Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık Bilim - Teknoloji Videolar
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Türk Telekom: 59 - Darüşşafaka: 46
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
Irak'ın kuzeyinde 4 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
BM: Taliban yakında Afganistan'ın tamamında kızların ortaokula gitmesine izin verecek
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
İhracatı Geliştirme Anonim Şirketi kuruldu
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
”Doğum Bildirimi Başvurusu” e-Devlet Üzerinden Yapılabilecek
HABERLER>RÖPORTAJ - ÖZEL HABER
19 Eylül 2020 Cumartesi - 09:12

“Bisikletli ulaşıma” adım atan belediyelere ödül

TÜRKİYE Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında katılımının artırılması, çevre dostu ulaşım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve yaşanabilir çevre oluşturulmasına katkı

“Bisikletli ulaşıma” adım atan belediyelere ödül

TÜRKİYE Belediyeler Birliği’nin (TBB) 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında katılımının artırılması, çevre dostu ulaşım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve yaşanabilir çevre oluşturulmasına katkı sunulması amacıyla ödül törenleri gerçekleştirildi. Bu bağlamda bu sene kutlanan haftada “bisikletli ulaşım” konusunda adım atan belediyelere ödülleri verildi.
 Ödül törenine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Avrupa Birliği  Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus MeyerLandrut ve TBB Başkanı Fatma Şahin katıldı. Pandemi döneminde gerçekleşen toplantıya katılan herkese teşekkür eden TBB Başkanı Şahin yenilenebilir enerji hakkında neler yaptıklarını da anlattı. Şahin; “Ben milletvekili iken 2003 yılında çıkartılan Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özellikle güneşin, rüzgarın, jeotermalin ne kadar önemli olduğunu bu büyük güneş enerjisinden nasıl enerji ihtiyacımızı, cari açığımızı nasıl kapatacağımızı gördük. Bugün hamdolsun hükümetimiz ilgili bakanlarımız çok güzel bir şekilde çalışıyorlar.” dedi. 
TBB BAŞKANI ŞAHİN: GÜNEŞ ENERJİSİ İLE ENERJİ İHTİYACIMIZI NASIL SAĞLAYACAĞIMIZI ÖĞRENDİK 
TBB Başkanı Şahin, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Proje Ödül Töreni’nde yenilenebilir enerji ve pandemi hakkında açıklamalarda bulundu. Şahin: “Ben milletvekili iken 2003 yılında çıkartılan Cumhurbaşkanımızın liderliğinde özellikle güneşin, rüzgarın, jeotermalin ne kadar önemli olduğunu bu büyük güneş enerjisinden nasıl enerji ihtiyacımızı, cari açığımızı nasıl kapatacağımızı gördük. Bugün hamdolsun hükümetimiz ilgili bakanlarımız çok güzel bir şekilde çalışıyorlar. Çok büyük bir nimet inşallah bu nimetten daha güçlü bir şekilde istifade edeceğiz. Niye buradayız? Aslında hepimiz zamanın ve mekanın şahitleriyiz. İşte maskelerimizden bir an önce kurtulmak için çalışıyoruz, ciddi bir şekilde Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Bilim Kurulu’ndan çıkan sonuçlarla gayret ediyoruz. Ama bir taraftan da bunların bir sonuç olduğunu biliyoruz. Pandemi bir sonuç. Hastalık bir sonuç. Artık bütün dünya bu sonuca bulaşmamak için gerekli tedbirleri alma yani koruyucu önleyici tedbirleri güçlü bir şekilde hayata geçirmeye çalışıyor. Hamdolsun bizim güçlü sağlık altyapımız, sosyal güvenlik çatımız, yerelde gelen genelgelerin uygulama koordinasyonu bir millet olan dayanışma ruhumuzla, buradan diğer ülkelere göre çok büyük bir gayret gösteriyoruz.” dedi. 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na geldiği günlerde ulaşım ve altyapı alanında büyük projelere imza attığını ifade eden Şahin, kente bisiklet kültürünü nasıl yerleştirdiklerini anlattı. Şahin: “ Çevre kirliliğine karşı neler yapılması gerektiği dendiği zaman dedik ki akıllı ulaşım. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde akıllı şehirleri geçen yıl Ankara’da çok güzel bir toplantısını yaptık. Akıllı şehirlerin de en önemli kısmı akıllı ulaşım. Şehir nasıl akıllı olur? Ulaşım nasıl akıllı olur? Deyince de ben hep şunu söyledim. Bu sorunumuzu teknolojik olarak çözme kapasitesine ulaşıyorsanız şehir akıllandırıyorsunuz. Biz ilk geldiğimizde nakit para ile ulaşım vardı. 
Para ödeyerek ulaşım yapıyorduk. 21. yüzyıldayız ve bu sürdürülemez dedik. Projeyi çok kısa bir sürede toparladık, hem teknolojik alt yapıyı oluşturduk, hem de uygulamalarla insanların tramvay, otobüs hattı gibi hatlardan istifade ederken gerekli olan bilgileri çünkü zaman çok önemli ve çok kıymetli. Özellikle metropollerde onları bilgilendirecek uygulamalar yaptık. Orada bir şey ortaya çıktı. Dediler ki; ‘Başkanım burada bisiklet çok mühim ama şehirde bisiklet kültürü çok yaygınlaşmamış’ bunu bir anda değiştirmek de o kadar zor ki. Hemen karar aldık işte bisiklet yolu 50 kilometre merkezde bisiklet yolu yapacağız. Ama bisiklet yolu ile birlikte terminalleri koyacağız ve bunu cazibeli hale getirmek için de Gaziantep kartta tramvaya binen bir yolcunun bisikleti tercih etmesini, bisikletten inen bir yolcunun otobüse binmesini bir saat içindeki bu dönüşümde ücret alınmaması gibi vatandaşı cazip kılacak, özellikle gençlerimizin, üniversite öğrencilerimizin kullanmasını arttıracak çalışmalar yaptık. Bunun sonunda ne oldu? Yüz bin vatandaşımız, hemşerimiz  bu sisteme dahil oldu. Beş yüz bin kişi bu uygulamayı indirdi.” dedi.
 Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Bakan Adil Karaismailoğlu kürsüye davet edildi. Özellikle hareketlilik haftasını kutlayan Bakan Karaismailoğlu şehir içi ulaşımda ‘Yaşanabilir Çevre ve Bilinçli Toplum Oluşturmak’ ve buna bağlı olarak 'Mikromobilite araçlarının kullanımının Yaygınlaşmasını Desteklemek.’ Konulu çalışmalara önem verdiklerini belirtti. 
BAKAN KARAİSMAİLOĞLU’NDAN “HERKES İÇİN SIFIR EMİSYONLU HAREKETLİLİK” VURGUSU 
Bakan Karaismailoğlu Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında gerçekleşen ödül törenine katılanlara teşekkür etti. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak geleceğin şehirleri ve ulaşımı hakkında neler yaptıklarını ifade etti. Bakan Karaismailoğlu: “ 16-22 Eylül 'Avrupa Hareketlilik Haftası'nı kutlar, 'Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik' dilerim. Bugün, Dünya nüfusunun %50'si kentlerde yaşıyor. 2050'de bu oran %65'i geçecek. 2020-2050 arasında ulaşıma yönelik talep, yolcu sayısı ve mesafe açısından iki katına çıkacak.  Dünyada ve ülkemizde artan nüfusa paralel olarak, kent içi ve şehirlerarası ulaşım ve iletişim trafiği  son dönemlerde katlanarak artıyor. Ulaşımda bu yoğunluğu karşılamak ve yönetmek için  yerli ve milli bilişim-iletişim imkanları ile desteklenen verimli, güvenli, yenilikçi, dinamik, çevreci ve sürdürülebilir bir akıllı ulaşım sistemi en önemli gerekliliklerden biri.  Bu amaçla,  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın koordinasyonunda 'Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı'nı,  tüm paydaşlarımızın katılımı ile hazırladık.” dedi. 
Eylem planlarının arasında stratejik hedeflerinin de olduğunu ifade eden Karaismailoğlu sözlerine şöyle devam etti; “ Eylem planımız kapsamında yer alan stratejik hedeflerimizden birisi de; 'Yaşanabilir Çevre ve Bilinçli Toplum Oluşturmak" ve buna bağlı olarak 'Mikromobilite araçlarının kullanımının Yaygınlaşmasını Desteklemek.' Sorumluluğunu Büyükşehir Belediyelerinin üstlendiği,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın işbirliğinde hazırlanan planın genel koordinasyonu Bakanlığımız tarafından yürütülüyor.”
 “EŞİ BENZERİ OLMAYAN KAPSAMLI BİR ULAŞIM VE ALTYAPI HAMLESİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ” 
Bakan Karaismailoğlu 18 yılda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın çok önemli projelere imza attığını belirtti. Bakan Karaismailoğlu: “ Bildiğiniz gibi, Bakanlık olarak  18 yıldır eşi benzeri olmayan kapsamlı bir ulaşım ve altyapı hamlesi gerçekleştiriyoruz. Ülkemize mega projeler kazandırdık, ülkenin her noktasını birbiriyle ve dünyayla bağladık. Yatırımlarımız, ülkemizin büyük hedeflerine destek vermek ve bütünsel kalkınmaya sağlam temeller oluşturmak üzere, çağdaş bir vizyonla devam ediyor.  Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, tüm ulaşım yatırımlarımızda, emniyet ve konfor kadar akıllı ve çevreci çözümleri ön planda tutuyoruz. Örneğin kısa bir süre önce hizmete açtığımız Ankara-Niğde Otoyolumuz, fiber optik hatları, trafik sensörleri, meteoroloji ölçüm istasyonu, olay algılama kameraları akıllı ulaşım yönetim ünitesi ve ana kontrol sistemleri ile yerli ve milli altyapılı Türkiye'nin en akıllı yoludur. Bu sayede otoyolumuzda üst düzeyde bir sürüş güvenliği sağlanmış, kaza riski minimuma indirilmiştir. Mesafe ve zamandan tasarruf yapılırken, çevre duyarlılığı ön planda tutulmuştur. Yolumuzun tamamı devreye girdiğinde yıllık ortalama 127 milyon 550 bin litre daha az akaryakıt tüketeceğiz. Çevreye 318 milyon 240 bin kilogram daha az karbon dioksit salınacak. Çevreye daha az karbondioksit salınması ile 19 milyon liralık kaynak vatandaşımızın cebinde kalacak.” dedi.
“MİKRO HAREKETLİLİK ARAÇLAR HAYATIMIZA GİRDİ”
Gelişen teknoloji ile elektrikli bisikletler, scooterların hayatımıza girdiğini belirten Bakan Karaismailoğlu sözlerine şöyle devam etti; “Kent içi ulaşımda, bisikletlere ek olarak, e-scooter, e-bisiklet ve motorlu scooter gibi bireysel ulaşım araçları da hayatımıza girdi. Bu sistemlerin tümünü 'Mikro Hareketlilik Araçları' diye tanımlıyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, mikro hareketlilik araçları konusunda sektörün temsilcileri, üniversiteler, kamu ve özel sektör kuruluşları ile bir dizi toplantılar yapıyoruz. En son 11 Eylül 2020 Cuma günü İstanbul'da 'Mikro Hareketlilik Sistemleri Ortak Akıl Toplantısı'nı düzenledik. Mikro Hareketlilik Yönetmeliğini, tüm paydaşların görüşlerini alarak, en kısa sürede çıkarmış olacağız. 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak yaklaşımımız, ‘Tüm ulaşım hatlarımızda, seyahat sürelerinin azaltılması, trafik güvenliğinin artırılması, yol kapasitemizin verimli kullanılması, hareketliliğin artırılması, enerjinin verimli kullanılması ve çevreye verilen zararın azaltılması.’ Tüm ulaşım altyapılarımızda bu ilkelere uygun çalışmalar yürütüyoruz. Bu duygularla; Gayretli çalışmalarından dolayı, Türkiye Belediyeler Birliği'ni ve onun değerli başkanını kutluyorum. 'Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Yarışması'na katılan belediyelere teşekkür ediyor, hepinize daha az karbon salınımlı, daha pratik, emniyetli ve konforlu ulaşımlar diliyorum.” Konuşmaların ardından ödül kazanan belediyelere ödülleri takdim edildi.

 
Mavi-beyazlılar tam sahada maç yaptı
 
Kovid-19 aşısının Kasım-Aralık aylarında çıkması öngörülüyor
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Siyasi liderler her konuda bir araya gelebilmeli
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski Başbakan ve Gelecek Partisi ...
Tıbbi cihaz sektörü ödeme sorununa çözüm istiyor
Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Başkanı Metin Demir, “Tıbbi ...
Sağlık sistemi ve ekonomi sıkıntıda
Kış aylarının yaklaşması ile mevsimsel hastalıklarında artacağını ve bununda ...
 
İşsiz kalan insanlarımız iş aramaktan vazgeçti
CUMHURİYET Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba partisinin ...
“Sepsisi önlemek ellerinizde”
Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel, sepsisin enfeksiyona ...
Öz Büro-İş Sendikası’nda “Olağanüstü Genel Kurul” talebi
ÖZ Büro İş Sendikası Genel Denetleme Kurulu Üyesi Samsun İl Başkanı Üzeyir ...
 
LÖSEV’den 81 bin haneye “et”
2019 Kurban Bayramı’ndan bu yana 27 bin haneye et ve et ürünleri ulaştıran ...
İşsizlik ve hayat pahalılığı vatandaşımızı ezip geçiyor
CUMHURİYET Halk Partisi(CHP) Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ...
TÜSİAV Başkanı Sarıtoprak’tan salgın sürecinde örnek davranış
SİVİL Toplum Kuruluşlarının duayen öncüsü, Türk Sanayici ve İş Adamları ...
 
404 Page Not Found
ZAFER GAZETESİ
YAZARLAR
AYHAN DEMİR
AYHAN DEMİR
Haftanın Filmleri
VOLKAN ÖZTUNA
VOLKAN ÖZTUNA
İnsanlığa Ait Bilinen En Eski Ayak Izi Keşfedildi: 6 Milyon Yaşında
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
FATMA GÜL ÖZDOĞAN
Koç Holding, 2050 Karbon Nötr Hedefini Açıkladı
YİĞİT CANDEMİR
YİĞİT CANDEMİR
Eteklerinde Güneş
EZGİ KIZILAY
EZGİ KIZILAY
Elektrik Depolama Tesisleri İçin İnşaat Süreleri Belirlendi
RIZA PEHLİVAN
RIZA PEHLİVAN
Vefa
ÇOK OKUNANLAR
ARŞİV
ÇOK YORUMLANANLAR
Ana Sayfa Politika Ekonomi Röportaj - özel Haber Yerel Gündem Yaşam Spor Magazin Kültür-Sanat-Turizm Eğitim Sağlık
KünyeHakkımızda KünyeKünye İletişimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter Google+Google+ RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri