Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Haziran'da toplanacak
Asgari Ücret Tespit Komisyonu 29 Haziran'da toplanacak
Erdoğan’dan asgari ücrete zam müjdesi!
Erdoğan’dan asgari ücrete zam müjdesi!
Kastamonu’da sağanak nedeniyle taşan çay su baskınlarına neden oldu
Kastamonu’da sağanak nedeniyle taşan çay su baskınlarına neden oldu
Başkent'te 25 yıl aranın ardından kürekler yeniden çekildi
Başkent'te 25 yıl aranın ardından kürekler yeniden çekildi
Genel Müdür Yardımcısı Onat’tan şube müdürlüklerine ziyaret
Genel Müdür Yardımcısı Onat’tan şube müdürlüklerine ziyaret
HABERLER>YEREL GÜNDEM
28 Ocak 2022 Cuma - 10:03

EKO iKLIM ZiRVESi’ne üniversitelerden tam destek

30-31 Mart’ta düzenlenecek “Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”ne öncülük eden ATO, Ankara’daki üniversitelere zirveyi tanıttı.

EKO iKLIM ZiRVESi’ne üniversitelerden tam destek

HABER MERKEZİ
İKLİM değişikliğinin etkileri ve Avrupa Birliği’nin “Yeşil Mutabakat” kapsamında yürürlüğe koyacağı “Karbon Vergisi” gibi reel sektörden başlayarak tüm kesimleri etkileyecek sürecin ele alınacağı “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”ne öncülük eden Ankara Ticaret Odası (ATO), Başkent üniversitelerinden tam destek aldı. Zirve hakkında bilgi veren ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, “İklim değişikliği, ticaretimizin, sanayimizin, şehrimizin, ülkemizin, çocuklarımızın kısacası tüm geleceğimizin konusu. Geleceğimizi ilgilendiren bir konuda bilim yuvası üniversitelerimizin katkısı çok önemli” dedi.
Ankara Ticaret Odası’nın öncülüğünde 30-31 Mart tarihlerinde ATO Congresium’da gerçekleşecek “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”  hazırlık toplantısı, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ile ATO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız ile Ankara’da bulunan üniversitelerinin Rektör, Rektör Yardımcısı ve temsilcisi düzeyinde katılımıyla gerçekleştirildi.
ATO Duatepe Hizmet Binası’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ATO Başkanı Baran, iklim değişikliği ve etkilerinin son dönemde insanlığın gündeminin ilk sırasında yer aldığını hatırlatarak, Paris İklim Anlaşması’nı onaylamasıyla birlikte sera gazı emisyonlarını azaltmak için bir dönüşüm sürecine giren Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin de iklim değişikliğiyle ilgili devreye aldığı Yeşil Mutabakat çerçevesinde “Sınırda Karbon Düzenlemesi” nedeniyle “Karbon Vergisi” ödemek durumunda kalacağını anlattı. 
YILLIK 2 MİLYON AVRO KARBON VERGİSİ
Türkiye’nin ihracatının yaklaşık yarısını Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleştirdiğini kaydeden Baran, “Kirleten öder, mantığıyla hayata geçirilecek karbon vergisi, AB’ye ihracat yapan reel sektörümüz başta olmak üzere onların tedarikçilerini, üreticilerini kısacası tüm ülkemizi yakından ilgilendiriyor. Sınırda Karbon Düzenlemesi nedeniyle AB’ye yapacağımız ihracat için yıllık 2 milyar avro karbon vergisi ödemek zorunda kalacağız. Bu da küresel rekabette karşılaştığımız zorluklara yenilerinin eklenmesi anlamına geliyor” dedi.
İklim değişikliği konusunun ticareti, sanayiyi etkilediğini bildiren Baran, “Sadece bu kesimleri değil, şehrimizin, ülkemizin, çocuklarımızın kısacası tüm geleceğimizin konusu. Geleceğimizi ilgilendiren bir konuda bilim yuvası üniversitelerimizin katkısı çok önemli” dedi. Sürece hazırlamanın önemine dikkat çeken Baran, “Yeşil dönüşümü sağlayacak ekonomik sosyal politikaları belirleyip uygulamaya koymamız gerekiyor” diye konuştu.
“KÜRESEL EKONOMİDEN 23 TRİLYON DOLAR ERİYECEK”
Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da konuşmasında, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha da derinden hissedildiğini belirterek, iklim krizinin ekonomik maliyetinin trilyon dolarlarla ölçüldüğünü söyledi. Altunyaldız, “Tahminler küresel ısınmadaki gidişatın devam etmesi durumunda kümülatif ekonomik maliyetin 10 trilyon dolara ulaşacağı yönünde. İklim değişikliği küresel gelirden de alıp götürüyor. Gidişatın 2050’ye kadar devam etmesi halinde küresel gelir yüzde 15 ila yüzde 20 azalırken, Asya ülkelerinin ekonomik büyüklüğünün de yüzde 29 azalacağı öngörülüyor. İklim değişikliğine dur diyemezsek 2050’ye kadar küresel ekonomiden 23 trilyon dolar eriyip gidecek” dedi.
Dünyayı tehdit eden iklim değişikliği ve küresel ısınmanın zararların herkesi etkilediğini ve önlem almanın ihtiyaç olduğunu anlatan Altunyaldız, “Geri dönülemez sonuçlardan önce acil adımlar ile iklim değişikliğinin kontrol altına alınması gerekiyor. Çözüme giden yol sorunun doğru ve etkili bir şekilde tespitinden geçer. Binlerce bitki ve hayvan türünü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakan, milyonlarca insanın açlık, susuzluk, kıtlık ve göç tehdidiyle karşı karşıya kalmasına sebep olan, ekonomik maliyeti trilyon dolarlarla ölçülen, iklim değişikliğinin sorumluluklarının doğru bir şekilde çizilmesi çok önemli” dedi.
Tüm dünyanın hızlı ve derinden bir dönüşüm sürecinin tam ortasında olduğunu kaydeden Altunyaldız, yeşil dönüşüm sürecinde geleneksel yaklaşımların yerini, yenilikçi ve girişimci teknolojilerle, ezber bozan çözümler ve kapsayıcı karar alma süreçlerine bıraktığını söyledi. Altunyaldız, “Yeniliklerin ışığında, kökten değişen bu oyun, ülkemizin önüne tarihi bir fırsat sunuyor. Ülkemiz, küresel yeşil dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma süreciyle birlikte, Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettikleri ‘yeşil kalkınma devrimi’ vizyonuyla ticarette, enerjide, sanayide ve üretim süreçlerinde, yatırımlarda ve daha birçok alanda köklü bir dönüşüm potansiyeli ile yeni dönemin en önemli üretim merkezi adayı” diye konuştu.
Altunyaldız, düzenlenecek zirvenin ülke ve kent ekonomisine katkı sağlayacağını dile getirerek, “Ankara Ticaret Odası’nın inisiyatif alarak rekabetçi gücümüzü artırmak amacıyla öncü bir adım olarak attığı EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi’ne yönelik özverili çalışmaları da beni ziyadesiyle mutlu ettiğini sizlerle paylaşmak isterim” dedi.
YILMAZ: “ZİRVE, DÜNYADA SES GETİRECEK”
ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkanı Halil İbrahim Yılmaz da iklim değişikliği konusunun dünyada 1971 yılından itibaren gündemde olduğunu dile getirerek, “Türkiye, geç kalmasına rağmen bu konuda sanayileşmiş ülkeler kadar sorumlu değil. Türkiye hızlı bir şekilde karar aldı ve tüm partilerin oy birliği ile Paris İklim Anlaşması’nı imzaladı. Ayrıca İklim Bakanlığı’nı Çevre Bakanlığı’na ekleyerek bünyesine ‘iklimi’ alan olan az sayıda ülkeden birisi olduk” dedi.
Ankara’nın yüzde birlik dilimle öğrenci alan üniversiteleri bulunan, 307 bin üniversite öğrenciyle, 2 milyon üniversite mezununun yaşadığı, doktora derecesi almış 50 bin kişinin yaşadığı bir kent olduğunu belirten Yılmaz, “Akademi himayesi olmadan uluslararası bir zirve düşünülemez. Bütün paydaşlarla beraber katılımcı bir kültürle 22 üniversitemizin kadrolarıyla beraber kentin tamamının eşit şekilde temsil edildiği bir zirvenin dünyada da ses getireceğini ön görüyoruz. Zirvede ilk iklim fuarını gerçekleştirerek, sosyal farkındalığı artıracak ve kentte ortak bir dil oluşturacağız” diye konuştu.
ÜNİVERSİTELERDEN ZİRVE’YE TAM DESTEK
Açılış konuşmalarının ve Zirve’nin amaç ve yönteminin tanıtımıyla ilgili gerçekleştirilen film gösteriminin ardından toplantıda yer alan Üniversite rektörleri tek tek konuşarak, ülke geleceğini ilgilendiren iklim değişikliği konusunda yapılacak bu zirveye destek verdiklerini açıkladılar. Toplantıda yer alan Üniversite Rektör ve temsilcilerinin görüşleri şöyle:
Ortadoğu Teknik Üniversitesi Rektörü Verşan Kök: ODTÜ’de iklim değişikliğine yönelik yaptığımız tüm çalışmaları tek bir merkez altında toplamak için ODTÜ İklim adında bir merkez oluşturduk. Şu an devam etmekte olan 16 tane Avrupa Birliği projemiz var. ODTÜ olarak Türkiye’de ilk defa iklim ve iklim değişikliği konusunda oluşturulan Ufuk 2020 PONDERFUL konsorsiyumunun da bir parçası olduk. Tüm bu birikimimizle zirvedeki panellere akademik alandan konuşmacılarla destek vermek isteriz.
Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal: Gençlerden başlayarak iklim bilincini aşılamalıyız. Şu an bize bırakılan mirası yiyoruz. Kendi kampüsümüzde faaliyete geçirdiğimiz yenilenebilir enerji kullanımıyla bunu pekiştirmeye çalışıyoruz. İklim konusunda akademik çalışmalar yürüten kadromuzla Ticaret Odamızın yanındayız, ne görev verirseniz yapmaya hazırız.
TED Üniversite Rektör Vekili İhsan Sabuncuoğlu: TED Üniversitesi olarak küresel düşünen bir üniversite olarak bu projenin içerisinde aktif bir şekilde yer almak istiyor, bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Her türlü bilgi ve birikimimizle, öğrencilerimizle destek sağlayacağız çünkü bu bizim üniversite olarak vizyonumuzun bir parçası.
Ankara Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Demir: Bilim Üniversitesi olarak çevre ve iklim değişikliği konusundaki çalışmalarımızın hepsini paydaşlarımızla birlikte yürütmek arzusundayız. İklim konusunda hedeflenen farkındalığı yaratmak için akademik alanda yürüttüğümüz tüm çalışmalarımızın zirvede tezahür etmesini istiyoruz.
Ankara Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşen Apaydın: Üniversite olarak güçlü birer ziraat ve veterinerlik fakültelerimiz bulunmakta. Fakültelerde ısınma stresiyle iş gücünün nasıl etkilendiğini gösteren çalışmalarımızda sürdürüyor, aynı zamanda iklim değişikliğiyle ilgili dersleri de işleyerek öğrencileri konuyla ilgili besliyoruz. Devam etmekte olan AB projelerimizle birlikte öğrenciler, akademisyenler ve projelerimizle çok boyutlu bir şekilde zirvede destek vermeye hazırız.
Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Bayırdır: Zirvede üç şekilde yer alarak destekte bulunmayı amaçlıyoruz. İlk olarak öğrencilerimizin oluşturduğu topluluklarla, yürüttükleri akademik çalışmalarla öğretim üyelerimizle ve kurum olarak çıkardığımız bilimsel dergiler aracılığıyla destekte bulunmaktan memnuniyet duyarız.
Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Çağrı Şişman: Üniversite olarak uzay ve havacılık alanında yürüttüğümüz incelemelerde edinilen uydu bazlı uzay kaynaklı verilerle, akademisyenlerimizin proje ve çalışmalarıyla iklim temelli farkındalığı artırmak için her türlü desteği vermeye hazırız.
Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç.Dr.Ahmet Sarıtaş: 2018 yılında üniversitemiz bünyesinde kurulan Ekolojik Araştırmalar Merkezi’nin iklim ve iklim değişikliğine yönelik yaptığı çalışmalar ve öğrencileri birliklerimizle zirvede yer alarak her alanda katkı sunmak isteriz.
Toplantıya, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hacı Bektaş-ı Veli Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Müdürü Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Orhan Kurtoğlu, Atılım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Eryılmaz Ankara Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seher Bulut, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şefika Şule Erçetin, Lokman Hekim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Yıldırımkaya, Ostim Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Müldür, Ted Üniversitesi İhsan Sabuncuoğlu, Yüksek İhtisas Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Sevan Çetin Özbek, Bilkent Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Tuncay İbiş, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Sağlık Bil. Ens. Müdürü Prof. Dr. Onur Genç, Ankara Bilim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Cemalettin Kömürcü Başkent Üniversitesi, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feride Bahar Işın da katıldı.
Üniversite temsilcileri toplantıda yaptıkları konuşmalarda, “EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi”ne üniversitelerinin bilgi, birikim ve araştırma verileriyle katkıda bulunacaklarını söylediler. Toplantıda ayrıca ATO Meclis Başkan Yardımcısı Vecdet Fehmi Şendil, ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş ile Yönetim Kurulu Üyesi Nuh Acar da yer aldı.

 
Gençlerbirliği, Metin Diyadin ile yola devam edecek
 
Enerjide dışa bağımlılığı  azaltacak politikalar geliştirilmeli 
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Yenimahalleli çocuklara eğlenceli tatil
Yenimahalle Belediyesi, ilçenin küçük sakinleri için dolu dolu yarıyıl ...
Ünlü yazarlar Kitap Fuarına konuk oldu
Yenimahalle Belediyesi 2.Geleneksel Kitap Fuarı devam ederken konuk yazarlar ...
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse Kar Küredi
Yeşilbayır Sağduyu Caddesinde sahada mesai yapan ekiplerin çalışmalarını ...
 
YİNE BİR İLK: ANKARA BÜYÜKŞEHİRDEN ÇOCUKLAR İÇİN AYLIK 1 KG ET DESTEĞİ
Sosyal yardım alan ailelerin Başkent Kart ile gıdadan doğal gaza kadar ...
Sokak hayvanlarına dört mevsim destek
Ülke genelinde sokak hayvanları için yaptığı çalışmalarla adını duyuran ...
Mamak Belediyesi Mehteran Takımı kurdu
Ankara Mamak Belediyesi, Başkent’te ilklere imza atmaya devam ediyor.
 
Kar Altındağ’a çok yakıştı
Dört mevsim ayrı güzellikler sunan Altındağ, kar yağışının ardından kartpostal gibi oldu.
Pursaklar 1. Kitap Günleri'ne muhteşem kapanış
Pursaklar Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Pursaklar 1. Kitap ...
Pursaklar'da her an her dakika her sokakta karla mücadele
Pursaklar Belediyesi, ilçe genelinde yoğun bir şekilde devam eden kar ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
M. UMUT KARAKÜLAH
M. UMUT KARAKÜLAH
Dezenformasyon Yasası, Pınar Gültekin, Cumhurbaşkanı Maaşı, Nimet Demir, MB, Selman ve Ustaosmanoğlu
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Yangınlardan Ders Alınmalı 
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Güneş’teki Leke Bir Gecede İki Kat Büyüdü
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine Türkiye neden karşı çıkıyor?
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Mangal
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Non- Epitelyal Yumurtalık Tümörleri (1)
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri