Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Doç. Dr. Duran Tok Omicron’a karşı uyardı: “Tedbirsizlik ve aşısızlık büyük risk”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
Memur-Sen Başkanı Yalçın: “Enflasyon kaynaklı zararlar telafi edilmeli”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
BİK Ankara Şube Müdürü Yürekli: “Kurumumuz medyadaki dönüşümde önemli mihenk taşlarından biri”
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
KESK, emekten ve halktan yana bütçe talebi için sahaya inecek
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 'Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız.'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Asgari ücret noktasında bugüne kadar olmuşun çok çok fevkinde bir neticeyi inşallah açıklamış olacağız."
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
10 Eylül 2020 Perşembe - 10:08

İşsizlik ve hayat pahalılığı vatandaşımızı ezip geçiyor

CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, haftalık Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı (MYK) toplantısı sonrasında açıklamada bulundu. 

İşsizlik ve hayat pahalılığı  vatandaşımızı ezip geçiyor

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA

 

CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, haftalık Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı (MYK) toplantısı sonrasında açıklamada bulundu. 
Öztrak: “İdlib’de eli kanlı hain teröristlerce şehit edilen Piyade Uzman Çavuşumuz Serdar Aslan’a Allah’tan rahmet, Kahraman Mehmetçiğimizin kederli ailesine sabır, Milletimize baş sağlığı diliyoruz.” dedi.
“CUMHURİYETİMİZİN AYDINLANMA VE ÜLKEMİZİN ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKMA MÜCADELESİNİN ÖNCÜSÜ OLMUŞTUR”
CHP Parti sözcüsü Faik Öztrak partisinin kuruluşunun 97. Yılı kapsamında açıklamalarda bulundu. Öztrak: “İçinde bulunduğumuz hafta, Milletimiz ve Partimiz için önemli günlerin yıl dönümlerini barındırıyor. Kurtuluş Savaşı’nın kaderini belirleyen Başkomutanlık Meydan Muharebesi, 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlandı. Ardından, 1 Eylül 1922 günü Başkomutan Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk  ‘Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!’ emrini verdi. Atamızın; ‘Ulusumuzun özgürlük ve bağımsızlık düşüncesinin ölümsüz bir anıtı’ dediği, bir ulusun emperyalizme karşı en şanlı mücadelesi, 9 Eylül’de İzmir’in düşman işgalinden kurtarılmasıyla taçlandırıldı. Güzel İzmir’in kurtuluşunun 98. yıl dönümünü şimdiden kutluyoruz.  Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmetle, minnetle anıyoruz. 9 Eylül’ün, Partimiz için ayrı bir önemi daha vardır. Cumhuriyet Halk Partisi, Kurtuluş Savaşı’nı örgütleyen ve yürüten Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin devamı olarak, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Tam 97 yıl önce, 9 Eylül 1923’te kurulmuştur. Kurulduğu ilk günden itibaren de, Cumhuriyetimizin aydınlanma ve ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma mücadelesinin öncüsü olmuştur. “ dedi.
CHP Atatürk’ün eseridir açıklamasında bulunan Faik Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “ Ebedi Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Cumhuriyetle beraber iki büyük eserimden biridir’ dediği, Türkiye ve dünya siyasetinin en uzun ömürlü partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi; Güçlü kökleri, Bir asır boyunca, en sert rüzgârlara karşı durabilmiş sağlam gövdesi ve ülkemiz için her zaman umut olan yeni filizleriyle, İçeride ve dışarıda milletimizin hakkını, hukukunu yılmadan savunmaya devam edecektir. CHP, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğinde de var olmayı sürdürecektir. 97 yıl önce, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu Partimizi; ‘Erdemli ve onurlu’ mücadelesinden hiçbir güç geriye çeviremeyecektir.” 
EKONOMİ VE DEMOKRASİ ÜZERİNDEN ELEŞTİRDİ
CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye’nin her alanda geriye düştüğünü iddia ederek sözlerine şöyle devam etti; “Ülkemizin gerçek manzarası arasında fersah fersah fark var. Son iki yılda işbaşına gelen bu rejim, Milletimize gün yüzü göstermedi,  Hem demokraside, hem de ekonomide hızla geriledik. Türkiye son iki yılda; Demokrasi Endeksi’nde 10 sıra birden düştü. Ülkemiz artık demokrasi olarak değil,’Hibrit Rejim’ olarak tanımlanıyor. Bulunduğumuz yerden 3 sıra daha gerilersek, ‘Otoriter rejimler’ ligine düşeceğiz.  Aslında, demokratik zemindeki kaymayı anlamak için Her hangi bir endekse bakmaya da ihtiyacımız yok. Her gün yeni bir anti demokratik karar veya eylemle karşılaşıyoruz.”
OdaTV internet sitesinin kapatılmasının anti demokratik olduğu ifade eden Öztrak şunları söyledi; “Ortada doğru dürüst bir yasal gerekçe olmadan OdaTV internet sitesi kapatılıyor.  RTÜK, Diyanet İşleri’ni ve Erdoğan’ı eleştiren Tele-1’in ekranını karartıyor. Ama bu ülkenin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e,  Atamızın kabrine hakaret eden müptezel kanala, Sadece idari para cezası vererek işi geçiştiriyor. Demokrasinin olmazsa olmazı,  Kuvvetler ayrılığıdır, sağlam bir hukuk devletidir.”
“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ’ KONUSUNDA 107. SIRADAYIZ” 
Hukukun üstünlüğü ilkesi hakkında da açıklamalarda bulunan Faik Öztrak dünya sıralamasında 6 sıra geriye düşüldüğünü iddia etti. Öztrak: “Son iki yılda Türkiye; Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 6 sıra geriledi. Şu anda dünyadaki 128 ülke içinde, ‘hukukun üstünlüğü’ konusunda 107. sıradayız. Yani dibin de dibindeyiz.” dedi. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu uygulanmadığını ifade eden Öztrak bütçe hakkında açıklamalarda bulundu. Öztrak: “Ortada bir 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu var. Bu kanuna göre; Ülkemizde bütçe süreci, Her yıl Orta Vadeli Program’ın yayınlanmasıyla başlar. Aynı Kanun’un 16. Maddesine göre Orta Vadeli Program, En geç Eylül ayının ilk haftasının sonuna kadar yayımlanır. Eylül ayının ilk Pazar günü de dündü ve geçti. Ama Orta Vadeli Program’dan haber yok. TBMM’nin çıkardığı kanunlara en başta idarenin, Yürütme organının uyması gerekir. Parlamentonun en temel varlık sebebi bütçe yapmaktır. Soruyoruz; Orta Vadeli Program nerede? Ne zaman yayımlanacak? Demokrasinin ve hukukun olduğu bir ülkede kanunlar harfiyen uygulanır. Hukuk devletinin olduğu, düzgün işlediği bir ülkede, Yönetenler hesap verir.” dedi.
YATIRIM OLMAYINCA, YENİ İŞ İMKÂNLARI YARATILAMIYOR 
Yabancı yatırımcının hukuk ve demokrasiye olan güvenin azalması nedeni ile yatırım yapmadığını iddia eden Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “Hukuk devleti ve demokrasi olmadan güven olmuyor, Güven olmadan yatırım olmuyor. Yatırım olmayınca, yeni iş imkânları yaratılamıyor. İş olmayınca da aş olmuyor. Hukuksuzluk, vatandaşlarımızın cebini ve mutfaktaki tencereyi de vuruyor. Son iki yılda ekonomimiz tepe taklak gidiyor. Bir yandan işsizlik, bir yandan hayat pahalılığı, vatandaşlarımızı ezip geçiyor. TÜİK’in kimseye güven vermeyen rakamlarıyla bile, dünyada en yüksek enflasyona sahip ülkeler liginde ilk 20’deyiz. Millet salgında perişan oldu, Kısa çalışma, ücretsiz izin diyerek emekçilerimizin maaşı kuşa döndü. İnsanlarımız açlık sınırının yarısı kadar bir parayla, 1.168 lira ile hayata tutunmaya çalışıyor. Hal böyleyken Ankara’da ekmeğe zam geliyor. “
İŞSİZ YURTTAŞLARIMIZIN SAYISI 10,5 MİLYONU AŞTI 
Artı istihdam sözünün bu iktidar döneminde verildiğini ifade eden Öztrak ancak son iki yılda işsizliğin artığını belirtti. Öztrak: “ Daha geçen yıl 2,5 milyon yeni iş ve istihdam sözü verdi. Son iki yılda işi, gücü olan 3 milyon 208 bin yurttaşımız işini kaybetti. İşsiz yurttaşlarımızın sayısı 10,5 milyonu aştı. Dahası, 5 milyonu aşkın vatandaşımız çalışıyor görünüyor Ama iş başında değil.” dedi. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’nin ilk 17 ekonominin içinde olduğunu şimdi ise 19’a gerilediğini ifade eden Öztrak sözlerine şöyle devam etti; “ Dünyanın en büyük 17. ekonomisiyken, İki yılda 19. sıraya düştük. Böyle giderse ilk 20’den de düşeceğiz.”
DEVLETTE LİYAKAT DİYE BİR ŞEY KALMADI 
CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, dış politikada yalnız kalmış bir Türkiye olduğunu ifade etti. Öztrak: “Türkiye, bölgesinde bir başına kaldı, en haklı davalarını bile dünyaya anlatmakta sıkıntı çekiyor, askerlerimiz bir cepheden diğerine sürekli taşınıyor, çocuklarımız üniversite sınavında 40 matematik sorusundan, sadece 5’ini cevaplayabiliyor, insanlarımız işsiz, aç, yorgun, umutsuz, devlette liyakat diye bir şey kalmadı.” şekinde konuştu.

Etiketler:
 
Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek yoğun bakımda
 
LÖSEV’den 81 bin haneye “et”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan salgın sürecinde örnek davranış
SİVİL Toplum Kuruluşlarının duayen öncüsü, Türk Sanayici ve İş Adamları ...
Umutların bittiği bir dönemde umut olduk
Geçtiğimiz günlerde toplu istifa ile gündeme gelen Gelecek Partisi’nin ...
Ankara Balıkesirliler Derneği, Balıkesir’in kurtuluşunu Anıtkabir’de kutladı
BAŞKENT Ankara’da faaliyetlerini başarıyla sürdüren Ankara Balıkesirliler ...
 
“Dijitalleşen firmalar gelecekte bir adım önde”
Korana’dan sonra dünyanın yeni bir eğitim, sağlık, gelir dağılımı ve silahsızlanma ...
Kültür Sanat Sen: “Sanatsal faaliyetler bir süreliğine durdurulmalıdır”
KÜLTÜR Sanat Sen, sanat kurumlarındaki koronavirüs durumunu değerlendiren bir açıklama yaptı. 
CHP’li Adıgüzel: “Pandemi Eğitim Danışma Kurulu neden oluşturulmadı?”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, ülke genelindeki vaka ve ...
 
Pamuk üreticisi prim artışı bekliyor
TÜRKİYE Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pamuk ...
TTB: “Sağlık çalışanlarına tarama testi için Bakan talimat verdi”
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB) heyeti 3 Eylül 2020 tarihinde Sağlık Bakanı ...
Ankara’nın Festivali Başladı
31. Ankara Uluslararası Film Festivali 3 Eylül 2020 tarihinde CerModern’de ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Duvarlar
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kış Mevsimi
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Bitcoin, Türkiye’nin Elektrik Tüketiminin Yüzde 41’i Oranında Enerji Harcıyor
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Pentagon Yeni Bir Ufo Birimi Kuruyor
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri