Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji Videolar
“Sığınmacı sorunu için Şam  yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
“Sığınmacı sorunu için Şam yönetimiyle tekrar görüşmeye başlanmalı”
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
Kosova’nın bağımsızlığının 12’nci yılı Ankara’da kutlandı
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
SPD Başkanı Dursun Yıldız: Tarım ve Orman Şurası Eylem Planı’nı değerlendirdi: Mevzuatta düzenleme yapılması faydalı olur
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
Bu proje ile kadınların politikada temsillerinin güçlendirilmesi hedefleniyor
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
EMO Ankara Şubesi seçimleri sonuçlandı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
22 Ocak 2020 Çarşamba - 10:40

CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet için soğuk kış günlerinde ısınmak bile artık lüks oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 20 Ocak 2020 tarihinde partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi Öztrak’ın gündeminde dış politika ve ekonomi konuları yer alırken, kendisine yöneltilen Kanal İstanbul, yüksek gelen doğalgaz faturaları, Berlin’de yapılan görüşmel

CHP Sözcüsü Öztrak: “Millet için soğuk kış günlerinde ısınmak bile artık lüks oldu”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 20 Ocak 2020 tarihinde partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi Öztrak’ın gündeminde dış politika ve ekonomi konuları yer alırken, kendisine yöneltilen Kanal İstanbul, yüksek gelen doğalgaz faturaları, Berlin’de yapılan görüşmeler ve erken seçim ile ilgili soruları da yanıtladı.
“BERLİN ZİRVESİNİ OLUMLU KARŞILIYORUZ”
İlk olarak dış politika konusuna değinen Öztrak; “Yakın coğrafyamızda emperyal devletler at koşturuyor. Çevremizde tansiyon bir türlü düşmüyor. Geçtiğimiz günlerde İdlib’de sağlanan ateşkes, Rusya’nın ve rejim güçlerinin hava saldırılarıyla bir defa daha kesintiye uğradı. Sayıları milyonları bulan radikal unsurların nereye gideceği meselesi Türkiye’nin yumuşak karnıdır. Biz, Suriye'de yaşanan sıkıntıların Suriye'nin meşru yönetimi ile konuşularak halledilmesi gerektiğini söylüyoruz. Ama Putin söyleyince Türkiye ve Suriye yetkilileri Moskova’da masaya oturuyorlar. Söylediğimizde yapsalardı, hem bu kadar şehir vermeden milyonlarca lira harcamadan, milyonlarca Suriyelinin yerinden yurdundan olup ülkemize gelmeden durumu kontrol edebilecektik hem de Putin’in elini bu kadar güçlendirmeyecektik. Libya’da da aynısını yaşadık. Biz, Türkiye Libya’da savaşmamalıdır, arabulucu rolü oynamalıdır, BM öncülüğünde Libya’da her iki tarafla da Türkiye’nin diyalog kurması ülkenin yararınadır dedik, Erdoğan bizi uluslararası hukuku bilmemekle suçladı, genel başkanımıza demediğini bırakmadı. Putin Türkiye’ye geldi, Erdoğan ile baş başa görüştüler, Erdoğan toplantı bitiminde genel başkanımıza söylediği her şeyi unutuverdi ve Libya’da arabuluculuğa soyunma kararını aldı. Erdoğan Putin'in bir dediğini, her ne hikmetse ikiletmiyor. Son 3 yılda Erdoğan'ın Putin'le 70 defadan fazla görüştüğü söyleniyor. Eminim kendisinin partisinin milletvekilleriyle yaptığı görüşmelerden daha fazladır. Erdoğan'ın bir sözünü ikiletmediği bir diğer adres de Beyaz Saray.” dedi. Türkiye’nin etrafındaki enerji kaynaklarının kullanılmasında yeni ittifaklar oluşurken Türkiye’nin değerli bir yalnızlığa sığınamayacağını belirten Öztrak; “Bu nedenle gecikmiş olsa da Libya ile münhasır ekonomik bölge anlaşması imzalanmasını destekledik. Şimdi bunu bir adım öteye taşımak zorundayız. Doğu Akdeniz’in zenginlik ve refahından tüm bölge ülkelerinin adil bir şekilde yararlanmasına Türkiye öncülük etmelidir. Bunun yolu ise bölge ülkeleriyle ilişkilerimizin normalleşmesinden geçmektedir. Sorunları bir masa etrafında oturup konuşabilmeliyiz. Bu nedenle Libya meselesini çözmek için, hafta sonu gerçekleştirilen, Berlin zirvesini olumlu karşıladığımızı ifade etmek isterim. Berlin Konferansından çıkan sonucun da bizim yaptığımız önerilerle uyumlu olması memnuniyet veren bir diğer husustur. Biz Libya’da, daha işin başından beri, Birleşmiş Milletler öncülüğünde bir çözüm aranması gerektiğini savunduk. Berlin’den çıkan sonuç bildirgesinde de bunun altı çizildi.” değerlendirmesinde bulundu.
“TÜRKİYE’YE BORU DÖŞENİYOR, İNDİRİMİ BULGARİSTAN ALIYOR”
Yüksek gelen doğalgaz ve elektrik faturaları nedeniyle Türkiye’nin her yerinden şikâyetler aldıklarını vurgulayan Öztrak; “Millet için soğuk kış günlerinde ısınmak bile artık lüks oldu. Oysa daha birkaç hafta önce Erdoğan, Putin ile Türk Akım projesinin açılışını yaptı. Şimdi Rusya açılışı yapılan Türk Akım hattından Bulgaristan’a indirimli doğalgaz satmaya başladı. Peki, biz Rusya’dan doğalgaz indirimi alabiliyor muyuz? Hayır. Daha önce Ukrayna, Romanya, Bulgaristan üzerinden gelen Batı hattından hangi fiyatla gaz alıyorsak, şimdi de Türk Akım’dan aynı fiyatla gaz alıyoruz. Aradaki transit ülke sayısı azaldığı için Bulgaristan indirimli gaz alabiliyor. Ama boruların geçtiği Türkiye indirim alamıyor. Türkiye’ye boru döşeniyor, indirimi Bulgaristan alıyor. Suriye krizini iyi yöneten Rusya başta enerji olmak üzere Türkiye’yi pek çok alanda kendine daha bağımlı hale getirdi. Erdoğan’ın Suriye’deki hatalarının bedelini Türkiye’deki vergi mükellefleri pahalı enerji faturalarıyla da uzun yıllar ödeyeceğe benziyor. Toplumun her kesimi büyük sıkıntı içinde. Esnafımız çekini senedini ödeyemiyor. İş adam iflas ile konkordato kıskacı arasında kaldı. İşsiz borçlu yurttaşlarımız yaşamlarına kıyma notasındalar. 
“ÇİFTÇİYE 2007’DEN BU YANA ÖDENMEYEN 175 MİLYAR LİRA VAR”
Çiftçilerimizin elektrik, gübre, mazot, su, kredi borçları artık taşınamaz hale gelmiş durumda. İktidar çiftçimize de sırtını dönmüş durumda. Avuç içi kadar Hollanda 2019’da 94 milyar avro ile tarımsal ürün ihracatıyla dünya ikincisi oldu, iktidar tarım devrimimim yapıldığı Anadolu’da tarımı da çiftçiyi de bitirdi. Karşımızda kendi çıkardığı kanuna uymayan bir iktidar var. Tarım Kanunu’nun emrettiği destekleri vermiyorlar. Çiftçinin 2007’den bu yana alması gereken destek 318 milyar lira, verilen 143 milyar, ödenmeyen 175 milyar. Yani her bir çiftçi ailesinin devletten 79 bin lira alacağı var. Erdoğan, geçtiğimiz günlerde 2020'nin yeni bir şahlanış döneminin başlangıcı olduğunu ifade etti. Benzer şeyleri 2018’de de söylemişti ama şahlanan dolar kuru ve faizler olmuştu. 2019 Ekim ayı itibariyle TÜİK’in yaptığı bunca ağır makyaja rağmen iş sahibi 527 bin yurttaşımız son 1 yılda işini kaybetmiş. Son 1 yıl veya daha uzun sürede iş arayan yurttaşlarımızın sayısı 1 milyonu geçmiş. Türkiye yapışkan yüksek işsizliği ilk defa yaşıyor, daha önce hiçbir krizde böylesini görmemiştik. Hafta sonunda 10 binlerce metal işçimiz aldıkları maaş zammını protesto ederek Bursa sokaklarına döküldüler. İşçinin talebi resmi enflasyona göre değil, yaşadığı enflasyona göre zam almak. İşçi farkın telafi edilmesini istiyor. Biz CHP olarak her türlü hak arama mücadelesinin yanında olacağımızı ifade ediyoruz. İktidar TBMM’den 2019 bütçesiyle yaklaşık 844 milyar lira harcama yetkisi aldı, 2019 sonunda 900 milyar lira harcandı. Diğer tarafta öngörülen 83 milyar liralık vergi geliri de ekonomideki yavaşlama nedeniyle toplanamadı. Merkez Bankası’nın 41 milyar liralık ihtiyat akçesine el kondu. 81 milyar olacak denilen açık, 124 milyar lira olarak gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı. Öztrak daha sonra basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı.
“LİBYA KONFERANSI SORUSU VE ERKEN SEÇİM SORUSU”
Libya konferansı ile ilgili yöneltilen soruya Öztrak; “Libya'da ortaya çıkan anlaşma önemlidir. Libya’nın sorunları Libyalılar tarafından çözülmelidir denmektedir. Libya’da askeri müdahale olmamalı denmektedir ve BM'ye önemli bir görev verilmektedir. Ama mühim olan konu ülkelerin sözlerinin arkasında durmasıdır. Gerçekten de bu meseleler bölgenin meseleleri, bölgenin halkları tarafından çözümlenmelidir.” dedi. Seçim sorusuna ise Öztrak; “Seçime karar verecek olan Erdoğan’ın kendisidir. Ne zaman seçime gidileceğine Erdoğan karar verecektir ama biz her an seçime gidilecek gibi hazırız.” yanıtını verdi.
“BERAT ALBAYRAK’IN KANAL İSTANBUL GÜZERGÂHINDAN ARSA ALDIĞI İDDİASI”
Konuyla ilgili yöneltilen soruya Öztrak; “Hatırlayacaksınız; Erdoğan bu projeye sükse projesi demişti. Bugün baktığımızda görüyoruz ki bu proje aslında saray sosyetesinin ve ona yakın olanların zenginliklerine zenginlik katma projesidir. Avukatları açıklama yapıyor; “Yabancılar satın almasın diye sıradan bir satın alma”. Olağanüstü satın alma nasıl oluyor? Tarla olarak alınan bu yerler konut alanına dönüştürülmüş. Değeri kaçtan kaça çıkmış? Açıkçası Kanal İstanbul projesinin ne olduğunu her geçen gün biraz daha iyi anlıyoruz. Bu proje falan değil, ne idüğü belirsiz bir ucube yatırım. Bu proje milletin yararına olan bir proje değil.” cevabını verdi.
 

 
2020 Ankara yılı ilan edilmelidir
 
“Cem Yılmaz” ve “Büşra Develi” Ankaralı sinemaseverlerle buluştu
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
“Mamak” ve “Büyükşehir” arasındaki 25 milyonluk asfalt polemiği sürüyor
MAMAK Belediye Başkanı Murat Köse ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ...
Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, basın mensuplarıyla kahvaltı toplantıda buluştu: “Gönül Çarşısı’nda para geçmez, milletimizin kendi kredisi geçer”
MAMAK Belediye Başkanı Murat Köse, 18 Ocak 2020 tarihinde basın mensuplarıyla ...
Emre Yılmaz’ın Kişisel Sergisi Karikatür Atölyesi’nde
KARİKATÜR Atölyesi kurucusu Emre Yılmaz’ın kişisel sergisi sanatseverler ...
 
Obezite önemli bir halk sağlığı sorunudur
ANKARA Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. ...
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu: “Resmi enflasyon ile emekçi enflasyonu arasında ciddi uçurum var”
BİRLEŞİK Kamu-İş Konfederasyonu, 14 Ocak 2019 tarihinde Ulus Atatürk Heykeli ...
“Türkiye’nin dış politikasını açık ve net Putin belirliyor”
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 17 Ocak 2020 tarihli Parti Meclisi ...
 
Restoran, kantin, okul ve hastane gibi yerlerde alerjen gıda bilgisi tüketiciyle paylaşılacak
TÜRKİYE Ulusal Alerji ve İmmünoloji Derneği (AİD) Başkanı Prof. Dr. Bülent ...
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş Yerel Medya ile buluştu: “Neredeyse Ekrem Bey yuhalanacaktı, öyle bir ortam yaratıldı”
ANKARA Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentin yerel medya ...
HAK-İŞ Başkanı Arslan, Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda konuştu: HAK-İŞ’ten yeni asgari ücret önerisi
HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, 14 Ocak 2020 tarihli Başkanlar Kurulu Toplantısı ...
 
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
Tüketicinin Sesi        -     FERDA HEKİMCİ
Tüketicinin Sesi - FERDA HEKİMCİ
“Başkent’in Boğalgazı (!)”2*
SELEN YEDİER
SELEN YEDİER
Jeotermal Yatırımların Geliştirilmesi İçin Destekler Artıyor
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Zeki Demirkubuz Filmlerinde Kadın Karakterler Temsili
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Dünyaya Veda
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Dünyanın İlk Katlanabilir Çatı Güneş Enerjisi Santrali Elektrik Üretimine Başladı
A. NAZ SÜRENKÖK
A. NAZ SÜRENKÖK
SIM Değişimi Saldırılarına Dikkat
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Eğitim Sağlık Teknoloji
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri