Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
ABB işveren ve iş arayanlar arasında köprü oluyor
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
GGYD’den Niyazi Akdaş’a ziyaret
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Dünyanın ortak dili “satranç”
Dünyanın ortak dili “satranç”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
“İnternet medyası hızlı bir şekilde büyüyor”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
18 Ocak 2022 Salı - 09:14

Gazeteci kalemini namus bildiği zaman geleceğimiz teminat altına alınır

Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Murat Ağırel, İYİ Partili gençlerle buluştu.

Gazeteci kalemini namus bildiği zaman geleceğimiz teminat altına alınır

M. UMUT KARAKÜLAH / ANKARA 


İYİ Parti Gençlik Politikaları Başkanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Yeniçağ Gazetesi Köşe Yazarı Murat Ağırel'in katılımı ile Genel Merkez binasında “Çalışan Gazeteciler Günü Konferansı” düzenlendi.
Özellikle son dönemlerde yazdığı yazılar ve kitaplar ile gündemde olan gazeteci, yazar Murat Ağırel, İYİ Partili gençlerle ve basın mensupları ile bir araya geldi. Ağırel, gazeteciler korkusuz bir şekilde haberlerini yapmalarının ve yazıları yazmalarının son derece önemli arz ettiğini dile getirdi.
Gazetecinin kalemini namus bildiği takdirde ülkenin geleceğinin de teminat altına alınabileceğini söyleyen Murat Ağırel, doğruyu tarafsız bir şekilde kamuoyuna sunmak için gazetecilerin canla başla çalışması gerektiğini belirtti. Kendisinin de İYİ Parti kadrolarından geldiğini dile getirerek sözlerine başlayan Ağırel, medeniyetin yolunu cesurların döşediği bilinci ile hareket edip bu kadrolarda görev aldığını söyledi. Ağırel şöyle devam etti:
“ÇOCUKKEN NE OLACAĞIMI SORDUKLARINDA GAZETECİ DEMEZDİM, UĞUR MUMCU OLACAĞIM DERDİM”
“Hepimiz gazeteciyiz. Ben kendime gazeteciyim diyorum ama özellikle mahkemelere çıktığım zaman bana mesleğimi sorduklarında ilk başta profesyonel sanığım diyorum. Eskiden vukuatlı adliye derlerdi, yani sıradan olağan. Ben gazeteciliği okulda öğrenmedim, alaylıyım. Benim babam işçi emeklisi, 1990’lı yıllarda gazete kupürlerini keserek her akşam eve gelirdi. Bu kupürlerini kesip biriktirdiği yegane kişi de Uğur Mumcu’ydu. Uğur Mumcu’nun yazılarını kesip biriktirirdi babam. O dönem için çok büyük önem addediyordu oradaki yazılar, haberler. Bu köşe yazılarını o kadar dikkatli okurdu ki babam, benim için de merak konusu oldu bu. Ben de okumaya başladım, okuduklarımdan bir şey anlamıyordum ama önemli bir şey olduğunu biliyordum. Ben de babamla sohbet edebilmek için okuduklarımla oradaki küçük cümlelerle babamla konuşmaya çalışıyordum. Bu böyle devam etti, bir gün babam eve geldiğinde morali çok bozuktu. Babamı ben ikinci kez böyle görmüştüm, ilk gördüğümde amcam vefat etmişti, ikinci kez de bu kadar üzüntü içerisinde gördüm. Ne olduğunu sorduğumdaysa Uğur Mumcu’nun öldüğünü öğrendim. Sonrasında ise Adana’da Uğur Mumcu için bir etkinlik yapıldı, ben de oraya gittim. Orada Uğur Mumcu’ya gösterilen saygıyı, sevgiyi gördükten sonra bana ne olacaksın diye sorduklarında ‘Uğur Mumcu olacağım’ derdim, gazeteci olacağım demezdim Uğur Mumcu olacağım derdim.  Çünkü Uğur Mumcu’nun gazetecilikteki anlamı hakkın yanında duran, halkın yanında duran kalemini sadece güç odaklarının isteği doğrultusunda değil bilakis onlara karşı, halkın çıkarlarını koruyan kişi demektir. Onun bütün yazılarını kendime şiar edindim, onun düşüncelerimi dilime pelesenk yaptım ve bu doğrultuda da elimden geldiğince bu mesleği icra etmeye çalıştım. Ama tabiki hayat şartları her zaman buna izin vermiyor. Çok genç yaşta İstanbul’a geldim, İstanbul’da hayat mücadelesi ile boğuşmak zorundaydım. O dönemde yaklaşan karanlığı gördüğüm için birkaç arkadaş bir araya geldik. Platformlar kurarak sesimizi duyurmaya çalıştık, birçok sosyal medya hesapları henüz ülkemizde yok iken bu platformda birçok kişi bir araya gelerek görüşlerini paylaştılar. Çok başarılı olduk ve o tarihlerde 1 milyon 900 bin üyeye ulaştık. Cumhuriyet Mitinglerini yaptık. Daha sonra Demeç Gazetesi’nde yazılar yazmaya başladım, Birkaç Kişiyiz pOrtalında yazmaya başladım. Kanaltürk televizyonunda programlar yapmaya başladım. Hem Oda TV’de hem de Yeniçağ Gazetesi’nde yazmaya başladım ve halihazırda da Yeniçağ Gazetesi’nde de yazmaya devam ediyorum.”
“GAZETECİLİK BİR DÜŞÜNCENİN BİR GÖRÜŞÜN SAVUNUCULUĞUNU YAPANLARIN MESLEĞİ KONUMUNA GELDİ”
Günümüzde gazeteciliğin artık belli bir düşüncenin bir görüşün savunuculuğuna yapanların mesleği haline geldiğini üzülerek gördüğünü belirten Ağırel, gerçek gazeteciliğin bedel ödeyerek olduğunu altını çizdi. Murat Ağırel, “Geldiğimiz noktada gazetecilik ne yazık ki, bir düşüncenin veya bir kişinin savunuculuğunu yapan ve kalemini namus bilmeyip insanların mesleği konumuna geldi. Televizyon programlarında görüyorsunuz birçok gazeteci bir siyasi partinin temsilcisinden daha fazla o siyasi partiyi savunan konuma gelmiş durumda. Hak mahrumiyeti noktasında hem hukuki olarak hem de kamunun kaynaklarının harcanması noktasında bu kişilerin bunu yapanları nasıl savunduğunu ne yazık ki görüyoruz. Bu insanlar arasında gazeteciler görüyoruz. Ben cezaevine girdiğim sırada yazmıştım; ben bu kişilere gazeteci demiyorum, ben bu kişilere kum saati diyorum. Bilirsiniz ki kum saatlerini işlevini tamamladıktan sonra belli bir noktaya gelince bir el gelip onu ters çevirir. Kum saatleri hep aynı görevi yapar ama onları değiştiren el değişir. Bunları iktidarlar yada siyasi güçler değiştirdiği müddetçe bu kişiler kum saati gibi hayatlarına devam ederler. Gerçek gazetecilik ise bedel ödeyerek olur. Bizler tabi ki sorgulayacağız, gazeteciliği bu noktaya niye getirdiklerini eleştireceğiz. Günümüzde İletişim Fakültesi’nde okuyan gençlere çok fazla ihtiyacımız var. Bana neden bu kadar cezaevine giriyorsun, yargılanıyorsun, bedelle ödüyorsun da hala neden gazetecilik yapıyorsun yada gazeteciliği hangi anlamda yapıyorsun diye sorduklarında genelde benim vermiş olduğum cevap şu oluyor: Toplumsal ve iktisadi çürümüşlük ne yazık ki toplumdaki sessizlikle daha çok büyür. Eğer biz gazeteciler olarak bugün korkar susarsak ve bir nedenle de işimizi yapmazsak bizden sonrası gelecek olan kuşağın susmasına, korkmasına ve alışmasına sebebiyet veririz. İnsanın ölme sebebi de sadece ruhunu bedeninden çıkarmak mıdır? Yoksa bu suskunluk içinde yaşamak da ölmek değil midir? Bence bu da bir ölmektir. İnsanın kendi karakterini kişiliğini yansıtamadan sadece birilerinin emriyle hayat yaşaması da bir ölmektir. Ölmek sadece ruhun bedenden çıkması değildir, savunduğunuz değerleri savunamadığınız bir ortamda kendinizi artık birine teslim ettiğinizde bence artık bu da mecazi anlamda ölmektir.  Bizden sonra gelecek bu mesleği ayağa kaldıracak, bu sorumluluğu omuzlarında hissedecek gençlerin bu tür bıkkınlığa, suskunluğa, korkaklığa alışmaması için yada bunlarla karşılaşmaması için bizler susmayacağız. 
“DEVRİMLERİN İÇİ BOŞALTIRILKEN SESSİZ KALMAK GAZETECİLERİN GÖREVİ DEĞİLDİR”
Her türlü bedel ödemeye razıyım. Ben Kemalistim, Kemalist Türk Milliyetçisiyim, bu şiarı benimsemiş bir insanım. Bu ideoloji ile de yoğrulmuş insanların da cumhuriyet devrimlerini korumaktan yegâne bir görevi yoktur. Yaşadığımız konjonktürde mevcut iktidarın politikaları cumhuriyet devrimlerinin tamamen altını boşaltıp istedikleri kafasındaki rejimi bu ülkeye uygulamaktır. Devrimlerin içi boşaltılırken sessiz kalmak gazetecilerin görevi değildir. Gazeteci elinde sihirli değneği olup da olayları değiştiren insanlar değildir. Gazeteciler güç odaklarının bilinmesini istemediği olayları ve bulguları olgulara dayandırarak toplumu aydınlatan kişilerdir. Günümüzde ise olgulardan ziyade algılar önemli hale gelmiş durumda. Bugün basının yüzde 90’ının bir ideolojinin teslimiyetinde olduğunu görüyoruz. Çok küçük bir kısım müdahil olmuş durumda, birisi de benim yazı yazdığım gazete. Ama emin olun bu yüzde 10’luk kısım, o yüzde 90’lık gücü elinde bulunduran kısımdan çok daha cesur, çok daha güçlü. 
“GAZETECİNİN YAPACAĞI ŞEY TOPLUMA GERÇEKLERİ ANLATMAKTIR”
Gazeteci olayları araştırır, olayların içindeki gerçek bulguları ortaya çıkarır, bunları olguya dönüştürür ve toplumu doğru bir şekilde bilgilendirmeye çalışır. Gazeteci bir avukat değildir ama bir dava dosyasını okur, gazeteci bir eczacı değildir ama bir reçeteyi okur, gazeteci bir siyasetçi değildir ama siyasilerin davranışlarını irdeler ve hepsinde de mutlaka olgulara ulaşır. Bu oluşturduğu olgularla da olaylara farklı açıdan bakılmasını sağlar. Toplumun aslında öğrenmesi gereken konuları olgulara dönüştürür. Günümüzde ise ne yazık ki bu işlemler yapılmıyor. Ne yazık ki gazetecilik sadece sosyal medya araştırmacılığıyla sınırlı ama soruşturmacı gazetecilik bu değildir. Uğur Mumcu gazeteciliği hiç bu değildir. Şuanda mesela biz bir şirketin adresini Türk Ticaret Sicil Gazetesi’nin internet sayfasından yani hiçbir yere gitmeden 10-15 dakika içerisinde bulabiliriz. Yada bir şirketin başka hangi şirketlerle bağı olduğunu çok rahat bir şekilde internetten bulabiliriz. 90’lı yıllara gittiğimizde iki şirket arasındaki bağı ortaya koyabilmek için Uğur Mumcu Almanya’ya gidip sadece şirketin adresini kontrol edip geri geliyormuş. Ve bu şirketler arasındaki bağı çıkarabilmek için bir sürü yazılar yazıyor, (internet olmadığı için) 10 binlerce sayfa evrak okumak zorunda kalıyormuş. Şimdi günümüzde daha kolay olmasına rağmen daha niteliksiz. Ve biz buna karşı mücadele veriyoruz. Doğruları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Tırnak arasında anlatılmayan ama toplumun bilmesi gerekenleri anlatmaya çalışıyoruz. Benim bu konuda üstlendiğin yegâne alan ise yolsuzluklar, haksızlıklar. Yolsuzluklar denildiği zamanda ise Türkiye çok şükür malzemesi bol olan bir ülke. Bana Türkiye’yi nasıl görüyorsunuz dediklerinde “çok şükür İslami usullere göre soyuluyoruz” diyorum. Ve bunları din kisvesi altında yapıyorlar. İnsanların birbirleri arasındaki bağları ortaya çıkarttığınız zaman size uyguladıkları yegâne argüman din oluyor. 
“YAPILACAK İŞ KORKMADAN YAZMAKTIR”
Sizin geleceğe dair kurduğunuz umutları çalan insanlar. Sizin gelecekte var olan zenginliğinizi bugünden paylaşan insanlar. Gazetecilerin birinci görevi bunlara inat yazmaya devam etmektir. Yapılacak iş korkmadan yazmaktır, korkmayın. Korku aslında basit bir söylemdir. Her insan korkar ama korkularınızı aştığınız zaman başarıyı elde ediyorsunuz. Gazetecilik şiarının en önemli nedenlerinden biri şudur: İnsanın korkusu aslında kendi içinde beslediği korkudur. Kendi içinizde beslediğiniz korkuları yenebilirseniz cesaretini kazanırsınız. İçinizdeki korkular neden oluşur? Bu ülke birilerinin keyfi istekleri üzerine kurulmadı. Bu ülke otel odalarında kurulmadı. Bu ülke kanla, irfanla kuruldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları herkesin karşı olmasına rağmen bu ülkeyi ilmek ilmek örerek her yerde direnerek kurdu. Gazeteci kalemini namus bildiği zaman içinden çıkacak mürekkebin de bu ülkede yaşayan insanların hakkı olduğunu bildiği zaman emin olun ki hiçbir güç bu kalemi kıramaz. Hiç kimse sizi susturamaz. Hak düşmanlarına karşı, halk düşmanlarına karşı, milletin alın teri ile oluşturulan kamu kaynaklarının yağmalayanlara karşı yegâne güç korkmadan işinizi yapmaktır. Yazacağınız yazıdaki sorumluluğu hissettiğinizde emin olun ki Türkiye’yi değiştirmek için ufak da olsa bir destek siz vermiş olursunuz. Gazetecilik zordur hele ki bu dönemde.  Dolayısıyla sadece halkın çıkarlarını gözeterek doğruyu tarafsız bir şekilde kamuoyuna duyurmaya çalışabildiğimiz müddetçe bu ülkeyi gelecek yarılara ulaştırabiliriz.”

Etiketler:
 
Yenimahalleli annelere uyuşturucuyla mücadele eğitimi
 
Kırşehirli Dernekler Federasyonu Yüksek İstişare Kurulu ilk toplantısını yaptı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İklim Değişikliği, Su ve Gelecek İşbirliği Raporu’na göre göçler artabilir
HİDROPOLİTİK Akademi Başkanı ve İzmir Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Uluslararası ...
Pandemiyi önceden bilen ünlü astrolog, maskelerin atılacağı tarihi verdi
Next Level AVM’de Ankaralılarla bir araya gelen Zeynep Turan, burçları, ...
İstinye Üniversitesi Rektörlüğü’ne “Prof. Dr. Erkan İbiş” atandı
İstinye Üniversitesi Rektörlüğü’ne “Prof. Dr. Erkan İbiş” atandı
 
Kadın ve Gençlik Platformu Derneği, Yılbaşı Yemeği’nde buluştu
Kadın ve Gençlik Platformu Derneği’nin ‘Geleneksel Yılbaşı Yemeği’, 10 ...
Pandemi “part time” çalışma şekline ilgiyi artırdı
Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyayı 3 yıla yakındır olumsuz bir şekilde ...
EGD’den Zafer Partisi’ne ziyaret 
Endüstri Gazeteciler Derneği  (EGD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Sanayi Gazetesi ...
 
Kamu-Sen, Aralık ayı asgari geçim endeksi sonuçlarını açıkladı
Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Aralık ...
“İklim değişikliğine çiftçilerin adaptasyonu sağlanmalı”
Uluslararası Tarım ve Gıda Konfederasyonu (TARIMKON) Başkanı Hakan Yüksel, ...
“Milli Eğitim Bakanlığı Omicron varyantına karşı hızlı tedbir almalıdır”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Omicron ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Kışlık Hazırlıklar
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Kuş Uçur Geceye
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Aile Planlaması
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Ödül ve Ceza
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yalan
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sahte Instagram Dünyası
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri