Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet  eşitliği eğitimi
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
6 Aralık 2022 Salı - 09:49

Cumhuriyet’in tanığı: Feyha Özsoy

Felsefeci, yazar, eleştirmen Ümit Yaşar Gözüm ile hüznün, coşkunun, ahengin ressamı Feyha Özsoy’un Cumhuriyet’e tanıklığı, Atatürk Türkiye’sine olan bağlılığı ve resimlerindeki cüretkâr renklerle ortaya koyduğu resimler üzerine konuştuk. 

Cumhuriyet’in tanığı: Feyha Özsoy

SAMET EKER


Felsefeci, yazar, eleştirmen Ümit Yaşar Gözüm ile hüznün, coşkunun, ahengin ressamı Feyha Özsoy’un Cumhuriyet’e tanıklığı, Atatürk Türkiye’sine olan bağlılığı ve resimlerindeki cüretkâr renklerle ortaya koyduğu resimler üzerine konuştuk. 
1932’de doğan ve Atatürk Cumhuriyet’inin ilk yıllarına tanıklı eden Feyha Özsoy, 1969-77’de Lütfü Günay’ın öğrencisi olarak Türk Amerikan Derneği Resim Atölyesi’nde 8 yıl resim çalışmalarını sürdürdü. 30’a yakın sergi açan Özsoy, 1992’de Devlet Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Ordu İli Valiliği’nce düzenlenen resim yarışmasında Birincilik Ödülü aldı. Resim yarışmalarında, yapıtları 32 kez sergilenmeye değer görüldü. Sanatçının yurtiçindeki koleksiyonlar yanı sıra Hollanda, İsveç, Çin, Fransa, Belçika, Almanya, İngiltere, İsviçre, Birleşik Arap Emirlikleri, Kanada, Suudi Arabistan ve Slovak Cumhuriyeti’nde yapıtları bulunmakta. 1930’lu yıllar Ankara’sını ve yaşamının sanatla geçen yarım asrını anlattığı ‘Yaşadım, Ankara’m Şahidimdir’ adlı anı kitabı 2012’de yayımlandı.
“ÜLKEDE EĞİTİMİNİ ALIP, YÖNETME ŞANSINI BULABİLMİŞ NADİR KİŞİLERDENİM”
- Felsefesi, yazar, eleştirmen Ümit Yaşar Gözüm kimdir, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
-Ümit Yaşar Gözüm:
Eski üst düzey yönetici, yazar ve sanat eleştirmeniyim. Altı kitabım yayımlandı. Daha çok sanat üzerine yayınlanmış ayrıca 200 civarında makalem var. Onlarda toplum, sanat, kültür sanat, kültürel miras ve edebiyat üzerine yazılarım var. Dolayısıyla uzun süre bu alanları yönettim. 40 yıla yakındır da bu alanlarda üst düzey yönetici olarak çalıştım. Ben felsefeciyim ve bitirme konum sanat estetiği, sanatta estetikti. Dolayısıyla bu ülkede eğitimini alıp, yönetme şansını bulabilmiş nadir kişilerdenim. Böyle bir şansım oldu. Onun dışında sivil toplumla güçlü bağlantılarım var çünkü demokrasileri yaşatan şey, sivil toplum kuruluşlarıdır. Sosyal sorumluluk projeleri üzerinden gönüllü kuruluşlar aracılığıyla toplum dinamiklerini yakalayabilirseniz, bu minimal üzerine de sürekli toplumu yani bireyin özgürlüğü toplumun varlığına bağlıdır. Bunu tersine çevirdiğimizde toplumun geleceği de özgür bireylerin yaratısına bağlıdır. Bu inançla sürekli toplumsal projeler üretmek suretiyle bunu bir görev saydım. Yazarken de çizerken de iş yaparken de bu sorumluluk üzerinden gidiyorum.
“TOPLUMLARIN SORUNU AYDINLARIDIR”
- Sanat alanında aydınlar için bir alan oluşturuyor musunuz? Bu alanlar nedir?
-Ümit Yaşar Gözüm:
Sanatım Dergisi’nin genel yayın yönetmenliğini yürütürken yine toplum aydınlanmasına bir katkı olsun diye Zorba TV ve Zorba Dergi’yi kurdum. Bu Türkiye’de daha çok aydının aydınlanmasına yönelik kurulmuş bir yapıdır. Çünkü toplumların sorunu aydınlarıdır. Aydınları iyi yetişip, aydınları özgürce üretip düşünebiliyorsa; topluma ufuk açarlar. Ama aydınlarının kamplaştığı ya da aydınlarının dışlandığı kendi görevini, düşünsel görevini yerine getiremediği toplumlarda kaos hâkim olur. Biz bu kaosu da zaman zaman ülke olarak ne yazık ki yaşıyoruz. Gençler ve kadınlar toplumun iki kanayan yarası ya da desteklenmesi, zemin hazırlanması gereken iki kesimi. Zorba TV ve dergide bunun için var. Aşağı yukarı yazarlarının ve yapımcılarının yüzde 70’i gençlerden ve kadınlardan oluşan bir kuruluş. Türkiye’de ve dünyada çok fazla bunun bir örneği yok. Yüzde otuzluk yetkin yazar ve yapımcılardan oluşuyor. Bir gönüllü harekettir. Köşe yazarı kadrosu ile yazar kadrosu ayrı ve buna genç katılan, gelecek vadeden gençlerimizi kadınlarımızı dahil etmek suretiyle zemin hazırlamış oluyoruz. Entelektüel pozitif ayrımcılık değil, böyle bir derdimiz yok. Genç veya kadın olsun ne olursa olsun değil tam tersi nicelikten ziyade düşünsel niteliği olan gençlerimize hem yazarlık konusunda zemin hazırlamak hem yapımcılık konusunda kanalda zemin hazırlamak suretiyle onları topluma katmaya, katılmaya davet ediyoruz ve o çabanın içerisindeyiz. Kaliteli üretmeden ziyade derdimiz; entelektüel düşünceyi oluşturup toplumun ilgili kesimlerinde yeni bir heyecan oluşturmak, topluma katkıda bulunmak amacındayız.
“CUMHURİYET KADINI VE CUMHURİYET AYDINIDIR”
- Feyha Özsoy ile nasıl tanıştınız?
-Ümit Yaşar Gözüm:
Feyha Özsoy ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü döneminden tanıdığım, öncesinde çalışmalarını bildiğim Cumhuriyet kadını ve Cumhuriyet aydınıdır. 1932 doğumlu ve 1936 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü bir geçit töreninde selamlamış ve Cumhuriyet Türkiye’sine tanıklık etmiş bir isimdir. Bu isimler ne yazık ki giderek azalıyor. Özellikle sanat camiasında çok az. Onun için Zorba TV ‘Duayenlerin Penceresinden Sanatın Felsefesi’ diye bir programı var. Bu dizide de özellikle duayen sanatçılarımızı toplum gündemine taşıyıp, onların belgesellerini hazırlıyoruz. Bunu yaparken de Feyha Özsoy’un 90. yaşına denk geldiğini fark ettiğim, bu fark etme ile beraber farklılık oluşturmak istedim. Bu çerçevede de kendisini hem bir kitapla hem retrospektif yani sanata başladığı 1960’lı yılların sonundan günümüze kadar geçen süreçte ki çalışmalarını sanatsal diziler halinde tasnif etmek suretiyle bir retrospektif sergi hazırladık. Bir hüznün, coşkunun, ahengin ressamı Feyha Özsoy sanatı ve yaşamı üzerine eleştirel bir kitap hazırladım. Bir de bunun Zorba TV’de belgeselini çektik.
“KENDİSİNİ SANATSAL ANLAMDA TANIYAN EN İYİ KİŞİYİM”
- Feyha Özsoy aranızdaki ilişkiyi nasıl tanımlarsınız?
-Ümit Yaşar Gözüm
: Sanat eleştirmeni ve sanat yazıları yazarıysanız, sanatçıyı yakından tanımadıktan sonra eleştirel metin ortaya çıkartamazsınız. Çıkardığınız şey afaki olur. Resimleri ile doksanlı yılların başlarında tanıştım. Kendisi ile de 90’ların ortası gibi tanıştım. 30-35 yıllık bir hukukumuz var. Ve kendisini en iyi sanatsal anlamda, sanat yazarlığı anlamında da en iyi isim olduğu söylenir. Bu konuda haklı olduklarını söyleyebilirim çünkü üzerine aşağı yukarı dört makale yayınladım. Zaman içerisinde avucumun içi gibi bildiğim bir portföyü var. Öyle olunca da ve sanatı noktasında Türkiye’nin ilk Renkçilerinden fovist sanatçılarından bir tanesidir. Bazen sanatçıların, ressamların büyük bir bölümünün kullanamadığı renkleri büyük bir rahatlıkla kullanabilen bir sanatçı. Pembeler, petrol yeşili, mor ağaçlar ya da Feyha Özsoy’un dağları, onun dağları her biri ardında özlemi, coşkuyu ve hüznü izleyicide yaratan dağlardır. Kış manzaraları doyumsuzdur. Resmi ilk başladığı yıllarda Lütfü Günay (Türkiye’de ilk soyut sanat yapan kişidir) ile beraber 60’ların ve 70’lerin Ankara Mamak’ını hatırlamam mümkün değil ama oradaki kırsalı, varoşu kültürel anlamda ve varlık anlamında anlatılmasını resme aktarmıştır. Çocukluğu Çeşme’de geçmiş ailesi Girit’ten Çeşme’ye gelmiş. Çeşme ile bağı hiç kopmamış. Çeşme ile ilgili olan resimleri oldukça iyidir. Herkes Atatürk resmi yapamaz. Çünkü Atatürk aslında baktığımızda çok kolay bir yüzdür ama çok zordur. Yansıtabilmek çok zordur. Dört-beş Atatürk portresi ile beraber ciddi ödüller almıştır. Sanat ne zaman bir sanatçı için yaşam tarzına dönüşüyorsa işte o zaman tutku kaçınılmaz oluyor.
“60’A YAKIN ESERİ RETROSPEKTİF BİR SEÇKİ OLARAK SERGİDE YER ALACAK”
- Sergide kaç resim olacak ve hangi dönemleri yansıtacak?
-Ümit Yaşar Gözüm:
6 Aralık 2022 tarihinde açılacak sergide sanatçının bütün zamanlarını kapsayan 60’a yakın eseri retrospektif bir seçki olarak sergide yer alacak. Bunları tasnif ettiğim bir biçimde söyleyecek olursak; büyük Atatürk resimlerinden bir örnek başta olmak üzere Çeşme resimleri, Ankara Kalesi, Ankara resimleri, kadın portreleri ve bu konuda çok güçlü portreleri var. Kış manzaraları ve Feyha Özsoy’un natürmortları dahil olmak üzere yedi başlık altında bir seçki ile toplamak suretiyle 60 civarında eseri sergiliyoruz. Çankaya Belediyesi Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde sergiyi yapacağız. Feyha Özsoy üzerine 17 Aralık ‘ta da bir belgesel gösterimi ve bir panelimiz olacak. Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nin konferans salonunda olacak. Orada da sanatçının sanatı üzerine Zorba TV genel yayın yönetmeni olarak belgesel, kitap, sergi üzerine konuşacağım. Üyesi olduğu Ankara Kadın Ressamlar Derneği’nin Başkanı İnci Sarıaslan ressam üzerine konuşacak. Feyha Hanım’ın üyesi olduğu Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği başkanı da ‘Sanat Yaşamında Feyha Özsoy’un Yeri’ başlıklı bir konuşma gerçekleştirecek. ‘Duayenlerin Penceresinden Sanatın Felsefesi: Feyha Özsoy’ adlı belgeselimizin gösterimini yapmış olacağız. Tarihe iz düşmüş olacağız, amacımız da bu.

Etiketler:
 
Zam Şampiyonu ‘tereyağı’
 
İşçiler baskıya maruz kalıyor 
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Elektrikli Araçların Hediyesi “Sürdürülebilir Yaşam”
EnTech Çevre Teknolojileri Fuarı’nda doğayı sömüren yakıt tipi yerine ...
“Ahiliğin toprağına taşına en fazla nüfuz ettiği yer Ankara’dır”
“Her Gün Yeniden Kurulur Birlik: 21. Yüzyılda Yiğitlik, Ahilik ve Dirlik” ...
Prof. Dr. Turan Güven, Gazi Üniversitesi’nde anıldı
Gazi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Turan Güven anısına ‘İnsan Gelecekte Yaşar’ ...
 
“Tam Egemen Bir Türk Milleti, Hür ve Bağımsız Türkiye”
Cumhurbaşkanlığı aday adaylığını açıklayan Kırıkkale Üniversitesi Öğretim ...
‘Maceraya Engel Yok’ yeni bir farkındalık alanı oluşturmak açısından önemli bir proje
TÜRKİYE Sakatlar Federasyonu Genel Sekreteri Ayhan Metin, 3 Aralık Dünya ...
“Devletlerin engelliliğe bakış açısı çok önemli”
Görme engeli olan gönül gözüyle görebilir, duyma engeli olan kalbiyle ...
 
Sokak köpekleri sorununa acilen çözüm bulunmalı
Ülkemizde son zamanlarda köpek saldırılarına maruz kalan insan sayısı giderek artıyor.
Engelli bireylerin daha rahat bir yaşam için ayrıcalık yerine hak eşitliğine ihitiyacı var
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında bir araya gelen Memur-Sen Konfederasyonu ...
Ankara Büyükşehir Belediyesi “8 Adet İtfaiye Aracı” alacak
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı “8 Adet İtfaiye ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İş Makinesi İzleme Dürtümüzün Altında Yatan Bilimsel Sebep: Işık Görmüş Böcek Gibi Oluyoruz!
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Provokatör Paludan’dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Yeni Tehdit
ELİF SİLAV
ELİF SİLAV
Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Geceden de Karanlık
MEHTAP ŞAFAK ESEN
MEHTAP ŞAFAK ESEN
Geçmiyor Mevsimler Geçmiyor
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Endometrial Polipler
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri