Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
Başkentte “Arguvanlı Gençler Buluşması”
Başkentte “Arguvanlı Gençler Buluşması”
Getir Ankara’ya geldi
Getir Ankara’ya geldi
Çoban Ateşi Hareketi Sakarya’dan alevleniyor
Çoban Ateşi Hareketi Sakarya’dan alevleniyor
“Mal varlıklarının Meclis’te araştırılması teklifini İYİ Parti olarak destekliyoruz”
“Mal varlıklarının Meclis’te araştırılması teklifini İYİ Parti olarak destekliyoruz”
Ankara’da “Bal Günleri” başlıyor
Ankara’da “Bal Günleri” başlıyor
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
20 Temmuz 2019 Cumartesi - 11:24

İYİ Parti Genel Sekreteri Paçacı: “Elhamdülillah Fetöcü değiliz"

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

İYİ Parti Genel Sekreteri Paçacı: “Elhamdülillah Fetöcü değiliz

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“BU SİSTEM HUKUKİ VE İKTİSADİ YAPIMIZI TAHRİP ETMEKTEDİR"

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemini ve referandumu eleştiren Paçacı; “Referandum, tarihe şaibeli bir referandum olarak geçmiştir. Hepimizin bildiği üzere bu referandumda mühürsüz  oylar geçerli sayılarak sonuç ilan edilmiştir. Bütün milletimizin çok güvendiği ve objektif olduğuna inandığı Yüksek Seçim Kurulu, mühürsüz oyları geçersiz sayarak yüzde 51’lik bir oyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin kabul edildiğini açıklamıştır. Daha sonra, 24 Haziran 2018’de bu sistem uygulamaya geçirilmiştir. Sistemin temel özellikleri tek adama dayalı olmasıdır. Yürütme, yasama ve yargının tek elde toplanmasıdır. Parlamentonun etkisiz hale getirilmesidir. Cumhurbaşkanının partili olmasıdır ve yargının tarafsız ve bağımsızlığının kaybolmasıdır. Cumhurbaşkanlığının partili hale getirilmesi anayasamızda konumu ve görevleri belirtilmiş cumhurbaşkanlığı makamı, hukuken var olsa da fiilen yok edilmiştir. Bu tenakuz, yeni bir tartışmanın kapısını aralamıştır. “Cumhurbaşkanı, cumhurun tamamını mı yoksa kendisine oy verenlerin mi Cumhurbaşkanıdır?” tartışmasını başlatmıştır. Bu sistem Sayın Erdoğan’ı, Ak Partililerin Cumhurbaşkanı gibi davranmasına yol açmıştır, bu yola itmiştir. Daha önce hiçbir ülkede denenmemiş bu ucube sistem sürekli kriz ve kaos üreten bir noktaya gelmiştir. Bu sistem hukuki, siyasi ve iktisadi yapımızı tahrip etmektedir. Son 1 yılda ekonomimize baktığımızda faizler artmıştır, döviz kurları artmıştır, enflasyon artmıştır, bütçe açığı artmıştır, işsizlik artmıştır, fukaralık artmıştır. İşte sistemin ekonomideki faturası.” dedi.

“MERKEZ BANKASI KAYNAKLARINA GÖZ DİKİLMİŞTİR”

Paçacı konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Şöyle bir yapılan değerlendirmelere baktığımızda, Özellikle 2014'te 10. kalkınma planında, milli gelir 2023 hedefi 2 trilyon dolar iken, bu sisteme geçildikten sonra yapılan 2023 hedefi 1. 1 milyon dolara gerilemiştir. Yine kişi başına milli gelir 2014’te yapılan değerlendirmeyle 2023 yılında 25 bin dolar olarak öngörülmüş,  ancak bugün 12.484 dolar olduğu tahmin edilmektedir. İhracat, işsizlik yine buna benzer rakamlarla doludur. Bir de gerçekleşene bakmak lazım, orada da 2018 hedefi mesela işsizlikte 7.2 iken yüzde 14.4'e çıkarak tarihi bir rekora imza atmıştır. Özellikle bütçe bu dönemde delik deşik edilmiştir. Yıl sonu bütçe açığı hedefi 80.6 milyar TL iken, 2019 bütçesi 6. ayın sonunda 78.6 milyar açık vermiştir. Yani öngörülen 1 yıllık açık 80.6, 6. ayda 78.6 milyar açık ile karşı karşıya kaldık. Bu da toplam açığın yüzde 97'si ilk altı ayda gerçekleşmiş demektir. Bu gidişle Türkiye bütçesi yıl sonunda tarihi bir açıkla karşılaşacaktır. Açığın azaltılması için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kaynaklarına göz dikilmiştir. Bu durum bataklığa saplanmış birinin kurtulmak için çırpınırken daha fazla batmasına benzemektedir.

“MHP LİDERİ BAHÇELİ'YE TEPKİ"

Açığın temel sebeplerine baktığımızda ise, AK Parti iktidarlarının aşırı israf harcamaları, bütçe gelirinin azalması ve özellikle faiz giderlerinin artmasından kaynaklandığı görülmektedir. Ekonomimiz bu kadar kötü bir tablo ile karşı karşıya iken diğer sektörlere bakmakta fayda var. Ekonominin böyle olması sonunda acaba sağlık sistemimiz ekonomiden farklı mı? Tarımımız, Sanayimiz farklı mı? Hani bu sistemde Türkiye uçacaktı? Bırakın uçmayı gelinen noktada mevcudu dahil koruyamaz hale gelmiştir. Bu ucube sistem Türkiye’ye kaybettirmektedir. AKP içerisinde bile tartışılan bu sistemin tek savunucusu kalmıştır; o da bu sistemden nemalanan Cumhur İttifakı’nın küçük ortağıdır. Öyle ki, parlamenter sistemi savunanları, fetö ve pkk ile irtibatlandıracak kadar ileri gidilmiştir. Sayın Bahçeli geçtiğimiz günlerde Kastamonu’da yaptığı bir konuşmasında; "Eski sisteme dönelim diyenlerin, fetö ile irtibat ve iltisakları vardır. Eski sitemden medet umanların pkk'ya diyet borçları bulunmaktadır. Bunlar icazetlidir, iki yüzlüdür, kalpleri mühürlüdür, siyasetleri rehinlidir, zihinleri haciz altındadır" Suçlamalarında bulunmuştur. Bu isnat ve ithamları demokrasiye inanmış kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Halkımızın yarısı referandumda bu ucube sisteme hayır demiştir. Bu insanlar fetöcü müdür, pkk ile iltisak halinde midir? İYİ Parti olarak biz, güçlendirilmiş parlamenter sistemden yanayız. Biz hukukun üstünlüğüne, çoğulcu demokrasiye inanmaktayız. Biz güçler ayrılığını savunuyoruz. Biz, Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız olması gerektiğini savunuyoruz ve biz, Elhamdülillah fetöcü de değiliz. Siyasi parti liderleri nezaket ve zarafet diline ve konuşma üslubuna ihtimam göstermek zorundadırlar. Herkes, inandığı sistemi savunabilir. Kendisi gibi düşünmeyenlere hakaret etmek hiç kimsenin ne hakkı ne de haddidir.

“TÜRKİYE YAPTIRIMLARA NE KADAR HAZIR?"

Aylardır ülke gündemini meşgul eden, NATO ve ABD ile ilişkilerimizin örselenmesine sebep olan “S400 hava sistemi” nin parçaları Türkiye’ye getirilmeye başlanmıştır. Sistemin kurulup aktif hale gelmesi Nisan 2020’yi bulacağı söylenmektedir. Ancak ABD yaptırımları başlamıştır bile. Türkiye F35 pilot eğitim programına alınmamıştır. Güney Kıbrıs’a yönelik ABD silah ambargosu kaldırılmıştır. Görünen odur ki, bu yaptırımların gerisi gelecektir. Burada üzerinde durulması gereken husus; Türkiye Cumhuriyeti bu yaptırımlara ne kadar hazırdır ve Türkiye’ye kısa ve uzun dönemde ne gibi maliyetler getirecektir? Türkiye bunlardan habersizdir. Hatta millet iradesinin tecelligahı TBMM yeterince bilgi sahibi değildir. Cumhurbaşkanının tek başına aldığı kararın olumsuz neticeleri ile milletin karşı karşıya kalması gibi adil olmayan bir durumla yüz yüzeyiz. İktidar, parlamentoyu bilgilendirmek ve dış politikamızı milletimizin desteğiyle tahkim etmek yerine, her zaman olduğu gibi milli refleks ve şuurla karşılanması gereken meseleyi, yine oya, sandığa nasıl tahvil edeceği hesabına dalmıştır. Öte yandan Doğu Akdeniz’deki sorun, bölgesel bir sorun olmaktan çıkarak uluslararası bir sorun haline dönüşmüştür. ABD ve Rusya’dan sonra Avrupa Birliği de soruna müdahil olmuş ve Türkiye’ye yönelik aldığı yaptırım kararıyla Güney Kıbrıs’ın yanında, Türkiye’nin karşısında durduğunu ilan etmiştir. AK Parti iktidarı, Akdeniz ve Ege’deki tarihi müktesebatımızın geç de olsa farkına varmaya başlamıştır. Bu kararlı tutum sadece Doğu Akdeniz üzerinde değil, sahiplenilmiş Ege’deki adalarımız konusunda da ortaya konmalıdır.

“UYGUR TÜRKLERİ TÜM İNSANLIĞI İLGİLENDİRİYOR"

Bir diğer husus, Doğu Türkistan meselesinde hükümetin sergilediği ve Türk milletini üzen tutarsızlıktır. Çin hükümetinin baskı ve zulümlerine karşı 22 ülkenin yayınladığı ortak bildiride ülkemizin imzasının bulunmaması ve bu konuda hükümetin gösterdiği duyarsızlık hayret vericidir ve izaha muhtaçtır. Uygur Türklerine reva görülen zulüm elbette tüm insanlığı ilgilendirmektedir. Ama öncelikle Türk Milletinin meselesi olduğunu unutmamak gerekir. Kendi soydaşlarına hayrı olmayan bir ülkenin “Ensar-muhacir” edebiyatına soyunması hamasetten başka bir şey değildir. AK Parti iktidarını, Doğu Türkistan meselesinde içine düştüğü duyarsızlıktan sıyrılıp, soydaşlarımızın sorunlarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

 
Asfalta yapışan keçiyi kurtarma operasyonu
 
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Candan: “Gökçek’in kanal Ankara projesi ve yapılaşma hayalleri bir kez daha suya düştü”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Gün geçtikçe artan ilaç ithalatı yerli ilaç üretimini zorunlu kılıyor
TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, ...
Mansur Yavaş: “Tek kişinin verdiği kararların da sonucunu görüyoruz Ankara’da, bunun maliyeti hepimizden çıkıyor”
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, büyükşehir belediyesinin ...
Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, III. Tarım ve Orman Şurası tanıtım toplantısında konuştu
TARIM ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 15 yıl aradan sonra Ekim ayında ...
 
Sivil Örgütler Ulus Heykel’de buluşarak zamlar ve hayat pahalılığına tepki gösterdi
Aralarında DİSK, KESK, TMMOB, ASMMMO ve Ankara Tabip Odası’ndan isimlerin ...
Gümüş, altın veya platin düzeyde sıfır atık belgesi alınabilecek
SIFIR Atık Yönetmeliği 12 Temmuz 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.
Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi projesi için hazırlanan “YENİDEN YERLEŞİM” planı açıklandı
DÜNYA Bankası Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi Genişletme Projesi için ...
 
BÜYÜKŞEHİR’DEN UYARI: “EGO CEP’te ve Durak Ankara uygulamalarında geçici aksaklıklar yaşanacak”
ANKARA Büyükşehir Belediyesi, başkentli yolculara uyarıda bulunarak otobüslerin ...
Kılıçdaroğlu S400’e ilişkin konuştu: “Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlaması hakkıdır”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediye tarafından Hilal Mahallesi’nde ...
On Birinci Kalkınma Planı ile 7 bölge için iklim değişikliği eylem planları hazırlandı
TÜRKİYE Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
FERDA HEKİMCİ
FERDA HEKİMCİ
“Yerli Malı” Mı, Yoksa Yurda Sahip Olmak Mı? (2)
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
7 Yeni Film Vizyonda
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Cehennem
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Kim Ki Duk’un Boş Ev Filmi
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İklim Krizi, Ülkeleri En Fazla Etkileyen Sorunların Başında Geliyor
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
AHU TÜZÜN DEMİRDAMAR
Her Öğrenci Farklı, Tek ve Eşsizdir
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri