Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için başvurular başladı
20 bin sözleşmeli öğretmen kadrosu için başvurular başladı
CHP'li Kaya: 'LGS ve YKS'ye girecek çocuklar sınavların ertelenmesini istiyor'
CHP'li Kaya: "LGS ve YKS'ye girecek çocuklar sınavların ertelenmesini istiyor"
İç hat uçuş seferleri yeniden başladı
İç hat uçuş seferleri yeniden başladı
AŞTİ’de de normalleşme süreci başladı
AŞTİ’de de normalleşme süreci başladı
İşsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 1-5 Haziran’da yapılacak
İşsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği ödemeleri 1-5 Haziran’da yapılacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
21 Eylül 2019 Cumartesi - 09:59

Doç. Dr. Murat Gültekin: ‘’2020’de BM’de onaylanırsa rahim ağzı kanseri aşı ve tarama zorunluluğu ile kısa vadede oradan kalkabilecek”

BU yıl ilki düzenlenerek dünyada eş zamanlı farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü kapsamında 20 Eylül 2019 Cuma günü Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Kampüsü'nde yapılan bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi.

Doç. Dr. Murat Gültekin: ‘’2020’de BM’de onaylanırsa rahim ağzı kanseri aşı ve tarama zorunluluğu ile kısa vadede oradan kalkabilecek”

BU yıl ilki düzenlenerek dünyada eş zamanlı farkındalık yaratmayı amaçlayan Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü kapsamında 20 Eylül 2019 Cuma günü Hacettepe Üniversitesi Sıhhıye Kampüsü'nde yapılan bir dizi etkinlikle gerçekleştirildi.
"20'DEN FAZLA ÜLKEDE EŞ ZAMANLI ETKİNLİKLER YAPILDI"
Başkanlığını 2 Türk’ün yürüttüğü ENGAGE üyeleri tarafından, başta Avrupa olmak üzere  dünya genelinde jinekolojik kanserler konusunda farkındalığın arttırılması, kadınlarda ve doktorlarda gerekli davranışsal ve iletişimsel soruların çözülmesi, kadınların bu kanserlerin önlenmesi konusunda daha aktif olmaları için 20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji (World GO-GynecologicOncology- Day)  ilan edildi. Avrupa genelinde 20’nin üzerinde ülkede aynı saatte düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında 20 Eylül günü tüm ülkelerde “gofor”hashtagi ile sosyal medya kampanyası başlatıldı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Dünya Kanser Teşkilatı (UICC) ve onlarca diğer sivil toplum örgütünce desteklenen etkinlikler Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Macaristan, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, İsrail, İrlanda, İtalya, Kazakistan, Norveç, Polonya, Romanya, İsveç, İspanya, Türkiye, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nin yer aldığı toplam 20’nin üzerinde ülkede yürütüldü. Etkinliklerle, kadın kanserlerinin önlenmesi konusunda önemli çalışmalar ve KETEM’lerin uluslararası ve Türkiye sınırları içerisinde tanıtımı sağlandı.
"KANSERLE MÜCADELE EDEN HASTALAR HEKİMLERİYLE BİRLİKTE VOLEYBOL MAÇI YAPTI"
Kanserle Dans Derneği Eş Kurucusu ve ENGAGe Eş Başkanı Esra Ürkmez, Kanserle Dans Derneği Başkanı Sevil Gürkan  ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneği Kanser Önleme Grubu Başkanlığını yürüten Doç. Dr. Murat Gültekin tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, 20’nin üstünde ülkede 30’dan fazla dernek katılımı ile eş zamanlı düzenlenen etkinliklerin Türkiye ayağı, Kanserle Dans Derneği ve Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Merkez kampüsünde gerçekleştirildi. İlk olarak onkoloji uzmanları, hastalar ve hasta yakınlarının katılımıyla düzenlenen panelde başta HPV virüsü olmak üzere çeşitli kanserler ve aşılama konusunda panelistler bilgiler paylaştı. Dünyada ilk kez bu yıl gerçekleştirilmeye başlanan etkinlikler kapsamında kanserle mücadele eden hastalar hekimleriyle birlikte voleybol maçı yaptı.
"KANSERLER, YILDA 450 BİNİN ÜZERİNDE KADININ ÖLÜMÜNDEN SORUMLU"
Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneği Kanser Önleme Grubu Başkanlığını yürüten Doç. Dr. Murat Gültekin, düzenlediği basın toplantısında; "Jinekolojik Kanserler her yıl dünya genelinde 1,3 milyon kadını etkilemekte ve yılda 450 binin üzerinde kadının ölümüne neden olmaktadır. Kadın kanserleri içinde ilk sırayı meme kanserleri alırken aynı zamanda rahim, rahim ağzı, yumurtalık gibi jinekolojik kanserler de sıralamada önemli yere sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Türkiye’de de her yıl yaklaşık 12 bin kadına yeni jinekolojik kanser teşhisi konulurken, yine yaklaşık 4 bin 500 kadın bu kanserlerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Oysa ki obezite ve tütünle mücadele, düzenli fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılması, HPV aşısı ile smear ya da HPV DNA ile rahim ağzı kanseri taramalarının yaptırılması ile, aile öyküsü olan kadınların genetik değerlendirme sonrasında koruyucu cerrahi olması ve doğum kontrol haplarının düzenli kullanılması gibi çeşitli  uygulamalarla jinekolojik kanserlerin en az üçte birini önlemek mümkündür." dedi. Gültekin; "Rahim ağzı kanseri konusunda Avrupa Birliği ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 100 bilim insanı seçildi. O 100 kişiden biri de benim 2020 yılındaki Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü'nün ikincisinde New York'ta Birleşmiş Milletler'de bütün devlet adamlarına bir rapor hazırlıyoruz. Bu rahim ağzı kanseri iki aşı iki tarama ile tamamen ortadan kaldırılabilir diyoruz. 10 Eylül 2020'de bu genel kuruldan geçerse, artık dünya genelinde aşı ve tarama zaruri olacak. En fazla 90 yıl içerisinde dünyanın tarihinde ilk defa bir kanser tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Bu kanserde tarihi bir andır. Buna ek olarak yumurtalık kanserinde doğum kontrol haplarının yüzde 50 koruyucu olduğunu, aile öyküsü olanlarda koruyucu cerrahinin önemini, rahim kanserlerinde obezite, şişmanlık unsurlarını ve düzenli jinekolojik muayenelerin önemini vurgulamak istiyorum." şeklinde konuştu. ENGAGe tarafından Avrupa’da 10 ülkede, bin 436 hasta üzerinde gerçekleştirilen çalışma ile jinekolojik kanser tanısı almış hastaların yüzde 30’unun  hayatı boyunca hiç kanser taraması yaptırmadığı, yüzde 40’ının teşhis edildikleri kanseri hiç duymadığını belirttiği gibi çarpıcı sonuçlar elde edildi.
"KADIN KANSERLERİ FARKINDALIK AĞI"
Türkiye’de Kanserle Dans Derneği Eş Kurucusu ve ENGAGe Eş Başkanı Esra Ürkmez ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Avrupa Jinekoloji Onkoloji Derneği Kanser Önleme Grubu Başkanlığını yürüten Doç. Dr. Murat Gültekin tarafından, 2016 yılında Avrupa Kadın Kanserleri Farkındalık ağının eş başkanları oldular. Türk Başkanların çalışmaları sonrasında European Network of GynaecologicalCancersAdvocacyGroups  (ENGAGe) Avrupa genelinde onlarca ülkede 50’nin üzerinde derneğin birleştiği geniş bir ağ oldu. ENGAGe tarafından son 5 yılda Avrupa genelinde, hasta eğitim seminerleri, hastalar için tedavi kılavuzlarının gerçekleştirilmesi, klinik araştırma projeleri, bazı Avrupa ülkelerinde palyatif ve psikososyal pilot destek projelerigibi pek çok önemli proje hayata geçirildi.
“JİNEKOLOJİK KANSER TANISI ALAN YÜZ KADINDAN 30’U HİÇ KANSER TARAMASI YAPTIRMAMIŞ”
Bunların yanı sıra ENGAGe tarafından Avrupa’da 10 ülkede jinekolojik kanser teşhisi alan, bin 436 hasta üzerinde bir çalışma gerçekleştirildi.  Çalışma, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Almanya, İngiltere, Yunanistan, Macaristan, Polonya, Sırbistan, İspanya ve Türkiye’de yapıldı. Sonuçları Eylül ayında International Journal of GynecologicalCancer isimli dergide yayımlanarak bilim insanları ile paylaşılan çalışmaya göre: Jinekolojik kanser tanısı almış hastaların yüzde 30’unun  hayatı boyunca hiç kanser taraması yaptırmadığı, yüzde 40’ının teşhis edildikleri kanseri hiç duymadığını belirttiği, yüzde 40’ının 40’ınınHPV aşısını duyduklarını ifade ettikleri, yüzde 40’ının smearya da HPV DNA testini bildiklerini belirttikleri ortaya kondu. Çalışma ile ayrıca, kanser tanısı alan hastaların yüzde 32’sinin kanser teşhisi aldıktan sonra tedavi için 1 aydan fazla bekledikleri, yüzde 40’ının tedavi yan etkileri hakkında ve hastalığın seyri hakkında bilgi sahibi olmadıkları,yüzde 13’ünün tedavi sırasında sosyal destek aldıkları yüzde 70’inin hastalıkları ile ilgili yazılı bir broşür ya da kitapçık alamadığı belirlendi.
"HASTA VE HEKİMLER VOLEYBOL MAÇINDA KANSERE MEYDAN OKUDU"
Seyircilerin beyaz önlüklü tıp öğrencileri ve kanserle mücadele eden hastaların oluşturduğu salonda, 15 Jinekolojik kanserli hasta ile hekimler voleybol maçında bir araya geldi. Oyuncular, Hacettepe, Ankara, Gazi Üniversiteleri, Şehir Hastaneleri, Etlik Zübeyde Hanım, Demetevler Onkoloji Hastanesi Jinekolog Onkologları ve kanserle mücadele eden hastalardan oluştu. Doktorlar ve hastalar bugüne özel hazırlanan tişörtleri giyerek 15 dakika, jinekolojik kanserlere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için voleybol oynadı. ENGAGe Eş Başkanı Esra Ürkmez de “20 Eylül Dünya Jinekolojik Onkoloji Günü girişiminin, kadınları harekete geçmeye, yerel etkinlikleri güçlendirmeye ve önleme, tanı ve en iyi tedavi konusunda farkındalığı artıracağına inanıyoruz. ENGAGe, kadınları şimdi daha sağlıklı bir yaşam için hareket etmeye çağırıyor.” açıklamasında bulundu.

 
Yiğiner : Hedefimiz güçlü esnaf ve sanatkâr güçlü oda
 
Sağlık otellerinin kurulması gerekli
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara Eczacı Odası’nın yeni başkanı Taner Ercanlı oldu
Ankara Eczacı Odası Olağan Seçimli Genel Kurulu, 15 Eylül 2019 tarihinde ...
Her tarafı tarih kokan bir müze: “MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi”
MKE Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Tandoğan’da Anadolu Ankaray istasyonunun ...
Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'nde hedef 2023 yılına kadar teknoloji tabanlı işlere yapılan yıllık yatırımların 5 milyar TL'ye çıkması
SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin 2023 Sanayi ve ...
 
Başkent’te 32. Ahilik Haftası kutlamaları başladı
32. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ulus Atatürk Heykeli önünde ...
Geri kalmış ülkeler için tütünden sigara, gelişmiş ülkeler için kenevirden ısıtmalı sigara üretimine geçilecek
ÜLKEMİzdE sigara tüketimi, sigaraya getirilen yasaklar ve son aylarda ...
OSBÜK ve EPDK Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği hakkında OSB’lere bilgi verdi
ELEKTRİK Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği Bilgilendirme ...
 
Endodonti Uzmanı Dr. Burcu Kocatüfek Özyılmaz : “DentGroup Ankara’da ‘Dişe Dokunur’ tedaviler uyguluyoruz”
SAĞLIK, şüphesiz insan hayatındaki en önemli unsurdur. Sağlığımızı korumak ...
3. Ankara Kobiler ve Bilişim Kongresi 19 Eylül’de BTK’da düzenlenecek
3. Ankara Kobiler ve Bilişim Kongresi, 19 Eylül 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ...
Büro Emekçileri Sendikası: “Aylık 100-150 TL’ye tekabül eden zamların kabul edilmesi mümkün değildir”
BÜRO Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Serpil Akpınar, sendika yönetim ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
65 Yaşın Gönül Ahları...
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Genç İşsizlikte Dünya 4.’süyüz
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
“Ceset” Filmi Analizi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Bir Avluda Kulağa Vuran Melodi
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Kalkınmanın Temeli Sağlıktır (5)
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Avrupa Erkeği Neden Daha Kibardır?
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri