Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Türk Yıldızları jeti kuş çarpması nedeniyle kaza kırıma uğradı
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Çocuklarda ağız kokusuna dikkat!
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
Sincan’a bir millet kıraathanesi daha inşa ediliyor
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
ABB’den park ve yeşil alan seferberliği
Türk Tarih Müzesi ve Parkı  1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
Türk Tarih Müzesi ve Parkı 1 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
4 Ekim 2022 Salı - 10:25

“Biz, birbirimize emanetiz”

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında, Empati Doğa ve Hayvan Savunucuları Derneği Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Grubu Sözcüsü Rabia Erentuğ ile hayvanlar ve insanlar üzerine yanlış bilinen doğruları, sevgiyi, paylaşmayı, beraber yaşamayı konuştuk. 

“Biz, birbirimize emanetiz”

SAMET EKER


4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında, Empati Doğa ve Hayvan Savunucuları Derneği Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Grubu Sözcüsü Rabia Erentuğ ile hayvanlar ve insanlar üzerine yanlış bilinen doğruları, sevgiyi, paylaşmayı, beraber yaşamayı konuştuk. 
Mayıs 1931'de İtalya'nın Floransa kentindeki Uluslararası Hayvanları Koruma Kongresi toplantısında, Zimmerman'ın dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekmek üzere 4 Ekim Dünya Hayvanları Günü'nü evrensel bir kutlama yapma önerisi oy birliği ile kabul edildi. Bugünün amacı; evrende insanlardan başka canlılar olduğunu anlamak, onların yaşam alanlarına müdahale etmemek, yaşama hakkına saygı duymaktır.
“HAYVANLARLA DOĞAYI, ÇEVREYİ AYRIŞTIRAMAZSINIZ”
Empati Doğa ve Hayvan Savunucuları Derneği Başkanı ve Ankara Kent Konseyi Hayvan Hakları Grubu Sözcüsü Rabia Erentuğ, bugünün anlamına yönelik şöyle konuştu: “İyi ki böyle bir gün olmuş. Aslında bu tam olarak bir gün değil, hafta olarak geçiyor. Bugünler bizim için farkındalığı yükseltmek ve artırmak için önemli zamanlar en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Bizim bu konudaki çalışmalarımız da hayvanların her türlü refahını sağlamak, haklarını korumak. Bunlardan ziyade bir de hayvan hakları derneklerinin şöyle bir özelliği var. Hayvan hakları derneklerinin çoğu, yüzde 70-80’i sadece hayvan hakları diye geçmez. İçerisinde doğa ve çevre de mutlaka vardır. Çünkü hayvanlarla doğayı, çevreyi ayrıştıramazsınız. Hepsi bir bütün. Bizim etkinlik yapacağımız dernek DOĞÇEV diye geçiyor. Doğa, çevre ve hayvan hakları derneği olarak geçiyor. Mesela benim kendi derneğim de empati, doğa ve hayvan hakları savunucuları diye geçiyor. Dünyanın en tehlikeli ırkı biziz biliyorsunuz. Biz şimdi burada DOĞÇEV’le yapacağımız etkinlikte ağaç dikme etkinliği. Beraber düzenlemek, yapmak istedik. Çünkü hem ağaç bağışımız oldu hem de hayvanlara ve bizlere yarar sağladı. Bir taşla iki kuş. Bizlerde sadece hayvan hakları derneği değiliz. Onun için böyle bir günü, hayvanları koruma gününü, böyle güzel ve anlamlı bir şeyle taçlandırmak istedik. Bazı hayvan hakları çevrelerinde bunları reklam ya da rant aracı olarak görebiliyorlar. Fakat ben olaya böyle bakmıyorum. Keşke her dernek bu tarz şeyler yapabilse, elinden geldiği kadarıyla. İnsanlara bu şekilde şeyler yaptıkça farkındalığını, artırabilirsiniz.”
“YENİ NESİL GENÇLER FARKINDALIĞI ARTIRIYOR”
Farkındalığın oluşması ve insanların bu konuda ki düşüncelerini belirten Rabia Erentuğ, şunları dedi: “Halk bazında fazla bir etkileşim var. Özellikle de yeni nesil gençleri ben çok önemsiyorum.  Atatürk’ün de dediği gibi her şey gençliğin elinde. O yüzden onların bu konudaki farkındalığı çok hoşuma gidiyor, önemsiyorum ve ailelerini değiştirmede etkin rol aldıklarını düşünüyorum. Aile kafasını, yapıyı da değiştirecek kesim onlar. Onların bu konudaki tutumu çok güzel. Eski nesilde olan değişimler onların sayesinde. Mesela hiç hayvanla etkileşimi olmayan, sevmeyen insanlar çocuklarının hatırına kedi, köpek alıp veya sokak hayvanlarını besleyip sonrasında hayvan sever olmuş ya da evindeki hayvana çok bağlanmış. ‘Keşke daha önce hayvan edinseymişim’ diyen insanlar oluşmaya başladı. Bunlar yeni neslin bize kazandırdığı, onların değişimi, onların farkı.” 
Sözlerine devam eden Erentuğ, Sivil toplum kuruluşlarına (STK) şöyle seslendi: “STK’lara bu konuda hayvan hakları savunucusu olan arkadaşlara şunu söylemek istiyorum. Yeri geldiği zaman kavgacı olmak lazım ama bazen de hep kavgacı oluyorlar. İşe hep kavgayla başlıyorlar. Birazcık empati yapalım. Daha önce ne yaşadığını bilemeyiz. Travması olabilir, kötü şeyler yaşamış olabilir, bilinçsiz olabilir. Herkes bizim kadar şanslı değil. Hayvan sever bir ailede büyümemiş, o bilinci, algısı gelişmemiş olabilir. İnsanlar daha çok söylenenlere değil, davranışlara bakarlar. Çocuklar da öyle. Türkiye’de hayvan sever deyince meclisin önüne ölü köpek atan insanlar akla geliyor. Hep insanların aklına kavgacı mücadeleler geliyor ama o zamanda bunu yapmak gerekliydi. O ablalarımız, abilerimiz iyi ki de bir yönden onları yapmışlar. Çünkü o zamanlar onlar yapılmamış olsa, onlarla temelleri atıldı. Bu farkındalık olmayacaktı. Bu kadar ses getirmeyecekti. Fiziksel bir şey görmediği müddetçe halkın kavraması mümkün olmuyor.”
“BİLİNÇSİZ ŞİDDETİN BİLİNÇLİ ŞİDDETTEN FARKI YOK”
Sokak hayvanına evde yenilen bir yiyeceği verdiğinizde bağırsağında parçalanma olabildiğine dikkati çeken Rabia Erentuğ, şunların altını çizdi: “Kediye süt veriyoruz, öldürüyor. Güvercine mayalı ekmek veriyoruz, onu öldürebiliyor. İnsanlar bu konuda bilinçsiz. Bir eğitim anlamında insanları bilinçlendirmediğimiz için o konuda bir korumamız var. Koruma derken hak ve özgürlüklerimizi koruma anlamında da. Mesela hayvan hakları diyoruz. Hayvanın bir hakkı var. Şu sokakta senin, benim gibi yaşama, barınma hakkı var. Biz bu haklarını korumak zorundayız. Biri, ‘ben hayvanın burada dolaşmasını istemiyorum’ dediği zaman, biz o hayvanın hakkını korumalıyız. O hayvanın özgürlüğünü korumalıyız. Hayvanları koruma derken korumaya bunların da dâhil edilmesi gerekiyor. İnsanların bilinçsizliğinden kaynaklanarak hayvanlara zarar vermesi bu bilinçli şiddetten ziyade bilinçsiz şiddet oluyor. Onunda diğerinden çok fazla bir farkı yok. Maalesef bu konuda da çok fazla kayıp veriyoruz. Balık kılçığı veriyorlar, hayvan onu nasıl yesin. Senin yerken balık kılçığı boğazına takılıyor. Onun takılmaz mı? Ölüyor hayvan. Kaç tane hayvanın boğazınsan, dilinden, damağından kılçık çıktığı görülüyor. Tavuk kemiği de aynı şekilde. Bıçak gibi onlar. Mideyi, bağırsağı parçalıyor. Hatta biz çiğ olarak bile verilmesinin uygun olmadığını söylüyoruz. Çiğ verildiği zaman birincisi bakteri ürüyor. İkincisi de özellikle köpeklerde agresifleşmeye, saldırganlığa yol açabiliyor. O yüzden pişmiş beslenmeyi, yarı pişmiş beslenmeyi daha çok öneriyoruz. Hem bakteri olmasın, çünkü bakteri olduğu zaman bu insan sağlığını da etkiliyor. Halk sağlığını da etkiliyor. Onun için dikkat edilmesi gerekiyor.”
“BİZİM PROBLEMİMİZ MUTFAK ÇALIŞANLARIYLA”
Atık gıda için işletme sahipleri ile anlaştıklarını söyleyen Rabia Erentuğ, restoran sahiplerinin olayı çok sıcak karşıladığını söyledi. Erentuğ, “. Bizim problemimiz mutfak çalışanlarıyla. Mutfak çalışanları tembelliğinden o gıdaları ayırmıyor. Tabaktakini olduğu gibi döküyor. O tabağın içinde limonda oluyor, kürdanda, tatlı da peçetede. O hayvanın yiyemeyeceği her şey var. Siz onları direkt döktüğünüz zaman, biz onları hayvanlara ulaştırdığımızda ayıramıyoruz. Böyle bir şansımız yok. En kötüsü de kürdan. Parça parça kıymık şeklinde oluyor. Balık kılçığından çok daha kötü bir şey. Mutfak çalışanlarının uğraşmak istememesi bizi inanılmaz zorluyor. O hayvanın ona ihtiyacı var ve bu senin elinde. Basit hatta saniyelik bir şey. Sen burada bunu neden yapıyorsun? 5 dk önce işini bitirip, sosyal medyada biraz daha fazla gezinesin diye o hayvan orada senin ayırmadan koyduğun yiyecekler sebebiyle aç kalabiliyor ve en acısı ölebiliyor. Kaldı ki bizim bir çalışmamızda müşterilere bunun bilgisini verdiğinizde, masaya not bıraktığınızda, bunu bir şekilde izah ettiğinizde kimse tabağına limonunu, peçetesini, kürdanını atmayabiliyor. Buna dikkat eden işletmeler ve çok sayıda insan var”
“HAYVANLAR HERHANGİ BİR İDEOLOJİNİN VE SİYASETİN ÜRÜNÜ DEĞİL”
Rabia Erentuğ, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bilinçlendirme ve farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız var. Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına bunun alınması için elimizden geleni yapıyoruz. Müfredata alındığından itibaren anaokulu düzeyinden liseye kadar derslerde yer alacak. . Belli başlı bu işlerle ilgili bakanlık yöneticileri hayvan sevmeyen insanlar oluyor. Bu durum büyük problemlere sebebiyet veriyor ve bürokrasiyi hiçbir zaman aşamıyoruz. Bu tarz yönetimsel kısımları o işin içinden gelen veya buna gönül vermiş insanlar tarafından yönetilmeli ve bürokrasi bu noktada kaldırılmalıdır. Çünkü derdimizi anlatamıyoruz, iş bir noktada tıkanıyor. Bu canlılar herhangi bir ideoloji ve siyasinin ürünü değil. Anaokulunda hayvanın nasıl ses çıkardığını öğretmektense, hayvana nasıl davranılması gerektiğini öğretmek daha mantıklı ve önemli. Biz belli başlı projeler kapsamında çocukların hayvanlarla olan bağını güçlendirmek adına gittiğimiz okullarda yanımızda kedi ve köpek götürdük. Çocuklar sevsin, temas etsinler ve aralarında bir bağ oluşsun diye yaptığımız proje kapsamında veliler tarafından şikâyet edildik. Çünkü aile çocuğunun hayvan ile temas etmesini istemiyor. Çocuklar söylenileni değil, davranışları taklit eder.”

 
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
 
Başkent Gençlik Meclisi, Ulusal Gençlik Meclisleri Toplantısında
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Dört birim protein, bir birim kuruyemiş
Çocuklar adölesan döneminde (10-19 yaş aralığı) farkında olarak bilgiyi ...
Birleşik Kamu-İş: Borçlar artıyor,  harcamalar kısıtlanarak yapılıyor
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, kamu çalışanlarının kriz koşullarındaki ...
TTB ve ATO’dan Etlik Şehir Hastanesi yorumu: “Bitmeyen Kaos”
Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO) 28 Eylül 2022 ...
 
Toplumun gizli bireyleri ÇOCUKLAR
3 Ekim Dünya Çocuk Günü kapsamında birey olarak çocuk ne ister, ebeveynlere ...
İtfaiyecilik, yönetmelikte masabaşı iş olarak gözüküyor
25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında itfaiyecilik haftası kutlamaları devam ediyor.
CHP Mamak ilçe Örgütü’nden Kılıçdaroğlu’na: SENİNLEYİZ
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Benimle ...
 
Güneşin Kadınları’ndan hem eğitim hem üretim
Ankara’da düzenlenen Urfa Günleri Festivali’nde yerini alan Şanlıurfa ...
ZAFER “14 YAŞINDA”
Başkent Ankara’da 1 Ekim 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan gazetemiz ...
Epilepsi hastası kızı için “Ekşi Maya Atölyesi” kurdu
Ankara’da, kızı Elif’in epilepsi hastalığına yakalanmasının ardından ona ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
MUSTAFA AYDEMİR
MUSTAFA AYDEMİR
“Türk Sanat Müziği” Günü
AHSEN ARAL UYAR
AHSEN ARAL UYAR
Ahlak Polisinin Yargıyla Hiçbir İlgisi Yoktur
MELEHAT BAL
MELEHAT BAL
Yaş Aldıkça Daha Fazla Konuşun
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününüz Kutlu Olsun
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İşitme Engellilerin Müzik Dinlemesine Yardımcı Olacak Bir Cihaz Geliştiriyor
VELİ KÜÇÜK
VELİ KÜÇÜK
13 Bin Ukraynalı Asker Savaşta Yaşamını Yitirdi
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi - İş dunyası Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri