Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Altındağ Zabıtasından kaçak et operasyonu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Kabızlığı önlemenin 4 yolu
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Tırnak yeme sorununa dikkat! Kendimize nasıl engel oluruz?
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Sincan’da zabıta ekipleri fiyat denetiminde
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet  eşitliği eğitimi
Çankaya’dan personeline toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
30 Mart 2021 Salı - 09:54

CHP, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedimesini Danıştay’a taşıdı

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 29 Mart 2021 tarihinde CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamayla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali için Danıştay’da dava açtıklarını duyurdu.

CHP, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedimesini Danıştay’a taşıdı

ALPER ŞAŞMAZ / ANKARA

 

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 29 Mart 2021 tarihinde CHP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamayla İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararının iptali için Danıştay’da dava açtıklarını duyurdu. 81 ilden kadın kolları başkanları, genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin yer aldığı açıklamaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılarak destek verdi. Kılıçdaroğlu; “Kadınlar bugün Cumhuriyet tarihimizin en önemli eylemlerini geçekleştiriyorlar. 600 milletvekilinin verdiği bir hak 1 kişi tarafından ellerinden alınmak isteniyor. Bu bir hak mücadelesidir, adalet mücadelesidir. Bu mücadeleye insan olan herkesin destek vermesi lazım. Cumhuriyet Halk Partili kadınlar 81 ilde bu çabayı gösteriyor. Bu tepki tüm kadınların en doğal hakkı” ifadelerinde bulundu.

BİZ KADINLAR, HAKLARIMIZIN GASP EDİLMESİNE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Cumhuriyet Halk Partisi için İstanbul Sözleşmesi'nin feshine dair Cumhurbaşkanı kararının yok hükmünde olduğunu ifade eden Nazlıaka, şu açıklamalarda bulundu: “Bir süredir anlamsız bir şekilde çarpıtılarak kamuoyuna kötülenen, hedef gösterilen “İstanbul Sözleşmesi”nin tam adı “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”dir. Bizler, sözleşmenin Türkiye Cumhuriyeti tarafından fesih girişimini bir gece yarısı öğrendik. Erdoğan'ın imzasıyla alınan karar 20 Mart tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. Tek cümlelik bu karar, ne bir gerekçe içeriyor, ne de bir açıklama. Erdoğan iktidarı döneminde 18 yılda en az 7 bin 500 kadın sırf kadın oldukları için katledildi. Tanımadığımız ve tanımayacağımız fesih açıklamasının üzerinden 12 saat bile geçmeden 6 kadın daha yaşamdan koparıldı. Tam da bu yüzden İstanbul Sözleşmesi kadınların can simididir. Ata’mızın sayesinde dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha önce eşit haklara sahip olan biz kadınlar, haklarımızın gasp edilmesine asla izin vermeyeceğiz.

“SÖZLEŞMEYLE İLGİLİ YÜRÜTÜLEN BİR KARALAMA KAMPANYASI VAR”

Sözleşmeyle ilgili gerçek dışı beyanlarla yürütülen bir karalama kampanyası var. Biz şimdi sizlere gerçek sanılan bazı yalanları ve doğruları anlatalım: “Diyorlar ki, sözleşme eşcinselliği teşvik ediyor. AKP Genel Başkan Yardımcısı Avukat Özlem Zengin’in de söylediği gibi; sözleşmede eşcinselliği teşvik eden hiçbir madde yoktur. Şunu net olarak belirtmeliyim ki; Sözleşme mağdurun haklarını herhangi bir ayrım gözetmeksizin güvence altına almaktadır. LGBTi+ bireyler dâhil, herkesin insan haklarına sahip çıkar. Diyorlar ki, toplumun büyük çoğunluğu sözleşmeden rahatsız, iptal edilmesini istiyor. İşin esası; bu iddianın aksine, İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik yüksek düzeyde toplumsal bir destek vardır. Temmuz 2020’de yapılan bir araştırmaya göre; katılımcıların yüzde 64’ü sözleşmeden yanadır. Diyorlar ki, Sözleşme’ye dünyada her yerden tepkiler var. Oysaki bu sözleşme şiddete karşı sıfır tolerans tanıyan en kapsamı sözleşme olması nedeniyle sadece Avrupa’da değil, dünya genelinde “altın standart” olarak gösterilmektedir. Şu ana kadar 45 ülke ve Avrupa Birliği sözleşmeyi imzalanmıştır. İmzacı ülke sayısının artmasına dönük çalışmalar sürmektedir. Diyorlar ki, Sözleşme yüzünden kadının beyanıyla, başka hiçbir delil olmaksızın erkek hapse atılmaktadır. Oysaki Sözleşmede kadının beyanıyla verilen tek karar ‘tedbir’ kararıdır, beyanla verilen hapis kararı yoktur. Diyorlar ki, Sözleşme boşanmaları arttırıyor. Sözleşmede evlenme ya da boşanmaları teşvik edici hiçbir madde yok. Boşanmaların başlıca nedeni aile içindeki şiddettir. Diyorlar ki, Sözleşme yüzünden şiddet artmıştır. Oysaki Sözleşme şiddeti arttırmamış, görünür kılmıştır. Diyorlar ki, Sözleşme geleneklerimize, kültürümüze aykırı, bize uymuyor. Oysaki bu topraklarda kadına yönelik şiddet bir gelenek olamaz, olmamalıdır. Diyorlar ki, Sözleşme yüzünden kadınlar kafasına göre koruma talebi alıyor, bunun bir sınırı olmalı. Oysaki 2019 yılında koruma başvurusu yapan 41,383 kadının bu talebi reddedildi. Koruma talebi verilmediği için binlerce kadın şiddete uğradı, öldürüldü. Diyorlar ki, Sözleşme erkekleri mağdur ediyor. Oysaki Sözleşmede şiddet uygulamayan erkeklerle ilgili bir yaptırım yoktur. Evden uzaklaştırılanlar; şiddet uygulayan, tehdit eden ve suçlu bireylerdir.

“ANAYASA’NIN NERESİNDE CUMHURBAŞKANI’NA BU ŞEKİLDE BİR YETKİ VERİLMİŞ?”

Bir gece, kimse ile müzakere edilmeksizin, kadınların, kadın derneklerinin görüşü sorulmaksızın, apar topar ilan edilen mesnetsiz bir kararla, artık İstanbul Sözleşmesi’nin tarafı olmadığımız söylendi. Öyle mi gerçekten? Erdoğan imzalı karara bir bakın. Kararda deniyor ki, 11.5.2011’de imzalanan ve Bakanlar Kurulu kararı ile onaylanan Sözleşme. Burada bir karartma, bir ikrar var. Bu Sözleşme’nin onaylanması, 6251 sayılı Kanun ile uygun bulunmuştur. Yazıyor mu kararda bu Kanun? Hayır! Peki, neden yazmıyor? Kendileri de çok iyi farkında, Kanun olmaksızın Cumhurbaşkanı kararının bir değeri yok. Anayasa’mız, temel haklara dair uluslararası sözleşmelerin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılacak bir Kanun ile onaylanmasını kabul etmiş, bu görevi asli olarak Meclis’e vermiştir. Bu; önceden de böyleydi, şimdi de böyle. Kanun ile katıldığımız bir Sözleşme’den idari bir kararla çıkabilir miyiz? Elbette ki hayır. Diyorlar ki; siz kanun bilmiyorsunuz, gidin şu 9 sayılı Kararname’nin 3.maddesini okuyun. Bunu diyenlere cevabımız nettir; biz o kararnameyi de, 3.maddesini de okuduk, biliyoruz; peki siz Anayasa’yı okudunuz mu? Anayasa’nın neresinde Cumhurbaşkanı’na bu şekilde bir yetki verilmiş, gösterin bize. Gösterin, işin kolayına kaçmadan, laf kalabalığı yapmadan. Gösteremezsiniz. Tek söyleyebileceğiniz, 9 sayılı Kararname. “Eskiden Bakanlar Kurulu yetkisindeydi, şimdi Cumhurbaşkanı’nın yetkisinde”. Eskiler ne derdi, bilir misiniz? Su-i misal, misal olmaz. Yani, kötü örnek, örnek oluşturmaz. Öteden beri hatalıymış bu kural, dolayısıyla sizi kurtarmaz. İşin esasında da usulünde de büyük bir hata yaptınız. Bunu zamanla anlayacaksınız. Her gün bir kadın cinayetinin işlendiği ülkemizde, “kadınları yaşatmak için ne yapabiliriz” diyecek yerde, ideolojik saplantılarınızla, modası geçmiş komplo teorilerinizle, kendinizce siyaset mimarlığı yaparak, kadınları ve çocukları moral olarak savunmasız bıraktınız.

“DANIŞTAY’A BAŞVURDUK, BU KARARIN İVEDİLİKLE İPTAL EDİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Bu sabah itibariyle, Danıştay’a başvuruda bulunduğumuzu duyuruyoruz. CHP Kadın Kolları olarak, Danıştay’a açtığımız bu dava ile hukuk devletinin işlerliğinin kanıtlanmasını bekliyor, savunulacak tek bir kelimesi bile bulunmayan bu kararın ivedilikle iptal edilmesini talep ediyoruz. Şu çok net bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi yürürlüktedir. Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yani milletin iradesini yok sayılarak fesih edilemez. Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu uluslararası bir sözleşmeden boş ol denilerek çıkılamaz; bu uygulama Anayasa'ya aykırıdır. Adını kendi şehrinden alan ve amacı kadınları şiddetten korumak olan bir insan hakkı sözleşmesinden, iç hukuka ve uluslararası hukuka aykırı olarak çekilmenin ne dünyada ne de Avrupa Konseyi’ne üye ülkeler arasında başkaca bir örneği yoktur. Tüm yargı kurumlarından isteğimiz, İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukuktaki geçerliliğinin bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kabul edilmesi ve kadına yönelik şiddetin engellenmesinde çok etkin olan bu önemli Sözleşme’ye doğrudan atıfta bulunulmaya, sağladığı korumayı geliştirmeye yönelik karar ve uygulamalara devam edilmesidir. Nihayetinde, tek bir kadının hayatı dahi, manasız siyasetinizden daha üstün, daha önemlidir. Partimiz, ilk seçimde iktidar olduğunda, Sözleşme’nin gereklerini tamı tamına yerine getirecektir.

“KARARI TANIMIYORUZ, TANIMAYACAĞIZ”

Biz, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, 42 milyon kadının yaşam hakkının elinden alınmasına izin vermeyeceğiz. Katledilen her kız kardeşimizin kanı, bu sözleşmeyi iptal etme çabasında olanların eline bulaşmıştır. Bizler, tek adam hükümetine bakıp, ”kadınlar 1’den büyüktür” diye haykırıyoruz. Erdoğan'ın milletin iradesini ve hukuku yok sayarak aldığı İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını tanımıyoruz, tanımayacağız. Bizlerin inatla ve dayanışma bilinci ile sürdürdüğü mücadelemiz sayesinde, bu Sözleşme’ye taraf olunacak, taraf kalınacak ve ülkemizin her bir karışı kadınlar ve çocuklar için güvenli hale gelsin diye gerekleri yerine getirilecektir. Tekrar söylüyoruz: İstanbul Sözleşmesi yaşatır.”

 
32 bin 404 vaka, 154 vefat!
 
Ev ağlarına yönelik siber saldırılar yüzde 210 oranında arttı
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Ankara’nın doğusuna da yatırım yapılması gerekiyor
İYİ Parti Mamak İlçe Başkanı Mehmet Vural, Mamak ve Mamaklılar için yaptıkları ...
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği ‘Ömer Uzun’ ile ‘devam’ dedi
Ankara Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin 3. Olağan Genel Kurulu 20 Mart ...
İstanbul Sözleşmesi, engellilerin şiddetten korunması için de anayasal bir zemin oluşturuyor
İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ülke genelinde yankıları sürerken, ...
 
Eşit işe eşit ücret kuralı sağlık çalışanlarının semtine uğramıyor
Sağlık-Sen, 81 ilden gelen şube başkanlarıyla birlikte Sağlık Bakanlığı ...
Eğitim Sen: “Risk altındayız, aşılanmak istiyoruz”
Eğitim Sen Ankara Şubeleri, 23 Mart 2021 tarihinde düenlediği basın toplantısında, ...
TÜRKONFED, “Yerel Kalkınma Webinar’ları” düzenledi
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve Center for International ...
 
TCMB başkanlarını yiyerek bu sorumluluktan kaçamazsınız
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, 22 Mart tarihinde ...
Pakdemirli: “Su güvenliği, gıda güvenliğinin garantisidir”
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında, ...
Kırmızı illere giriş çıkışlar kısıtlanmalı, denetim artırılmalı
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) vakaların artışına ilişkin açıklama yaptı.
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İş Makinesi İzleme Dürtümüzün Altında Yatan Bilimsel Sebep: Işık Görmüş Böcek Gibi Oluyoruz!
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
Provokatör Paludan’dan Dünyayı Ayağa Kaldıracak Yeni Tehdit
ELİF SİLAV
ELİF SİLAV
Doğum Sonrası Depresyon (Postpartum Depresyon)
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Geceden de Karanlık
MEHTAP ŞAFAK ESEN
MEHTAP ŞAFAK ESEN
Geçmiyor Mevsimler Geçmiyor
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Prof. Dr. TAYFUN GÜNGÖR
Endometrial Polipler
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri