Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Acı rapor: Erkek şiddeti kasımda da sürdü
Acı rapor: Erkek şiddeti kasımda da sürdü
TVHB Başkanı Eroğlu: “Veteriner Hekimler bir kez daha dışlanıyor”
TVHB Başkanı Eroğlu: “Veteriner Hekimler bir kez daha dışlanıyor”
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çok kısa sürede Meclis'e sunacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu çok kısa sürede Meclis'e sunacağız
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti
CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kendisine randevu vermeyen TÜİK’e gitti
BİK Genel Müdürü Duran: “Amacımız gazetecilik kültürünü internet medyasına taşımak”
BİK Genel Müdürü Duran: “Amacımız gazetecilik kültürünü internet medyasına taşımak”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
25 Mayıs 2021 Salı - 10:19

Etkinlik sektörü çalışanları 1 Haziran’da açılmak istiyor

Etkinlik sektörünün 13 meslek örgütü bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Etkinlik sektörü çalışanları 1 Haziran’da açılmak istiyor

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

Etkinlik sektörünün 13 meslek örgütü bir araya gelerek ortak bir basın açıklaması yayınladı. Faaliyet alanları 15 aydır kapalı olan etkinlik sektörünün 1 Haziran’da açılmaya hazır olduğunu belirten sektör temsilcileri, açılma tarihi ve çalışma koşullarını belirleyecek genelgenin en kısa zamanda açıklanmasını ve belirsizliğin yarattığı sorunların bir an önce giderilmesini talep etti. Sektör temsilcileri, yaptıkları çağrının 1 milyondan fazla sektör çalışanını aileleri ile birlikte değerlendirildiğimizde 4 milyon civarında vatandaşımızı, etkinlik sahipleri bakımından değerlendirildiğimizde ise bu yıl evlenmesi beklenen 600 bine yakın çiftimizi ilgilendirdiğini hatırlatarak yapılacak açıklamanın sadece sektör firmalarının değil tüm toplumun ihtiyacı ve ortak beklentisi olduğunu ifade etti.

“1 HAZİRAN’DA AÇILMAYI TEMENNİ EDİYORUZ”

Hazırlık süreçleri gerektiren düğün ve davet organizasyonlarının geç kalacak bir açıklama sonrasında yapılamaz hale geleceğini belirten sektör temsilcileri, düğün salonları başta olmak üzere on binlerce etkinlik firması ve 1 milyondan fazla etkinlik çalışanına vakit kaybetmeden müjdeli haberin duyurulmasını ve sektörün kaygıdan kurtarılmasını istediler. İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası, Albümcüler Kameramanlar Fotoğrafçılar İşveren Sendikası , Düğün Ekipmanları Üreticileri İşverenleri Sendikası, Düğün Giyim Sektörü İşveren Sendikası, Düğün Salonları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası, FKS İşveren Sendikası, Tüm Etkinlik Sektörü İşveren Sendikası, Tüm Düğün Salonları Etkinlik ve Organizasyon İşletmecileri Federasyonu, Tüm Etkinlik Sektörü Federasyonu, Anadolu Davet ve Etkinlik Federasyonu, Ege Davet ve Etkinlik Federasyonu, Düğün Sektörü İşletmecileri Federasyonu tarafından yayınlanan ortak açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Biz, etkinlik sektörünün 13 meslek örgütü olarak, kademeli normalleşme sürecine ilişkin ortak görüşlerimizi, beklentilerimizi ve çözüm önerilerimizi devletimizin ve kamuoyunun bilgisine sunuyoruz. Düğün, organizasyon ve etkinlik sektörü 15 aydır faaliyet gösterememektedir. Düğün salonları başta olmak üzere on binlerce etkinlik firması ve 1 milyondan fazla etkinlik çalışanına vakit kaybetmeden müjdeli haberin duyurulmasını ve etkinlik sektörünün 1 Haziran tarihinde, turizm ve yiyecek-içecek sektörleriyle aynı anda açılmasını temenni ediyoruz. Sektörümüzün diğer önemli beklentisi ise, genelgenin gecikmeksizin açıklanmasıdır. Sektörümüzü diğer sektörlerden ayıran en önemli fark, düğünler başta olmak üzere tüm etkinliklerin belirli bir hazırlık süreci gerektirmesidir. Beklenen açıklamanın ve ilgili genelgenin gecikmesi durumunda mağduriyet devam edecek, düğünler ve diğer etkinlikler bir yıl daha yapılamaz hale gelecektir.

“HEM SEKTÖR HEM EVLENECEK ÇİFTLER MAĞDUR”

Sektör çalışanlarını aileleri ile birlikte değerlendirdiğimizde 4 milyon civarında vatandaşımızı, etkinlik sahipleri bakımından değerlendirdiğimizde ise bu yıl evlenmesi beklenen 600 bine yakın çiftimizi ilgilendiren açıklama, sadece sektör firmalarımızın değil tüm toplumumuzun ortak ihtiyacı ve ortak beklentisidir. Dolayısı ile düğün ve etkinlik sektörü ile ilgili açıklanacak genelgenin, tüm vatandaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Kademeli normalleşme sürecine geçilmesiyle etkinlik sektörü için de ışık görünmüş ancak açılış tarihinin hala açıklanmamış olması nedeniyle Haziran ayı için yapılan rezervasyonlar iptal edilmeye başlamıştır. Davet ve etkinlik sektörü iki yıl öncesinden başlayan ve aylar önce tamamlanan rezervasyonlar ile çalışmaktadır. Yaşanan belirsizlik aldığımız rezervasyonların kaybedilmesine neden olurken yeni rezervasyonların yapılmasının önünde de engel teşkil etmektedir. İş kayıplarının yanı sıra iptaller nedeniyle firmalarımız ve etkinlik sahipleri arasında bu yıl da hukuksal itilaflar ve kaparo sorunları yaşanmaya başlayacaktır. Geçen yılı kaybeden sektörümüz bir yıl daha kaybetme riski ile karşı karşıyadır.

“SOKAK VE KÖY DÜĞÜNLERİNE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEMELİ”

Bilindiği gibi etkinlik sektörü 16 Mart 2020’de kapanmış ve geçtiğimiz Temmuz, Ağustos aylarında sadece 55 gün faaliyet gösterebilmiştir. Bu nedenle etkinliklerin yapılmadığı dönemde 60 binleri geçen vaka sayılarında düğünlerin ve etkinliklerin hiçbir payı yoktur. Son dokuz ayda virüsün yayılmasına neden olan tüm alanlar faaliyete başlatılırken bu tabloda payı olmayan düğün, davet ve etkinliklerin bekletilmesi yüksek sezonu 15 Mayıs- 15 Ekim arası olan sektörümüzün sonunu getirecektir. Turizm işletmelerinde, restoran ve kafelerde sağlanabilen güvenlik, ek önlemler ile denetimli etkinlik mekanlarında da sağlanabilir. Üstelik düğün ve davetlerde yaşanan risk, yıllık katılım süresinin azlığı ve filyasyon imkanı bakımından daha düşüktür. HES kodu ve maske ile giriş yapılacak denetimli mekanlarda gerçekleştirilecek düğün ve davetlere katılan misafirler bellidir ve filyasyon takibi mümkündür. Düğünlerle ilgili risk, kontrolsüz köy ve sokak düğünleri için geçerlidir. Geçen yıl yaşanan tecrübelerin ışığında bu yıl sokak ve köy düğünlerine kesinlikle izin verilmemesini bekliyor ve etkinliklerin sadece denetimli mekanlarda yapılması gerektiğine inanıyoruz.

“SEKTÖR 50’YE YAKIN MESLEK GRUBUNA İŞ SAĞLIYOR”

Etkinlik sektörü, devletine ve toplum sağlığına gösterdiği saygı ile korona virüs ile mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş ve pandemide toplam 13 ay çalışmamıştır. Düğün ve davetlerin hiç yapılmadığı dönemde 60 binleri aşan vaka sayıları dikkate alındığında da sadece etkinlik sektörünü kapalı tutarak salgının önlenemeyeceği herkes tarafından görülmüştür. Sektör temsilcilerimizin en büyük beklentilerinden biri salgın ile mücadelede en etkili önlem olan aşılama çalışmalarının hızlanması ve toplumumuzun tüm alanlarıyla kalıcı refaha kavuşmasıdır. Pandemi sürecinde toplumda düğünlerin ve etkinliklerin gerekliliği hakkında yanlış bir düşünce oluşmuş ve etkinlikler sadece bir kutlama ya da eğlence olarak değerlendirilmiştir. Ancak etkinlikler, sadece kutlama ya da eğlenceden ibaret değildir. 50’ye yakın meslek grubuna doğrudan iş sağlayan etkinlik sektörü 1 milyondan fazla etkinlik çalışanı ile devasa bir sektördür. Pandemi döneminde etkinliklerin yapılamamasından dolayı 1 buçuk milyona yakın etkinlik çalışanı 15 aydır işsiz kalmıştır ve ailelerinin geçimini sağlayamamaktadır. “

“YILDA 70 BİNDEN FAZLA ORGANİZASYON VE TOPLAM 8 MİLYAR DOLARLIK BİR EKONOMİ”

Etkinlik sektörü, özel etkinlikler başlığında toplayabileceğimiz düğünler ve diğer özel davet organizasyonları ile kurumsal etkinlikler başlığında toplayabileceğimiz kongre, toplantı ve fuar organizasyonlarıyla yıllardır ülke ekonomimize artı değer katmaktadır.” Düğün ve Diğer Özel Davet Etkinlikleri bakımından değerlendirdiğimizde; “TÜİK verilerine göre 2019 yılında ülkemizde yaklaşık 550.000 çift evlenmiş olup 2020 yılında yapılamayan düğünler eklendiğinde 2021 yılı içerisinde yaklaşık 600.000 çiftin evlenmesi beklenmektedir. Düğün sektörünün, kız isteme merasiminden başlayarak aile birliğinin ve yuvanın kurulması ile sonlanan süreç içindeki tüm harcamalar dikkate alındığında yıllık ortalama 90 milyar TL işlem hacmine sahip olduğu değerlendirilmektedir. Evlilik kutlaması olan düğünlerin dışında kalan sünnet, doğum günü, evlilik yıldönümü ve diğer özel etkinlikler bu ekonomik hacme dahil değildir.” Kongre, Toplantı Ve Fuar Etkinlikleri bakımından değerlendirdiğimizde; “M.I.C.E sektörü olarak adlandırılan kurumsal etkinlik sektörü, 150 bin kişiye doğrudan, 600 bin kişiye ise dolaylı yoldan katkı sağlamaktadır. Yılda 70 binden fazla organizasyonun gerçekleştirildiği toplam 8 milyar dolara yakın aktif büyüklüğü olan kurumsal etkinlik sektörü, 50'den fazla sektör ile ticari ilişki içerisindedir.” Etkinlik sektörünün 15 aydır kaybettiği ekonomik değer, ülkemizin kaybıdır. 1 Haziran’dan itibaren sektörümüzün faaliyete geçmesi 4 milyondan fazla insanımıza nefes aldıracak ve düğünlerin başlaması ile kaybolmaya başlayan örf, adet ve geleneklerimiz yaşamaya devam edecektir.”

 
AHEF: “12 ay şartsız ek ödeme istiyoruz”
 
2023’te demiryolu ağımızı 16 bin 675 kilometreye çıkaracağız
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
AHEF: “12 ay şartsız ek ödeme istiyoruz”
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf ...
Tam kapanma sonrasında Başkentliler parklara akın etti
Günlük vaka sayılarının 60 binlere dayanması sonrasında Koronavirüs salgınıyla ...
Çargah TMT Korosu’nun “tam kapanmada” sürecinde çektiği “ilahi klibi” yoğun ilgi gördü
YENİ tip koronavirüs (covid-19) tehdidi ile daha kapsamlı mücadele etmek ...
 
OYAK, gıda hamlesini Tamek ile sürdürecek
Yakın zaman önce 60’ıncı yılını dolduran ve Türkiye’nin en büyük mesleki ...
Obezite’de mucize değil, bilimsel tedaviler tercih edilmeli
Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği tarafından düzenlenen “42. ...
Üniversite rektörleri Filistin için adalet çağrısı yaptı
Türkiye’deki üniversite rektörleri bir araya gelerek 3 dilde yayınladıkları ...
 
CHP’li Gökçen, 19 Mayıs’ta gençlerin sorunlarını anlattı
CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, ...
Toplumun Akıl Sağlığı Kırmızı Alarm Veriyor
TÜM dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan yeni tip koronavirüs ...
Meslek Örgütleri’nden Filistin’e destek
Meslek örgütleri, İsrail’in Fiistin’e yönelik yaptığı insanlık dışı saldırıları ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Bm’den Internet Raporu: Dünyanın Yüzde 37’si Hiç İnternet Kullanmadı
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Öldürülen Ve Eziyet Gören Kadınlar
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Kripto Borsası Hacklendi: 31 Milyon Dolar Çalındı
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Bilim
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Yazmak
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Yıllara Yayılmış Tecavüz
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri