Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Zengin Kahve Ülkesi Endonezya Ankara’da
Zengin Kahve Ülkesi Endonezya Ankara’da
Ekonomimiz ve ihracatımız hız kesmeden büyüyor
Ekonomimiz ve ihracatımız hız kesmeden büyüyor
Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü ile engeller ortadan kalkıyor
Türk İşaret Dili Satranç Terimleri Sözlüğü ile engeller ortadan kalkıyor
Bina bakım onarım işi yaptırılacaktır
Bina bakım onarım işi yaptırılacaktır
Araç kiralanacak
Araç kiralanacak
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
14 Ekim 2020 Çarşamba - 10:07

CHP Sözcüsü: “Orta Vadeli Program, “Kral çıplak” diye bar bar bağırıyor”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 12 Ekim 2020 tarihinde partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

CHP Sözcüsü: “Orta Vadeli Program, “Kral çıplak” diye bar bar bağırıyor”

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 12 Ekim 2020 tarihinde partisinin genel merkezinde bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
“MASAYI KURAN ARABULUCU ÜLKELER ARASINDA, NEDEN TÜRKİYE YOKTU?”
Konuşmasına vefat eden Kilis Belediye Başkanına rahmet dileyerek başlayan Öztrak, Azerbaycan ile devam etti. Öztrak; “Hafta sonu Azerbaycan Cumhuriyeti ile Ermenistan arasında bir ateşkes kararı alındı. Peki, ateşkes masasını kim kurdu? Rusya. Rusya, ateşkes masasını kuran taraf olarak, Bölgedeki imajını bir kez daha kuvvetlendirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bile Ateşkese uyulmasını istemek için, Rus Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmek zorunda kaldı. Bu vesileyle hükümete soruyoruz: Masayı kuran arabulucu ülkeler arasında, Neden Türkiye yoktu? Hani Türkiye, Hem sahada hem masada Azerbaycan’ın yanında olacaktı? Ermenistan yönetimi her zaman yaptığı gibi, Ateşkesi tanımadı, Sivillere yönelik saldırılarını sürdürdü. Bu devlet terörü asla kabul edilemez. Masayı kuran, “Bölgede Rusya’dan habersiz kuş uçamaz” mesajını veren, Dolayısıyla, ateşkesin bir anlamda garantörü olan Rusya, Bu saldırıları neden önlemedi? Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Sivil yerleşim yerlerine saldırarak, Kardeşlerimize karşı, Savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan Yönetimini Bir kez daha lanetliyoruz. Gence ’de şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, Yaralananlara şifa, Ve tüm Azerbaycanlı kardeşlerimize de baş sağlığı diliyoruz. Kardeşlerimizin acıları, bizim de acımızdır. Azerbaycan toprağı olan Karabağ’da Ermeni yönetiminin işgali son bulmadan, Kafkasya coğrafyası huzur bulamayacaktır. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da, Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. KKTC’de ikinci tura kalan seçimlere ilişkin de Öztrak Kıbrıs Türk halkının iradesinin sandığa tam olarak yansımasını beklediklerini vurguladı.
“YANGINI ÇIKARANLAR ADALET ÖNÜNE ÇIKARILMALI”
Hatay’da yaşanan yangına değinen Öztrak; “Hatay’ın farklı bölgelerinde yaşanan orman yangınları, Hepimizin yüreklerini dağladı. Ciğerlerimiz kavruldu. Sadece çığlıkları duyulmayan, O güzelim ağaçlar yanmadı. Kaplumbağasından, kuşuna Pek çok canlı da kavrulup, yaşamını yitirdi. Yangın yerleşim yerlerine de hasar verdi. O güzelim ormanlarımızla beraber, geleceğimiz de yandı. Genel Başkanımızın talimatıyla, MYK üyelerimiz yangın bölgesine gitti. Milletvekillerimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Vatandaşlarımızın yanında oldular, Acılarını paylaştılar. Canla başla uğraştılar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Bundan sonra da, Bölgedeki mağdur vatandaşlarımızın yanında olmaya, Vatandaşlarımıza elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz. Tek bir ağaç yakan, tek bir canlının yaşamına kast eden bizden olamaz. Bu arada bölücü terör örgütünün, yangınların sorumluluğunu üstlenme çabası dikkatle izlenmelidir. Bu yangın üzerinden yapılacak bölücü propagandaya ya da kurulacak tuzaklara izin verilmemelidir. Bunun için yangını çıkaranların biran evvel tespit edilerek, adalet önüne çıkarılmalarını, olan bitenin tüm boyutlarıyla aydınlanmasını ve hiçbir şeyin karanlıkta kalmamasını bekliyoruz.” dedi. Haftasonu yıldönümü olan 10 Ekim Gar Katliamı’nı siyasi tarihimizde tam olarak aydınlanmamış, karanlık bir sayfa olarak nitelendiren Öztrak, yaşamını kaybedenleri rahmetle andıklarını ifade etti.
“TEMMUZ’DA 31 MİLYON 135 BİN YURTTAŞIMIZ, İŞGÜCÜNÜN DIŞINDA KALMIŞ”
“Sadece sınırlarımız, ciğerlerimiz yanmıyor. Mutfaklarımız, ceplerimiz de yanıyor” diyerek ekonomik duruma da değinen Öztrak; “Bugün TÜİK Haziran-Temmuz-Ağustos dönemlerini kapsayan, Temmuz ayı işgücü ve istihdam verilerini açıkladı. TÜİK, internet sitesini yenilemiş. Yeni site maalesef pek kullanıcı dostu değil. Tablolara, verilere ulaşmak çok daha zorlaşmış. Umarız bu duruma kısa sürede bir çözüm bulunur. Temmuz’da 31 milyon 135 bin yurttaşımız, İşgücünün dışında kalmış. Buna karşın işgücüne katılan nüfusumuz da, 31 milyon 491 bin kişi. Yani çalışma çağındaki nüfusumuzun yarısı, İş gücü piyasasının dışında kalmış. Böyle bir durumla daha önceki krizlerde hiç karşılaşmadık. TÜİK ’in makyajlı rakamlarına göre dahi, Son bir yılda işini kaybeden yurttaşlarımızın sayısı, 1 milyon 254 bini buluyor. Son 21 ayın 19’unda, istihdamda kayıp var. Böylesine yapışkan, sürekli bir istihdam kaybıyla, daha önce hiç karşılaşmadık. Bir ekonominin en önemli başarı göstergesi, Çalışmak isteyen yurttaşlarına iş ve istihdam sunabilmesidir. Bu ucube rejim, bıraktık millete iş ve istihdam sunmayı, milletin olan işini elinden aldı. Temmuz’da gerçek işsizlik oranı, geçen yılın aynı ayına göre, 6,3 puan artarak yüzde 29,1’e çıktı. Gerçek işsiz sayısı da, aynı dönemde, 2 milyon 304 bin artarak, 10 milyon 416 bin kişiye ulaştı. Bir de istihdamda göründüğü halde iş başında olmayan, 2 milyon 574 bin yurttaşımız var. Bunları da dâhil edersek yaklaşık 13 milyon yurttaşımızın işi, gücü yok. Peki, bunların getirdiği OVP ’de, İşsizliğin nasıl çözüleceğine dair bir çözüm var mı? Ne gezer. Sadece işsizlik değil, Paramızın satın alma gücündeki erime de milletimizi perişan ediyor. İki yıl önce, bu ucube rejimin kibirli başı millete; “24 Haziran’da bu kardeşinize yetkiyi verin. Ondan sonra şu faizle, dolarla, şunla bunla nasıl uğraşılır görün” dedi mi? dedi. Millet yetkiyi verdi de ne oldu? Faiz baronlarını, Faiz lobilerini, Dolarla avroyla garanti verdikleri yandaş 5 müteahhidi abat etti. Millet perişan oldu.” diyerek eleştirilerde bulundu.
“PARAMIZ DÜNYADAKİ TÜM PARA BİRİMLERİ KARŞISINDA ERİYİP GİTTİ”
Öztrak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Son dış borçlanma ihalesi, geldiğimiz noktayı açıkça gösterdi. Almanya’nın 10 yıllık tahvil faizinin eksi olduğu, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizinin binde 7 olduğu, Birkaç yıl önce ekonomisi iflas etmiş Yunanistan’ın bile Sıfıra yakın faizle, hem de 10 yıl vadeyle, borçlandığı bu dönemde; Bunlar, 5 yıl vadeye Yüzde 6,4 faiz vererek borçlanabildiler. Bu tefeci faizidir. Bu olağanüstü yüksek faiz bir felakettir. Milletimiz bunun altından kalkabilmek için çok sıkıntı çekecektir. Aslında getirdikleri Orta Vadeli Program, “Kral çıplak” diye bar bar bağırıyor. 2018 ile 2020 arasında, bütçeden faiz lobilerinin cebine 311 milyar lira gitmiş. Şimdi önümüzdeki üç yılda, Faiz lobilerine 602 milyar lira ödeyeceğiz diyorlar. Yani önümüzdeki üç yılda, Faiz lobilerinin cebine akacak para, ikiye katlanacak. Bunu ben demiyorum. Getirdikleri resmi doküman diyor. Bu beceriksizler sadece faizle değil. Dolarla, Euro’yla da mücadele edemediler. İş başına geldiklerinde, Dolar 4 lira 53 kuruş, Euro 5 lira 33 kuruştu. Bugün Dolar 8 liraya, Euro ise 10 liraya dayandı. Bıraktık Erdoğan’ın Dolarla, Euro’yla uğraşmasını, Paramız dünyadaki tüm para birimleri karşısında eriyip gitti. Türk Lirası; Çin Yuanı ve Endonezya Rupisi karşısında yüzde 38, Hindistan Rupisi ve Meksika Pezosu karşısında yüzde 36. Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı karşısında yüzde 27 değer kaybetti. “Dış güçler” diyerek, “kur saldırıları” diyerek, Yıllardır komplo teorileri yazıp durdular.
 “YILIN İLK SEKİZ AYINDA ERİTİLEN REZERV 39 MİLYAR DOLARI BULMUŞ”
Bugün Ağustos ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Getirdikleri OVP ’de, bu yılın tamamı için ön gördükleri cari açık, 24,4 milyar dolardı. Yılın ilk sekiz ayında gerçekleşen cari açık ise 26,5 milyar dolar oldu. Veriler açıklandıkça OVP ’nin tüm hedefleri birer birer çöküyor. Yine bu yılın ilk sekiz ayında finans hesabından 4,5 milyar dolar, Net Hata Noksan hesabından ise 8 milyar dolar çıkış olmuş. Cari açık ve ülkeden kaçan paralar ise, Döviz rezervi eritilerek karşılanmış. Yılın ilk sekiz ayında eritilen rezerv 39 milyar doları bulmuş. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde, Daha önceki hiçbir krizde böyle bir tabloyla karşılaşmadık.”

Etiketler:
 
‘Dört büyükler’in borcu 13 milyar lirayı aştı
 
AHEF: Grip aşısı sayısı artırılmalı ve risk grupları aşıyı eczanelerden reçetesiz alabilmeli
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
TV izleme süreleri yükseldi
TÜRKİYE’DEKİ medya yatırımları içerisinde yüzde 34,7 oranında paya sahip ...
CHP’li Kaya: Yüz yüze eğitimde tüm sorumluluk velilere yüklenemez
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya 2020-2021 eğitim öğretim yılının ...
Başkent’te Azerbaycan’a destek için buluştular
KARS Ardahan Iğdır Dernekler Federasyonu tarafından Azaerbaycan’a destek amaçlı miting düzenlendi.
 
TÜMFED üyesi Yalova Musiki Derneği’nin öğrencisinden büyük başarı
TÜRK Musikisi Federasyonu’nun (TÜMFED) üyesi, Yalova Musiki Derneği’nin ...
Büro Emekçileri: “Emekçilerin talepleri YEP ile geçiştirilemez”
BÜRO Emekçileri Sendikası, Bütçe, Yeni Ekonomik Program ve TÜİK Enflasyonu ...
‘Mutfakta Umut Var’ diyerek aşçılık serüvenine başladılar
MUTFAKTA Umut Var (MUV) projesi kapsamında bu yıl meslek edindirme kursunu ...
 
“İşsizliği gençlerimizin gücüyle yeneceğiz”
TÜM dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış olan koronavirüs (covid-19) ...
“Ankara’da Mansur Yavaş konforunu yaşıyoruz”
5. Kent Araştırmaları Kongresi ‘Kentleşme ve Yaşam Kalitesi’ başlığı altında ...
Başkent’te mükemmel konaklama deneyimi için “NEW PARK HOTEL”
ANKARA’DA “Güvenli Turizm Sertifikası‘’ almaya hak kazanan ilk otel olan ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Sahte Instagram Dünyası
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
Müthiş Koro Şekilleniyor
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Mahsa Amini
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Bir Bahar Akşamı Rastladım Size
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
Kanser Hücrelerini Öldüren Virüs, Hastalar Üzerindeki Denemelerde Olumlu Sonuç Verdi
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Rusya Seferberlik İlan Etti
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri