Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
8 Haziran 2018 Cuma - 10:23

Hükümetin “16 Yıllık Eğitim Karnesi”

Eğitim-Sen’in her yıl açıkladığı Eğitim Durumu Raporu ile AKP hükümetinin 16 yıllık eğitim alanına ilişkin veriler sunuldu. Eğitim-Sen açıkladığı eğitim durumunda; eğitimin dinselleştirilmesinden, bilim ve pedagojiye düşman politikadan, sistemdeki ticarileşmeden, öğretmenlerin KHK ve OHAL ile birlik

Hükümetin “16 Yıllık Eğitim Karnesi”

SAMET EKER / ANKARA

 

YARIN (8 Haziran 2018 Cuma günü), 18 milyona yakın öğrenci, 904 bini aşkın öğretmen için 2017-2018 eğitim öğretim yılının son bulacak. 16 yıllık AKP iktidarı süresince Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilk kez 2017-2018 yılına ilişkin örgün eğitim istatistiklerini açıklamadı. 2017/18 eğitim öğretim yılında MEB, eğitimde dinselleştirmeyi temel alan politikalarını daha da yoğunlaştırdığını dile getiren Eğitim- Sen Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yıllardır özellikle eğitim sistemi üzerinden hayata geçirilen, bilim ve pedagoji düşmanı politika, uygulama ve dayatmalar geçtiğimiz dönemlerde belirgin bir artış gösterdiğini ifade etti.

Eğitim sisteminde yaşanan ticarileştirme ve eğitimi dinselleştirme adına hayata geçirilen politikaların daha da belirgin hale geldiği bir dönem olduğunu söyleyen Feray Aydoğan, “Siyasi iktidarın eğitim alanında, büyük ölçüde kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda yaptığı değişiklikler, başta öğrencilerimiz, öğretmenler, eğitim emekçileri ve veliler olmak üzere, toplumun geniş kesimlerini her zamankinden daha çok etkilemiştir” dedi.

Feray Aytekin Aydoğan 2017/18 Eğitim Durumu raporunu şu başlıklar altında topladı:

İkili öğretim, niteliksiz eğitim hizmeti, eğitimin özelleştirilmesi, kalabalık sınıflar, karma eğitim karşıtı uygulamalar, çocukların örgün eğitim sistemi dışına itilmesi, çocukların barınmak zorunda bırakıldıkları yerlerde taciz ve istismara uğraması, taşımalı eğitim, altyapısı bozuk okullar, okullarda öğretmenlere yönelik olarak yaşanan şiddetin artması, yine çocukların dini cemaat ve vakıfların kreşlerine ve yurtlarına yönlendirilmesi, Öğretmen Strateji Belgesi ile öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik piyasacı müdahaleler, mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik, ataması yapılmayan öğretmenler vb. gibi devasa sorunlara değinildi.

OECD RAPORU VE TÜRKİYE’NİN EĞİTİMDEKİ DURUMU

4+4+4 sonrasında zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıktığı iddia edilmesine rağmen, ortalama eğitim süresi 7,5 yılda kalmıştır. MEB verilerine göre ikili eğitim yapılan okul oranı yüzde 25,71’dir ve her dört okuldan birinde ikili eğitim yapılmaktadır. Aydoğan, “OECD’nin Eğitime Bir Bakış 2017 Raporu’na göre ilkokuldan üniversiteye kadar öğrenci başına gerçekleştirilen yıllık eğitim harcamaları Türkiye’de kişi başına düşen milli gelirin yüzde 18’ine, OECD ülkeleri ortalamasında ise yüzde 27’sine denk gelmektedir. OECD ülkeleri ortalamasına göre ilkokuldan üniversiteye kadar öğrenci başına yapılan yıllık harcama 10.759 dolardır. Türkiye ise yıllık ortalama 4.259 dolardır.” açıklamasını yaptı.

MEB İDARİ FAALİYET RAPORU

2017/2018 eğitim öğretim yılı itibariyle özel ilkokullarda okuyan öğrenci sayısı 4+4+4 düzenlemesiyle birlikte ilkokulda öğrenci sayısı yüzde 62 artışla 271.321’e; özel ortaokulda öğrenci sayısı yüzde 96 artışla 321.313’e ve özel liselerde ise yüzde 249 artışla 547.445 sayısına ulaşmıştır. Organize sanayi bölgelerindeki artışa dikkati çeken Aydoğan; “Özel mesleki ve teknik okul sayısında MEB’in hedefi yüzde 26 iken, gerçekleşme oranı yüzde 35 olmuş, bu okullara giden öğrenci sayısındaki artış hedefi 19 bin 500 öğrenciyken, gerçekleşen artış 29 bin 622 öğrenci olmuştur.” diye vurguladı.

4+4+4 öncesinde 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 537 imam hatip lisesinde (İHL) 268 bin 245 öğrenci olduğunu vurgulayan Feray Aydoğan, “2015-2016 eğitim-öğretim yılına kadar okul ve öğrenci sayısı artmış, son iki yılda ise okul sayısı 336 artmasına rağmen öğrenci sayısının yüzde 10 azaldığı görülmüştür. Yeni liselere geçiş sistemi üzerinden öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirilmeye çalışılması ile öğrenci sayısındaki azalış arasında somut bir ilişki olduğu anlaşılmaktadır. İmam hatip ortaokullarında okul başına 181 öğrenci düşerken, normal ortaokullarda okul başına 309 öğrenci düşmektedir. Normal ortaokulların Anadolu imam hatip lisesi bünyesindeki imam hatip ortaokullarından yüzde 70 daha kalabalık olduğu ortaya çıkmaktadır. Benzer bir şekilde Anadolu liseleri, Anadolu imam hatip liselerinden yüzde 51 oranında daha kalabalıktır.” diye açıklama yaptı.

OKUL TÜRLERİNE GÖRE ÖĞRENCİ BAŞINA DÜŞEN HARCAMA

MEB, devlet okullara ihtiyacı kadar ödenek ayırmayıp, eğitimin finansmanı için elini velilerin cebinden çıkarmadığını ve imam hatip okulları söz konusu olunca öğrenci başına yapılan harcama diğer okul türlerine göre belirgin bir şekilde arttığını belirten Aydoğan, “MEB’in 92 milyar TL’lik bütçesinden eğitim yatırımları için ayrılan kısmının üçte biri (yüzde 35) ‘din öğretimi’ne ayrılmış, böylece Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün MEB bütçesi içindeki payı, 2017’ye göre yüzde 68 artırılmıştır. Dini eğitimde payı 7,7 milyar TL’ye çıkaran bakanlık, bütçesinin yüzde 7’sine denk gelen bu kaynağın neredeyse tamamının (yüzde 96) imam hatip liseleri için kullanılmasına karar vermiştir. Bu durumun en somut sonucunu 2018 bütçesi içinde okul türlerine göre öğrenci başına yapılan harcamalara bakarak görmek mümkündür.” diye tepki gösterdi.

AÇIKÖĞRETİME KAYIT YAPTIRAN ÖĞRENCİ SAYISI 6 KATINA ÇIKTI

Çeşitli nedenlerle örgün eğitim dışına itildiğini öne süren Aydoğan, “2003-2004 eğitim öğretim yılında açık öğretim lisesi bünyesinde sadece 267 bin 235 öğrenci bulunuyorken, 2017-2018 eğitim öğretim yılında bu rakam 6 kata yakın artışla 1 milyon 554 bin 938 kişiye çıkmıştır. . 2017-2018 eğitim öğretim yılında 91 bin 262 özel eğitim öğrencisi, 757 bin 714 ilkokul ve ortaokul öğrencisi, 472 bin 262 ortaöğretim öğrencisi olmak üzere toplamda 1 milyon 321 bin 238 öğrenci taşımalı eğitim kapsamında taşınarak ‘taşımalı eğitim’ de tüm zamanların rekoru kırılmıştır. Taşımalı eğitim ile yaklaşık 17 bin köy okulu kapatılmıştır.” diye çağrıda bulundu.

EĞİTİMDE PERFORMANS VE EĞİTİMDE GÜVENCE

Bir taraftan eğitimde ve yükseköğretim alanında son zamanların en kapsamlı dayatmaları yaşandığını bildiren Aydoğan, diğer taraftan MEB tarafından ‘eğitimde performans değerlendirme’ adı altında, eğitimde esnek, güvencesiz ve angarya çalıştırmayı hedefleyen adımlar atılmak istendiğinin altını çiziyor. Feray Aydoğan, “‘Öğretmen Performans Sistemi’nin’ uygulanmasının ertelenmesi 24 Haziran seçimlerine yönelik bir karardır ve tamamen geri çekilmesi için mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.” diye iddiada bulundu. Eğitimde güvencesiz istihdama değinen Aytekin Aydoğan, “15 Temmuz sonrasında öğretmen atamalarında mülakat sınavının benimsenmesi ve son olarak Milli Eğitim Bakanı’nın bundan sonra öğretmen istihdamının sözleşmeli olarak yapılacağını açıklaması, öğretmen atamaları ve istihdamının açık bir şekilde ‘politik güvencesizleştirmeye’ dönüştüğünün kanıtıdır.” Diye konuştu. Feray Aydoğan, siyasi iktidarın 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tartışmalı mülakat sınavları ile birlikte yeniden düzenlediği öğretmen atama sistemi ile öğretmenleri ‘iktidara sadakat’ ilkesi ile çalıştırmak istediğini açıkça gösterdiğinin üzerinde durdu. Aydoğan, “Türkiye’de mülakat sınavına dayalı tüm uygulamaların ‘siyasal kadrolaşma’nın önünü açarak sayısız haksızlığa neden olduğu, aldıkları puanlara bakılmaksızın iktidarın dünya görüşüne yakın olmayanların taraflı ve kasıtlı değerlendirmeler üzerinden elendiği ya da ‘saf dışı’ bırakıldığı çok iyi bilinmektedir.” diyerek altını çizdi.

 
Ülke ekonomisini en iyi şekilde analiz edip yönlendiriyoruz
 
“Basın özgürlüğü güvenceye alınmalı”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ülke ekonomisini en iyi şekilde analiz edip yönlendiriyoruz
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BİR ülkenin ekonomisinden sağlığına, ...
Muharrem İnce Batıkentlilere seslendi
BEGÜM ARSLAN / ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA CUMHURBAŞKANI Adayı Muharrem ...
Mimarlar'dan 19 Mayıs Stadyumu'nun yıkılmasına tepki
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA MİMARLAR Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş ...
 
Ramazan Bayramı'nda termal tesislere yoğun ilgi
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   RAMAZAN Bayramı'na sayılı günler kala tatilini ...
Avni Özel’in 3. şiir kitabı “Yağmurun Kokusu” çıktı
ERTUĞRUL GAZİ SÜRENKÖK / ANKARA EMEKLİ Savcı Avni Özel’in 3. şiir kitabı çıktı.
Türk Eximbank, TÜRSAB’a 300 milyon TL kaynak ayırdı
SAMET EKER / ANKARA TURİZMİ canlandırmak adına; Türk Eximbank ve ...
 
Yerel Medya Buluşmaları’nın üçüncüsü Ankara’da gerçekleştirildi
M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA BASIN Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ...
11 STK’dan “Türkiye İklimi” için somut adım çağrısı
ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA ÇEVRE sivil toplum kuruluşları ortak bir basın ...
Beton ürünlere ve ürünlerin geliştirilmesine önem veriyoruz
BEGÜM ARSLAN / ANKARA   YİRMİ beş seneyi aşkın tecrübesi ile kurulduğu ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri