Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet  eşitliği eğitimi
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Aralık 2022 Salı - 09:51

İşçiler baskıya maruz kalıyor 

Sektörde sendikalı çalışan ya da ücretlerle ilgili zamlara karşı gelen işçiler, işverenler tarafından birçok baskıya maruz bırakılmaktadır.

İşçiler baskıya maruz kalıyor 

SAMET EKER


Sektörde sendikalı çalışan ya da ücretlerle ilgili zamlara karşı gelen işçiler, işverenler tarafından birçok baskıya maruz bırakılmaktadır. Türk-İş’e bağlı Şeker-İş’in çoğunluğu sağlaması üzerine Şeker-İş Sendikasına üye işçilere Nisshin Seifun Turkey Makarna ve Gıda San. Ve Tic. A.Ş tarafından işçilere sendikadan ayrılması için baskı uygulayarak sendikadan istifaya zorladı.
Son zamanlarda birçok işçinin sendikalı çalıştığı için istifa ettirildiğini ve işten çıkarıldığını belirten Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, “Sendikamız Şeker-İş, Nisshin Seifun Turkey Makarna ve Gıda San. Ve Tic. A.Ş fabrikasında örgütlenme çalışmalarını tamamladıktan sonra 08.08.2022 tarihinde Çalışma Bakanlığına yetki başvurusunu yapmış ve Çalışma bakanlığının 11.08.2022 tarihli yazısı sendikamıza 15.08.2022 tarihinde ulaşmıştır. Çalışma Bakanlığı sendikamızın Nisshin Seifun Turkey Makarna ve Gıda San. Ve Tic. A.Ş. fabrikasında çalışan 103 işçi içinden 55’ nin Şeker İş sendikası üyesi olduğunu, yasanın aradığı yeter sayısına ulaştığını ve çoğunluğu sağladığını resmen onamıştır. Buna rağmen Çalışma bakanlığının Sendikamıza verdiği olumlu yetki tespitine işveren tarafından itiraz edilmiş olup, İlk mahkeme oturumu 20 Aralık 2022 günü Ankara 4. İş Mahkemesinde görülmeye başlanacaktır” diye ifade etti
“SENDİKALI İŞÇİLER İLE SENDİKASIZ İŞÇİLER ARASINDA AÇIKÇA AYRIM YAPILIYOR”
Yasaların işverenlere sendikaların yetkilerine itiraz etme hakkı tanıdığına vurgu yapan İsa Gök, “Sendikamız işverenlerin itiraz etme hakkını genel olarak kötüye kullanıyor olmalarından kaynaklı rahatsızlığını daha önce defalarca kamuoyuna iletmiş ve bu işyerinde yaşanan benzer durumdan kaynaklı tekrar açıkça ifade ediyoruz. Bu yasalar, sendikal örgütlenmenin önünde bir engel oluşturmaktadır. İşverenler, yasadaki Bu boşluğu, kötü niyetli olarak kullanmaktadır. Bu yasaların işçilerin lehine bir an önce değiştirilmesini yetkililerden acilen talep ediyoruz” şeklinde konuştu. Şeker-İş sendikasının Nisshin Makarna fabrikası işverenine karşı yine de üslubunda ve tutumunda bu konuda herhangi bir tavır sergilemediklerine vurgu yapan İsa Gök şöyle söyledi: Ancak, işveren sendikalaşmayı Bakanlığın yazısı üzerinden öğrendiği günden bu güne, işçileri ikna odalarına çekerek sendikalı işçiler ile sendikasız işçiler arasında açıkça ayrım yapmış, kimi zaman sendikadan istifa etmeleri durumunda yeni bir unvan, görevde yükselme ve yüksek miktarda paralarla sözde ödüllendirmeye çalışmış, kimi zaman ise karşı çıkan işçileri tek tek sorgu odalarına çekerek baskılar ve tehditlerle gözdağı vermişlerdir” ifadelerini kullandı.
“HİÇ KİMSE BİR SENDİKAYA ÜYE OLMAYA YA DA AYRILMAYA ZORLANAMAZ”
Zorlamaların kanunsuz olduğunu dile getiren Gök şunlara vurgu yaptı: “T.C. Anayasası, Madde 51’de belirttiği gibi “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz. Bu Anayasal hakka dayanarak hazırlanan Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 25. Maddesinde de açıkça yer verilmiş ve Türk Ceza Kanunu, Madde 118’de ise “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya; Sendikanın faaliyetlerine katılma veya katılmamaya, Sendikadan (veya sendika yönetimindeki görevinden) ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cebir veya tehdit kullanılarak ya da hukuka aykırı başka bir davranışla bir sendikanın faaliyetlerinin engellenmesi halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.”
“İŞÇİLER AYRIMCILIĞA UĞRAMAKTA VE İŞTEN ÇIKARILMAYLA TEHDİT EDİLİYOR”
‘Tüm yasal ve anayasal haklara rağmen, Nisshin Makarna fabrikası işçileri sendikalı oldukları için ayrımcılığa uğramakta ve işten çıkarılmayla tehdit edilerek adeta harakiriye zorlanmaktadır’ diyen Gök, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Japon Anayasasının İnsan unsuruna verdiği değer iyi bilinmektedir. Nasıl ki Japonya'da İşçilerin örgütlenme ve grev hakkı Anayasaca sağlanmış ve teminat altına alınarak bundan taviz verilmemiş ise ülkemiz Anayasasında toplu sözleşme ve örgütlenme hakkının engellenmeye çalışılması hangi aklın ve mantığın ürünüdür? Unutulmamalıdır ki, burası Türkiye’dir. Zaferlerle dolu tarihleriyle ve onurlarına düşkün olmalarıyla bilinen birbirini tamamlayıcı coğrafik özelliklere sahip Türk ve Japon halklarının ilişkileri 1890 yılına dayanan çok önemli tarihsel birlikteliğe sahiptir. İki ülke halklarının sosyal dokularındaki ortak benzerlik ve zihniyet yakınlığı ise dikkate değerdir.
Türk ekonomisine güç katan Japon Nısshın Makarna İşletmesi yetkililerinin varlık nedenleri olan işçilerin sendikal yaklaşımlarına sert ve tavizsiz bir tutum sergilemeleri ve hukuk dışı davranışlarına şahit olmak bizleri derinden üzmekte ve iki ülke dostluk bağlarını zedelemektedir. Ayrıca tarihlerinde hiç çatışmamış iki ülke insanları arasında yapılacak işbirliği fabrikanın daha verimli çalışmasını da sağlayacaktır. Üyelerimizin Sendikal hak ve özgürlüğüne saygı duyulmasını, bir an önce bu yanlıştan dönülmesini talep ediyoruz. Çalışma Bakanlığının vermiş olduğu olumlu yetki tespitine yapılan itirazın geri çekilmesini ve NISSIHIN MAKARNA yönetiminin Şeker-İş Sendikasını muhatap olarak kabul edip, bir an önce toplu sözleşme masasına oturmasını açıkça talep ediyoruz. Aksi durumda, benzer eylemleri önce Japon Büyükelçiliği önünde gerçekleştireceğiz. Ardından, Nisshin Makarna Fabrikasında yaşanan hukuksuzluğu uluslararası boyuta taşıyarak tüm dünyaya duyuracağız.”
Destek vermek için gelen Şeker-İş Sendikası toplandığında aralarında sendikadan ayrılmaya zorlanan işçilerden hiçbirinin olmadığı ve çalışmaya devam ettiği öğrenildi.

Etiketler:
 
Cumhuriyet’in tanığı: Feyha Özsoy
 
El emeği ve göz nurunun birleştiği festival, Taurus AVM’de Ankaralılarla buluştu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Cumhuriyet’in tanığı: Feyha Özsoy
Felsefeci, yazar, eleştirmen Ümit Yaşar Gözüm ile hüznün, coşkunun, ahengin ...
Elektrikli Araçların Hediyesi “Sürdürülebilir Yaşam”
EnTech Çevre Teknolojileri Fuarı’nda doğayı sömüren yakıt tipi yerine ...
“Ahiliğin toprağına taşına en fazla nüfuz ettiği yer Ankara’dır”
“Her Gün Yeniden Kurulur Birlik: 21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik” ...
 
Prof. Dr. Turan Güven, Gazi Üniversitesi’nde anıldı
Gazi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Turan Güven anısına ‘İnsan Gelecekte Yaşar’ ...
“Tam Egemen Bir Türk Milleti, Hür ve Bağımsız Türkiye”
Cumhurbaşkanlığı aday adaylığını açıklayan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim ...
‘Maceraya Engel Yok’ yeni bir farkındalık alanı oluşturmak açısından önemli bir proje
TÜRKİYE Sakatlar Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin, 3 Aralık Dünya ...
 
“Devletlerin engelliliğe bakış açısı çok önemli”
Görme engeli olan gönül gözüyle görebilir, duyma engeli olan kalbiyle ...
Sokak köpekleri sorununa acilen çözüm bulunmalı
Ülkemizde son zamanlarda köpek saldırılarına maruz kalan insan sayısı giderek artıyor.
Engelli bireylerin daha rahat bir yaşam için ayrıcalık yerine hak eşitliğine ihitiyacı var
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir araya gelen Memur-Sen Konfederasyonu ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İş Makinesi İzleme Dürtümüzün Altında Yatan Bilimsel Sebep: Işık Görmüş Böcek Gibi Oluyoruz!
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Provokatör Paludan’dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Yeni Tehdit
ELİF SİLAV
ELİF SİLAV
Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Geceden de Karanlık
MEHTAP ŞAFAK ESEN
MEHTAP ŞAFAK ESEN
Geçmiyor Mevsimler Geçmiyor
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Endometrial Polipler
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri