Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Başkentte “Arguvanlı Gençler Buluşması”
Başkentte “Arguvanlı Gençler Buluşması”
Getir Ankara’ya geldi
Getir Ankara’ya geldi
Çoban Ateşi Hareketi Sakarya’dan alevleniyor
Çoban Ateşi Hareketi Sakarya’dan alevleniyor
“Mal varlıklarının Meclis’te araştırılması teklifini İYİ Parti olarak destekliyoruz”
“Mal varlıklarının Meclis’te araştırılması teklifini İYİ Parti olarak destekliyoruz”
Ankara’da “Bal Günleri” başlıyor
Ankara’da “Bal Günleri” başlıyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
3 Ekim 2018 Çarşamba - 09:31

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır güvenliğimiz ile ilgili konuştu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, 2 Ekim'de başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sınır güvenliğimiz ile ilgili konuştu

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

I. Uluslararası Askeri Radar ve Sınır Güvenliği Zirvesi, 2 Ekim'de başladı. Yerli ve Milli Savunma Sanayii'nin görücüye çıktığı zirvede, 15 yeni yerli proje ilk kez tanıtıldı. Zirvede ayrıca hava, kara, deniz sınırlarının güvenliği masaya yatırıldı.

“TÜRK SAVUNMA SANAYİİ GÖRÜCÜYE ÇIKTI”

MÜSİAD Ankara tarafından gerçekleştirilen Zirve, 2-3 Ekim 2018 tarihlerinde Hilton Garden Inn Ankara Gimat’ta düzenlendi. Savunma sanayinin tüm temsilcileri tek çatı altında 6 milyar dolarlık üretim gücünü 10 kat artırma potansiyeline sahip olan Türk savunma sanayi, sektörün üssü kabul edilen Ankara’da bir araya geldi.

“YERLİ VE MİLLİ SAVUNMA SANAYİİ'NİN SON TEKNOLOJİLERİ TANITILDI”

Zirve askeri radar ve sınır güvenliği alanında bir ilk olması dolayısıyla büyük önem taşıyor. Zirve boyunca yerli üreticiler yabancı alıcılarla ticari iş birliği görüşmeleri gerçekleştirirken, yerli ve milli savunma sanayinin en son teknolojiyle ürettiği 15 yeni proje (beton kale, teknolojik radar vb.) ilk kez tanıtıldı. Ayrıca Sahil Gözetleme Radar Sistemi (SGRS) projesi özel oturumu hayata geçirilmesinin yanı sıra, Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından hassas bölgelerin korunmasına yönelik son gelişmeler paylaşıldı. Sınır ötesi operasyonlarda ve sınır güvenliği amacıyla İHA kullanımı hakkında bilgiler aktarılan Zirve'de, Mobil sınır güvenlik sistemleri teknolojisi hakkında da bilgi verildi. Zirve'de dikkat çeken diğer başlıklarda ise sınır karakollarında prefabrike betonarme kabul toplanma merkezleri tanıtılması, havadan SAR sistemleri ile gözetleme uygulamaları, Türkiye’nin hava savunmasında yeni nesil radar ve elektronik harp uygulamaları yer aldı. Zirve’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasının başında Kandil ve Amerika ile ilgili çarpıcı ifadeler kullanan Soylu; “Bazı devletlerin istihbarat servisleri terör örgütlerine eğitmenler gönderiyor. Silah ve para desteği sağlıyor. Stratejik ortağımız Amerika'nın vatandaşları Kandil'e gidiyor. Silah eğitimi verip, medyanın nasıl kullanılması gerektiğini teker teker bütün teferruatıyla anlatıyor.” diyerek net bir şekilde Kandil'e destek konusunda Amerika'nın ismini zikretti.

“DÜZENSİZ GÖÇMEN SAYISI GEÇEN YIL AĞUSTOS AYINA GÖRE YÜZDE 78 ARTTI”

Soylu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerli savunma sanayisi konusunda her türlü desteği verdiğini belirtti. Soylu sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç istemesek de 21. yüzyılın yükselen trendi terör olmuştur. Dünyanın bütün başkentlerinde insanlar metrolar bindiğinde korkmaktadır. Dünyanın efendisi olduğunu iddia edenler, dünyayı terör kabının içerisine sokmuşlardır. Türkiye'de 2017 yılı içerisinde yakaladığımız düzensiz göçmen sayısı 175 bindir. Avrupa'da toplam 600 bin düzensiz göçmen var ve kıyameti koparıyorlar. Geçen yıl Türkiye'de yakaladığımız düzensiz göçmenle, geçtiğimiz Ağustos ayının kıyaslamasını yaptığımız zaman, yüzde 78'lik bir artış vardır.” dedi.

“ALMAN İÇİŞLERİ BAKANI İLE OLAN TEMASLARINDAN BAHSETTİ”

Geçtiğimiz hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya temaslarında kendisine nezaret etmek üzere Almanya'da bulunduğunu belirten Soylu, Almanya İçişleri Bakanı ile yaklaşık 2 saatlik bir heyetler arası görüşme yaptığını söyledi. Soylu; “Kendisine bir şey ifade ettim. Biz Almanya değiliz dedim. Bir tarafımızda Suriye var, bir tarafımızda Irak var, bir tarafımızda İran var. Türkiye'yi düşünürken bizi bir Norveç veya Finlandiya gibi, bizi kendiniz gibi görmeyin dedim. Türkiye bu kadar zor bir coğrafyada güvenin, asayişin, kamu düzeninin nasıl sağlandığını çok anlamasalar da, Avrupa'ya ne büyük iyilikler yaptığını çok net bir şekilde ortaya koyduğu faaliyetlerle birlikte göstermektedir. Yakaladığımız Eroin'in miktarı dün ve bugün sadece 310 kilogramdır. Biz bir taraftan PKK ile, bir taraftan PYD ile, bir taraftan DEAŞ ile, bir taraftan FETÖ ile, bir taraftan DHKP-C ile mücadele etmektedir.” dedi.

“SURİYE VE İRAN SINIRLARIMIZDAKİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ ANLATTI”

Suriye sınırında yapımı süren 828 kilometrelik modüler beton duvarının 805 kilometresinin tamamlandığını belirten Soylu; “Bugün hudut boyları sadece dikenli tellerden ve çitlerden ibaret değildir. Yüksek teknoloji kullanılan çok daha komplike yapılar ve sistemlerden bahsediyoruz. Bunun içinde modüler beton duvarları, bu duvarlara paralel güvenlik yolları, aydınlatma sistemleri, radarlar ve yüksek güvenlikli gözetleme kuleleri söz konusudur. Bunların bir kısmını kendi imkânlarımızla yapıyoruz. Bir kısmını da özellikle entegre sınır yönetimi konusunda eğitim ve ekipman desteği içeren bölümlerini AB Projeleriyle birlikte yürütüyoruz. Özellikle fiziki güvenlik sistemlerini kendi öz kaynaklarımızla gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Suriye sınırında 828 kilometre modüler beton duvar yapılması planlanmış olup, hali hazırda Milli Savunma Bakanlığımız, Valiliklerimiz, Bakanlığımız ve TOKİ tarafından bunun 805 kilometresi tamamlandı. Iğdır ve Ağrı illerimizdeki İran sınırlarımızda da 91 kilometre modüler beton duvar montajı tamamlanmıştır. Projenin tamamı 144 kilometredir. Yılsonu itibariyle bunu bitirmeyi hedefliyoruz. Bir taraftan kaçakçılık, bir taraftan uyuşturucu ticareti, bir taraftan göçmen kaçakçılığını engelleyecek, bir taraftan da kamu düzenimizi sağlam bir şekilde yerli yerine oturtacaktır. İran-Hakkari sınırımızın aynı şekilde 43 kilometrelik bir modüler beton duvar ve devriye yolu planlanmaktadır. Hatay'daki Suriye sınırımızda 38 kilometre yüksek güvenlikli tel çit, Gaziantep tarafındaki sınırımızda kafes tel, Şanlıurfa tarafındaki Suriye sınırımızda 7 gözetleme kulesi, 16 termal kamera, 19 solar sistemi, 15 renkli aydınlatma armatür kurulumu gerçekleştirildi. Türkiye'nin toplam kara uzunluğu 2949 kilometredir. Bunun 802 kilometresi yani yüzde 27'lik kısmı aydınlatılmaktadır. Bu yılki hedefimiz 960 kilometre ile yüzde 30 seviyesine ulaşmaktır. 2018 sonrasındaki nihai hedefimiz ise, ülkemizin kara sınırlarının yüzde 40'ını aydınlatmaktır.” dedi.

“MAYINLARI JANDARMA VE TSK TİMLERİ TOPLUYOR”

Kendi imkânlarımızla gerçekleştirdiğimiz sınır fiziki güvenlik sistemlerinin yanı sıra AB ile 6 proje konusunda işbirliği içinde olduğumuzu belirten Soylu; “Bunların içerisinde entegre sınır yönetimi eylem projesinin birinci aşaması Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan Bölgesel İşbirliği Projesi, Doğu sınırlarımızda mayın temizleme ve sınır gözetleme kapasitelerinin arttırılması gibi projeler mevcuttur. Mayınları Jandarma timleri ve TSK timleri toplu bir biçimde duvar yaptığımız bölgelerin tamamında rahat bir şekilde temizleyebiliyor. Özellikle sınır projelerinde teknik ekipman, zırhlı keşif gözetleme aracı, optik pasaport okuyucu alanı gibi desteklerimiz hala devam etmektedir. Batı sınırlarımızda elektro-optik gözetleme kulesi, zırhlı keşif aracı ve termal kamera tedariklerinin yanı sıra, Ulusal Koordinasyon ve Ortak Risk Analiz Merkezi'nin çalışmaları da yer almaktadır. Sınır yönetimi konusunda uzman personel yetiştirmeye çalışıyoruz. Hem Mülki İdare personelimizi hem de kolluk birimlerimizi eğitiyoruz. 25 kara, 59 deniz, 50 hava ve 50 tane de demiryolu kapımız var. Dolayısıyla böyle ciddi bir göç baskısı altında bulunan bir ülkede takdir edersiniz ki eğitimli personel, sınırlarımıza çektiğimiz çitler kadar bizim için önemlidir. Geliştirdiğimiz yazılımlar sayesinde Emniyetimiz, Jandarmamız, Sahil Güvenlik Komutanlığımız, Göç İdaresi personelimiz çok rahat bir şekilde veri alışverişi yapabiliyorlar. Gururla söyleyebilirim ki; İçişleri Bakanlığımız ve devlet birimlerimiz bugün teknoloji kullanımı noktasında bir başarı hikayesi yazmaktadır.“ şeklinde konuştu.

 
“Kuru temizleme, yağ ve lekeleri en güzel çıkaran temizleme şeklidir”
 
‘Çingene Kızı’ ailesine kavuşuyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Kuru temizleme, yağ ve lekeleri en güzel çıkaran temizleme şeklidir”
BEGÜM ARSLAN / ANKARA          Ankara'nın Batıkent semtinde 10 yıldır ...
Kızılay’da bir traktör eksikti
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA KIZILAY trafiği Ankara’nın merkezi olması ...
İcradan satılık Fiat Fiorino
İcradan satılık Fiat Fiorino
 
D.İ.E.F'ten “Değerlisin Geleceğini Yok Etme” Projesi
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyonu ...
Ulusal Geriatrik Hematoloji Kongresi'nin yedincisi düzenlendi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   BAŞKENT Ankara'da bu yıl 7.si düzenlenen ...
Bedelli’de vahim hata
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA BEDELLİ çıktığı günden beri tartışmaları ...
 
ÖĞRENCİ İNDİRİMİ SORUN OLDU
F. ÖZGÜR ALTIN / ANKARA GEÇTİĞİMİZ haftalarda gündeme getirdiğimiz ...
Maraş'a özgü yemeni ve çarıklar veren “Dedem Osmanlı Çarıkları” Başkent'te
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   ANKARA Atatürk Kültür Merkezi'nde 30 Eylül ...
Nazmi Bilgin “güven” tazeledi
Gazeteciler Cemiyeti’nin dün yapılan Olağan Genel Kurulu’nda tek aday ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
“Yerli Malı” Mı, Yoksa Yurda Sahip Olmak Mı? (2)
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
7 Yeni Film Vizyonda
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Cehennem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kim Ki Duk’un Boş Ev Filmi
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İklim Krizi, Ülkeleri En Fazla Etkileyen Sorunların Başında Geliyor
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Her Öğrenci Farklı, Tek ve Eşsizdir
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri