üst bölgesi ve 22 kule inşa etmeyi başardı. Tamamen teknolojik cihazlarla donatılan üst bölgesine 2007 yılında Cudi’de şehit düşen Jandarma Komando Astsubay Halit Özçelik’in adı verildi.

Yeni Yıla Üst Bölgesinde Girdi

Bakan Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve beraberindeki heyet üst bölgesine helikopter ile akşam saatlerin ulaştı.

 

Henüz yapımı yeni biten üst bölgesi sayesinde adeta Cudi, BBG evine dönmüş durumda. Zaho’nun ışıklarının göründüğü Cudi’de Mehmetçikten habersiz artık kuş bile uçamıyor. İçerisinde reviri, yemekhanesi,  kuaförü, modern yatakhaneleri ile 92 kişilik personeli barındıran üst bölgesini gezen Bakan Soylu, emeği geçen herkesi tek tek tebrik etti.

PKK Bu Bölgenin Ürünü Değil

Yeni yıl gecesi Jandarma komandolar ile asker karavanası yiyen Bakan Soylu, yemek duasını da kendi etti. Bakan Soylu, “Mücadele ettiğimiz PKK terör örgütü, herkesin bilmesi gerekir ki bu toprakların ürünü değildir. PKK, Batı’nın, emperyalizmin, burada hesabı olanların ürünüdür. Sadece biz bir terör örgütünün kifayetsizleriyle, hainleriyle mücadele ediyor değiliz, onların arkasındaki devletlerle de mücadele ediyoruz. Biz onları yendiğimiz zaman o devletleri de mağlup ediyoruz” dedi.

 

Jandarmalara da seslenen Bakan Soylu, “Sizin burada güçlü durmanız, Türkiye’nin ekonomisine, turizmine, üretimine, geleceğine, üniversitelerine, okullarına, hastanelerine, esnafına, tüccarına, sanayicisine, gencine güç, kuvvet, huzur vermektedir. Herkes geleceğe daha rahat bakmaktadır. Tedirgin olup ayaklarının önüne bakan bir milletten 2023’leri, 2053’leri, 2071’leri hesap edebilen, proje üretebilen bir ülkeye dönmüş durumdayız. Sadece bu topraklarda değil, etrafımızdaki coğrafyada tek bir terörist bırakmayana kadar bize rehavet yok” dedi. Bakan Soylu daha sonra üstte görev yapan Jandarma personelinin aileleri ile görüntülü olarak konuştu.

Ateş Zaho’dan Göründü

Yeni yılın son saatlerinde üst bölgesinin önünde ateş yakan Jandarma, bir zamanlar teröristlerin cirit attığı Cudi’de semaver yaktı, kestane pişirdi. Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin bölgeyi ilişkin bilgi verirken, “Eminim Zaho’dan bu ateş izleniyor. Onların bırakın Cudi’ye gelmelerini uzaktan burayı gözetlemeleri bile yürek ister. Cudi Jandarmanın karargahıdır. Sayın Cumhurbaşkanımızın terörle mücadeleye verdiği destek ve Sayın Bakan Soylu’nun bizzat yanımızda olması, bizim şevkimizin kat kat artmasına neden oluyor. Bu ülke terörden tamamen temizlene kadar durmayacağız” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yeni Yıllarını Kutladı

Gecenin ilerleyen saatlerine kadar pişirilen kestane ve semaverden içilen çayların ardından Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı görüntülü arayarak üs ve terörle mücadele hakkında bilgi verdi. Güvenlik kuvvetlerinin yeni yılını kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ Gerek komuta kademesi gerekse Jandarmalarımızı, Mehmetlerimizi gözlerinden öpüyorum. Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Bestler’de çok büyük harikalar meydana getirdiniz. Terörle mücadelede bu millet için hakikaten nelerin yapılabileceğini ortaya koydunuz. Sizlerle gurur duyuyoruz, iftihar ediyoruz. Bilin ki bu millet yarın bir tarih yazılacaksa sizi yazacak. Ben de sizlerle iftihar ediyorum” dedi.

Cudi Milli Park Olsun

Cudi dağının zirvesine dikilen Türk Bayrağı hem Irak’tan hem de Suriye den görünüyor. Zirvede salınan o bayrak düşmana korku dosta güven vermeye yetiyor.

 

Cudi’nin terörden temizlenmesinin haklı gururunu yaşadığını belirten Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, güvenlik güçlerinin 2 yılda tarih yazdığını söyledi. Vali Pehlivan, “ Cudi’nin  kılcal damarlarına kadar sızan teröristler her yanı tuzaklamıştı. İki evladımız bu bölgede şehit düştü. Hem onların hem de Türk milletinin öcü kat be kat alındı. Şu ana kadar bölgeye 1 üst bölgesi 22 kule inşa edildi. Yakında turizm de başlayacak. Bizim bir isteğimiz daha var, buranın Mili Park ilan edilmesini istiyoruz. Çünkü Cudi bağrında bir çok hayvanı barındırıyor. Sırtlandan tutun nesli tükenmek üzere olan bir çok hayvan türü mevcut” diye konuştu.

Sarp Yamaçlara Kurulmuş

Geceyi heyetle birlikte üst bölgesinde geçirdikten sonra sabahın ilk ışıklarıyla Cudi’de keşfe çıktık. Kayalık alanın düzeltilerek kurulan üst bölgesi, adeta kartal yuvasını andırıyor. Son teknoloji cihazlar ile donatılan üstte görev yapan Jandarma,  bölgeyi sürekli takip ediyor. Bizler evimizde huzur ile uyurken komandoların o dağlarda verdiği destansı mücadele takdire şayan.


Erzurum’dan Erzincan’a karayolu ile gidilemeyen bir dönemden Cudi de, Gabar da, Bestler Dereler de komando marşlarının çalınması, bu devletin gücü değil de nedir?

 

Daha birkaç yıl öncesine kadar hain tuzakları ile vatan evlatlarını şehit eden terör örgütünün bugün uzay üssü gibi korunan üs bölgelerine kafasını inlerinden çıkarıp bakamaması, bu devletin büyüklüğü değil de nedir?

 

Karayolu ile Erzurum’dan Şırnak’a kadar güven ve huzurla ulaşmanız, bu ülkede terörle mücadelenin nereden nereye geldiğinin en iyi kanıtıdır.

 
MANSUR YAVAŞ DUYURDU: KARA KIŞ DESTEK PAKETİ İKİNCİ DOĞALGAZ ÖDEMELERİ YATIRILDI
 
Dar gelirli soğuğa ve karanlığa mahkûm edildi
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Geçtiğimiz yıl 226 bin 319 dosyada uzlaşma sağlandı
Ceza hukukunda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi olan uzlaştırma, 2021 ...
Bakan Dönmez, Karadeniz'de yeni keşif hazırlığı içinde olduklarını bildirdi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Karadeniz'de Sakarya Gaz ...
Türkiye'nin hava akrobasi timi "Türk Yıldızları" kapılarını İHA'ya açtı
Milli Savunma Bakanlığı (MSB),Hava Kuvvetleri Komutanlığının akrobasi ...
 
Jandarmadan kayak merkezilerine yoğun güvenlik önlemi
Jandarma Genel Komutanlığı, ülke genelinde bulunan 31 kayak merkezinde ...
TŞOF Başkanı Apaydın’dan yılbaşı gecesi taksi kullanma çağrısı
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, vatandaşların ...
İçişleri Bakanlığınca Batman’da Eren Kış-14 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Üstçavuş Süleyman Gür Operasyonu başlatıldı
İçişleri Bakanlığınca Batman’da Eren Kış-14 Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli ...
 
Jandarma Yılbaşı Öncesi Kural İhlallerini Şahin Gözü İle Tespit Ediyor
Antalya'da havadan ve karadan denetimlerini sürdüren Jandarma ekiplerinin ...
Nefes kesen gösterilerin mimarı SOLOTÜRK, uçuşlarına böyle hazırlanıyor
Türk Hava Kuvvetleri’nin F-16 gösteri ekibi SOLOTÜRK 10 yıldır nefes kesen ...
Barış Pınarı bölgesinde 2 PKK/YPG'li terörist etkisiz hale getirildi
Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı bölgesine saldırı ve sızma girişiminde ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Kışlık Hazırlıklar
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Kuş Uçur Geceye
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Aile Planlaması
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Ödül ve Ceza
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yalan
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sahte Instagram Dünyası
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri