Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Sağlık çalışanları 31 Aralık'a kadar toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak'
Erdoğan: “Yeni hedefimiz ticaret hacmimizi 200 milyon dolar seviyesine taşımak, ikinci etapta bunu 500 milyon dolara ulaştırmak"
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
Prof. Dr. Karatepe: “Doğru teknik ve ilkeleri kullanarak şehirleri kurmamız gerekiyor”
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan iktidara “Kara Kış Fonu” kurma çağrısı
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
ATO: “İlliyet bağı olmadan COVID-19 meslek hastalığı sayılmalı”
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
28 Ekim 2020 Çarşamba - 10:46

“Ekmek bulamıyorlarsa, keyif çayı içsinler aşamasındayız”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 26 Ekim MYK toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına geçerek değerlendirmelerde bulundu. 

“Ekmek bulamıyorlarsa, keyif çayı içsinler aşamasındayız”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 26 Ekim MYK toplantısı sonrası basın mensuplarının karşısına geçerek değerlendirmelerde bulundu. 
“HAYAT EVE SIĞAR’A HES; BU KADAR BECERİKSİZLİĞE DE ANCAK PES DENİR”
Sağlık, ekonomi ve dış politika üzerinden hükümet politikalarını eleştiren Öztrak; “Tüm dünya ve ülkemiz salgınla boğuşuyor. Sağlık Bakanı; “Salgın Anadolu’da zirve yaptı, riskli bir yükselişle karşı karşıyayız, son birkaç günde riskin boyutunu aşmış durumdayız” diyor. Salgının yönetiminde ipin ucu kaçmış durumda.  Açıklanan hasta ve vefat sayılarına artık kimse güvenmiyor. Yüz yüze eğitimde de, uzaktan eğitimde de keşmekeş sürüyor. İstanbul’da pandemi toplantısı yapılıyor. Milletin seçtiği Büyükşehir Belediye Başkanımız, toplantıya çağrılmıyor. Beş maskeyi millete bedava dağıtamayan hükümet, şimdi grip aşısında da patinaj yapıyor. Grip aşısı bulunamıyor. Sağlık Bakanlığı, “Dünyada aşı üretiminde sıkıntı var” diyor. Ne olduğu belirsiz bir risk belirleme sistemiyle, vatandaşlarımıza grip aşısı karneyle dağıtılıyor. Şikâyetler de sel olup akıyor. Bir vatandaşımız 65 yaşında, Parkinsonizm hastası, aynı zamanda KOAH hastası, aynı zamanda yüzde 97 engelli raporu var ama bu yurttaşımızı grip aşısını hak eden risk grubunda saymıyorlar. Bir başka vatandaşımız, 72 yaşında. Bypass olmuş, dört beş raporlu ilaç kullanıyor. Ona da “Sana aşı yok” diyorlar. Türk Eczacılar Birliği’nin girişimiyle, yurtdışından 1,5 milyon doz grip aşısı getirilecek. Bürokratik yazışmalar uzayınca, Bu çok kritik dönemde aşıları İran’a kaptırıyorlar. Hayat Eve Sığar’a HES; Bu kadar beceriksizliğe de ancak PES denir.” diyerek Sağlık Bakanlığını eleştirdi.
“BÜTÇE SON DERECE ÖZENSİZ HAZIRLANMIŞ”
Bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe görüşmelerinin başladığını anımsatan ve bütçe üzerinden eleştirilerde bulunan Öztrak; “Önümüzdeki yıl faizcilere ödenecek paradaki artış, toplanacak vergilerdeki artışın iki katı olacak.  Buna karşılık vatandaşa hizmet için yapılacak harcamalardaki artış, vergilerdeki artışın yarısı olacak. Milletin ödeyeceği vergilerle, faiz lobileri ihya edilecek. Ve gelecek yıl devlet asgari 246 milyar lira daha borçlanacak. Bütçe son derece özensiz hazırlanmış, TBMM’ye getirdikleri Torba Yasa’da Konaklama Vergisi’ni bir yıl erteleyip 2022’ye bırakıyorlar. Ama 2021 bütçesinde, 1 milyar TL Konaklama Vergisi’nden gelir yazılmış. Bir karar verin, Bu vergiyi 2021’de alacak mısınız, almayacak mısınız? Daha birkaç gün önce getirdikleri OVP de, ortalama dolar kurunun 6 lira 91 kuruş olması öngörülmüş, bu kurla da milli gelirimizin, 702 milyar dolar olacağı tahmin edilmişti. Bugün, Dolar 8 lirayı aştı. Euro ise 10 liraya koşuyor. OVP’ye göre dolar kuru 2023’te 8 lira 2 kuruş olacaktı. Bugün dolar kuru 8 lira 5 kuruşun üzerinde. Hem de gösterge tahvilin faizinin yüzde 14’ü aşmasına rağmen. 2020’de OVP kur tahmininin tutması için, yılın son aylarında doların ortalama 7 lira 34 kuruşa düşmesi gerek. Bu artık hayal. Bu yıl Milli Gelirimizin, OVP’de yazıldığı gibi 700 milyar doların üstünde olması da artık hayal. Nereden nereye? 2013’de 1 trilyon dolara yaklaşan Milli Gelirden 2020’de 600 milyar dolarlara düşen Milli Gelire. Küresel tahminlere göre, 2021’de artık en büyük 20 ekonomi liginden de düşüyoruz. İlk 20’deki yerimizi, Nüfusu neredeyse bizim dörtte birimiz olan Tayvan’a bırakıyoruz” dedi.
“BU İNSANLAR 6 AYDIR MAĞDUR”
Çiftçinin ve esnafın ekonomik olarak darboğazda olduğunu söyleyen Öztrak; “Bugün ülkenin her yerinden feryatlar yükseliyor. Ardahan’da bir çiftçimiz, bir besicimiz bağırıyor: “Devlet gelsin, biz ineklerimizi teslim edelim olsun bitsin. Onları da yesinler, doymuyorlar çünkü. Bir canımız kaldı verecek.” Antalya’da bir vatandaşımız sokak röportajına katılıyor. Ekonomideki hataları ve Saray hükümetini eleştiriyor. Bunun üzerine evini polisler basıyor. Artık insanlarımızın konuşmasından, dertlerini anlatmasından da korkuyorlar. Ama artık millet korkmuyor, canına tak etti susmuyor. Bir esnaf Denizli’de Vali’ye, “Canıma yetti. Gebermek istiyorum” diye bağırıyor. Dün de Malatya’da, servis ve minibüs esnafı Erdoğan’a çektikleri sıkıntıları anlattı. Erdoğan önce, “Tamam dediklerine kabul” dedi. Biz de “Vatandaş karşısında ilk defa nedamet getiriyor” zannettik. Ama esnaf “10 aydır işsiziz, eve ekmek götüremiyoruz” deyince, Erdoğan;“Bu çok abartılı” deyip vatandaşı susturdu. Esnafa bir çay torbası verip “Bu keyif çayı, iç bunu derdini unut” dedi. Bütün bunları da Malatya’daki Oda Başkanı hesabından yayınladı. Anlaşılan şimdi de, “Ekmek bulamıyorlarsa, keyif çayı içsinler” aşamasındayız. Okul servisi deyip geçmeyin. Bu sorun ülke genelinde 200 bin esnafı ve bu servislerde çalışan yaklaşık 400 bin kişiyi ilgilendiriyor. Bu insanlar 6 aydır mağdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu servisçi esnafının sorunlarını ve çözümlerini defalarca dile getirdi. Ama hükümetin aldırdığı yok. Varsa borç, yoksa faiz. Bu da esnafın derdine derman olmuyor. Bütün dünyanın yaptığını yapın, esnafa sizin kararlarınız nedeniyle mahrum kaldığı geliri ödeyin. Sigortasını, vergisini erteleyin” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI, SEÇİME GİDEN ÜLKELERDE POPÜLİST SİYASETÇİLERİN EN ÖNEMLİ EKMEĞİ OLUYOR”
Konuşmasına dış politika değerlendirmeleriyle devam eden Öztrak şunları kaydetti: “Ne yazık ki, Türkiye’miz dünyada yalnızlaştı. Çevremizde ne kadar ülke varsa bize karşı birleştirmeyi bu saray hükümeti başardı. Şimdi Suudi Arabistan, Türk ürünlerine boykot çağrısı yapıyor. Tarihi bağlarımız olan pek çok Kuzey Afrika ülkesi Suudi Arabistan’ın ardına takılıyor. Ama bu boykota karşı, Saray sözcüleri “Gülüp geçiyoruz” demekle yetiniyor. Bu, gülüp geçilecek bir iş değil. İhracatçı üreticiler, tesislerini yurtdışına kaydırmayı düşünüyor. Boykotu durdurmak için, hiç bir planları yok. Ne yazık ki yaşadığımız devlet krizi, dış politikamıza da sirayet etti. Dış politika bir devlet politikasıdır. Bu nedenle profesyonel bir bürokrasi eliyle yürütülür. Ama bugün bizim Dış İşleri Bakanlığı’nın adı var, kendi yok. Büyükelçiliklerimiz mütekait AK Parti vekilleriyle doldu. Yolsuzluktan aklanmamış eski bakanlar şimdi büyükelçi yapıldı. Bugün, dış politikamız, AK Parti İl Kongrelerinde, iç siyasete malzeme yapılıyor. Bu arada; Almanya’da cami, polis tarafından basılıyor, Fransa’da, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’e hakaret eden karikatürlerin, düşünce özgürlüğü denilerek binalara asılmasına göz yumuluyor.  Avrupa’nın popülist siyasetçileri İslam’a ayar vermekten bahsediyor. Türkiye düşmanlığı, seçime giden ülkelerde popülist siyasetçilerin en önemli ekmeği oluyor. Bu sorumsuzlukları önleme makamındaki AK Parti Genel Başkanı da bunu fırsat biliyor. Bağırıp çağırarak bu saygısızlıkları, hadsizlikleri, kendisi bu sefer içerde siyasete malzeme yapıyor. Ekonomik buhranın üstünü örtmeye çalışıyor. Diplomasinin bir gücü de üslubundan gelir. Dış politika, il kongrelerinin malzemesi olunca, diplomatik üsluptan uzaklaşılıyor. Diplomasinin zorlayıcılığı kullanılamaz hale geliyor. 
“S-400’LERİ ÜLKENİN “EN PAHALI HURDASI” HALİNE GETİRMEYE HAZIRLANIYORSUNUZ”
En haklı olduğumuz davalarımızı bile anlatmakta, savunmakta güçlük yaşıyoruz. Halk aç, iş yok, millette para yok.  Askıda ekmek, bedava kek, Kızılay’a kan verene 5 litrelik ayçiçek yağı vermek, milletin kafasına çay torbaları atmak da algıyı yönetmeye yetmeyince, parti kongrelerinde sağa sola bağırarak, gürültü çıkararak buhranın üstünü kapatmaya çalışıyorlar. Ama bu arada, dünyada haklılığımızı tüketiyorlarmış umurlarında değil. En çok gürültüyü boş teneke çıkarır. Bunu da herkes bilir. 
İl kongrelerinde 'Ambargo uygularsanız uygulayın' diye rest çekmek, hörelenmek ne demek, Siz bir NATO müttefikine, 'Bana ambargo uygulayamazsınız' deme, Milletin hakkını savunma, ambargoyu önleme makamındasınız. Bu atarlı tavırla anlaşılan yine, 'Bu can, bu tende kaldıkça rahibi vermem' senaryosunu devreye sokuyorsunuz. Nasıl rahibi bir emirle verdiyseniz; S-400’leri de hangara atıp, ülkenin “en pahalı hurdası” haline getirmeye hazırlanıyorsunuz. Ekonomide ve devlette sebep olduğunuz krizin üzerine, dış politika şalını örtemezsiniz. Çünkü orada da derin bir yalnızlık krizindesiniz. Ne yaptığınızı bu milletimiz artık çok iyi görüyor. Notunuzu veriyor. Artık önüme gelsin dediği sandıkta da sizi evinize gönderecek.”

Etiketler:
 
Cep'te gelecek yıl abone sayısının 84 milyonu bulması bekleniyor
 
TÜRK-İŞ: “İşçiye ölümü gösterip sıtmaya razı olmaları bekleniyor”
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Türk Toraks Derneği’nin “Halk Kongresi” için geri sayım başladı
Türk Toraks Derneği, COVID-19 konularının ağırlıkta olduğu, 1600 üyesinin ...
Kartlı Sayaç Abonelerine çıkartılan haksız faturalar iptal edilsin
Başkentgaz'ın kartlı sayaç abonelerine çıkarttığı faturaların haksız olduğunu ...
Vergi affı çıkacaksa vergi iadesi de olmalı
TBMM’de 2020 vergi yapılandırma paketi ile ilgili çalışmalar devam ederken ...
 
AHEF’ten risk grubuna grip aşısı önerisi
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), yaptığı açıklamayla grip ...
Melen Barajı için daha detaylı incelemeler yapılmalı
Su Politikaları Derneği (SPD) Proje ve Müşavirlik Merkezi, Melen Barajı’nın ...
Tarihin karanlık sayfalarına bir ışık: “1922 Kan ve Kül”
Tarihe olan yoğun ilgisini akademik yaşamına da yansıtan genç yazar ve ...
 
“Biz olsak, her öğrencide internet ve tablet olurdu”
Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim yolları ile öğrencilerin eğitiminde ...
Ankaralılar cilt bakımına özen gösteriyor
Cilt Bakım Uzmanı Mine Dilek Şentürk ile pandemi sürecinde insanların ...
Pandemi dönemi bu proje ile arşivleniyor
Türk Dahili ve Cerrahi Bilimler Yoğun Bakım Derneği ile Nobel İlaç iş ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Ona Öğret
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yeşil Dönüşüm Projesi Olan Genç Girişimcilere 200 Bin TL’lik Hibe Desteği
İBRAHİM DUMANAY
İBRAHİM DUMANAY
Okumak
DENİZ DİNÇER
DENİZ DİNÇER
CSI
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Burası Arabistan Değil Beyler
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Tarım ve Atatürk (3)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri