Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan'a gitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan'a gitti
Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik
Av. Barış Karlı: Hayvanları Koruma Kanunu’ndaki hapis cezası tamamen göstermelik
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Arnavutluk Milli Günü Resepsiyonu’na katıldı
MGK’da ekonomi politikalarına dikkat çekildi
MGK’da ekonomi politikalarına dikkat çekildi
TTB’den “Favipiravir” tepkisi: 'Tedaviye katkısı yok'
TTB’den “Favipiravir” tepkisi: "Tedaviye katkısı yok"
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
26 Eylül 2020 Cumartesi - 10:16

“Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin”

ANKARA Eczacı Odası, Ankara Tabip Odası, Ankara Veteriner Hekimleri Odası ve Ankara Diş Hekimleri Odası ortak bir basın açıklaması yaparak pandemi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilsin”

ANKARA Eczacı Odası, Ankara Tabip Odası, Ankara Veteriner Hekimleri Odası ve Ankara Diş Hekimleri Odası ortak bir basın açıklaması yaparak pandemi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
“BİLİM KURULUNDA SAĞLIK MESLEK ÖRGÜTLERİ DE YER ALMALI”
Ortak açıklama Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı tarafından okundu. 25 Eylül Dünya Eczacılık Günü’nü kutlayarak söze başlayan Ercanlı şunları söyledi: “Tüm dünyayı başta halk sağlığı olmak üzere, hemen her alanda olumsuz şekilde etkileyen ağır bir pandemi döneminden geçerken, mevcut verilerden salgının alarm verdiği, müdahale edilmediği takdirde büyük bir krizin bizi beklediği anlaşılmaktadır. Bu endişe verici durumun oluşmasındaki en büyük etken, salgın politikalarının epidemiyoloji bilimi dikkate alınmaksızın belirlenmesi ve süreç yönetimine, ilgili tüm bileşenlerin dâhil edilmemesidir. 
Sağlık sistemini ayakta tutmak için atılması gereken ilk adım, Birinci Basamak Sağlık Hizmeti Sunucularını etkin kılarak hastanelerin yükünün azaltıldığı yeni bir önlem planı oluşturup uygulamaya koymak, böylelikle salgının kontrolden çıkmasını engellemek olmalıdır. Salgınla başa çıkmak için süreç şeffaf, güvenilir, bilimsel ve toplumsal mutabakatı sağlayan geniş bir katılımla yönetilmelidir. Bu noktada karşımıza çıkan ilk eksiklik, Bilim Kurulu ile İl Pandemi Kurullarında sağlık meslek örgütlerinin görevlendirdiği kişilere yer verilmemesidir. Salgın yönetiminde sağlık meslek örgütlerinin temsili derhal sağlanmalıdır. Kuşkusuz, sağlık alanında köklü bir tarihe ve birikime sahip olan bu kurumların varlığı, söz konusu Kurulların etkinliğini arttıracak, salgınla mücadeleye olumlu anlamda bir ivme kazandıracaktır.
“SAĞLIK EMEKÇİLERİ MANEVİ ANLAMDA TÜKENDİ”
Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana üstün bir gayret gösteren sağlık emekçilerinin değeri tüm dünyada bir kez daha anlaşılmış, moral ve motivasyon açısından güçlü bir sağlık ekibine sahip olmanın, salgınla mücadelenin olmazsa olmazı olduğu görülmüştür. Özellikle pandemi döneminde ağır bir iş yükü altına giren, zor şartlarda görev yapan sağlık emekçilerinin çalışma koşulları birçok ülkede yeniden gündeme gelmiş ve bu unsurların iyileştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. 
Gelinen nokta itibariyle mücadelenin kahramanları olan sağlık emekçilerinde maddi ve manevi anlamda ciddi bir tükenmişlik hali görülmektedir. Sağlık emekçilerinin psikolojik bakımdan yıpranmasının, verilen mücadeleyi sekteye uğratacağı açıktır. Dolayısıyla hayatları pahasına çalışan sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ve özlük hakları en kısa sürede iyileştirilmelidir.
“SAĞLIK EMEKÇİLERİNE ŞİDDET SONA ERMELİ”
Covid-19 salgınının sağlık emekçileri açısından güçlüklerinden biri ise sağlık emekçilerinde görülen azımsanmayacak seviyedeki hastalık tanısı ve ne yazık ki sayıları giderek artan ölüm olgularıdır. Bu üzücü durumun önüne geçmek için sağlık emekçilerinin korunmasına yönelik kişisel koruyucu malzeme temini sağlanmalı, düzenli bir şekilde test yapılmalı ve Covid-19 tanısı meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Diğer bir konu ise pandemi döneminde canla başla çalışan sağlık emekçilerinin meslek örgütlerinin hedef gösterilmesidir. Demokratik rejimlerin yapı taşlarından olan meslek örgütlerine yönelik nefret diline, Türk Tabipleri Birliği’nin de maruz kalmasına büyük bir şaşkınlıkla şahit olduk. 
Hekimler başta olmak üzere tüm sağlık emekçilerini rencide eden bu söylem ve tutumu asla kabul etmediğimizin altını çiziyor, içinde bulunduğumuz hassas dönemde biz sağlık emekçilerini yıpratacak her türlü eyleme karşı çıktığımızı belirtiyoruz. Tüm bunların yanında, sağlık emekçilerine karşı sürekli hale gelen şiddet eylemlerinin sona ermesi için ilgili kurumlara gerekli adımları atmaları çağrısında bulunuyoruz. Sağlık meslek örgütü olmanın sorumluluğu ve bilinciyle; hem kamu otoritesini hem de yurttaşlarımızı uyarıyor, gerekenlerin bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.”
“ECZACILAR KÂĞIT REÇETEDEN RAHATSIZ”
Kâğıt reçete uygulamasının ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayan Ercanlı; “Elektronik reçete uygulaması olmasına ve bu yöndeki tüm çağrılarımıza rağmen hala kâğıt reçeteler kullanılıyor. Eczanelerimize çok sayıda covid-19 tanılı hasta karantinada olmasına rağmen kâğıt reçetesi ile gelip ilaç almaya çalışıyor. O nedenle kâğıt retçe uygulamasının bir an önce kaldırılması lazım” diyerek eklemede bulundu. Geçtiğimiz günlerde ABD’nin Türkiye Büyükelçisi’nin Türkiye’deki devlet hastanelerinin Amerika’daki ilaç firmalarına olan borcu nedeniyle ilaç satışını durdurmayı düşündüklerine yönelik gelen soruyu yanıtlayan Ercanlı; “Kamu hastaneleri, üniversite hastaneleri ilaç firmalarından doğrudan ilaç alımını çok fazla yapmıyor, çoğunlukla ecza depolarından alım yapıyor. Bu konuda doğrudan bir borçlanma olup olmadığının daha sağlıklı verilerle ortaya konması gerekiyor. 
Kamuoyuna yansıyan haberlerden sonra biz de bu konu üzerinde çalışıyoruz. Gerçekten kamunun bu ilaç firmalarına böyle bir borcu var mı bu ortaya çıkacaktır. Bunu söyleyecek kamu yetkilileridir. Şu an Devlet Malzeme Ofisi üzerinden bu malzemelerin alımı ve dağıtımı yapılıyor. Bu ifadelerin ne maksatla söylendiğini ve böyle bir dönemde neden gündeme getirildiğini anlayamadık. Neden böyle olduğunun üzerine düşünülmesi gerekiyor. Bahsedilen rakam Türkiye için ciddi bir rakam değil. Bu borçlanmanın altında başka sebepler var mı ona bakmak lazım.” dedi.
Ercanlı’dan sonra söz alan Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç; “Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tabloyla aynı olmayan bir saha gerçekliği var. Buradaki temel kaygımız pandemi sürecinin daha sağlıklı, daha olumlu, geçirilmesi. Özellikle ağır hastamız çok arttı. Yoğun bakımlarda yataklı servislerde ciddi sıkıntılar başladı. Sağlık alanında şiddet de öteden beri devam ediyor. Toplum yapısal bir şiddet sarmalı içinde. Artı bir cezasızlık kültürünün uygulandığı ülkede sağlık alanında da şiddet var. Sağlık alanında yaşanan şiddetle ilgili de bir cezasızlık kültürü var” şeklinde konuştu. Karakoç, pandeminin ilk üç ayında yapılan ek ödemelerin yeterli olmadığını ve sağlık emekçileri olarak insan onuruna yakışır bir temel ödeme istediklerini belirtti. Karakoç, doktor ve hemşirelerin yoğun çalışma yüzünden istifa ettiğini veya emekliliğini beklediğini de sözlerine ekledi. 
Ankara Diş Hekimleri Odası Başkanı Serhat Özsoy da pandemi ile mücadelenin en başından beri iyi organize edilmediğini söyledi. Özsoy; “Ağız diş sağlığı hizmetleri durma noktasına geldi. Bu da Sağlık Bakanlığı’nın veya daha önceki yetkililerin böyle bir pandemiye hiç hazırlıklı olmadıklarını gösteriyor. Geçen 6 aylık sürede gerek üniversite hastanelerinin gerekse de Sağlık Bakanlığı hastanelerinin hali hazırda bu hazırlıkları tamamlamadığını görüyoruz. Vatandaşlarımız diş çekimi dışındaki diğer hizmetlerden faydalanamıyorlar.” dedi. 
Özsoy ayrıca sahada filyasyon ekiplerinde yer alan 1000 kadar eczacının zor şartlarda pandemi mücadelesi verdiğini de söyledi. Ankara Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ise pandemiyle mücadelede büyük önem arz eden aşı çalışmalarında deneyimli Veteriner Hekimlerin sürece dahil edilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Etiketler:
 
ALTIN ELLER KOOPERATİFİ’NE BÜYÜK İLGİ
 
BAŞKENT’TE İTFAİYE HAFTASI
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Kapalı alandaki doğal havalandırma riski azaltıyor
TÜM dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de 6 ayı aşkın süredir birlikte ...
“Veteriner Hekimler aşı çalışmalarına dâhil edilmeli”
ANKARA Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (AVHO) Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, ...
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: "Bilim insanları yanlış yönlendirdi"
HACETTEPE Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim ...
 
Maske üretimi denetimleri yaşamsal sorumluluk gerektirir
TÜKETİCİ Hakları Derneği (THD) Başkan Yardımcısı Ergün Kılıç, pandemi ...
TTB: “Salgın yönetilemiyor, fırtına kapıda!”
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Kurulu, Türkiye’de ilk COVID-19 ...
“Salgın bahanesiyle toplu sözleşmelerdeki haklarımız yok sayılıyor”
TÜM BEL-SEN, pandemi sürecinde yerel yönetimlerde çalışan emekçilerin ...
 
3. Dünya Savaşı “koronavirüs”le başladı
DÜNYAYI ve ülkemizi olumsuz olarak etkisi altına almış olan koronavirüs ...
“Sıcak havalarda gebelik kâbusa dönüşmesin”
İÇERİSİNDE bulunduğumuz sıcak havaların birçok avantajının yanı sıra dezavantajını ...
Üretilecek petrol eğer maliyeti karşılayamıyorsa o yatırım yapılmaz
Son dönemde açıklanan doğalgaz aramalarından sonra gündeme gelen enerji ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Kazakistan, Bitcoin Madenciliği İçin Nükleer Santral Kurabilir
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Amerika’nın Türkiye Üzerindeki Etkisi
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Kalemde Ne Var?
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
Gıda Ferman Tanımıyor !!
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
BERGÜZAR ÇOPUROĞLU
Öğretmenler Haftası
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
İletişim
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri