Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Dünyanın ortak dili “satranç”
Dünyanın ortak dili “satranç”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
15 Kasım 2019 Cuma - 11:15

“Görevimiz belediyelerin dertlerine derman bulmak”

İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk ile bir araya gelerek İç Anadolu Belediyeler Birliği’nde yürütülen çalışmaları ve belediyelerin durumlarını konuştuk.

“Görevimiz belediyelerin dertlerine derman bulmak”

BELEDİYECİLİK, halktan gelen gelirleri halkın ihtiyaçları doğrultusunda halk yararına kullanmak anlamına geliyor. Başkanlar seçimden seçime değişebiliyor ama kalıcı olan belediye kurumu, devamlılık ilkesini esas alarak bu ihtiyaçlara zamanında cevap vermek durumunda. İster Büyükşehir, ister İl isterse de İlçe belediyeleri olsun, hepsinin belli başlı sıkıntıları var. Özellikle 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra kamuoyu gündemine borçlarıyla gelen belediyeler, aslında sanılanın aksine yüzlerce kişiyi kolayca istihdam eden, şartların rahat olduğu ve bir saat gibi sorunsuz tıkır tıkır işleyen kurumlar değiller. Belediyelerin ve belediye başkanlarının da ivedilikle çözülmeyi bekleyen sorunları mevcut. 
Bu sorunları çözme adına Türkiye Belediyeler Birliği ve Belediye Başkanları Birliği en bilinen kurumsal yapılar olarak dikkat çekiyor. Bunların haricinde bölgesel belediye birlikleri de var ve hepsi temsil ettikleri belediyelerin sorunlarını gündeme getirmeye çalışıyor. 2014’te Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın göreve gelmesiyle çalışmalarına hız ve nitelik katan İç Anadolu Belediyeler Birliği de aynı amacı güdüyor ve yaptıkları çalışmalarla öne çıkıyor. Üye belediyelerin dert ortağı oluyor. Bu anlamda İç Anadolu Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Salim Çoruk ile bir araya geldik ve İç Anadolu Belediyeler Birliği’nde yürütülen çalışmaları dinledik. 
“FETHİ YAŞAR İLE ÇALIŞMAK BÜYÜK BİR ŞANS”
Birliğin Genel Merkezinde söyleşi yaptığımız Çoruk, 11 yıldır birlik bünyesinde çalışıyor. 31 Mart seçimleri için Mamak Belediyesi Aday Adaylığı bulunan Çoruk, Atılım Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında Yüksek Lisans yapmış ve yerelde belediyelerin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda çok tecrübeli bir isim. 
Ayrıca Birlik Başkanı ve Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ile çalışmanın çok büyük bir şans olduğunu ifade ediyor. Yaşar göreve gelmeden önce 35 civarı üyesi bulunan birliğin, şimdilerde 160’a yaklaşan üye sayısıyla hiçbir parti farkı gözetmeksizin isteğe bağlı üye olan belediyelerin gereksinimlerini gidermek adına sorumluluklar üstlendiğini belirten Çoruk; “Başkanımız Fethi Yaşar, seçilirken kendi mensubu olduğu partiden sayıca fazla olan diğer partilerin birlik meclisi üyelerinden oy alarak seçildi. 
Kendisi ve belirlediği yönetim olarak bizler, partiyi veya ilçeyi değil, ihtiyaçları göz önüne alıyoruz. Katılımcı bir anlayışla her belediye başkanımızın fikirlerini alarak ve sorunlarını dinleyerek çalışıyoruz.” diyor.
“PARTİ FARKI OLMADAN ÜLKENİN HER BÖLGESİNDEN ÜYE BELEDİYELERİMİZ VAR” 
1991 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan ve kamu kurumu niteliğiyle çalışan birlik hakkında bilgiler veren Çoruk; “Birlik olarak görevimiz, temsil ettiğimiz belediyelerin sorunlarını çözmenin ve yetkili mercilere bildirmenin yanı sıra, gerekli stratejiler geliştirmektir. Birlik ismimizde İç Anadolu ibaresi geçiyor ama üyelerimiz arasında Ardahan, Kars, İstanbul, İzmir, Hatay, Tunceli, Denizli, Uşak, Giresun, Artvin gibi ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinde yer alan çok sayıda belediye de yer alıyor. 
Birlik olarak elbette bir gelire ihtiyaç duyuyoruz ve bunu tüzüğümüzde belirtildiği üzere üye belediyelerden bütçelerinin bir önceki yıl bütçe kesin hesaplarını esas alarak gelirleri toplamının binde bir buçuğu şeklinde İller Bankası üzerinden temin ediyoruz. Üye belediyelerimizden temin ettiğimiz gelirlerin yanında, Avrupa Birliği Fonları ile de belediyelerimize ihtiyaçları doğrultusunda finansman desteği sağlıyoruz. Çöp kovası, oturma bankı, kamelya gibi çevresel ihtiyaçlarını karşılarken, mesela kadrosunda mimar eksiği olan belediyelerimize mimarları yönlendiriyoruz. 
Düzenlediğimiz eğitimlerle, panellerle, sempozyumlarla ve toplantılarla belediye başkanlarına, personellerine ve birlik meclis üyelerine güncel bilgiler veriyoruz. 23-27 Ekim tarihlerinde Antalya’da düzenlediğimiz mevzuat bilgilendirme toplantısı ile bunların bir örneğini gerçekleştirdik. 360 civarında katılımla düzenlediğimiz toplantıda İller Bankası ve Türkiye Belediyeler Birliği’nden çok kıymetli konuşmacılar yer aldı. Masaya yatırılan konular içerisinde güncel mevzuat, Dünya Bankası ve Yurtdışı Kredileri, Belediye Ortaklık Fonu ve paylardan yapılan kesintiler, personel giderlerinin yasal sınırları, istihdam modelleri ve belediye şirketleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar yer aldı. Bazen belediyelerin iş makinası kiralamak veya satın almak gibi ihtiyaçları oluyor, o noktada da maddi katkı ve erişim imkânı sunuyoruz. 
Aynı zamanda yaptığımız araç yardımlarını hibe ediyoruz. 2018 faaliyet raporumuzda hangi belediyeye ne hibe edildiği belirtilmiştir. Yine 2018 faaliyet raporunda birlik encümen toplantılarında görüşülüp karara bağlanarak 1 takım çocuk oyun grubu, 680 adet oturma bankı ve 1490 adet çöp kovası, üye belediyelerimize dağıtılmıştır.
“ÜLKEMİZDE GENEL BÜTÇEDEN BELEDİYELERE DÜŞEN PAYLAR YETERSİZ”
Yurtiçinde yaptığımız çalışmalar kadar yurtdışındaki çalışma ve gözlemlerimiz de büyük önem taşıyor. Çok sayıda üye belediye başkanımızla birlikte Avrupa’nın çeşitli ülkelerine ziyaretlerde bulunarak oralardaki belediyecilik anlayışı hakkında bilgi ediniyoruz. O bölgelerdeki belediye birlikleriyle kurduğumuz sıkı ilişki sayesinde yaptığımız gözlemler ile ülkemizdeki belediyelerimizi çağın gerekleri konusunda bilgilendiriyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde en çok dikkatimi çeken hususlardan biri Londra Belediyesi’nin bir uygulamasıydı. Londra’nın tarihi ve kültürel formunu muhafaza etmek adına yayınlanan belediye kararları çok ilgi çekiciydi. 
Mesela bizim ülkemizde bir kişi sahibi olduğu evde çok rahat restorasyon yapabilirken, orada belediyeden onay almadan hiçbir şey yapılamıyor. Neredeyse bir kapı kolunu değiştirmek için bile izne ihtiyaç duyuyorlar. Deprem konusunda da aldıkları önlemler çok önemliydi. Bizde deprem önlemleri deprem sonrasını kapsarken, Avrupa ülkelerinde belediyeler; gerek imar gerek altyapı gerekse de deprem sonrası için çok ciddi önlemler almış. Bizim belediye başkanlarımızla yaptığımız bu gözlemler, şehircilik, kamu hizmeti, altyapı ve doğal afetlerle mücadele gibi konularda yurda döndüğümüzde çok değerli örnekler oluşturuyor. Fakat Avrupa’da ufku açılan bütün belediye başkanlarımızın örnekleri hayata geçirdiğini söyleyemem. Çünkü ülkemizde genel bütçeden belediyelere düşen paylar yetersiz. 
Belediyelerini gördüğümüz Avrupa ülkelerinde genel bütçeden düşen pay yüzde 35 civarında bir otalamaya sahipken, bizde yüzde 7 gibi rakamlardan söz edebiliriz. Bizdeki genel bütçe payı belediyelerimizin anca personel giderlerini karşılıyor. Belediyenin gelirleri arasında emlak vergisi, ruhsat vergisi, tabela vergisi, kiralama gibi kalemler vardır ve bunlarda kaynaklar becerili kullanıldığı sürece zarar edilmez. Bizdeki belediyelerin Avrupa’daki belediyelere göre devam eden bir sorunu da halkın öncelikleri konusudur. 
Eğer planlama güzel yapılırsa ve mali disiplin sağlanırsa, halkın önceliklerine daha rahat cevap verilebilir. Mesela siz çöp kutusu olmadığı için çöp sorunu çeken bir yerleşime fıskiye kurarsanız, bu yanlıştır. Önceliklere göre hizmet yapılırsa ben daha sağlıklı bir hizmet sunulacağına inanıyorum. Belediye Başkanlarının da özlük hakları konusunda sıkıntıları var. Türkiye Belediyeler Birliği’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, ülkenin her yerinden gelen belediye başkanlarıyla bir araya gelmişti. Gelirler, maaş, emeklilik hakları, özlük hakları, VİP girişi, silah taşıma, yeşil pasaport gibi konular masaya yatırılmıştı. Biz de bu konularda üzerimize düşeni yaparak temsil ettiğimiz belediyelerin ve belediye başkanlarının sorunlarını gündeme getiriyoruz. Birlik Başkanımız ve Yenimahalle Belediye Başkanımız Fethi Yaşar, sorunların ve çözüm önerilerinin yer aldığı bir dosyayı Cumhurbaşkanımıza bizzat sundu. 
Ben de Sayın Özhaseki’yi ziyaret ederek kendisine sorunlardan bahsettim. Birlik olarak Başkanımız Fethi Yaşar liderliğinde ve üyelerimizin katılımıyla, sorunlar çözülene kadar yetkililere bildirmeye devam edeceğiz. Mevzuatın mahalli idarelere tanıdığı haklardan sonuna kadar faydalanacağız. Çünkü görevimiz belediyelerin dertlerine derman bulmak.”

 
Altın Kanatlı Melekler Güneyi fethetti
 
“Akıllı Taksi Projesi” görücüye çıktı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TTB: “Meclis Genel Kurulu’na sunulan ve santrallere ‘kirletme izni’ veren girişim iptal edilmeli”
13 kömürlü termik santralin çalışmalarına devam etmesini gündeme getiren ...
1. Beton Yollar Kongresi ve Sergisi ile “beton sektörü” buluştu
1. BETON Yollar Kongresi ve Sergisi başladı.
Başkentliler Ankara’nın şehirleşme sürecine şahit olacak
VEHBİ Koç Vakfı ve Koç Üniversitesi Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ...
 
“Su yönetimlerinin risk analizi yapması ve alternatif stratejiler belirlenmesi gereklidir”
SU Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, İstanbul Büyükşehir ...
MAN ve PİMEKS’e İÇASİFED ziyareti
İÇ Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) ...
Akromegali’de erken tanı ve uzman tedavisi çok önemli
“15. Hipofiz Hastalıkları Sempozyumu” kapsamında Ankara Üniversitesi Tıp ...
 
TÜED üyelerine “Fizik Tedavide Güncel Uygulamalar” Semineri
TÜRKİYE Emekliler Derneği (TÜED) ile Aktif Yaşam Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ...
Ritim Sanatçısı Suat Güzeller son yolculuğuna uğurlandı
TRT disiplini ve ahlakı ile yetişmiş olan ritim sanatçısı Suat Güzeller son yolculuğuna uğurlandı.
TEMİZ HAVA HAKKI PLATFORMU:“15 KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALE İZİN VERMEYİN”
SAĞLIK ve doğa koruma alanında çalışan 16 kuruluşun oluşturduğu Temiz ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Kışlık Hazırlıklar
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Kuş Uçur Geceye
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Aile Planlaması
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Ödül ve Ceza
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yalan
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sahte Instagram Dünyası
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri