Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ABB’den hayvan yetiştiricilerine ücretsiz yem desteği
ABB’den hayvan yetiştiricilerine ücretsiz yem desteği
Ulus’taki dönüşüm çalışmaları hızlandı
Ulus’taki dönüşüm çalışmaları hızlandı
“Biz, birbirimize emanetiz”
“Biz, birbirimize emanetiz”
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
Müzisyen Onur Şener'in katil zanlıları adliyeye sevk edildi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Haziran 2022 Cumartesi - 10:12

Her türlü şiddete karşı toplumsal ittifak

Şiddetsiz Toplum Derneği ve Ankara Barosu işbirliği ile insana, hayvana, çevreye yönelik şiddetin önlenmesi için Türkiye’de ve dünyada toplumsal ittifakın nasıl sağlanacağı ve sürdürülebilir olacağına yönelik konferans düzenlendi. Konferansa alanında uzman psikolog, avukat ve akademisyenler katı

Her türlü şiddete karşı toplumsal ittifak

SAMET EKER / ANKARA


Türkiye’de ve dünyada şiddetin nasıl gerçekleştiği, aslında şiddetin ne olduğu, şiddete sebep olan söylemlerin nasıl oluştuğu ve beraber yaşadığımız bu toplumda; insana, hayvana, çevreye yönelik şiddetin önlenmesi için nasıl bir ittifak kurulmalı ve kurulan ittifakın sürdürülebilir olması için alanında uzman psikolog, avukat ve akademisyenler konferansa katıldı.
‘TOPLUMSAL İTTİFAK, SADECE TÜRKİYE’NİN DEĞİL, DÜNYANIN DA İLGİLENDİĞİ BİR KONU’
Şiddetsiz Toplum Derneği Başkanı Rıza Sümer yaptığı konuşma da şu konulara değindi: “İyi ki varsınızın ardından da iyi ki yok. İyi ki yok kelimesinin ardından bir söyleyeceğimiz bir kelime daha var. İyi ki yok, o da şiddet. Umarım birlikte bunu sonlandıracağız ya da gelecek kuşaklara nasıl sonlandırabileceği konusunda kolay ortamlar bırakmaya çalışacağız. İnsana, hayvana ve çevreye yönelik şiddete karşı toplumsal ittifak, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da ilgilendiği bir konu. İttifak sağlanmazsa; kültürler, ırklar arası çatışmalar olacaktır. İnanın ortaya attığımız bu kavram; çok yerinde bir kavram. Bunu hep beraber geliştireceğiz. Katılımlarda bir kişi bile çok değerlidir. Kendinizin değerini bilin. Bu toplumsal ittifak şiddetsiz Türkiye ve dünya için proje hazırladık. Bu hibe bir proje değil. Bu tür projelerin uluslararası kaynaklardan yürütülmesini doğru bulmuyorum. Dünyanın sorunlarını insanlar çeşitli başlıklar altında toplayabilir. Ben iletişim diyorum. Eğer aramızda iletişim olsaydı, birçok sorun bugün çözülmüş olacaktı ve başka konular konuşmuş olacaktık. Örgütlenme çok derece zayıf. Buna bağlı olarak demokrasi çok zayıf. Siyasi partilerdeki ve sivil toplum kuruluşlarındaki bir avuç kahraman direniyor. İnanılmaz bir direnç gösteriyorlar, bu demokrasi için. Eğer bir toplum içerisinde demokrasi yoksa oradaki insanların adaleti sağlaması çok zor. İnsanlar olarak iki duruma dikkat etmemiz lazım: siyaset ve inanç. Bu iki farklılığı hoşgörü ile karşılayıp bir araya gelinirse; ben ne yapabilirim değil, biz ne yapabilirizi tartışacağız. O zamanda çok şey yapabildiğimizi göreceğiz.”
‘TRAVMAYA, ŞİDDETE İHTİYACIMIZ YOK AMA YAŞADIYSAK HER GİTTİĞİMİZ YERE TAŞIYORUZ’
Uzman Psikolog ve Şiddetsiz Toplum Derneği Başkan Yardımcısı Şenay Ölmez, bozuk para deneyi yapan topluluktan parayla ilgili bir olayı hatırlamalarını istedi ve konuya yönelik şu açıklamayı yaptı: “Herhangi bir şey düşünebilirsiniz ama bağlantı kurun. Ve olay; olumlu ya da olumsuz olacaktır. Ama olumsuz olma ihtimali çok yüksek. Biz Ankara Üniversitesi’nde ki poliklinikte yaptık. İnsanlar yüzde 80 oranında olumsuz hatırlama eğilimi gösterdiler. Bunun çok önemli nedenler var ama en önemli nedeni; biz yaşadığımız travmaları unutmuyoruz. Şimdi bu bozuk para olayında olduğu gibi nasıl lazım olur diye yanımızda taşıyorsak, travmaya, şiddete ihtiyacımız yok ama yaşadıysak her gittiğimiz yere taşıyoruz. O yüzden bugün toplumsal ittifak ile ilgili, sizlerle ve temsil ettiğiniz meslekler ve kurumlar ile birlikte neler yapabilirizi düşünelim. Şu anda içinde bulunduğumuz çatı çok önemli. Hukuk olmadan biz şiddetle mücadele edemeyiz. Bireysel ve toplumsal sorunla karşı karşıyayız. Bunun mücadelesinde de birlikte olacağız. Yoksa bu sorunu çözemeyiz.”
‘ŞİDDET FAİLİ, TABİRİ UYGUNSA KENDİNE KOLAY HEDEFLER SEÇEREK YOLA BAŞLIYOR’
Ankara Barosu Kent ve Çevre Merkezi Uzmanı Ayşegül Karagöz fail ve mağdur ilişkisine değinerek şunları dile getirdi: “Mağdur suçlamakla faile ceza vermekten öte bir mesaj verdiğini biliyoruz. Eğer şunu diyorsak; mağdurun hiç mi suçu yok? Bu durumda kendimize şunu sormalıyız; ağaçların ne suçu olabilir? Ağaçların, çiçeklerin ne suçu olabilir? Çünkü bu toplumda ve tüm dünyada, elbette ağaçlara, çiçeklere, havaya, suya hatta belki inanmayacaksınız ama kaldırım taşına bile zarar veriliyor. Çevreye zarar verilen durumlara baktığımızda; temel de değersiz görülen veya değersiz görme, değersizleştirme olduğunu görüyoruz. Şiddet faili, tabiri uygunsa kendine kolay hedefler seçerek yola başlıyor. Biyolojik açıdan da baktığımızda; öldürme ve yaralama suçları işleyen kişilerin daha öncesinde mutlaka bir hayvana ya da bir canlıya zarar verdiğini ve işkence ettiğini görüyoruz. Çoğunlukla buradan başladığını görüyoruz. Bahsettiğim konu olay hedef seçme ile ilişkili olabileceği gibi dürtüsel de olabilir. Fareler ve İnsanlar kitabında kardeşten bahsediyor ve bu kardeşlerden birisi kitabın başında severken bir fareyi öldürüyor. Kitabın sonuna doğruda severken bir insanı öldürüyor. Fareden başlayan ölüm insana kadar geliyor. Biz her zaman bir insan öldüğünde gerçek tepki gösteriyoruz. Bir hayvanın ölmesi ya da işkence çekmesini ciddiye almıyoruz. Bu durumu vahşet olarak görmüyoruz. Bir farenin ölmesini veya bir fareye zarar verilmesini, işkence edilmesini, bir canlıya zarar verilmek olarak gördüğümüz de aslında şiddeti önleyebilmek adına en büyük atmış oluyoruz.”
‘HAYVANLARDA İNSANLAR GİBİ; SİNİR SİSTEMİ, ACI KORKU, STRES VE SEVİNÇ YAŞARLAR’
ODTÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Görevlisi Tülay Rojay, şiddetin çeşitleri ile ilgili şunları dedi: “Hayvanlarda insanlar gibi; sinir sistemi, acı korku, stres ve sevinç yaşarlar. Yavruları onlar için çok kıymetlidir. Kendilerini korumaya çalışırlar. Yeryüzüne kalıcı zarar vermeden yaşarlar. Şiddet nedir? Canlıların ihtiyaçlarını karşılamalarına yönelik tehdit ve zarar verici eylemdir. Psikologlar der ki: ‘şiddet öğrenilir, şiddet bulaşıcıdır, şiddet, şiddeti tetikler, şiddet kalıcı çözüm üretmez’. Şiddetin en zararlı hali, kültürel halidir. Görünmez ve şiddete toleransı besler. O yüzden kültürel şiddeti yok etmeden, doğrudan fiziksel şiddeti yok etmek, çok zordur. Birçok besicilik sektörü ve çiftlik hayvanlarının çektiği acılar ve yaşantıları içler acısı. Örneğin; kafes sisteminde yetiştirilen bir tavuk, daracık alanda sayısız tavukla yaşam boyu dosya kağıdı kadar alanda yaşar. Yürüyemez ve hatta toprağa hiç basamaz, kanadını açamaz. Kısacık ömürlerinde birçok şiddete maruz kalırlar. Birçok kozmetik sektöründe hayvanlar üzerinde deneyler yapılıyor. Deneylerin yüzde 92’si hiçbir bilimsel sonuca varmıyor. Her yıl milyonlarca hayvan biyoteknoloji, kozmetik, sigara, eczacılık, kimya, tıp, eğitim konularında işkence ile öldürülüyor. Bu deneylerin birçoğunun eşdeğer metotları var. Ülkemizde sokak hayvanları ve barınak gerçeği var. 1400 civarı belediye var ama 200 barınak mevcut. Büyükşehirden çevre ilçeye veteriner gidiyor. Bu kadar işsizlik ve atama bekleyen insan varken. Barınaklarda aşırı kalabalık, dar alanlar; açlık, salgın ve ölümcül hastalıklar mevcut.”
‘GAZETECİLİK TOPLUMSAL İLİŞKİLERİN MERKEZİNDE’
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim üyesi Dr. Gökhan Bulut, gazetecilik ve şiddet arasındaki bağlantıya şöyle değindi: “Meselenin iki boyutu olduğunu düşünüyorum. Biri bireysel boyut, diğeri ise toplumsal boyut. Tabi ki bir de şiddetin medyada temsili meselesi var. Şiddetin medyada temsil yoluyla ya önlenmesi, bu şiddeti önlemeye katkı sağlaması ya da bu şiddetin yaptırılması söz konusu. Hepimizi çok yakından ilgilendiren TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi haftaya kaldığı düşünülen bu basın ‘sansür yasası’, basın yasasında ve diğer bazı yasalarda değişiklik teklifi ismiyle birazda şiddetle bağını kurmaya çalışıyorum. Gazetecilik ve iletişim alanını neden önemsemeliyiz? Şiddeti eğer biz ilişki merkezine koyacaksak, gazeteciliğin toplumsal ilişkilerin merkezinde olduğu unutulmamalıdır. Ne demek istiyorum? Şunu demek istiyorum; gazetecilik temel bir toplumsal yurttaşlık kurumudur. Toplumsal düzeyde iddiam şudur: herhangi bir ülkenin herhangi bir zamanında yurttaşlık meselesine nasıl baktığına bakarsanız, yurttaşları ile ilgili ne yaptığına bakarsanız; memleketin medyasının nasıl şekillendiğini görebilirsiniz. Tam tersini de düşünebiliriz. Bir memleketin medyasını özellikle siyasi ve ticari istibdatlar, nasıl şekillendirildiğini, o medyaya neler yapıldığına bakarsanız memleketin yurttaşlık hukukunun sosyolojik anlamda nasıl düzenlendiğini ve çalıştığını görürsünüz. Her ikisi de birbirine yeterli örnektir.”
‘SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİN SAYISI NE KADAR ÇOKSA ASLINDA O KADAR İHLAL VE MESELE VAR DEMEK’
Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi Uzmanı Avukat Tuba Gürsoy yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Maalesef ki ülkemizde ve dünya genelinde görüyoruz ki sivil toplum örgütlerinin sayısı ne kadar çoksa aslında o kadar ihlal ve mesele var demek. Dolayısıyla bizde Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi olarak hayvan hakları savunucusu olan hukukçularız. Fakat şunu da çok iyi biliyoruz; tek başına hayvan hakkı savunmak, tek başına insan ve çevre hakkı savunmak değil, bunların hepsi bir bütün hepsiyle tamamen iç içe kavramlar. Dolayısıyla kadın haklarını savunurken de, LGBTİ+ haklarını da savunurken de bunların yanında hayvan haklarını da savunmalıyız. Çünkü hak ihlalinin yaşandığı en çok yerler buralar. Hayvan severlik kendi başına yeterli bir kavram değil. Hayvan hakkı savunucusu olmalıyız.” İşbirliği konferansı soru cevaptan sonra son buldu.

Etiketler:
 
TEİAŞ BOTAŞ Trafo Merkezi Tevsiat Yapım İşi İhalesi
 
ABB’den Marmaris yangına destek
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
20 yıllık kazanımlar heba olacak
Özel Özel Eğitim Dernekleri Federasyonu Başkan Vekili Sebahattin Yıldız, ...
‘TAŞERON İŞÇİSİ KAMU İŞÇİSİDİR’
Kamuda çalışan geçici işçilerin sorunlarına dikkat çekmek için Aksaray’dan ...
OSTİM’den girişimcilere “cazibeli yatırım”
OSTİM Yatırım A.Ş. ile Albaraka Portföy Yönetim A.Ş. arasında yenilikçi, ...
 
"Sansür yasasına hayır"
‘Sosyal medya ve dezenformasyon yasası’na karşı çıkmak için Ankara Ulus ...
‘Genetik bilimi geleceğin bilim dalı’
Mikrogen Genetik Hastalıkları Değerlendirme Merkezi Genel Direktörü Prof. ...
Mimarlar Odası’na ‘terör propagandası’ davası
Mimarlar Odası Ankara Şubesi gazetecilere verdiği ödüllerden dolayı ‘terör ...
 
Genç Medyacılar Derneği, Türk basınına umut oldu
Genç Medyacılar Derneği (GMD) yeni yerlerinde Türk basın camiasından birçok ...
Yalova Türkü Dostları Derneği’nden “renkli ve coşkulu türkü konseri”
2004 yılında Şefleri Ali Çelik yönetiminde kurulan Türk Halk Müziği Korosu, ...
Dünya ürettiğinden fazlasını tüketiyor
Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız; ülkemiz ve tüm dünya için ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Mitomani (Yalan Söyleme Hastalığı)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Zeytin Ağacında Ağlamak Garanti
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Gluten Hassasiyeti 
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Annemin Özlü Sözleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
James Webb Teleskobu Neptün’ün Halkalı Fotoğrafını Çekti
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Sosyal Konut Projesi’nin Temeli 25 Ekim’de Atılacak
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri