Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
5 Ocak 2022 Çarşamba - 09:16

Erkek şiddeti 2021’de 280 kadını yaşamdan kopardı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 2021 Yılı Raporu’nu paylaştı.

Erkek şiddeti 2021’de 280 kadını yaşamdan kopardı

ALPER ŞAŞMAZ

2021 yılı boyunca kadınların kurban gittikleri cinayetlere ilişkin verilerin yer aldığı rapora göre; geçtiğimiz yıl erkekler tarafından 280 kadın öldürüldü, 217 kadın da şüpheli şekilde ölü bulundu.

HİÇBİR KADIN CİNAYETİNİN ŞÜPHELİ BIRAKILMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Platform tarafından 2021 verilerine ilişkin yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Şüpheli kadın ölümleri artıyor. Kadın cinayetlerini artık meşrulaştıramayacağının farkında olan failler, kadın cinayetlerinin üstünü kapatmaya çalışıyor. Şüpheli bırakılan kadın cinayetleriyle ilgili etkin bir soruşturma ve kovuşturma süreci yürütülmüyor. Yetkililerin görevlerini yerine getirmediğinin farkında olan failler, kadın cinayetlerini şüpheli hale getirmeye başvuruyor. Her şüpheli kadın ölümünde “Ne oldu?” diye sormaya devam ediyoruz. Fakat bunun karşısında yetkililer bu sorulara cevap dahi vermemekte ısrarcı. Biz bu soruları sormaya devam edeceğiz. Hiçbir kadın cinayetinin şüpheli bırakılmasına izin vermeye niyetimiz yok. Yetkililer görevlerini yerine getirsin, şüpheli kadın ölümlerindeki gerçekliği açığa çıkarsın.

“YETKİLİLERE BAŞVURDUĞU HALDE KADINLAR ÖLDÜ”

Bu yıl derlediğimiz verilerde şüpheli kadın ölümlerindeki artışla beraber iki önemli sonuçla daha karşı karşıyayız. Bu yıl işlenen 280 kadın cinayetinde, öldürülen kadınların 33’ünün daha önceden polis ya da savcılığa şikâyette bulunduğu ya da koruma kararı olduğu ortaya çıktı. 33 kadın yetkililere başvurduğu halde, yetkililerin görevini yerine getirmemesi sonucu erkek şiddetiyle öldürüldü. Peki bu yetkililerden kaçı hakkında işlem başlatıldı, bunu dahi bilmiyoruz. Yetkililer kendisine başvuran kadınları korumuyorken, 6284’ü uygulamazken, İçişleri Bakanı kadın cinayetlerinin azaldığını iddia ediyor. Bu sene içerisinde anayasal hakkını kullanan onlarca arkadaşımız gözaltına alındı, haklarında dava açıldı. Kadınlar, kadın cinayetlerini durdurmak için mücadele ederken anayasaya aykırı bir şekilde kolluk kuvveti anında müdahale ediyor. 33 kadının yetkililere başvurduktan sonra öldürülmesi, kadınların hayatı konusunda aynı “titizlikte” hareket edilmediğini kanıtlıyor. Görevini yerine getirmeyen, 6284’ü uygulamayan kolluk kuvvetleri tespit edilip, gerekli süreçler başlatılmalıdır. Bir diğer önemli sonuç ise, bu sene işlenen 35 kadın cinayetinde, öldürülen kadınların 20’si yakınlarıyla birlikte öldürülmüş, 17 olayda da kadınların yakınları yaralanmıştır. Kadınlar öldürülürken, buna engel olmak isteyen yakınları öldürülüyor, yaralanıyor. Erkek şiddeti artık sadece kadınları değil, kadınların ölümüne karşı koyan yakınları da hedef almış durumda. Faillere bu cesareti veren de yine önleyici olmayan politikalarıyla yetkililerdir. Kadınları korumayan, failleri cesaretlendirici politikalar yürüten her bir yetkili için de mücadelemiz sürecek. 

“MÜCADELEMİZ SÜRECEK”

İlk kez, 2021 yılında, bir kadın cinayetiyle ilgili Anayasa Mahkemesi ihmali olan kamu görevlilerinin yargılanmasını istedi. Takipçisi olduğumuz, eskiden evli olduğu erkek tarafından öldürülen Serpil Erfındık davasında AYM, yeterli önleyici koruyucu tedbirleri almayan kamu görevlilerinin yargılanmasını istedi. Bu karar, kadın kurtuluş mücadelesinde alınan emsal kararlardan biridir. Yıllardır kadın cinayetlerinde kadınları korumayan, görevlerini yapmayan yetkililerin de yargılanması gerektiğini söylüyoruz. Mücadelemiz sonucu Anayasa Mahkemesi’nden çıkan karar, önemli bir kazanımdır. Bununla birlikte İstanbul Kadıköy metrosunda, bir kadını bıçakla tehdit eden saldırgan hakkında savcının sevk yazısı da öne çıkan konulardan biriydi. Saldırgan tutuklanırken, savcı sevk yazısında “Tüm kadınların özgürce yaşama, sokakta bulunma ve hayatlarına devam etme hakkına saldırı” ifadelerini kullandı. Mücadelemiz büyüyor. Büyüdükçe kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet olaylarında emsal kararlar alınıyor. Kadın cinayetlerini ve kadına yönelik şiddeti durdurana kadar mücadelemiz sürecek.

KADINLAR İÇİN ADALETİ, ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ İLE SAĞLAYACAĞIZ”

Bu yıl, hayatta kalmak için evli olduğu erkeği öldürmek zorunda kalan Çilem Doğan’ın cezası onandı. Çilem 15 yıl hapis cezası aldı. Yine aynı dönemde hepimizin aklına “Ölmek istemiyorum” cümlesiyle kazınan Emine Bulut davasında Bölge Adliye Mahkemesi savcısının fail hakkında iyi hal ve tahrik indirimi istediği ortaya çıktı. Kadınlar hayatta kalmak için şiddet faillerini öldürmek zorunda kalıyor. Diğer yanda kendisini koruma şansı olmayan kadınların davalarında faillere indirim isteniyor. Çilem fail hakkında defalarca kez şikayetçi olmuştu fakat korunmadı. Kadınları korumayan sistemde yargı, kendini koruyan kadınları adil yargılamazken, öldürülen kadınların faillerine indirim istiyor. Çilem ve Emine’nin davasındaki mücadelemiz sürecek. Kadınlar için adaleti, örgütlü mücadelemiz ile sağlayacağız.

“2021’DE ÖLDÜRÜLEN KADINLARIN YÜZDE 64’Ü EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ”

2021 yılında öldürülen 280 kadının 124’ü evli olduğu erkek, 37’si birlikte olduğu erkek, 24’ü tanıdık birisi, 21’i eskiden evli olduğu erkek, 16’sı akrabası, 13’ü eskiden birlikte olduğu erkek, 13’ü babası, 11’i oğlu, 6’sı kardeşi, 3’ü tanımadığı birisi, 1’i kendisini bir süredir takip eden erkek tarafından öldürülmüştür. 11 kadının ölümüne sebep olan kişilerin yakınlık durumu tespit edilememiştir. Kadınların 178’i evinde, 33’ü sokak ortasında, 12’si arazide, 10’u iş yeri, 9’u arabada, 8’i ıssız yerde, 6’sı otelde, 2’si apartman girişinde, 2’si parkta, 1’i kömürlükte, 1’i barakada, 1’i okul önünde, 1’i minibüste, 1’i evinin dışındaki tuvalette, 1’i avukatlık bürosunda, 1’i fabrikada, 1’i otoparkta, 1’i evinin önünde, 1’i sağlık ocağı bahçesinde öldürülmüştür. 10’unun öldürüldüğü yer tespit edilememiştir. Bu yıl öldürülen kadınların yüzde 64’ü evlerinde öldürüldü. 

2021 YILINDA KADINLAR EN ÇOK ATEŞLİ SİLAHLARLA ÖLDÜRÜLDÜ”

134’ü ateşli silahlarla, 93’ü kesici aletle, 31’i boğularak, 8’i darp edilerek, 3’ü yakılarak, 2’si yüksekten atılarak, 4’ü sert bir cisimle vurularak, 3’ü aracın altında kalarak öldürüldü. 2 kadının hangi silahla öldürüldüğü tespit edilemedi.

“2021 YILINDA KADINLARIN ÇALIŞMA DURUMU HALA TESPİT EDİLEMİYOR”

Kadınların çalışma durumlarını tespit etmek ise çok zor. Önemli olan bu verinin de basın mensupları tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Çalışma hayatına alınmayan ya da istihdamdan uzaklaştırılan kadınlar toplumda oluşan toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılık, şiddet ve kadın cinayetleri tehlikelerine karşı daha korunmasız hale gelmektedir. Ulaşılabilen veriye göre kadınların 38’i bir işyerinde çalışıyor, 2’si emekli, 7’si bir yerde çalışmıyor ve 233 kadının ise çalışma durumu bilinememektedir.

“6284 VE SONUÇLARI”

Şiddet uygulayanlara uzaklaştırma, yakın koruma gibi birçok tedbiri düzenleyen; kadınları maddi olarak güçlendirmekten kimlik bilgilerinin değiştirilmesine kadar birçok hak tanıyan ve kadın örgütlerinin yıllarca süren mücadelesi sonucu yürürlüğe giren 6284 sayılı kanun etkin uygulandığı takdirde kadınları koruyor. Kadınları korumak ve şiddeti önlemek için getirilen 6284 sayılı kanun yasalaşması İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından mümkün olabilmiştir. 2021 yılında öldürülen kadınların 251’inin koruma kararının olup olmadığı bilinmiyor. 24 kadının uzaklaştırma veya koruma kararı olduğu, 9 kadının polis veya savcılık şikâyeti olduğu; ayrıca öldürülen kadınlardan 30’unun boşanma aşamasında olduğu biliniyor. Sözleşmeli er olarak görev yapan Abdullah Ç., izin için geldiği Antalya’da, daha önceden tanıdığı ileri sürülen, bilinmeyen bir sebep ile tartıştığı Aile içi ve Kadına Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nde görevli polis memuru Leyla S.’yi sokak ortasında bıçakladı. Öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen Ceren Damar davasında faile verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası Yargıtay tarafından oybirliği ile onandı. Kararda takdir indiriminin yapılmamasının yasal gerekçeye dayandırıldığı belirtildi. İpek Er’i “nitelikli cinsel saldırıya maruz bırakarak intihara sürüklemek” suçundan tutuksuz yargılanan sanık Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası verildi. Sanığın tutuklama talebi ise reddedildi. Mardin’de yeğeni Z.Ç.’ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen Osman Ç.’nin cezaevi kapısında davullu zurnalı kutlama ile karşılanması büyük tepkiye sebep olmuştu. Mahkemenin yeniden beyanına başvurulması için duruşmada hazır bulunması yönündeki tebligatına rağmen gelmediği duruşmada ise beraatine karar verildi. Ankara’da eskiden evli olduğu erkek tarafından 7 yerinden bıçaklanan Sibel E. ağır yaralandı. 5 ayrı uzaklaştırma kararı bulunan Ercan B.’nin çeşitli suçlardan 55 kaydının olduğu öğrenildi. Bingöl’de KYK kız yurdundaki öğrenciler yurda yabancı erkeklerin girip öğrencileri taciz ettiğini söyleyerek eylem düzenledi. Öğrenciler yurtta intihar eden Ş.T. isimli öğrenciye dikkat çekerek “Son zamanlarda yaşanan intihar, bıçaklanma, taciz gibi akıl almaz olaylarla karşı karşıya can güvenliğimiz yok.” dedi. Hatay’da yaşayan G.Ç., eskiden birlikte olduğu erkek tarafından şiddet ve cinsel saldırıya uğradıktan sonra failin başından aşağı kızgın yağ dökmesiyle ağır yaralandı. İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6824’ün tam ve etkin uygulanmasının kadınlar için ne kadar hayati olduğunu tüm bu örnekler göstermektedir. Kadınların etkin korunması için tedbir kararları uygulanmalı, süreç takip edilmeli, devletin tüm birimleri kadınların haklarını korumalı ve görevini yerine getirmeyen kamu görevlileri cezasız kalmamalıdır. 

ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMLERİ DERHAL AYDINLATILMALIDIR”

Bir süredir raporlarımızda da açıkladığımız gibi intihar veya doğal ölüm gibi sunulan şüpheli kadın ölümleri ve şüpheli bir şekilde ölü bulunan kadın sayısında pandemi süreciyle birlikte çok ciddi bir artış yaşanmaktadır. Şüpheli kadın ölümleri, maalesef kadın cinayetlerinden daha da zorlu olabilmektedir. Kadınların öldürülüp öldürülmediği, gerçekten kaza ile mi öldükleri, kadınların toplumsal cinsiyet temelli öldürülüp öldürülmediği (kadın cinayeti olup olmadığı), intihar edip etmedikleri veya intihara sürüklenip sürüklenmediklerinin açığa çıkarılması gerekmektedir.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ VE 6284 UYGULANMALI”

Şanlıurfa’da 23 yaşındaki Mülkiye Kazan kaybolduktan 35 gün sonra evinin yakınlarındaki bir köyde ölü bulundu. Mülkiye’nin ölümüyle ilgili tutuklanan Mustafa Asan‘ın Mülkiye Kazan’ın son telefon sinyalinin geldiği yerde bulunduğu ortaya çıktı. Kocaeli’de 40 yaşındaki Lola Ibatova kaldığı otel odasında ölü bulundu. Lola Ibatova ile birlikte otele gelen M.H., Lola’nın ölümüyle ilgili tutuklandı. Diyarbakır’da 16 yaşındaki Reyhan Direkçi okulunda silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Resmi kayıtlara intihar olarak geçse de olayda kullanılan silahın emekli polis C. A.’ya ait olduğu öğrenildi. 20 yaşındaki Elif Toru İstanbul’da bir göl kenarında ölü bulundu. 26 yaşındaki Garibe Gezer, Mardin’de kaldığı cezaevinde ölü bulundu. İntihar ettiği iddia edilen Garibe, daha önce cezaevinde işkence gördüğünü ve cinsel saldırıya uğradığını söylemişti. Garibe’nin ailesi ve avukatları Garibe’nin ölümünün şüpheli olduğunu, hücre cezasında kendisini asmasının mümkün olmadığını ifade etti. Diyarbakır’da 2 çocuk annesi olan 23 yaşındaki Şerife Çiçek ölü bulundu. Bingöl’de yurtta kalan Şifanur, yurt binasının 4. Katından düşerek öldü. Olay yerine gelen savcının, öğrenciler ve yurt görevlilerine kimseye herhangi bir bilgi paylaşmamaları konusunda uyarıda bulunduğu öğrenildi. 2021 yılında öğrendiğimiz 217 kadının şüpheli ölümleri bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Yapılacak şey bellidir; 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tüm kurum ve kuruluşlarla beraber etkin ve bütünlüklü uygulanmalıdır. Şüpheli kadın ölümlerinin soruşturmaları dikkatli bir şekilde incelenmeli ve hızlıca sonuçlandırılmalıdır.”

 
Alt geçit yaptırılacak
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vatandaşlarımızı fahiş fiyat artışlarının yükü altında bırakmamakta kararlıyız
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
DİSK Emekli-Sen’den ‘geçim’ protestosu
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Emekliler Sendikası ...
Zafer Partisi’nden kamu davası talebi
Zafer Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, bugün beraberindeki ...
Dar gelirli soğuğa ve karanlığa mahkûm edildi
THD: “Yüksek enerji zamları tüketici hakları ve kamu yararına aykırı”
 
KESK: “TÜİK gerçek enflasyondan habersiz”
Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına KESK Ankara ...
GMO Başkanı Üzümcü: “Bakanlık en kısa zamanda tağşiş listesi paylaşmalı”
GMO Başkanı Üzümcü: “Tüm gıda maddelerinde KDV oranı yüzde 1’e çekilmeli”
SPD Başkanı Yıldız: “Su yönetiminde ekolojik ve dijital dönüşüm şart”
Su Politikaları Derneği (SPD) Başkanı Dursun Yıldız, yaptığı açıklamada, ...
 
Genel Sağlık-İş: “2021’de sağlık çalışanının hakkı verilmedi”
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Dr. Derya Uğur, çalışanlarının 2021 yılını değerlendirdi.
HAD Başkan Yardımcısı Karlı: “Hem açıklamalar hem de genelge kanuna aykırı”
Av. Barış Karlı: “Köpekleri alıp bilinmezliğe götürüyorlar”
Eğitim-Bir-Sen, Eğitime Bakış 2021: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu yayınladı
Eğitim-Bir-Sen, 2021'deki Türk eğitim sistemini değerlendirdi
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri